Kristína Vallová

3

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje odznaky

2021
2021
Zobraziť viac

Moje aktivity

3
3

Kristína Vallová napísala recenziu

16.10.2021 12:39

V úvode tejto knihy sa nám autorka zdôverila s faktom, že hlavný hrdina príbehu Cassius McLinn je stvárnený aj menovaný podľa skutočnej osoby a už vtedy som vedela, že tento príbeh bude jedinečný.

Velkým plusom tohto románu je aj to, že tento krát príbeh nebol až tak ružový a zlahčovaný, ale hlavne autentický. Dej sa odohráva vo vojenskej pevnosti uprostred Kentuckej divočiny, oblkopenej indiánmi ale aj nepriateľskými Britmi a vyjsť za jej múry môže často znamenať boj o holý život. Rovnako ako k životu vojakov patrí vojna, k nej patria aj útrapy v podobe alkoholu, rôznych chorôb, nečistoty či nedostatku potravín. Toto všetko sem autorka dosadila a aj keď to občas možno pôsobilo dosť tvrdo, vytvorila tým nezabudnuteľný príbeh.

Ďalším veľkým plusom pre mňa bola romantická linka. ???? V tejto knihe ju môžeme cítiť hneď od začiatku, nakoľko hlavné postavy sa stretávajú v podstate v úvode a ich vzájomné simpatie sú veľmi citeľné. Musím priznať, že tento krát sa mi viac páčilo čítať kapitoly z pohľadu Cassa, ktorý mi veľmi sadol. Aj keď pôsobil ako tvrdý chlap, čo samozrejme aj bol-veď je to vojak, mal aj svoju nežnú stránku a tú ukazoval hlavne pri Roxie. Všetky ich emócie nastupovali postupne a bolo vzrušujúce sledovať, ako sa do seba postupne zamilovávajú. Roxie sa síce občas správala pre mňa nepochopiteľne, ale to je len môj subjektívny názor, rozumiem, že v tých časoch mali ženy diktované čo si mohli a nemohli dovoliť povedať, hlavne byť za každú cenu dáma...

Laura Frantz mi týmto dielom opäť potvrdila, prečo ju radím medzi svoju obľúbenú autorku historických románov. ?? Má úžasný talent vtiahnuť čitateľa do deja a svojim opisovaním prostredia, či historických udalostí, ho preniesť o niekoľko storočí späť. Pre mňa to bol krásny a nezabudnuteľný zážitok.

Čítaj viac

3
3

Kristína Vallová napísala recenziu

08.10.2021 09:31

"Túži, aby nebol viac vystavený ľubovôli strážcov. Aby mohol ísť, kam sa mu zachce. Kým bol na slobode, nevážil si túto výsadu. Teraz vie, že sloboda je to najvzácnejšie, čo človek môže vlastniť."
°
Do tejto knihy som išla celkom naslepo, recenzie som nejak nepostrehla a anotácia nám tiež nič moc neprezrádza, som ale velmi rada, že som sa k tomuto čítaniu dostala. Bola to presne moja šálka kávy.
Milujem vojnové romány a práve v tomto období sa začína aj príbeh Hildy a jej blízkych. Dej máme možnosť čítať z pohľadov viacerých postáv, čo bolo podľa mňa veľké plus, nakoľko bol príbeh vďaka tomu dynamický a nútil čitateľa čítať stále ďalej a ďalej. Nedokážem ani povedať, ktorú postavu som si obľúbila najviac, autorka vykreslila ich charaktery veľmi zaujímavo a hlavne ľudsky, žiadna nadprirodzená dokonalosť, robili chyby ale aj správne rozhodnutia a to všetko ich napokon naviedlo tým správnym smerom. Ich cesty boli rôzne a predsa viedli na jedno spoločné miesto.

Dej sa dlhú dobu odohráva ešte v období vojny, začiatkom roku 1945, keď na niektorých miestach síce už vládol pokoj, no na inom bolo ešte stále počuť piskot padajúcich bômb, hukot sirény ohlasujúcej blížiace sa nálety alebo výbuchy nastražených mín... Toto všetko postrehlo niektoré z postáv, no ani hlavná postava Hilda to nemala zďaleka jednoduché. Aj keď sa u nich vojna už skončila, nastali ťažké časy a ak chcela spolu s matkou udržať kaviareň v pochode, museli sa uskromniť a robiť často rozhodnutia, ktoré im neboli po vôli. Potraviny boli nedostatkový tovar, rovnako ako uhlie na kúrenie, zato peňazí by aj bolo ale nemali žiadnu hodnotu...

