Zlatá horúčka - Tomáš Forró, N Press, 2021

14,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Zlatá horúčka

Venezuela - od ropnej veľmoci k úpadku ľudskej civilizácie

Kniha Zlatá horúčka je jedinčným svedectvom o krajine, ktorá sa za pätnásť rokov prepadla z blahobytu a prosperity do totálneho chaosu a nedostatku všetkého. Je svedectvom... Čítať viac

4,7 43 hodnotení
Vydavateľstvo
N Press, 2021
272 strán
4-5 hodín čítania

Kniha Zlatá horúčka je jedinčným svedectvom o krajine, ktorá sa za pätnásť rokov prepadla z blahobytu a prosperity do totálneho chaosu a nedostatku všetkého. Je svedectvom o obetiach aj páchateľoch, príčinách aj dôsledkoch, o histórii aj súčasnosti... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

14,90 €

Na sklade 5 ks
  • Osobný odber 24. 6.
  • Na vašej adrese 24. 6.

Osobný odber

Kníhkupectvá
24. 6.
balíkovo
24. 6.
AlzaBox
24. 6.
Packeta
24. 6.
Slovenská pošta
(na poštu)
24. 6.
BalíkoBOX
24. 6.

Doručenie na adresu

Kuriér Packeta HD
24. 6.
Kuriér GLS
24. 6.
Slovenská pošta
(na adresu)
24. 6.

Dostupné v 24 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania
Zlatá horečka - Tomáš Forró, Paseka, 2023
Brožovaná väzba
Čeština, 2023
Do 6 – 8 dní
-18 %

18,06 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac z kolekcie

Reportáž, biografia a literatúra faktu

Pozvánka - Sebastian Fitzek, Tatran, 2024

Viac o knihe

Dostupné aj v atraktívnej kolekcii za výhodnú cenu!

Pemóni žijú v džungli na okraji savany vo Venezuele pri hraniciach s Brazíliou. Sú to šťúpli indiáni, kým Tomáš Forró je dvojmetrový beloch zo Slovenska. Ich osudy sa pretli, lebo Forró je novinár, ktorý sa vydáva vždy tam, kam sa iní reportéri už neodvážia – ako keď sa vydal na Donbas, aby podal správu o hybridnej vojne priamo zo zákopov.

Venezuela je krajina s najväčšími zásobami ropy na svete a napriek tomu dováža benzín z iných krajín, ľudia tu hladujú a v miliónoch utekajú do susedných krajín. Ropa je prekliatím, ale ako keby to nestačilo, Venezuelu prenasleduje ďalšie. Na dne riek v oblasti, kde žijú Pemóni, ležia tony zlata, ktoré priťahujú mužov so samopalmi. Na tomto území sa odohráva príbeh ako z filmu Apocalypse Now. Tomáš Forró je jeho svedkom aj účastníkom.

Forróv silný literárny talent a slabý pud sebazáchovy sú výnimočnou kombináciou, bez ktorých by kniha Zlatá horúčka nemohla vzniknúť. Forró Venezuelu navštívil niekoľkokrát, poslednýkrát v marci 2020 - v čase kedy už v krajine neboli žiadni zahraniční reportéri ani neziskové organizácie. Po predčasnom a dramatickom útekom tesne pred uzavretím hraníc kvôli pandémii však v rozhovoroch s aktivistami, majiteľmi baní či utečencami pokračoval aj na diaľku.

Kniha Zlatá horúčka je tak jedinečným svedectvom o krajine, ktorá sa za pätnásť rokov prepadla z blahobytu a prosperity do totálneho chaosu a nedostatku všetkého. Je svedectvom o obetiach aj páchateľoch, príčinách aj dôsledkoch, o histórii aj súčasnosti.

