Milo Marcok

4

Moje odznaky

Moje aktivity

4
4

Milo Marcok napísal recenziu

06.04.2023 20:18

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Táto kniha sa čitateľovi prilepí na ruky, nie však preto, že by bolo na jej povrchu lepidlo, ale preto, že je taká pútavá, že ju bude čítať celú noc. Michael Connelly ukázal, že ani po tridsiatich rokoch písania nemá núdzu o nápady. V tomto dieli Bosch a Ballardová vyšetrujú dva odložené prípady - vraždu sestry radného a vyvraždenie mladej rodiny. Celé roky páchatelia týchto zločinov unikali, ale mladá Ballardová a skúsený Bosch zaťahujú slučky okolo hrdiel tých, ktorí kruté vraždy spáchali. Na konci dokonca príde aj k dojímavej časti, ktorá o Boschovi prezradí nepríjemnú skutočnosť. Naozaj poctivý drsný krimithriller, ktorým opäť Connelly potvrdil svoje majstrovstvo.

Čítať viac

4
4

Milo Marcok napísal recenziu

23.05.2022 21:24

Táto kniha má všetky atribúty na to, aby čitateľa zaujala. Autor kvôli nej precestoval celý svet od mokradí Brazílie cez farmy v JAR až po poľské Tatry. A zistil šokujúce fakty. Aké? Nechcem prezrádzať, ale spomeniem napríklad len to, že táto planéta je schopná uživiť o niekoľko miliárd viac ľudí ako je súčasná svetová populácia. Prečo sa to nedeje? Pretože ľudstvo je krátkozraké a pozerá len na dnešok. To, čo bude zajtra, je problémom ďalších generácií. Ak však chceme jesť kvalitné plodiny, mäso či vajcia, zároveň chrániť prírodné zdroje a navyše mať pevné zdravie, zajtrajšok sa týka aj nás. A viac neprezradím :)

Čítať viac

4
4

Milo Marcok napísal recenziu

02.01.2022 22:02

Príbeh osirelého srnčeka každý pozná vďaka klasickej rozprávky od Disneyho, ale kniha je omnoho obšírnejšia a ponúka krásne myšlienky, ktoré deťom vštepia lásku k prírode, súcit s inými živými tvormi a naučia ich, že ľudia nie sú dobrí. Čím skôr sa to deti naučia, tým lepšie. Táto útla kniha pobaví, poučí a najmä poteší srdce veľkého i malého čitateľa.

Čítať viac

4
4

Milo Marcok napísal recenziu

02.01.2022 21:54

Vakcíny sú škodlivé, hladovkou vyhladujem aj rakovinové bunky, nekúpim si liek, radšej si dám Savo,... a takto by sa dalo pokračovať ďalej. Kniha ľahkým, čítavým a vtipným spôsobom ponúka prehľad šialeností, ktorým niektorí ľudia veria. To, že tým ohrozujú svoje zdravie a život, to je ich vec, ale to, že lanária aj iných, to už je veľký problém, ktorý sa brutálne rýchlo šíri. Kniha poučí i pobaví, ale miestami to je tragikomédia.

Čítať viac

4
4

Milo Marcok napísal recenziu

19.04.2021 10:15

V tejto knihe nájdete "recept" na to, ako si poradiť so všetkým od uštipnutia včelou po zástavu dýchania. Táto kniha by mala byť povinne v knižnici každej rodiny, príp. by mala byť aspoň každým dospelým človekom, ktorý má deti, prečítaná. Je písaná sviežo, vtipne, čítavo, ale zároveň odborne a fundovane. Vždy je lepšie si túto knihu prečítať a nikdy nemusieť použiť vedomosti z nej získané, ako ju neprečítať a nevedieť, ako zareagovať, ak sa Vaše dieťa dostane do životohrozujúceho stavu.

Čítať viac

4
4

Milo Marcok napísal recenziu

29.03.2021 14:19

Keď sa mi prvýkrát do rúk dostala táto kniha, mal som pochybnosti. Bol som skeptický, či to nebude typická motivačná kniha o tom, ako človek všetko zvládne, ako prekoná každú prekážku a pod. Milo som bol prekvapený. Kniha bola pútavá, svižná, vtipná a aj napriek tomu, že prvýkrát bola napísaná (pokiaľ sa nemýlim) ešte v prvej polovici minulého storočia, stále je aktuálna, stále sa z nej dá poučiť.

