Martin Benkovic

15

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
Obľúbené literárne žánre

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
Obľúbené literárne žánre
Zobraziť viac

Moje odznaky

Verný zákazník
Pravý knihonaut
Hráč knižnej šifry
Obyvateľ Veľkej A'Tuin
Fanúšik strachu
Netvor z Čiernej hviezdy
Matuzalix
Stopár
Krimiláčik
Šťastných 7
2022
Šťastných 7
2021
Šťastných 7
2020
Šťastných 7
2019
Šťastných 7
2018
Šťastných 7
2017
Šťastných 7
2016
Šťastných 7
2015
Šťastných 7
2010
Plány do budúcnosti
Horúce novinky
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

15
15

Martin Benkovic napísal recenziu

09.01.2023 15:50

Osobná záležitosť. Prvá prečítaná, alebo skôr dočítaná kniha roku 2023. Novinka od vydavateľstva Artis Omnis. Voľné pokračovanie skvelej knihy Boj o štát.
Moje prvé dojmy po dočítaní boli : Kedy sa toho ujmu producenti seriálu Fauda? Je tam akcia, je tam dráma, menia sa lokácie, cestujeme po Európe.
Osobná záležitosť je skvelý špionážno-politický thriller, oproti Kenjiho prvej knihe však čosi stratil. Prívlastok military – vojenský. Vojenský totiž z Boja o štát sršal hádam každou stránkou, skratky, opisy, hodnosti, interakcia.
Je to na škodu? Nie, alebo skôr záleží od čitateľa. Stále ide o silne návykové čítanie, kde dychtivo obraciate strany a nechcete prestať. Už som nemal pocit, že nečítam slovenského autora, ale to bude tým, že som sa už naladil na Kenjiho štýl. Alebo len absencia vojenského žargónu.
Príbeh je napínavý, akčný, spletitý. Postavy spolu prirodzene interagujú, majú svoju minulosť, opisy a vnútorné rozhovory sú namiešané v tej správnej mierke.
Ťažko sa mi hľadá, čo vytknúť. Pocitovo u mňa o pár chlpov vyhráva Boj o štát – ale tam hrá úlohu zasadenie deja čisto na Slovensko a použitie témy, ktorá mi je blízka, a ktorá sa nás stále týka.
Ak ste čítali Boj o štát, určite si dajte aj Osobnú záležitosť a platí to aj opačne. Teším sa na ďalšie Bellowsove dobrodružstvá.

Čítať viac

15
15

Martin Benkovic napísal recenziu

05.12.2022 12:52

Ak by mi niekto po dočítaní povedal, že ide o autorovu prvotinu. Neuverím.
Ak by mi niekto povedal, že autorom je Slovák. Neuverím.

Mám za sebou memoár jedného NAVY SEAL a knihu o výcviku NAVY SEAL. Taktiež som čítal zopár zahraničných military, prevažne sci-fi a fantasy, písaných bývalými vojakmi, často NAVY SEAL, takže nie som asi úplný laik, ale od experta mám tiež ďaleko. Uveriteľnosť je na vysokej úrovni a ani zďaleka sa nedá porovnávať s domácou military tvorbou, ktorú som mal česť čítať.

Keď čítam knihy domácich autorov, vždy cítim, že ide buď o vypísaného autora alebo nie. A taktiež cítim, že ide o slovenského autora. Preklady sa totiž čítajú inak a to aj keď sú napísané v rovnakom jazyku.
Boj o štát sa vôbec nečíta ako pôvodná slovenská tvorba, ale skôr ako prekladová. Možno za to môže množstvo vojenského žargónu, skratky, často cudzie mená, striedanie lokalít, detaily o vojenskej technike, procesoch. Je toho veľa čo dáva knihe, príbehu a postavám život a uveriteľnosť.

Príbeh je spletitý, logický, miestami až príliš reálny, rozvíja sa, uzlí. Tempo zrýchľuje, spomaľuje, informácie a backstory postáv, ktorých nie je málo, sú nám podávané prirodzene a s mierou.

Čítate jeden veľmi dobrý film a mne sa pri viacerých postavách vynárali tváre hercov a na hlavnú postavu mi postupne najviac sedel Lior Raz.

Netuším, aké predaje mala kniha, ale vzhľadom na to, že som o nej až tak v minulosti nepočul, príde mi Boj o štát ako najviac nedocenená kniha slovenskej tvorby.

Čítať viac

15
Martin Benkovic

Martin Benkovic získal odznak Šťastných 7

10.03.2022 09:13

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

Šťastných 7
15
Martin Benkovic

Martin Benkovic získal odznak Máte čitateľský profil

23.12.2021 22:32

Váš čitateľský profil je na svete! Odteraz sa môžete každému pochváliť, aký úžasný(á) čitateľ(ka) ste!