Po prečítaní tejto knihy vám však začnú dávať zmysel aj mnohé iné vojnové konflikty - mechanizmus vojny je totiž takmer všade rovnaký.
Čítať viac
Počet strán
272
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
145×215 mm
Hmotnosť
422 g
ISBN
9788082300065
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
926823
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
N Press
Pre koho
pre dospelých
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Zlatá horúčka - Tomáš Forró, N Press, 2021
Najbohatší muž všetkých čias - Greg Steinmetz, Absynt, 2021
34,80 €

Hodnotenia

4,7 / 5

43 hodnotení

37
2
3
0
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

@magical_nights_with_book
Neoverený nákup
19.5.2024
Venezuela patrila vďaka obrovským ložiskám ropy k najbohatším krajinám Latinskej Ameriky. Doláre mali zaručiť rozkvet, ale stal sa pravý opak a v krajine zavládol hlad, násilie a chaos. Zrútila sa tam civilizácia. Na dne riek v oblasti, kde žijú Pemóni, ležia tony zlata, ktoré priťahujú mužov so samopalmi. Rôzne gangy medzi sebou súperia, kto bude terorizovať okolie a vyberať výpalné od baníkov, ktorí dolujú zlato. Hrozí, že o pár rokov kontaminácia prítokových riek pre ťažbu zlata úplne zničí aj gigantické vodné toky, ako je Amazonka a Orinoco. A prispievajú k tomu aj samotní domorodci. Nezmyselné vraždenie, bezprávie. Dychtenie za zrnkami žltého kovu v bahnistých tokoch plných ortuti a rozkladajúcich sa mŕtvol. Situácia na tomto území by sa dala prirovnať k anarchii.
Tí, ktorí mali peniaze, z krajiny utiekli. Zostali tu len najchudobnejší. Nič tu nefunguje, ani zdravotníctvo, ani polícia. Práve polícia je inštitúcia, ktorej sa dá veriť najmenej. Je skorumpovaná a pravidelne pri kontrolách okráda ľudí. Vraždy a únosy sú bežné a štatistiky upravované. Mladí chlapci vstupujú buď do gangov alebo do polície, aby si zarobili. Polícia tu gangy toleruje a tiež by sa dala prirovnať k jednému veľkému gangu.
Autor má skutočne literárny talent, lebo knižka sa číta veľmi dobre. Hoci nezahŕňa veľa dialógov, je veľmi pútavá. Obsahuje osudy niekoľkých ľudí, ktorí ešte na tomto území žijú, napríklad pemónskej vodkyne Lisy, ktorá si do istej miery získala rešpekt tunajších ľudí, ale aj iných bežných ľudí, ktorí tu žijú so svojimi rodinami, deťmi, ktorým často nemajú dať čo jesť, a boja sa vyjsť na ulicu, aby ich gangy v najlepšom prípade neolúpili, v horšom nezavraždili.
Kniha mi rozšírila obzory. Určite považujem za plus, že autor nenazerá na veci čierno-bielo, ale berie do úvahy rôzne perspektívy a nevníma Pemónov len ako obete. Práve preto knihu odporúčam.
Čítať viac
Juraj
Neoverený nákup
22.8.2023
