Jana Jesenská

3

Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje aktivity

3
3

Jana Jesenská napísala recenziu

24.12.2020 11:08

Po prečítaní knihy Všetky jeho svety do Juraja Kováčika som siahla na túto zbierku poviedok so zaujímavým názvom. Každá poviedka je lahôdka, cesta dušami jednotlivých postáv, keďže každá poviedka - iný príbeh. Sú to príbehy ľudí, rôznych charakterov, povolaní a osudov. Čoraz viac sa mi páči autorovo nazeranie na svet, cez fyziku, Vesmír. Každá poviedka je zaujímavá, nepustí Vás, pokiaľ ju nedočítate, ale jedna mi zostane pod kožou na dlho a to je Poznámka na okraj. Príbeh vyrozprávaný v prvej osobe muža, spomínajúceho sa udalosti, odohrávajúce sa v minulosti, ktoré poznačili jeho vzťah. Odkaz toho, že hoc byť aj vo vzťahu, navyše notárskou pečiatkou spečatenom....ten druhý je pre nás aj tak len cudzinec, ktorý nám dáva ilúziu, že na tomto svete nie sme sami.....
Už sa teším na ďalšiu knihu od Juraja Kováčika. Píše tak, že by sa dal aj poľahky prekladať do cudzích jazykov.

Čítať viac

3
3

Jana Jesenská napísala recenziu

15.12.2020 17:42

Yuval Harari je veľký filozof. Mám od neho všetky tri knihy, Sapiens, Homo Deus a 21 lekcií pre 21 storočie. Vo všetkých troch rezonuje jedna veľká téma a tou sú algoritmy, ktoré nás už onedlho predbehnú. Ak si budeme brať príliš veľkú záťaž v podobe zastaralých a skostnatených názorov a nebudeme rýchlo utekať, dobehnú nás...Vlastne, už sú za rohom... Všetky tri knihy sa čítajú ľahko, treba si pripraviť ceruzku na podčiarkovanie a vracať sa k myšlienkam. Toto by malo byť povinné čítanie pre každého.

Čítať viac

3
3

Jana Jesenská napísala recenziu

15.12.2020 17:31

Chystala som sa na túto knihu dlhšie a keď som ju už mala, prečítala som ju do troch dní. Nie je veľká, pri mojom čítaní by som ju zhltla aj za dva dni, ale je potrebné si ju vychutnať, pomaly nasávať, lebo stojí za to. Už od prvej strany si Vás získa, nielen dejom, ale autorovou štylistikou, ktorá si zaslúži obdiv. Poľahky sa začítate a knihu nepustíte z rúk. Autor je výborný psychológ, vyzná sa v dušiach aj srdciach mužov a žien, dnešných mužov a žien s modernými problémami. Zabŕda do kvantovej fyziky, čiernych dier, Źenevskému CERNU. Ale najmä tu rezonuje samota. Samota dnešného človeka. A nepomôže mu ani útek do iného paralelného Vesmíru o ktorom si myslí, že tam bude niečo lepšie, krajšie. Že ak tam aj ujde, ponechajúc si svoje vlastné JA, určite sa tam bude mať lepšie, veď je to zase iný svet. Ako autor na príbehu ukazuje, nie je to tak. V každom totiž existuje iný príbeh....
Pekná myšlienka z knihy: Keď niekto odíde, dôležité je postarať sa o tých, ktorí zostanú....

Čítať viac

3
3

Jana Jesenská napísala recenziu

12.12.2020 11:31

Autor je známy ateista. V knihe jasne cítiť jeho postoj k náboženstvu. Pekne vysvetlené ako vznikli, najprv polyteizmus, neskôr - najväčšia chyba v dejinách ľudstva - vznik monoteizmu. Autor používa svoj vlastný jazyk, správne nabrúsený. Spoločne s Yuvalom Hararim - povinná literatúra v školách, povinné čítanie pre každého, kto si chce zachovať zdravý rozum a vidieť svet triezvo. Veľmi doporučujem.

Čítať viac

3
3

Jana Jesenská napísala recenziu

22.01.2020 18:17

Až do samého konca kniha úplne pohltí čitateľa. Chválim rovnako aj prekladateľku, ktorá odviedla naozaj skvelú prácu. Veľa termínov z prírody, názvy zvierat, do toho poetika, nuž, určite odporúčam. Hlavnú hrdinku si obľúbite okamžite, od dievčatka až po dospelú ženu a budete miestami chcieť kričať nad nespravodlivosťou a prízemnosťou niektorých ľudí....Básne, ktoré na stránkach oživujú dej, by sa dali aj samostatne vydať a vo vrecku nosiť na každý deň. Krásna kniha!

Čítať viac

3
3

Jana Jesenská napísala recenziu

05.01.2020 16:30

Nádherný dôkaz toho, že ani vysoké IQ nie je zárukou šťastia a spokojnosti. Cez prvé strany, na ktorých je zámerne kostrbatý jazyk, sa treba len prehrýsť. Potom na Vás čaká naozajstný literárny skvost, hlboké zapamätateľné úvahy, ale aj smutné úryvky. Kniha, ktorá sa dá prečítať s ceruzkou v ruke....odporúčam.

Čítať viac

3
Jana Jesenská

Jana Jesenská získala odznak Máte čitateľský profil

15.10.2019 17:44

Váš čitateľský profil je na svete! Odteraz sa môžete každému pochváliť, aký úžasný(á) čitateľ(ka) ste!

Máte čitateľský profil
3
3

Jana Jesenská napísala recenziu

15.10.2019 15:42

Od začiatku knihy pútavo napísané, dej beží, je zaujímavý, autor dokáže veľmi podrobne opísať postavy, ich charaktery. Páči sa mi autorov štýl, ja som knihu prečítala na jeden šup. Musím vyzdvihnúť aj veľmi kvalitný preklad z francúštiny, pani prekladateľka vykonala veľmi dobrú prácu a aj vďake nej sa kniha číta nielen pre pútavý dej, ale aj peknú štylistiku, hranie so slovami. Odporúčam.

Čítať viac

3
3

Jana Jesenská napísala recenziu

13.06.2019 17:14

Táto kniha je naozaj pútavo písaná, osobne som čitateľkou a fanúšičkou všetkých Austenovej diel a bolo zaujímavé nahliadnuť do jej života, mimochodom veľmi skromného, uzavretého. Jane bola na tú dobu veľmi odvážna slečna. Bojovala za svoju slobodu, takú, na akú sme my teraz zvyknutí. Stojí za prečítanie. A kto má rád Georgiánsku dobu, príde si na svoje.

Čítať viac

3
3

Jana Jesenská napísala recenziu

02.12.2018 16:12

Aj napriek zlému prekladu, kniha sa mi páčila a vôbec mi neprekážal autorov poetický štýl. Laicky vysvetlené a kto má rád fyziku, Vesmír, čas, nájde v nej veľa pekného. Odkaz pre vydavateľstvo: táto kniha si zaslúži naozaj lepší preklad, škoda....

Čítať viac

„Ať jsou bohové kdokoli, nejsou to žádní blbci. Naše posedlost slávou v nich určite vzbudzuje zároveň smích i úžas.“

Příliš blízko jatek - Charles Bukowski, 2012
Příliš blízko jatek
Charles Bukowski