Bolo pre mňa príjemnou zmenou, prečítať si niečo aj z povojnového obdobia, keďže k 2.sv vojne sa často hovorí hlavne o židoch a holokauste, no je dobre vedieť, že ani iný ľudia to nemali úplne ľahké. Lebo to, že sa skončí vojna, hneď neznamená, že nastanú zlaté dobré časy.

Aby to ale neznelo, že sa tu diali samé zlé veci. Bolo krásne sledovať tú súdržnosť ľudí z kaviarne U anjela. Aj keď neboli všetci pokrvná rodina, lebo mnohí boli len priatelia z divadla, umelci ako herci, speváci, muzikanti, všetci držali pohromade a snažili sa spolu prežiť tieto ťažké časy co najkrajšie. Ku koncu knihy sa ocitáme v čase Vianočnom a to bolo nádhernou bodkou za týmto príbehom. Vianoce v tých časoch boli skromnejšie ako v dnešnej dobe, a predsa svojim spôsobom krajšie, lebo nezáležalo na hmotných daroch ale na tom, že boli všetci konečne spolu.

Veľmi dúfam, že sa od vydavateľstva dočkáme aj pokračovania tejto série, nakoľko niektoré veci zostali neuzavreté a ja by som si rada prečítala o dalších osudoch týchto skvelých postáv.
5/5? a odporúčam každému milovníkovi vojnových, či historických románov. Ak sa vám napríklad páčila kniha Mali sme šťastie, budete milovať aj Kaviareň U anjela.

Čítaj viac

3
3

Kristína Vallová napísala recenziu

04.10.2021 19:32

Opäť mnou dlho očakávaná kniha, ktorá má na prvý pohľad upútala obálkou a hneď potom aj anotáciu, od ktorej som mala veľké očakávania a som rada, že môžem povedať, že boli naplnené.

Od prvej strany ma tento príbeh chytil a až do konca nepustil. Autorka má úžasný štýl písania, presne taký aký milujem, pri ktorom sa ani na chvíľu nenudíte a je pre vás ťažké (nemožné) odložiť knihu bokom.
Velkým plusom pre mňa bol hlavný hrdina Sam. Aj keď mám rada badboyov, milujem, keď pre zmenu niekto dosadí do príbehu muža (chlapca?) ktorý sa nepotrebuje na nič hrať a je to proste dobrák od kosti, ešte k tomu tak šarmantný a sexi športovec s jediným životným cieľom - zachraňovať ľudské životy. No, bola som z neho na mäkko, čo vám budem hovoriť. Lekárske prostredie taktiež dodalo knihe na kvalite a myslím, že to bola celkom osviežujúce spojenie študentského prostredia s tým lekárskym.

Laurie som zo začiatku celkom nedokázala pochopiť. Jej rozhodnutia boli často postavené na hlavu, ale ťažko súdiť človeka zmoreného smútkom, hnevom a nenávisťou... Určite nebola v ľahkej situácii a to jej správanie aj celkom ospravedlňuje.
Od začiatku bola medzi ňou a Samom úžasná chémia. Cítila som ju pri každej ich výmene pohľadov, dotykov či úsmevov a presne toto som po dlhej dobe potrebovala, knihu ktorú precítim. Okrem romantiky sa tu nesie aj smutný podtón, smrť blízkeho človeka a s ňou spájaná vina, hnev a potreba odpustenia, hlavne sebe samému. Túto časť podľa mňa autorka poňala veľmi emotívne, niektoré krátke medzikapitoly boli určené priamo spomienkam na Austina (brat Laurie) a obdobiam smútku, čitateľ sa tak do jej pozície dokáže lepšie vcítiť a pochopiť to zúfalstvo...

Tento príbeh by sa dal určite porovnať s XY ďalších, ktoré boli pred ním a určite aj prídu po ňom, netvrdím že je to niečo originálne a nadčasové... Ale je to niečo, čo ja osobne môžem čítať stále dokola a nikdy ma to neomrzí, vždy sú tu nové postavy a povahy a nové osudy a nové prostredie a niečo, čo ma chytí za srdce. Ja som si tento príbeh zamilovala, čítala som ho s úsmevom a občas aj so slzou v oku, takže v mojom prípade určite splnil účel. Ja hodnotím 5/5

Čítaj viac

3
Kristína Vallová

Kristína Vallová získala odznak Šťastných 7

27.09.2021 13:13

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

3
3

Kristína Vallová napísala recenziu

10.09.2021 16:52

Vietor vo vlasoch, slnečné lúče na tvári, spenená morská voda pod skalnatým útesom, škrekot čajok na oblohe... Tak toto je Cornwalle. Pri čítaní tejto knihy som mala možnosť sa na chvíľu ocitnúť na tomto dychberúcom mieste a bol to pre mňa krásny zážitok. Julia Klassenová má talent vtiahnuť čitateľa naplno do deja knihy a ten tak dokáže príbeh prežívať s hlavnými postavami.

