Knihy
E-knihy
4

Ilja Sulík

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Viac počúvam ako čítam, ale snažím sa to zmeniť :-)

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Moje odznaky

2019
2018
2015
Zobraziť viac

Moje aktivity

4
4

Ilja Sulík napísala recenziu

03.07.2019 12:16

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Autor priam minimalistickou formou, na necelých 100 stranách textu podáva obžalobu etnického besnenia a vraždenia počas vojny v Bosne a Hercegovine. Limitovaná kvantita slov nejde na úkor kvality textu, naopak, o čo stručnejšia výrazová forma, o to silnejšie výkriky smútku, utrpenia, prežívajúce zo dňa na deň ... niečo ako cynické zvolanie "Je po vojne, zvykajte si!" Žiadna vojna nie je dielom nešťastnej náhody, a tou nebola ani vojna v BaH, pričom sa dá ukazovať prstom na ľudí, ktorí "do skladu výbušnín vošli so zápalkami". A akokoľvek pripustíme nevyhnutnosť utrpenia civilného obyvateľstva počas akejkoľvek vojny, to čo sa dialo v BaH, je moderná genocída, plánované a podporované vyvražďovanie, úplne bezdôvodné, zbytočné a ničím neospravedlniteľné ... sú veci, ktoré sa nedajú vysvetliť ani pochopiť, a toto patrí k nim.
Odporúčam aj tematicky príbuznú knihu Jana Urbana "Všem sráčům navzdory" (dobové reportáže) - https://www.martinus.sk/?uItem=282091 a Vladimíra Dzura "Vyšetřovatel" (vlastné spomienky na priebeh vyšetrovania a stíhania vojnových zločincov) - https://www.martinus.sk/?uItem=291106

Čítaj viac

4
4

Ilja Sulík napísala recenziu

03.07.2019 11:58

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Ako už napísali iní recenzenti, kniha asi naozaj nie je pre každého (najmä nie pre ľudí, zaslepených konšpiračnou propagandou, novodobým popieračov udalostí zo Srebrenice a spol. - im táto kniha ani moja recenzia nie sú určené). Kniha až na niekoľko kapitol pozostáva z autorových dobových autentických reportáží v vojnových rokov (keď používame pojem "vojna", evokuje to vyrovnaný zápas dvoch alebo viacerých ozbrojených strán - pravdou je, že ruka v ruke s vojnou v Bosne a Hercegovine a jej anektovaných častiach prebiehalo beštiálne etnické vyvražďovanie, na ktoré vtedajší civilizovaný svet mlčky hľadel z bezpečnej vzdialenosti). Ku každej vojne patrí žiaľ aj smrť civilistov ako "collateral damages", ale tu sa jednalo o genocídu v pravom zmysle slova, o najhrubšie vojnové zločiny proti ľudskosti, v dobe len pár rokov po páde železnej opony a na kontinente, ktorý si pripisuje nemalé zásluhy o modernú civilizáciu ... niektoré Urbanove myšlienky, hoci 25 rokov staré, sú priam prorocké (napr. o úlohe Ruska v bezpečnostnej politike strednej Európy), a ako symbolika azda jedná myšlienka z mnohých: "... O pouhých 7 týdnů později srazila první osmačtyřicetihodinová vlna masového bombardování velitelských, muničních a komunikačních zařízení bosenskosrbskou armádu na kolena. 72 hodin po začátku bombardování seděl Ratko Mladič proti Bernardu Janvierovi a naslouchal tvrdému ultimátu. Kto z nich je větší barbar? Válečný zločinec Mladič, nebo představitel nejmocnější vojenské mašinerie ve světových dějinách, honosící se obranou demokracie a lidských práv, jež čekala 4 roky, 270 tisíc mrtvých a miliony vyhnaných, aby prosadili klid zbraní jediným útokem?".
Autor ako novinár a priamy svedok udalostí nemusí byť a nie je zbytočne diplomatický, pomenúva veci pravými menami. Jeho dielo je dobovým, ale žiaľ stále nadčasovým svedectvom obdobia, kedy nebol človek človeku vlkom, ale doslova vrahom a trýzniteľom, pričom sa zvyšok sveta dosť dlho tváril, že je to síce smutné, ale "taký je Balkán", "lebo veď je vojna", "lebo...".

