Hirošima - John Hersey, Ikar, 2021

12,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Hirošima

Desivá katastrofa, ktorá zmenila svet

Atómová bomba, ktorá dopadla na Hirošimu 6. augusta 1945, zabila stotisíc ľudí. Títo šiesti patrili medzi tých, čo prežili. John Hersey vo svojej knihe publikovanej prvý raz v... Čítať viac

4,3 22 hodnotení
Vydavateľstvo
Ikar, 2021
192 strán
3-4 hodiny čítania

Atómová bomba, ktorá dopadla na Hirošimu 6. augusta 1945, zabila stotisíc ľudí. Títo šiesti patrili medzi tých, čo prežili. John Hersey vo svojej knihe publikovanej prvý raz v roku 1946 vyrozprával ich príbehy... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

12,90 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo
Ďalšie knižné vydania (2)
Hirošima - John Hersey, Leda, 2020
Pevná väzba
Čeština, 2020
Do piatich dní
-5 %

12,01 €


Hiroshima - John Hersey, Penguin Books, 2002
Brožovaná väzba
Angličtina, 2002
Vypredané

Naši škriatkovia odporúčajú

Esencializmus - Greg McKeown, Aktuell, 2023

Viac o knihe

6. august 1945
Slečna Lečna Tošiko Sasakiová, úradníčka osobného oddelenia Východoázijských závodov na spracovanie plechov (East Asia Tin Works), sa práve obrátila, aby niečo povedala dievčaťu pri vedľajšom stole.
Doktor Maskazu Fudžii, lekár, sa usadil na verande svojej súkromnej nemocnice, aby si prečítal noviny.
Pani Hacujo Nakamurová, vdova po krajčírovi, pozorovala pri kuchynskom okne suseda.
Páter Wilhelm Kleinsorge, nemecký kňaz, ležal na lôžku v misijnom dome a čítal jezuitský časopis.
Doktor Terufumi Sasaki, mladý chirurg, kráčal nemocničnou chodbou so vzorkou krvi na Wassermannov test.
Reverend Kijoši Tanimoto, pastor metodistického kostola v Hirošime, sa chystal na periférii vyložiť vozík šatstva z domu boháča.

Atómová bomba, ktorá dopadla na Hirošimu 6. augusta 1945, zabila stotisíc ľudí. Títo šiesti patrili medzi tých, čo prežili. John Hersey vo svojej knihe publikovanej prvý raz v roku 1946 vyrozprával ich príbehy. V novom vydaní sa po štyridsiatich rokoch vracia do Japonska, aby ich vyhľadal a priblížil ich osudy.

Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť
Čítať viac
Originálny názov
Hiroshima
Počet strán
192
Väzba
pevná väzba
Rozmer
132×208 mm
Hmotnosť
307 g
ISBN
9788055170879
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
858449
Vydanie
1
Štýl
historický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené štáty
Vydavateľstvo
Ikar
Pre koho
pre dospelých
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Hirošima - John Hersey, Ikar, 2021
Príbeh jedného nemca - Sebastian Haffner, Ikar, 2021
25,80 €