V tomto príbehu sa ocitáme na pobreží Severného Cornwalle v hlavnej úlohe s Laurou Callawayovou, ktorá stvárnila úžasnú ženskú hrdinku. Od začiatku na mňa pôsobila ako odvážna, milá, dobrá a nezištná duša, ktorá to sama v živote nemala veľmi ľahké a napriek tomu sa snažila všetkým len pomáhať. Urobilo na mňa veľký dojem ako sa snažila vždy skontaktovať s rodinami zosnulých stroskotancov, či vrátiť im drobnosti, ktoré po nich zostali. Kiežby na svete bolo viac ľudí, ako ona.
Záhada v spojitosti so stroskotaním Alexandra ma istú dobu držala v napätí, neskôr už som len bola zvedavá ako sa to celé vyvinie a vyrieši a veľmi som si užívala skladanie tejto skladačky, ktorú tvorili aj čriepky z minulosti.
V príbehu nesmel chýbať typický záporák, ktorý ma rozčuľoval pri každej možnej zmienke a čakala som, kedy už konečne dá pokoj.

K záveru sa príbeh celkom rýchlo rozbehol a miestami som sa obávala, či sa vôbec dočkám konca, aký som si vysnívala... Autorka ma ale nesklamala a k tomu pridala epilóg, ktorý pohladí na srdci nejednu romantickú dušu.

Čítaj viac

3
3

Kristína Vallová napísala recenziu

23.08.2021 11:36

Viete, čo mi v tejto knihe najviac chýbalo? Kapitoly z pohľadu Rayena. To by celý príbeh doviedlo k dokonalosti...

Autorkyn štýl písania je veľmi dobrý a myslím si, že sadne naozaj väčšine čitateľom. Napriek tomu, že sa v knihe dosť dlhú dobu nič prevratné nedeje (cca prvých 100 strán, čo je celkom dosť), ma čítanie ani na chvíľu neprestalo baviť.

Vzťah Rayena a Leny sa vyvíjal postupne, nebolo tam žiadne náhle splanutie vášne, aj keď iskrenia tam bolo dostatok a chémiu medzi nimi človek cíti od začiatku, čo mňa veľmi bavilo. Ako som už spomínala, Rayenovo správanie bolo pre mňa často nepochopiteľné a preto by mi pomohlo, ak by sa tu vyskytli aj kapitoly z jeho pohľadu. Keďže sme nemali možnosť nahliadnuť do jeho hlavy, mala som občas problém uveriť jeho citom a jeho "láska" mi prišla povrchná.
Lena bola naopak ako otvorená kniha začo som si ju obľúbila, no taktiež tu bolo pár múch, ktoré autorka veľmi nedoladila. Lena mala pracovať v rodine Cooperovych ako opatrovateľka 5-ročného chlapca, no tento detail bol spomenutý na začiatku a neskôr sa naňho zrejme zabudlo. Lena chodila po výletoch, baroch, chatách a mne to celé prišlo, akoby bola skôr na prázdninách.

Dobre, ale mimo tieto detaily, aby to nevyznelo, že sa mi kniha nepáčila... Kniha sa čítala skvelo a celkovo príbeh sa mi veľmi páčil, len by to chcelo trošku viac doladiť, to je celé. Prostredie, v ktorom sa príbeh odohráva ja osobne milujem, takže pre mňa to bola čistá radosť. Tak isto tu boli skvelé postavy, ako členovia rodiny Cooperovych alebo kamaráti Will a Izzy. O nich by mala byť druhá časť tejto série a cítim v kostiach, že ich príbeh bude ešte lepší.

Celkovo môžem povedať, že mi toto čítanie pripomenulo knihy Mony Kasten, aj keď zatiaľ nie úplne na tej úrovni - doladila by som hlavne tú citovú stránku.
Knihe dávam 4/5, určite stojí za prečítanie.

