knizne.pribehy

1

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
O mne

Snílek ponorený do sveta kníh a umenia. Na žánru knihy mi nezáleží, dôležitý je príbeh a pocity, ktoré si z nej zoberiem. ❤️
Milovníčka chutnej kávy, voňavého čaju a čitateľskej pohody pod hrubou dekou. ✨

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
O mne

Snílek ponorený do sveta kníh a umenia. Na žánru knihy mi nezáleží, dôležitý je príbeh a pocity, ktoré si z nej zoberiem. ❤️
Milovníčka chutnej kávy, voňavého čaju a čitateľskej pohody pod hrubou dekou. ✨

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje aktivity

1
1

Laura Kostilníková napísala recenziu

18.05.2022 18:14

Vyrovnávanie sa s traumami, hlavné s tými po vojne je rôznorodé. Niekto potrebuje podporu ostatných, priateľov, samota sa pre nich stáva niečo nepredstaviteľné. Číhajú v nej démoni a zlé spomienky. Iný znovu potrebujú presne samotu. Obklopujú sa cudzími ľuďmi, pretože nepoznajú ich zjazvenú dušu. Blažený pokoj a ticho nájdu, iba na dne pohárika, hudbe a neviazanom sexe.

Presne to je prípad Nesty Archeronovej, ktorá sa stala ústrednou postavou tejto knihy. Sledujeme jej mentálny psychický vývin. Vyhrabanie sa z úplného dna na vrchol. Budovanie nového priateľstva, ktorá nadobudne na ohromnej sile a premení sa na rodinu. Obnovenie starých roztrieštených vzťahov a novonadobudnuté sesterské puto.

Dej bol v porovnaní s ostatnými v tejto sérii pokojný. Ale koniec bol nadupaný a vynahradil pomalé tempo, ktoré sa tiahlo naprieč celou knihou. Avšak túto nešlo o dobrodružstvo, ale o mentálne uzdravenie, vyliečenie doráňanej duše a nájsť svoje miesto vo svete.

Nesta ukázala neskutočnú silu a pokoru, napriek jej uštipačnému jazyku a šelmovskej povahe, ktorá zaútočí a raní skôr ako ju samotnú. Autorka vytvorila postavu, ktorá je dôkazom, že aj ta najchladnejšia a najnepríjemnejšia osoba pod slnkom, dokáže do svojho ľadového srdca pustiť teplo a lásku. Zmeniť svoje zmýšľanie, konanie aj správanie.

Čítať viac

1
1

Laura Kostilníková napísala recenziu

18.05.2022 18:11

Vojna sa skončila. Postavy si so sebou odnášajú jazvy na duší, ktoré dokáže vyliečiť jedine čas. Traumy, ktoré zapríčinila si v období pokoja a krehkého mieru vypýtala svoju daň. Ale ako sa hovorí všetko zlé je na niečo dobré.

Prichádzajúcim slnovratom si začneme spoločne s postavami uvedomovať aká je rodina dôležitá. Spoločné prežité chvíle si musíme vážiť rovnako ako zdravie a hlavne to, že sme nažive a máme tu možnosť byť všetci pokope.

Nesmierne mi k srdci prirástli pasáže hlavnej hrdinky Feyre, ktorá sa pomalými krôčikmi naspäť vrátila k maľovaniu. Uvedomila si, že robiť určité veci, ktoré pôsobia ako balzam na vlastnú dušu je v poriadku. Chcieť chvíľku pre seba nie je sebeckosť, ale niečo nevyhnutné pre vlastný pokoj.

Nestine odvrátenie od rodiny, za ktorú ju nepokladala ma vôbec neprekvapilo a zároveň áno. Každý sa vlastnými démonmi vyrovnáva po svojom a ona si vybrala cestu tŕnistú a hlavne osamote. Toto jej správanie vo mne vyvolalo množstvo otáznikov. Jej pocity, zmýšľanie a hlavne dôvody jej správania som chcela vedieť oveľa viac ako pred tým.