Čítaj viac

4
4

Ilja Sulík napísala recenziu

24.06.2019 12:37

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Kniha splnila presne to, co som od nej ocakaval. Nie je to komplexny pohlad na zarodky a priebeh nie az tak davnej tragedie v krajinach byvalej Juhoslavie, ale vdaka priamemu svedectvu a zazitkom autora ako vysetrovatela jednej zo skupin medzinárodneho tribunalu pre vojnove zlociny (tych zo strany Srbov na Chorvatoch) si mozu ti, ktori maju toto obdobie vdaka dennodenemu spravodajstvu este v zivej pamati, ako aj ti, ktori tuto nestastnu dobu nezazili, pripomenut, ake nebezpecne je politicke zonglovanie so zapalenymi vasnami nad sudom etnickeho pusneho prachu, a k akemu krvavemu nestastiu civilneho obyvatelstva a zvlcilosti vrahov s konkretnymi menami a tvarami, ako aj ich "vodcov" to vedie ... Autor z prvej ruky prinasa insidersky pohlad na operativnu cinnost pri vysetrovani vojnových zlocinov a snahe aspon ex post priniest spravodlivost do tazko skusanych krajin ... o tom, ze to nebolo a asi ani nikdy nebude lahke a jednoduche, niet pochyb. Kniha je pisana sviezim tempom a lahkym stylom, autor sa zbytocne nezamotava a neodbocuje, pritom ale nezabuda na nic podstatne, a asi ako malokto z CZ/SK prostredia moze priniest zaujimave informacie z danej doby a daného prostredia.

Čítaj viac

4
4

Ilja Sulík napísala recenziu

06.07.2017 13:40

Nie je úplne ľahké ohodnotiť túto knihu vzhľadom na jej netradičný "formát" - ide totiž o príbeh odboja na území tzv. protektorátu vyrozprávaný "fotoalbumovým" spôsobom, čo nemusí byť pre každého čitateľa úplne vyhovujúce. Ja som si knihu zakúpil bez toho, aby som ju videl predtým naživo, a nie som si na 100% istý, či by som sa rozhodol znovu tak isto. Nepochybne som rád, že ju mám, pomohla mi rozšíriť poznatky o forme odboja počas heydrichiády, vrátane spoznania mien a tvári desiatok z tisícov obetí nacistickej zvole pred i po atentáte. Ibaže som sa v tých menách a ich stručných príbehoch dosť často strácal.

Aby bolo úplne jasné - kniha je naozaj "fotoalbumom" so sprievodným textom k fotkám, nie je tam klasický ucelený text. Povedzme, že moje vedomosti o "zákulisí" atentátu boli cca 6-7/10 (1 = kto to bol Heydrich?, 10 = vojenský historik) a p. Čvančaru ako autora som si vybral na základe pozitívneho hodnotenia od vojenskohistorickej kapacity p. Eduarda Stehlíka z MO ČR.

Ako píšem, veľmi podnetná kniha, určená ale asi najmä pre ľudí, ktorí sa o toto obdobie zaujímajú asi o niečo viac ako iba bežní čitatelia. Autor si dal každopádne veľmi záležať na oprášení príbehov jednoduchých, a svojim spôsobom výnimočných ľudí, bez ktorých by mená Jozef Gabčík (v knihe tvrdošijne premenovaný na Josef!) a Jan Kubiš asi neboli až tak známe ... česť ich pamiatke, ale aj každému statočnému človeku, ktorý im pomáhal, ako aj tým, ktorí možno nevedomky a nechtiac museli zaplatiť cenu najvyššiu...

Čítaj viac

„Poézia je nevyhnutne potrebná - keby som len vedel na čo.“

J. Cocteau