Podobnosť smerovania viacerích krajín smerom k Venezuele nie je náhodná
Desivé čítanie o tom ako sa krajina , kde sa žil normálny život a ľudia si užívali hojnosti premenila behom pár rokov (10-25) na krajinu, ktorá sa zmieta v chaose, ovládajú ju zločinci a banditi ako z partizánskych a teroristických skupín tak aj z vládnych represívnych jednotiek polície, armády a tajnej služby. Krajinu , kde eskadry smrti, štátom platené represívne zložky, nechajú vlastných obyvateľov zmiznúť, zabiť, mučiť v 21. storočí. Krajina na ktorej cestu sa vydáva čoraz viac štátov, v ktorých zločinci a skorumpovaní politici utvoria "koalíciu" a drancujú vlastné obyvateľstvo. Je to možný náhľad na vývoj aj v krajinách, kde by sme toto nečakali...Slovensko nevynímajúc. Čítať viac
Tomáš Švec
Overený zákazník
8.4.2023
Zaujímavá reportáž, no bez vysvetlenia širšieho kontextu
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Bol som nadšený, keď som našiel knihu, ktorá sľubovala prienik a pochopenie úpadku Venezuely. No po prečítaní som zostal sklamaný. Tomáš Forró je skvelý reportér, no viac než o samotnej Venezuele a širších kontextoch minulých a súčasných konfliktov sa takmer jednostranne zameriava na život a odboj Pémonov. Rozumiem, že do Venezuely vycestoval, aby priniesol pohľad na úpadok miestnej civilizácie, no reportáži chýba širší kontext, bez ktorého nie je možné pochopiť čo všetko zapríčinilo, že sa Venezuela dostala tam, kde je dnes. Vôbec nie je o živote bežných ľudí, o ich strastiach, útrapách a bývalom blahobyte. Kniha má podľa mňa veľmi zle napísaný leitmotív. So sklamaním musím konštatovať, že som sa nevedel dočkať, kedy knihu dočítam. Druhýkrát by som sa k nej už nevrátil. Čítať viac
Stanislav Šimo
Overený nákup
6.12.2022
Slovenských reportérov je máličko
Keby nebolo Tomáša, tak hádam by ani neeexistovali reportéri v zahraničí, čo píšu knihy. Ináč... niečo mi v tej knihe trochu chýbalo. Trošku redakcie (preriediť prvé kapitoly), trochu literárnejšie písanie. A trochu podchytiť tú Venezuelu aj inak, stále mám pocit, akoby tam niečo chýbalo. Ale kniha a projekt samé o sebe - chválim. Čítať viac
1.9.2022
Výborná reportáž, pravdivá, smutná, otvorená. Krajina sediaca na rope je na dne. Na samom čistom úplnom dne. 28 miliónov ľudí žijúcich v chudobe, beznádeji, bez základných potrieb- o ľudských právach môžu iba snívať. Ľudia z juhu Venezuely túžiaci a snívajúci o tom, že sa stanú súčasťou Brazílie (aký obraz to o kedysi tak bohatej krajine táto túžba vlastne ukazuje?)
Skorumpovaná armáda a polícia, kolumbijské vražedné oddiely a hlavne 15 nenažratých magorov -ktorí si hovoria generáli- na čele s Madirom, držia v šachu 28miliónov ľudí.