V knihe sa neudiala žiadna akcia. Dej sa točí okolo slnovratu a vyberania a dávania darčekov. Áno v tomto majú negatívne recenzie pravdu, ale s tvrdeným, že táto časť je zbytočná nesúhlasím. Táto novela sa zamerala prevažne na psychiku postáv, vyrovnávanie sa so svojimi traumami a krásne nám to nalíčilo prípadný dej v ďalšej knihe. Samá autorka to v doslove jemne načrtla, čo všetko sa udialo počas písania tejto knihy, a prečo je pre ňu významná.

Bolo to príjemné nenáročné čítanie, ktoré sa náramne hodí k Vianočnej atmosfére. Vykúzli úsmev na tvári, humor postáv sa nezaprie a prisľubuje ďalšiu knihu z tohto očarujúceho sveta.

Čítať viac

1
1

Laura Kostilníková napísala recenziu

18.05.2022 18:07

Sesterské puto, obnovenie pokazených vzťahov, vojna, rozhodujúca bitka, pradávne príšery. Toto a oveľa viac sa nachádza v poslednej časti, tejto epickej série.

Čo si budeme hovoriť. Postavy boli výborne ako vždy. Sestry dostali viac priestoru ako v predchádzajúcich častiach. Videli sme cestu upevňovania sesterského puta, ale taktiež jeho trieštenie. Všetko, čo vykonali bolo kvôli daným situáciám alebo záchrane blízkeho človeka.

Okrem bitiek na život a smrť, sme mohli zahliadnuť aj do zákutia taktizovania a vedenia vojny. Nie je to len bezhlavé mávanie mečom a skosiť, čo najviac nepriateľov. Pre výhru treba rátať so všetkým a vôbec nič nepodceňovať. Aj výber obyčajnej plochy pre bitku môže byť rozhodujúca alebo jej čas.

Celý dej, postavy aj neskutočný svet, ktorý autorka vytvorila si prešiel veľkým rozvojom a rozkvitol do niečoho nového a úžasného, kde by ste jednoducho chceli žiť. Nové postavy zaviali svieži vzduch, už aj tak do poriadne rozbehnutého deja a narobili tam znovu veľa šarapat, ktoré boli viac ako prekvapujúce.

Vzťahy medzi jednotlivými dvormi sa upevnili, niektorým ani spoločný boj nepomohol. Taktiež sme sa museli navždy rozlúčiť s postavami ako to vo vojne už býva. Hoci patrili viac menej k záporakom, dejom krútili viac než dosť.

Myslím, že finálová časť pekne šliape dvojke na päty, hoci tá bola predsa o niečo lepšia. Ale na kvalite celej série to rozhodne neubralo.

Čítať viac

1
1

Laura Kostilníková napísala recenziu

18.05.2022 18:03

Viete aký je to pocit, keď vás zožiera pocit viny? Ako vás pohlcujú démoni minulosti? Vracajú sa staré spory a hriechy? Až to dôjde do takeho bodu, že začnete uvažovať o svete bez vás? Pre tento pojem exituje jediné slovo, ktoré je horké, ostré ako britva a zanecháva na jazyku hrôzostrašnú pachuť. Je to depresia.

S touto témou sa stretávame v pokračovaní tejto epickej série, ako je často označovaná a jednoznačne si to zaslúži. Autorka sa krásne hrá s psychikou postáv a sledujeme pomalú cestu k duševnému vyliečeniu a k nadobudnutia skutočného šťastia v živote. Nielen mylnej predstavy o šťastí. Objavení svojho skutočného JA.

Odhalili sa nám nové tajomstva tohto očarujúceho sveta. Podstata ostatných dvorov, ich obyvatelia aj hrôzy, nie sú pre nás už takou záhadou. Magický svet sa stáva novým a okúzľujúcim miestom ako doposiaľ.

Nové postavy, ktoré do príbehu vtrhli ako hurikán, doniesli svieži a sladký vietor, ktorý príbeh úžasne obohatil. Ich povahy, životné príbehy a šarvátky, ktoré medzi sebou viedli, boli príjemným spestrením príbehu. Áno táto autorka jednoducho vie vykresliť úžasne a nezabudnuteľné postavy.

Príbeh v tejto knihe naberal na obrátkach úplne iným spôsobom ako v prvom. Ta akcia, prekvapujúce zvraty, odhalenie nových tajomstiev a ten koniec, ktorý moju dušu roztrhal na franforce. Áno táto časť bola úplne iná šálka kávy ako predchádzajúca.