Hodnotenia

4,3 / 5

22 hodnotení

12
4
6
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

@magical_nights_with_book
Neoverený nákup
13.5.2023
Väčšinou, ak ide o druhú svetovú vojnu, knihy spracovávajú príbehy ľudí, ktorí prežili koncentračné tábory. O ďalších udalostiach, napríklad o zhodení atómovej bomby na Hirošimu 6. 8. 1945, sa píše menej. Kniha Hirošima podáva príbehy šiestich ľudí, ktorí túto katastrofu prežili. Išlo napríklad o mladého chirurga Sasakiho, vdovu po krajčírovi pani Nakamurovú či reverenda Tanimota. Všetci z nich počuli o 8.00 ráno hlásenie, že sa končí bombardovanie, a tak sa vrátili k bežným činnostiam. O 8.15 však došlo k výbuchu atómovej bomby.
Knihu by som rozdelila na tri časti. Prvá časť je venovaná času, keď vybuchla bomba a času bezprostredne po tom, pričom jednotlivým preživším je vždy venovaný istý priestor. V druhej časti sa osudy niektorých z nich prepletajú. V tretej časti, čiže na záver je každému venovaná jedna kapitola, kde sa opisuje ich osud, ako po výbuchu až do svojej smrti žili.
Tá koncepcia v prvej časti mi vadila, pretože som ešte postavy veľmi nepoznala a mala som v tom zmätok, keďže dej sa vnútri kapitoly vždy „sekol“ a začalo sa písať o druhej postave. Viac by mi vyhovovalo, keby bola každej postave venovaná osobitná kapitola a neskôr, keď sa osudy niektorých prepletali, tak ich spojiť v ďalšej kapitole, keď sme ich už poriadne spoznali.
Bolo zaujímavé aj to, ako sa mestom šírili rôzne teórie, čo sa stalo, keď ešte nevedeli, že to bola bomba, napríklad jedna z teórií bolo, že z lietadiel vylievali benzín, ktorý potom podpálili, a preto domy horeli.
Najviac ma zaujal príbeh doktora Sasakiho, ktorý pracoval v nemocnici, kam sa vybralo 10 000 zranených ľudí a on ich nestíhal všetkých ošetrovať. Hrozné však je aj to, že ľudia, ktorí prežili, potom boli diskriminovaní, pretože boli považovaní za menejcenných, chorľavých, a preto ich nechceli zamestnať.
Veľmi dobrá kniha, ktorá však mohla byť trochu lepšie formálne spracovaná. Napriek tomu ju odporúčam.
Čítať viac
Katarína
Neoverený nákup
6.3.2022
Kniha opisuje pribeh siestich roznych ludi z roznych spolocenskych vrstiev, ktori prezili bombardovanie Hirosimy a ich dalsie osudy po desatrociach. Kniha je napisana putavo, nevedela som od nej odtrhnut, zaroven su to tak silne pribehy, ze som si cely cas hovorila: To je nieco strasne. Neobsahuje sice fakty o vojne ani o samotnej bombe, tie sa daju ale vygooglit. Ja som si vygooglila aj video americkej show, kde pan Tanimoto rozprava svojh pribeh a pribehy hirosimskych panien, ktorym chce pomoct. A kde zaroven pozvali pilota lietadla, ktore na nich zhodilo bombu. Cely cas pri citani tej knihy som si opakovala, ako je nam dobre ze zijeme v mieri. A hned ako som knihu docitala zacala vojna na Ukrajine. A teraz zo vsadial citam, co robit v pripade, ze sme zasiahnuti radiacou... Čítať viac
11.11.2021
Knižka bola šokujúcim pohľadom na životy ľudí, ktorí prežili obrovskú katastrofu. Kde sa nachádzali pri výbuchu, ako prežívali dni, týždne, mesiace a roky po výbuchu. Najviac ma bavila časť hlavne po výbuchu bomby, čo sa dialo, ako prežili..
Knižka je tenká, rýchlo prečítaná, ale je to len taký menší výcuc... Niekomu to bude stačiť, ale ja by som prijala aj nejaké fakty a niečo viac v čase pádu bomby a potom... Písanie mi prišlo chaotické, obsah bol prerozprávaný ako z rýchlika... Knihu som si až tak neužila, ale ako taký základ k tejto tragédii to bolo fajn... Určite vyhľadám aj inú literatúru...
Čítať viac
22

Zboňujem knihy a každú voľnú chvíľu trávim buď sledovaním noviniek a zapĺňaním svojho wishlistu, alebo tým, že čítam knihy. Väčšinou čítam hneď dve naraz :-) Jednu v práci a jednu doma. Čítam rôzne žánre, a mám mániu zbierať všetky knihy od autora, ktorý sa mi zapáči.

