Xmas
Knihy
E-knihy

Martina Píšová

9

Moje srdcovky

Moje odznaky

2019
2018
2017
2015
2009
Zobraziť viac

Moje aktivity

9
9

Martina Píšová napísala recenziu

17.11.2019 15:37

Román – môj prvý od tejto autorky – sa mi veľmi páčil, hoci bolo zrejme chybou pozerať najskôr seriál. Práve ten však vo mne vzbudil zvedavosť. Audiovizuálne stvárnenie síce obsahovalo dejové vrstvy, ktoré (na moje sklamanie) kniha nemala, tá však zas išla omnoho hlbšie do psychológie postáv. Tieto stránky by niekomu mohli pripadať zdĺhavé a zbytočné natiahnuté, avšak v skutočnosti ukazovali postupne sa meniace charaktery, ich duševné pokroky a rast a tajné, často veľmi zmätené myšlienky, aké občas mávame všetci.

Dej sa približne do polovice knihy rozvíjal len veľmi pomaly, no potom sa už napätie začalo veľmi rýchlo stupňovať a držalo čitateľa vtiahnutého doprostred diania až do vyvrcholenia a možno trochu zbytočne urýchleného záveru. (Opäť však opakujem, že môžem byť ovplyvnená seriálom, kde udalosti nasledujúce po vyvrcholení knihy zabrali celú jednu sériu.) Páčilo sa mi, že čitateľ zo stránok môže priam cítiť prímorský vánok a vôňu soli a dobrej kávy. Autorka sprostredkovala atmosféru priam majstrovsky. O rovnaký výkon sa postarala vo vykresľovaní chvíľ s malými deťmi, pri ktorých majú ženy pocit, že ako matky totálne zlyhávajú, no pritom ide o prirodzenú súčasť rodičovstva. Liane láskavým spôsobom poukázala na to, že nikto nie je dokonalý, hoci tak na prvý dojem môže pôsobiť. Rovnaké je to so vzťahmi. Sú tak isto zložité, ako samotní ľudia.

Pri čítaní som sa chvíľami smiala, chvíľami desila a chvíľami ľutovala, že nemôžem byť priamym účastníkom deja. Na knižke si navyše cením, že upozorňuje na mnohé súčasné problémy, ktoré sú v spoločnosti doslova zanedbávané. Celkový dojem z nej mi však, bohužiaľ, pokazil zlý preklad, ktorého otrasnú kvalitu si na určitých úsekoch textu musí uvedomovať aj amatér. Napriek tomu sa však Veľké malé klamstvá stanú neoddeliteľnou súčasťou mojej knižnice a určite ich odporúčam (nielen) každému, kto sa túži v myšlienkach preniesť do príjemného a zároveň vtipného malomestského prostredia ďalekej Austrálie.

Čítaj viac

9
Martina Píšová

Martina Píšová získala odznak Máte čitateľský profil

14.08.2019 19:05

Váš čitateľský profil je na svete! Odteraz sa môžete každému pochváliť, aký úžasný(á) čitateľ(ka) ste!

9
Martina Píšová

Martina Píšová získala odznak Člen Čitateľského klubu

14.08.2019 18:42

Vaše členstvo v Čitateľskom klube Martinus si zaslúži odznak! Tešíme sa, že s nami čítate dobré knižky a delíte sa s ostatnými knihomoľmi o svoje názory. Lebo raz čítať je lepšie než stokrát počuť ;-)

9
9

Martina Píšová napísala recenziu

24.06.2019 06:18

Knihu by som odporúčala prečítať (nielen) každému, koho zaujíma história a fungovanie IS. Je z nej však až priveľmi citeľné, že ide o reportážnu literatúru. Dejiny vzniku sú v nej opisované veľmi dopodrobna, čo je v poriadku, ak človek nečaká, že väčšinu knihy zaberie príbeh sestier, ktorým je venovaný. Autorka vysvetlila, že tie samotné sa odmietli k dielu vyjadriť, a tak ich postoj nepoznáme, no je to veľká škoda. O ich živote v kalifáte nevieme takmer nič, dozvedáme sa o ňom iba prostredníctvom konverzácií s rodinou a priateľmi – tie sú v knihe citované doslova, na niektorých miestach dokonca nepreložené z angličtiny. Aby sme sa dozvedeli, ako príbeh skutočne končí, musíme sa prelúskať najnovšími správami z médií. Prvoradý tu teda nie je "dej", ale hľadanie motivácie, prečo mladých ľudí láka strašný svet plný pravidiel a smrti uprostred vojnovej zóny.