…”Venezuela je dnes viac ako len zlyhávajúci štát. Je obrovským laboratóriom, sociálnym experimentom, ktorý ukazuje, ako ďaleko môžu veci zájsť. Dlhodobá beznádej, hlad, násilie – to všetko uviedlo spoločnosť do stavu zúfalstva a rezignácie. Ich hlavným a často jediným záujmom sa stal každodenný boj o prežitie”…
Čítať viac
18.1.2022
Zlatá horúčka je výborná cestopisná reportáž od slovenského novinára. Približuje nám opisy o prudkom sebadeštrukčnom úpadku Venezuely za posledných pár desaťročí, o režime Huga Cháveza a Madura, ktorí bezhlavo rozpredali krajinu a zmilitarizovali všetko, čo sa len dalo. Dozvedáme sa aj o biede a nedostatku, ktorý zosilňuje epidémia násilnosti na obyčajných ľuďoch. Kniha je poučným príkladom ako jednoducho môže dôjsť k úpadku krajiny, keď sa ekonomicko-ekologická kríza nerieši konštruktívne ale deštruktívne. Čítať viac
12

Voľného času je máličko. Ale všetok ho strávim nad knihami.

Helena Straková
Overený zákazník
28.12.2021
Veľmi dôležitá kniha
Na Tomášovi obdivujem nielen jeho zvláštnu túžbu vrhať sa do stredu zložitých a nebezpečných konfliktov a pochopiť tak pôdorys problému, ale aj schopnosť vykresliť veci objektívne, presne a pravdivo. Jeho dielo Zlatá horúčka, ale aj Donbas, sú vzácnym a unikátnym počinom, ktorý nielen objektivizuje často jednostranné a nepresné zdroje informácií z vojnových zón, ale je aj hlbokým ponaučením, kam až môže zájsť úpadok spoločnosti, že nič nie je čiernobiele a že zlo plodí zlo. Nutnosť pre každého človeka, ktorý sa chce zorientovať v téme venezuelskej socialistickej histórie. Čítať viac
23.12.2021
O ľudskej hlúposti
Trvalo mi dlho knihu prečítať napriek tomu, že je písaná jednoducho a kapitoly sú krátke. Je to totiž veľmi smutné čítanie o ľudskej hlúposti, o ľudskom zlyhaní, o zlyhaní celej spoločnosti. Ako niekedy nestačí sedieť na bohatých ložiskách nerastných surovín, alebo ako sa to dá premrhať.

Autor cestoval do Venezuely dlhé roky. Porovnával časy pokoja, časy po zmenách a následne po úplnom úpadku už začiatku pandémie, keď musel utiecť. Čitateľovi predostre začiatky, zlaté časy od druhej sv. vojny, až po prvé chyby, ktoré sa niekoľkokrát opakujú, až kým je všetkému koniec.

Asi najviac vypovedá časť, keď si musel priznať (parafrázujem), že sa cítil bezpečnejšie v zákopoch na Donbase počas ruského delostrelectva ako vo Venezuele. To samé má silnú výpovednú hodnotu.

Kniha by mala patriť k povinnému čítaniu.
Čítať viac
8.12.2021
Táto kniha mi úplne vyrazila dych. Nie nadarmo jedna z najlepších tohto roka. Čítala sa prakticky sama, akurát po prečítaní niekoľkých kapitol som si vždy musela dať pauzu na "vstrebanie" nových informácií, bolo to miestami veľmi smutné čítanie, ktoré však prinieslo mnoho poznatkov. Oceňujem autorovu odvahu vôbec tam vycestovať. Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Tomáš Forró zo svojej výšky vidí rovnako dobre celkový obraz aj detaily zo života utrápených ľudí. Boj o prežitie láme charaktery a zúfalstvo plodí zúfalé činy, zločincov aj hrdinov. Územie Pemónov sa stalo laboratóriom rozpadu spoločnosti a štátu, je obrazom celej Venezuely.“ Martin M. Šimečka

O náleziská zlata bojuje armáda, kmene aj zločinci. Slovensko je oproti tejto krajine raj, zúri v nej vojna všetkých proti všetkým (ROZHOVOR) (Peter Sabo), startitup.sk

Poučenie z Venezuely: pred násilím sme si všetci rovní (Zlatá horúčka: Novinári) (Tomáš Forró), dennikn.sk

Začal to Chávez, teraz sa rozpútalo peklo. Ako venezuelská armáda splynula s vládou (Zlatá horúčka: Armáda) (Tomáš Forró), dennikn.sk

Venezuele vládne šéf drogového kartelu, jej väzeniam trestanci (Zlatá horúčka: Zločinci) (Tomáš Forró), dennikn.sk

Keď sa proti indiánskym šípom postavili obrnené transportéry venezuelskej armády (Zlatá horúčka: Domorodci) (Tomáš Forró), dennikn.sk

Tomáš Forró

Čítať viac

Vydavateľstvo N Press

Čítať viac
Kúpte spolu
Zlatá horúčka - Tomáš Forró, N Press, 2021
Najbohatší muž všetkých čias - Greg Steinmetz, Absynt, 2021
34,80 €

„Nejprve myšlenka, a pak rozhodný pohyb v přímém směru po jediné koleji k určenému cíli. Může jedno dávat smysl bez druhého? Není snad zhoubné mít cíl a nekráčet k němu - nebo naopak kráčet jen tak, bez cíle? Odkud pramení zloba, která se šíří světem, která se ze všech sil snaží oddělit jedno od druhého, poštvat jedno proti druhému? “

Atlasova vzpoura - Ayn Rand, 2014
Atlasova vzpoura
Ayn Rand