Alžbeta Szomolaiová
Overený nákup
29.10.2021
Desivé
Čo majú spoločné pastor, úradníčka, kňaz, lekár, vdova po krajčírovi a mladý chirurg? Boli v centre výbuchu 6. augusta 1945 keď padla na Hirošimu atómová bomba. Neskôr ich nazvali spoločným menom Hibakuša. V ten deň umrelo stotisíc ľudí. Kniha opisuje hrôzostrašné hodiny po výbuchu a neskôr venuje každej osobe ktorá vyrozprávala svoj príbeh osobitnú kapitolu..Za mňa veľmi desivé ale fascinujúce čítanie. Čítať viac
Michal
Neoverený nákup
15.10.2021
Táto kniha obohatila moje vedomosti o Hirošime. Bombardovanie Japonska prežila 7 ľudí. Odporúčam ju prečítať každému. Napriek tomu, že je to ťažšia kniha, môžete sa k nej stále vracať, lebo je veľmi inšpirujúca. Čítať viac
5.10.2021
John Hersey sa na tragédiu v Hirošime pozrel trocha inou optikou. Nesnažil sa popísať katastrofu v Hirošime tak, ako to dodnes robia médiá - cez čísla a iba v okamihu katastrofy a tesne po nej... Vybral príbehy šiestich ľudí a popísal, kde sa v daný moment nachádzali a aký bol ich život po tejto udalosti. Veľa z nás si možno myslí, že vyhrabaním spod sutín, liečbou zranení, pobytom v nemocnici a rekonštrukciou zničeného sa to všetko skončilo. No nie, nie je to tak. Preživších totiž privalili ďalšie sutiny, z ktorých sa museli vyhrabávať. Strata rodiny, blízkych, domova, identity, nezmazateľné dôsledky na zdraví i psychická trauma. A v neposlednom rade aj nenapraviteľné ekonomické škody a degradovanie ich ekonomického statusu v dôsledku straty domova, zamestnania i pretrvávajúcich zdravotných následkov.

Autor mi v tomto v mnohých smeroch otvoril oči. Hoci Japonsko je ukážkovým príkladom otrasenia sa a rýchlej nápravy zničenej infraštruktúry, čo dokázalo aj pri havárií vo Fukušime (o ekologických dopadoch pomlčím). Ešte stále však chýba to najdôležitejšie - spadnuté mosty, zničené komunikácie či zrútené budovy sa dajú opraviť či nanovo postaviť. Čo sa však dá robiť s tisíckami už navždy poznačených životov? Dá sa vrátiť k bežnému životu po tom, čo ho už navždy poznačila jedna udalosť? 

Nielen fyzická trauma a zdravotné problémy spôsobené ožiarením donútili ľudí k zmene. K nechcenej zmene. Spoločnosť spravila z týchto ľudí občanov druhej kategórie. Obavy ich často vyhnali na okraj spoločnosti... Nehovoriac o tom, koľkým sa zmenil život od základov aj po psychickej stránke. Ignorácia okolia, zhnusenie, prehnaná ľútosť. Tváre a telá poznačené keloidmi, doživotné problémy so štítnou žľazou, nepredstaviteľná únava či zmrzačené končatiny... Dokonca si títo ľudia vyslúžili aj svoje generalizované pomenovanie - hibakuši. 

Spočiatku ma kniha nadchla a miestami predčila moje očakávania. Avšak približne v polovici som sa v nej zasekla. Nedokázala som sa už tak vžiť s jednotlivými príbehmi a postavami. Problém mi robili mená, občas som sa strácala. Knihu som teda asi na 3 týždne nechala ladom. A dobre som urobila. Posledná a predposledná kapitola totiž toto moje tápanie napravili. Knihe by neuškodilo, ak by autor venoval aspoň jednu kapitolu pozadiu tejto katastrofy a jej popisu. Hoci chápem, že chcel upriamiť pozornosť na konkrétnych ľudí a ich príbehy a nechcel padnúť do roviny bezduchého štatistu, ktorý sa oháňa číslami a dôraz kladie na moment katastrofy a nie na jej následky.

