Sila geografie v 21. storočí - Tim Marshall
Sila geografie v 21. storočí
13,61 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Sila geografie v 21. storočí

Desať máp budúcnosti nášho sveta

Novinka
TOP #21
Vydavateľstvo
Premedia, 2021

Ak chcete pochopiť, čo sa deje vo svete, pozrite sa na mapu. V tejto novej objavnej knihe nás Marshall zavedie do desiatich regiónov, ktoré budú formovať globálnu politiku a moc. Zistíte, prečo je zemská atmosféra ďalším bojiskom sveta, ...

Čítaj viac

13,61 €

Bežná cena Bežne 15,95 €

Zľava 15 %
platí do 25. 10. 2021

Posielame do 24 hodín

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Ak chcete pochopiť, čo sa deje vo svete, pozrite sa na mapu.

Svetový bestseller Tima Marshalla V zajatí geografie ukázal, ako sú možnosti každého národa obmedzené horami, riekami, moriami a betónom. Odvtedy sa geografia nezmenila, ale svet áno. V tejto novej objavnej knihe nás Marshall zavedie do desiatich regiónov, ktoré budú formovať globálnu politiku a moc. Zistíte, prečo je zemská atmosféra ďalším bojiskom sveta, prečo sa boj o Tichomorie práve začína a prečo je ďalšia utečenecká kríza v Európe bližšie, než si myslíte.

Desať kapitol venovaných Austrálii, Sahelu, Grécku, Turecku, Spojenému kráľovstvu, Iránu, Etiópii, Saudskej Arábii, Španielsku a vesmíru, je podaných s Marshallovým charakteristickým vtipom a nadhľadom. Je to zrozumiteľné a pútavé skúmanie sily geografie, ktorá formuje minulosť, prítomnosť, ale aj budúcnosť ľudstva.
Čítaj viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Kniha pevná väzba, Slovenský jazyk, Premedia
Novinka
-15 %
13,61 €

Posielame do 24 hodín

Kniha brožovaná väzba, Anglický jazyk, Elliott and Thompson
18,50 €

Dodanie môže trvať viac ako tri týždne

E-knihy a audioknihy

E-kniha Slovenský jazyk, Premedia
Novinka
PDF
EPUB
MOBI
9,90 €

Okamžite na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Ďalšie

Recenzie, kritiky

„Užitočná pripomienka toho, že pred tým, ako sa pustíme do svetových záležitostí, je potrebné nahliadnuť do atlasu, a to najmä v čase rastúceho geopolitického napätia.“ – Financial Times

„Naliehavá a prístupná štúdia o silách, ktoré formujú našu budúcnosť na Zemi i mimo nej.“ – Ed Husain

„Marshallove knihy sú vynikajúce pre každého, kto chce pochopiť svet a kto je fascinovaný meniacimi sa spojenectvami. Každá kapitola Sily geografie je napísaná prístupne, ale nikdy nič nezjednodušuje.“ – Geographical Magazine

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Originálny názov
The Power of Geography
Počet strán
320
Väzba
pevná väzba
Rozmer
150×230 mm
ISBN
9788081599873
Rok vydania
2021
Edícia
Civilizácia
Naše katalógové číslo
895859
Téma
budúcnosť, história, spoločnosť, klíma
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené kráľovstvo
Vydavateľstvo
Premedia

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?


3
22.8.2021
Od Bosporu až po obežnú dráhu Zeme - geografia je stále dôležitá !
Tim Marshall napísal knihu štruktúrou veľmi podobnú jeho predchádzajúcej knihe V zajatí geografie (Prisoners of Geography) z roku 2016. Kniha Power of Geography je akýmsi dodatkom a venuje sa krajinám alebo oblastiam, ktorým autor nevenoval dostatok pozornosti v knihe V zajatí geografie (s výnimkou Veľkej Británie). V jednotlivých kapitolách sa venuje Austrálii, Iránu, Saudskej Arábii, Grécku, Turecku, subsaharskej Afrike, Etiópii, Turecku, Veľkej Británii, Španielsku a v poslednej kapitole aj vesmíru.

Na historický vývoj štátov určite vplývalo a vplýva spektrum faktorov. Mnoho geografických prekážok sa podarilo vďaka technológiám prekonať, vďaka technológiám zároveň začíname reálne diskutovať o geopolitike obežnej dráhy Zeme a mimozemských telies (viď kapitola o vesmíre). Marshall nie je geografický determinista, netvrdí, že geografia je pre štáty jediná určujúca. Jeho tézou však je, že geografia vytvára určité limity, ktoré sú relevantné aj v 21. storočí. Bospor, tok Modrého Nílu, Hormuzský prieliv, ale aj Nízka obežná dráha Zeme sú príklady oblastí s obrovským geopolitickým významom, ktorým sa Marshall v knihe venuje.

Marshall má rozsiahly záber, v knihe koherentne spája poznatky z mnohých disciplín, nielen geografie, ale aj histórie, politiky, technológií, enviromentalistiky. Na cca 300 stranách sa samozrejme nedá podať vyčerpávajúca analýza všetkých spomínaných regiónov, kniha sa tak sem-tam nevyhne možno až prílišnému zjednodušeniu najmä čo sa týka histórie.

Záver: Kniha rozhodne stojí za prečítanie, pre ešte lepší zážitok z čítania a pre komplexnejšie uchopenie problematiky odporúčam prečítať aj s knihou V zajatí geografie. 5*
Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac

„Myslím si, že je prirodzená potreba človeka počúvať príbeh iného človeka... vďaka tomu cítime, že tu nie sme sami.“

George Guidall