Tak ako je už u autorky zvykom, znovu tu rieši ťažké životné situácie, postavenie sveta, jeho krásne a hrôzostrašné stránky. Hoci to na prvý pohľad nevidíme a sme okúzlený jeho magickou krásou, v hĺbke ta podobnosť existuje.

Čítať viac

1
1

Laura Kostilníková napísala recenziu

18.05.2022 17:55

Strach, beznádej, utrpenie, bolesť. Tieto a omnoho viac utrpení nespôsobujú okrídlene beštie, s dlhými pazúrmi, ktoré jediným hmatom dokážu človeka rozpoliť na dve polovice. Alebo ostré tesáky ako žiletky. Príšery, ktoré žijú len vo vymyslených príbehoch. Možno je to jeden z hlavných dôvodov, prečo sa uchyľujeme k nižným svetom. Pretože v nich sa nám nemôže stáť nič zlé, iba spoločne s postavami putujeme dejom a zdieľame s nimi všetky ich emócie, či s nimi súhlasíme alebo nie. Jedným slovom sme v bezpečí.

Avšak beštie existujú aj v našom reálnom svete, len ich nevidíme. Sú pochovane hlboko vnútri a hlavne nosia ľudskú tvár. Paradoxne táto kniha s reálnymi vecami ma viac spoločné ako sa na prvý dojem môže zdať. Viem, že túto časť nemá mnoho ľudí v obľube, ale mňa si získala od prvej strany. Za celým príbehom som toho videla oveľa viac a hoci sa to odohráva imaginárnom, ale pres to okúzľujúcom svete, paralelne ma s naším a hlavne s ľuďmi toho viac spoločne ako si prvotné uvedomujeme.

Chudoba, hladomor, triedy, do ktorých sú ľudia triedený podľa ich spoločenského postavenia alebo majetku, túžba vládnuť, dobývať nové a nové územia. Podľa mňa autorka perfektne všetky krásne, ale i tie strašné veci z nášho sveta vložila do svojho, obradného skutočnou mágiou a nadprirodzenými bytosťami.

Psychológia postáv je krásne vystavaná. Každá je svojská, rôznorodá s dobrými aj zlými stránkami. Páchajú dobre, ale aj zlé veci, rovnako ako dobro nemôže existovať bez zlá a naopak. Alebo svetlo bez tmy, len v tej najväčšej ho dokážeme vidieť. Áno autorka ma vystavaný vzorec postáv, ktoré v jej knihách už očakávame, vo veľa vecí sa nám podobajú, ale ruku na srdce nie sú totožné rovnako ako ľudia.

Autorka ma krásny štýl písania, ktorý je nesmierne čitateľný a núti ruku prevrácať stránku za stránkou, až pokiaľ neodznie aj posledná a dostaví sa pocit, že nutne potrebujete ďalšiu časť. Alebo čokoľvek, čo táto autorka napíše.

Nemôžem povedať, že autorka je dokonala, kto z nás je? Ale rozhodne je to autorka s veľkým A. Vie, čo píše, ma dar napísať nezabudnuteľne postavy, ktoré mi nesmierne prirástli k srdcu aj so svojimi ťažkými príbehmi a chybami. A hlavne nebojí sa skúšať aj nové veci.

Čítať viac

1
knizne.pribehy

Laura Kostilníková získala odznak Máte čitateľský profil

18.05.2022 09:26

Váš čitateľský profil je na svete! Odteraz sa môžete každému pochváliť, aký úžasný(á) čitateľ(ka) ste!

1
knizne.pribehy

Laura Kostilníková získala odznak Plány do budúcnosti

15.09.2020 19:56

Wishlist plný kníh je znakom cieľavedomého knihomoľa! Alebo pomaly píšucich autorov (pozdravujeme Georgea R.R. Martina) :-)

„Lidská svoboda podle Needlemana znamenala uvědomit si absurditu života. „Bůh mlčí“ říkával rád. „Teď ještě přimět člověka, aby sklapnul.““

Obhajoba šílencova - Woody Allen