Čítaj viac

3
3

Kristína Vallová napísala recenziu

20.08.2021 21:06

Začnem jedným negatívom, nech vás potom môžem zahrnúť už len samou chválou.
Napriek tomu, že mi štýl tejto autorky veľmi sadol, bol pre mňa začiatok knihy zdĺhavý. Chápem, že čitateľ sa má trochu zoznámiť s prostredím, s postavami a s udalosťami, ktoré dajú zmysel až neskôr, ale ako niekomu, kto bol v nevedomosti, sa mi tie reči zdali proste zbytočné.

Všetko sa ale zmenilo, keď sa na scéne objavil Peter. Od vtedy dej nabral obrátky a ja už som sa nevedela od čítania odtrhnúť. Veľmi oceňujem, že Peter pôsobil ako reálny chlap, teda nebol dokonalý, jeho správanie nevyzeralo nútene a ani nevyťahoval z rukáva premúdrelé hlášky filozofov. Skrátka, správal sa ako 27 ročný človek, ktorý mal bláznivé nápady a zároveň vedel byť aj veľmi milý a citlivý. S Max mali medzi sebou tú správnu chémiu, aj keď ona sa mu snažila dlhšiu dobu odolávať (nedivím sa, ale ja by som dávno podľahla). Myslím, že to celému vzťahu dodalo tú iskru očakávania, ktorá mňa na podobných príbehoch veľmi baví.

Taktiež musím spomenúť, že Max je neuveriteľný magnet na trapasy! Bože, ako mne bolo za ňu veľa krát trápne..Ale opäť za to môžem dať len plusové body, pretože vďaka tomu bol príbeh autentický a realistickejší- úplne sa vidím, ako by sa kopa vecí z toho stala aj mne, tiež často viac rozprávam ako premýšľam.

Anna a Max mali krásny kamarátsky vzťah, mohli by byť ukážkovým príkladom pre pravé priateľstvo. Jedna druhú navzájom vo všetkom podporovali, vedeli si ale aj oponovať a vzápätí spolu žartovať a doťahovať sa ako sestry. Ich spoločné pasáže ma velmi bavili a neviem si knihu bez Anny predstaviť.

Zápletku knihy som síce odhadla hneď v úvode, napriek tomu sa mi spracovanie páčilo, samotné vyriešenie sporu nebolo nijak unáhlené a ja som si to čítanie náramne užila. Epilog bol krásny a po prečítaní poslednej kapitoly sa už teraz neviem dočkať pokračovania. Teším sa na ďalšie osudy týchto hlavných hrdinov a dúfam, že sa ich dočkáme čoskoro. Knihu hodnotím 4/5

Čítaj viac

3
3

Kristína Vallová napísala recenziu

05.08.2021 15:30

Kníh s touto témou som už čítala pomerne dosť. Napríklad taká známejšia séria Dimily (to je moja srdcovka) alebo aj séria Royalovci. Preto keď má človek s čím porovnávať, je asi trochu kritickejší.
Hlavnou nevýhodou tejto knihy je podľa mňa fakt, že je to stand alone. To, čo iný vmestili aj do 3 častí, sa tu autorka snažila napratať do jednej, pomerne krátkej knihy. Preto sa mi príbeh zo začiatku zdal veľmi zrýchlený. Aby sme si rozumeli, ono je to prudko čitateľné, v podstate sa to číta samé a baví vás to od prvej vety. Len by nebolo na škodu, keby bol dej viac rozvytý a čitateľ by mal tak možnosť to viac celé precítiť.

V prvej časti knihy majú hlavné postavy 17 rokov a ich vzťah prechádza v podstate od nenávisti k láske, aj keď nie úplne. Je to skôr také pubertálne doberanie, ale hned vám je jasné, že sú za ním skôr pozitívne emócie.

Druhá časť knihy, v ktorej sa presúvame o pár rokov dopredu, kedy sú Greta a Elec už dospelí, sa mi páčila o 100% viac. Aj keď sa Elec najprv správa dosť detinsky, ja som si toto ich opätovné stretnutie veľmi užívala. Bolo z toho cítiť snáď všetky emócie, od zúfalstva cez lásku, bolesť, chémiu...

Od tejto autorky by som čakala, že bude kniha plná erotických scén s opakujucim sa scenárom, opak je ale pravdou. Posteľové chvíľky tu máme (myslím) len dve, ale stoja za to. Akurát by som ocenila menej zbytočných rečí okolo toho, fakt neverím tomu ze niekto pri sexe do detailu rozpráva partnerovi čo sa chystá spraviť.