Čítať viac

4
4

Milo Marcok napísal recenziu

29.03.2021 14:16

Príjemná kniha, ktorá sa snaží humorom naučiť človeka, ako má správne stolovať, čo si má obliecť na ktorú príležitosť, ako sa má správať k opačnému pohlaviu, nadriadenému alebo staršiemu, proste praktické veci, ktoré človek môže využiť v každodennom živote. Nie je zlé mať v domácej knižnici túto knihu a sem-tam do nej nazrieť, napr. ak ide človek na pracovný pohovor, oslavu či akúkoľvek inú akciu.

Čítať viac

4
4

Milo Marcok napísal recenziu

29.03.2021 14:09

Monumentálne stavby, ktoré človeku berú dych aj po tisícročiach. Prečo vznikli? Ako? Kedy? Na tieto aj iné otázky ponúka odpovede dnes už klasická kniha od asi najznámejšieho popularizátora histórie a archeológie v našom regióne. Pán Zamarovský napísal množstvo kníh, zameraných na starovek - o Ríme, o Grécku, o Sumeri, o 7 divoch sveta... a aj táto kniha je rovnako dobre napísaná ako tie ostatné. Pre milovníka staroveku povinná jazda!

Čítať viac

4
4

Milo Marcok napísal recenziu

25.03.2021 15:13

Aj takto by sa dala nazvať táto kniha. Nórsky geológ Svensen v tejto útlej knihe neopisuje iba prírodné katastrofy, ale najmä reakcie ľudí na ne a to, ako ovplyvnili danú spoločnosť. Málokto napríklad vie, že obyvatelia nórskeho vidieka sú fatalisti, ktorí chcú zostať žiť vo svojej obci, aj keď sa tam opakovane sypú na nich kamene, zosúvajú útesy a klesá pôda, veria totiž, že je to dielo Boha. Málokto vie aj to, že počas zemetrasenia v Lisabone v 18. storočí viac ľudí zahynulo pri pokuse o útek z mesta než pri samotnom zemetrasení. Najviac však spoločnosť ovplyvnili prírodné katastrofy v tom, ako na ne reagovali. Niekto v tom videl zásah Boha, niekto karmu, niekto koniec sveta, niekto sa poučil a spevnil základy svojho domu, aby ho neodniesol hurikán. Najviac smutné však na tejto knihe bolo to, ako autor opisoval zraniteľnosť tých najchudobnejších. Záplavy, monzúny, suchá, tsunami, zemetrasenia..., všetky veľké prírodné katastrofy postihujú najmä chudobné regióny. Väčšinu obetí nemá na svedomí daná prírodná katastrofa, ale to, ako je krajina pripravená na boj proti nim. Keď žijete v krajine, kde kyprí korupcia a ktorá nie je technologicky dobre zabezpečená, tak aj katastrofa, ktorá by v inej krajine nemala také následky, bude v tej vašej krajine zabíjať množstvo ľudí. Kniha bola písaná pútavo, autor sa v tematike ako vyštudovaný geológ vyzná, ale miestami ma rušilo to, ako keby toto dielo nemalo koncept, ako keby autor napísal to, čo mu napadlo v tej chvíli. Inak však nemôžem túto knižku hodnotiť negatívne. Potešilo ma aj množstvo zdrojov, ktoré autor na konci knihy udáva.

Čítať viac

4
4

Milo Marcok napísal recenziu

25.03.2021 14:49

O tejto knihe som roky počúval. Podľahol som teda a prečítal som si ju. Nie som nerád, že som tak učinil a to aj napriek tomu, že ma čakalo sklamanie. Prvých asi sto strán bolo priam bravúrnych. Prekvapujúco sa však dynamika deja a spôsob písania zmenili po nástupe na loď. Odvtedy ako keby sa autor rozhodol, že začne čitateľa nudiť. Opis lovu veľrýb, ich spracovanie, názory na to, či sú veľryby cicavce alebo ryby, história lovu veľrýb atď., to všetko tejto knihe podrazilo nohy. Ak by mala Biela veľryba polovičný rozsah, bola by omnoho lepšia. Ale aby som len nekritizoval, autor veľmi dobre vykreslil postavy, ich myslenie, motívy, názory, a aj život na mori bol opísaný veľmi pútavo a živo, človek mal miestami pocit, že je medzi tými zarastenými špinavými chlapmi a že s nimi dýcha morský vzduch. Len keby boli niektoré kapitoly vynechané a autor keby zbytočne nesekal akčné scény rôznymi popismi, bola by táto kniha naozaj skvelá.

Čítať viac

„Úspech môžeme dosiahnuť buď tým, že sa usilujeme o naplnenie očakávaní, alebo tým, že meníme naše očakávania.“