Čítaj viac

9
Martina Píšová

Martina Píšová získala odznak Šťastných 7

01.06.2019 13:58

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

9
Martina Píšová

Martina Píšová prečítala knihu

10.05.2019 12:10

9
9

Martina Píšová napísala recenziu

10.05.2019 12:04

Sto rokov samoty je román právom pokladaný za legendu, a to aj v porovnaní s ďalšími literárnymi pokladmi 20. storočia akými sú Deti polnoci či Neznesiteľná ľahkosť bytia. Pri postupnom odkrývaní osudu rodiny Buendíovcov som sa nestačila čudovať, ako niekto mohol napísať knihu tak plnú a komplexnú, symbolickú, no zároveň reálnu, tvorenú životom i snami, ktoré autor dokázal tak paradoxne, no pritom prirodzene majstrovsky spojiť dohromady svojím nesporným umeleckým talentom. Až neskôr som sa dozvedela, že čerpal zo svojho vlastného života i dejín krajiny, v ktorej sa narodil. Mnohé elementy deja – často práve tie, o ktorých by sme si to nedovolili tvrdiť ani v najmenšom – sú tak vlastne spomienkami. Spomienkami nielen jedného človeka a jedného rodu, ale aj jednej zabudnutej oblasti, ktorú tak dnes zahaľuje hmlová aura tajomstva a nevypovedaných príbehov.

Musím sa priznať, že boli momenty, kedy som už takmer vzdávala snahu pochopiť charaktery a väzby jednotlivých postáv, keďže sa ich dielom prehnalo niekoľko desiatok a všetky boli zámerne pomenované takmer rovnako, no rodokmeň uvedený na začiatku aj konci knihy bol veľkým pomocníkom. Ak sa však ale aj rozhodnete čítať dielo plynule a bez hlbšieho zamýšľania sa nad pohnutými a často v kruhoch sa točiacimi osudmi jednotlivých postáv, román vám stále veľa dá. Je ako ľadovec s nádherným povrchom a mnohými tajomstvami skrývajúcimi sa práve pod hladinou, okolo ktorého ale akoby čas neplynul lineárne. Napriek charakteru knihy, za ktorú autor právom obdržal Nobelovu cenu, ju zhltnete jedným dychom ako bestseller. Jednoznačne patrí medzi mojich TOP 10.

Čítaj viac

9
9

Martina Píšová napísala recenziu

15.03.2019 13:28

Kniha je presne tým, čo môžeme po prvej časti od Diany Gabaldon očakávať – plná napätia, zvratov a nádherných, hoc – povedzme si úprimne – mierne prehnaných obrazov pravej lásky. Hlavná hrdinka je každou z nás – silná, odvážna, veľmi ženská... A zároveň nám niekedy neskutočne lezie na nervy. :-) Knihu hodnotím pozitívne, ako z hľadiska žánru, tak z perspektívy čitateľského zážitku. Bohužiaľ musím konštatovať, že mi ho mierne (a občas viac, než len to) kazil mimoriadne nepodarený slovenský preklad... Kniha nepatrí medzi najlacnejšie, takže by človek čakal trochu vyššiu kvalitu. Preto aj, možno trochu neférovo, uberám z plného počtu jednu hviezdičku.

Čítaj viac

9
Martina Píšová

Martina Píšová získala odznak Pravý knihonaut

01.03.2019 12:00

Vydať sa na Knižnú odyseu po literárnych svetoch chce poriadnu dávku odvahy! Vy ju máte, a preto vám hviezdy ležia pri nohách a tento odznak zdobí hruď (alebo aspoň vašu zbierku).

9
9

Martina Píšová napísala recenziu

02.11.2018 11:59

Medzi oddychovým čítaním a absurdnou románovou naivitou, ktorá by zrejme pripadala smiešna už aj trinásťročným dievčatám vo vrcholovom štádiu puberty, je skutočne veľký rozdiel. V knihe som naozaj natrafila na miesta, počas ktorých som sa smiala – nie preto, že by boli vtipné, ale pre zúfalý pokus o “realistickú” romantickú literatúru. Nechcem prezrádzať dôležité momenty deja, preto neuvediem konkrétne príklady, no poviem aspoň toľko, že čitateľ, ktorý očakáva bezchybné príbehy lásky na prvý pohľad, úspechov na prvý pokus a detinskú idealizáciu už aj tak absolútne dokonalých momentov života, si príde na svoje. Inými slovami, ak sa vám páčila kniha Päťdesiat odtieňov sivej, rozhodne si zamilujete aj Denník saudskej manželky. Moje sklamanie je, samozrejme, môj problém spočívajúci v očakávaní realistického príbehu z prostredia Saudskej Arábie podaného v duchu skutočných problémov, s ktorými sa ženy vydávajúce sa do týchto končín obvykle stretávajú. Najnechutnejšou časťou tejto knihy však nie sú presladené, zidealizované a neuveriteľne prostoduché momenty tiahnuce sa každou jej stranou, ale odporné etnické stereotypy – všetci Rusi sú špióni, všetci Taliani sexuálni maniaci, všetci Holanďania zhúlené kreatúry – a vôbec všetci všetko, čo sa o nich v tom najhoršom svetle hovorí – len Ahmed je dokonalý, šikovný, milujúci, dômyselný, čestný, pozorný, verný, podnikavý, aktívny, úžasný a vôbec najperfektnejší manžel na svete! Kniha zanecháva jasný odkaz: Dievčatá, choďte do Saudskej Arábie a budete žiť šťastne až do smrti. A zazvonil zvonec...

Čítaj viac

„Nakoniec som si spisovateľov rozdelil do dvoch kategórií: tých, ktorí vás nechajú prísť načas, a tých, ktorí spôsobujú meškanie.“

Klub nenapraviteľných optimistov - Jean-Michel Guenassia
Klub nenapraviteľných optimistov
Jean-Michel Guenassia