Aj napriek pár negatívam vám môžem túto knihu odporučiť, je to príjemná oddychovka ktorú máte prečítanú za pár hodín a nemusíte pri nej nad ničím rozmýšľať. 4/5

Čítaj viac

3
3

Kristína Vallová napísala recenziu

28.07.2021 08:58

Aj keď námet na príbeh nieje veľmi originálny, predsa len príbehov z pracovného prostredia šéf/zamestnankyňa sme tu mali už kopec, spracovanie bolo úžasné a dovolím si povedať, že jedno z najlepších aké som čítala. Kniha je dosť rozsiahla a tým pádom nebolo nič unáhlené, všetko malo svoj priebeh a aj napriek tomu sa čitateľ ani na chvíľku nemá šancu nudiť.

Hneď od úvodu sa stretávame s hlavnými postavami, ktoré mi veľmi sadli. Bola medzi nimi vynikajúca chémia, zároveň super sarkazmus a často také vtipné scénky že som sa musela zchuti zasmiať. Jednou takouto veľmi vtipnou scénou bola neskôr situácia, keď sa Jameson a Emily vybrali stanovať, a verte mi že tu sa teda zabavíte statočne. Veď si len predstave, chlapa na vysokej úrovni, zvyknutého na luxus a pohodlie, ako sa kdesi na konci sveta snaží postaviť stan podľa návodu a popritom ho žerú komáre... No, hneď mám chuť si to ísť prečítať znovu.
Čo sa mi na postavách ešte veľmi páčilo- že boli veľmi ľudské a teda ich správanie často nebolo dokonalé. Občas sa vedeli hádať kvôli takým somarinám, až som sa nad tým pozastavovala, že či sú normálni. Každopádne v tejto dvojici nikto nebol podriadený a tú rovnosť potreby jeden druhého tam bolo pekne cítiť a mne sa to veľmi páčilo.
Tak isto pridávam plusové body za skvelú zápletku a za to, že uzmierenie hlavných postáv nebolo nijak odfláknuté ale naozaj vyžadovalo pokoru a snahu a čas. Tu som si Jamesona zamilovala už na 100% a koniec bol teda jedným veľkým pohľadením na srdci. Veľmi sa teším na druhú časť z tejto série, ktorá vyzerá rovnako sľubne. Knihu hodnotím 5/5* a všetkým ju len odporúčam.

Čítaj viac

3
3

Kristína Vallová napísala recenziu

20.07.2021 08:31

" Toľko žien si vôbec neuvedomuje, aké sú úžasné. Prichádzajú k nám s vymódeným zovňajškom a bezvýrazným vnútrajškom..."
°
Čaro každodenného života, tieto slová knihu dokonale vystihujú. Kniha nieje písaná ako klasický príbeh, ide skôr o motivačné zápisky na 365 dní, ktoré sú podané aj formou príbehov zo života iných ľudí, v ktorých sa často nájde každý z nás.

Velkým plusom sú pre mňa krásne citáty na začiatku každého dňa, ktoré pochádzajú od rôznych spisovateľov, spevákov, hercov a iných ľudí. V knihe je mierne cítiť náboženskú tematiku, občas sa tu spomína Boh, ale nieje to tak že by to tam bolo vyslovene nasilu vtlačené, ak aj nieste verieci a nepotrpíte si na takéto zmienky, vôbec sa toho nemusíte báť, lebo je to tam naozaj s mierou a ojedinele.

Ak chceme dosiahnuť požadovaný výsledok, je určite lepšie, čítať si knihu tak ako sa má, teda každý deň jeden zapisok. Niektoré sú kratšie, niektoré aj na pár strán, takže toľko času by si každá z nás na čítanie našla. Začíná sa 1.januára a aj zápisky sú akoby prispôsobené rôznym ročným obdobiam a situáciám, ktoré vtedy môžme zažívať, ale ja som knihu začala čítať už v priebehu roka a nemyslím, že by to mohlo ovplyvniť výsledok.

Myslím, že kniha môže byť skvelým darčekom pre mamu, babičku, ale aj ženy mladšej generácie-každý si v nej príde na svoje. Na mňa toto čítanie pôsobí veľmi upokojujúco a rozhodne si myslím, že to istým spôsobom dokáže zmierniť každodenný stres. Knihu vo svojej kategórii hodnotím 5/5, aj keď ju nemám s čím porovnať, keďže som ešte podobné knihy nečítala, ale jej prepracovanie je naozaj úžasné.

Čítaj viac

„Byť výnimočný je najlepší spôsob, ako byť iný.“