Máte čitateľský profil
15
15

Martin Benkovic napísal recenziu

23.12.2021 21:34

Trvalo mi dlho knihu prečítať napriek tomu, že je písaná jednoducho a kapitoly sú krátke. Je to totiž veľmi smutné čítanie o ľudskej hlúposti, o ľudskom zlyhaní, o zlyhaní celej spoločnosti. Ako niekedy nestačí sedieť na bohatých ložiskách nerastných surovín, alebo ako sa to dá premrhať.

Autor cestoval do Venezuely dlhé roky. Porovnával časy pokoja, časy po zmenách a následne po úplnom úpadku už začiatku pandémie, keď musel utiecť. Čitateľovi predostre začiatky, zlaté časy od druhej sv. vojny, až po prvé chyby, ktoré sa niekoľkokrát opakujú, až kým je všetkému koniec.

Asi najviac vypovedá časť, keď si musel priznať (parafrázujem), že sa cítil bezpečnejšie v zákopoch na Donbase počas ruského delostrelectva ako vo Venezuele. To samé má silnú výpovednú hodnotu.

Kniha by mala patriť k povinnému čítaniu.

Čítať viac

15
15

Martin Benkovic napísal recenziu

23.12.2021 21:33

Ak nejaká kniha klame obálkou sú to práve prevrhnutí, vyvrhnutí... ehm Odvrhnutí (ospravedlňujem sa za trápny vtip.)

Vyzerá to ako rozprávka pre deti, ale už od prvých slov je jasné, že to tak nebude. Tempo je viac než svižné či už ide o putovanie, dialógy, vysvetlovačky ale aj krvavé súboje, ktorých je v knihe neúrekom. Takmer som ju nepustil z ruky, lebo mi to nedalo. Zvraty, prekvapenia, mágia všetko čo k fantasy chýba.

Skvelý štýl, z ktorého cítiť Janka a jeho humor, napriek drsnej téme. Dodáva knihe istú ľahkosť pri čítaní.

Hlavné postavy paráda. Majú svoj život, minulosť a svoje dôvody. Ich správanie často ani nie je kladné. No ale tie záporné boli skutočné odporné a zlé bez väčšieho poznania prečo. Áno, áno, fanatici žijúci v určitom presvedčení že len oni konajú správne, len oni sú ľudia a to od začiatku až po ich koniec. No aj tak mi u nich chýbal ten ľudský rozmer. Viac než poháňanie fanatizmom.

Jankovi Odvrhnutí sa tak u mňa za rok 2021 stávajú prekvapením roka a to mám pred sebou ešte Čierneho kráľa.

Čítať viac

15
15

Martin Benkovic napísal recenziu

23.12.2021 21:31

Nemáme toho dosť v médiách, mohol by si niekto povedať. Odpoveďou je nie. Ak niekto v tejto knihe hľadá odpovede prečo táto pandémia vznikla a ako, bude sklamaní. Poskytuje však mnoho iných potrebných informácií. Áno, veľa z nich sú odborníkmi neustále omieľané, vysvetľované - raz tu, raz tam. V tejto múdrej knihe sú na jednom mieste.

Ani jeden z autorov sa nestavia do pozície ja to viem, takto to je. Vyjadrujú sa podľa konsenzu daného obdobia, podľa informácií a faktov daného obdobia. Nie podľa informácií, nesnažia sa podávať zaručene pravdivé informácie, ako sa nám snažia nahovoriť šarlatáni bojujúci za každú cenu proti mainstreamu.

Kniha je viac než dobrá, ale obávam sa, že skutočná cieľovka, ktorá by si ju mala prečítať, tak nikdy nespraví (česť výnimkám).

Aj tak si cením snahu. Autorov i vydavateľstva.

Čítať viac

15
Martin Benkovic

Martin Benkovic získal odznak Šťastných 7

17.11.2021 19:59

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

Šťastných 7
15
Martin Benkovic

Martin Benkovic získal odznak Matuzalix

26.10.2021 11:26

20 titulov v kategórii História signalizuje, že budete výborný partner na rozhovor a strašný súper v televíznej súťaži :-)

Matuzalix
15
Martin Benkovic

Martin Benkovic získal odznak Krimiláčik

07.09.2021 06:46

Vlastníte už 20 titulov z kategórie krimi, zrejme skutočne zbožňujete kriminálky. Nechcete sa stať detektívom?

Krimiláčik

„Čo má cítiť? Kam má kráčať? Na koho sa hnevať? O čo sa usilovať? Kde je ten jediný pevný bod, od ktorého sa dá odvodiť všetko ostatné, čo by už konečne spolu súviselo, bolo by to správne a fungovalo by to tak, že by už nebolo potrebné vracať sa z kratšej cesty? Konečne sa nemusieť vracať z kratšej cesty, ako už toľkokrát za svoj dospelý život.“

Úplne najviac - Maxim E. Matkin, 2013
Úplne najviac
Maxim E. Matkin