Touto útlou knihou len tak nepreletíte. Pokiaľ patríte k empatickým ľuďom, tak vo vás čosi zanechá. Mne otvorila oči v tom, že často zabúdame na to, že život ľudí, ktorých poznačí katastrofa sa po týchto zlých udalostiach rapídne zhorší a úplne otočí... Aj vtedy pokračuje ich boj, často omnoho ťažší a náročnejší. Uctením obetí, postavením pamätníkov či pietnymi udalosťami si každoročne ľudstvo tieto strašné udalosti znova pripomína. Nie je však rovnako dôležité nezabúdať a pomáhať aj tým, ktorí síce mali šťastie a prežili, no museli začať odznova? Aj oni sú totiž svojim spôsobom obeťami. S jediným rozdielom - im sa podarilo prežiť. 

Knihu hodnotím na 4/5. 
Čítať viac
27.9.2021
Myslím, že nie je človek, ktorému by sa pri započutí názvu "Hirošima" nevybavila katastrofa, ktorá ju s ním bude naveky spájať.

Po prečítaní tejto knihy sa mi táto strašná udalosť zhmotnila a nemala som v hlave už len nejaké strohé fakty, o ktorých sme sa učili na hodinách dejepisu. Mala pre mňa skutočnú tvár v podobe šiestich preživších, na ktorých sa autor zameral. Emóciami nabitá spúšť mi dala zabrať a aj keď sana prvý pohľad zdalo, že to bude jednohubka, tak po tejto stránke to rozhodne nebolo.

Zo začiatku som mala trošku problém sa zorientovať, ale netrvalo to dlho a celú, "reportážne" napísanú knihu, som si užila a bude vo mne ešte dlho rezonovať a už nikdy nebudem Hirošimu vnímať len ako akúsi čiernu časť našich novodobých dejín, ale budem ju vnímať cez osudy týchto šiestich hibakuši.

Skvelé, zaujímavé, pútavé, emociami nabité čítanie. Odporúčam.
Čítať viac
19

Milujem knihy. Verím, že nie čitateľ si vyberá knihu, ale každá kniha nás osloví a príde k nám práve vtedy, kedy potrebujeme. A ak nie, ešte nedozrel jej čas :) Hovorí sa: "Povedz mi, čo čítaš, a ja ti poviem, kto si!" :) https://knihujeme-s-veron.webnode.sk/

Veronika Posová
Overený zákazník
16.9.2021
Katastrofa
Slečna Sasakiová, doktor Fudžii, pani Nakamurová, páter Kleinsorge, doktor Sasaki a reverend Tanimoto - preživší, tzv. hibakuša, prvého z dvoch atómových útokov, ktorý prinútil Japonsko v II. sv. vojne napokon kapitulovať. Na dejepise sa o tejto katastrofe učíme okrajovo, vo filme Pearl Harbor je táto scéna znázornená ako kulisa na pozadí romantického trojuholníka. No čítať o tejto katastrofe, ktorá navždy zmenila pohľad celého sveta na atómovú energiu je miestami tak mrazivé, až cítite agóniu, ktorú prežívali obete tejto katastrofy. 6.8.1945 sa všetci vyššie spomínaní vybrali do práce alebo začínali svoj deň tak, ako im vojnový stav dovoľoval, no netušili, že sekundový nehlučný záblesk silného svetla navždy zmení ich životy. Útok trval krátko, nikto nevedel, čo sa udialo, nebolo počuť žiaden výbuch. Zrazu iba pocítili neuveriteľnú tlakovú vlnu a jedným žmurknutím sa ocitli v troskách budov uprostred horiaceho mesta, obklopení tisíckami mŕtvych. Najmä prvá polovica knihy, ktorá opisuje udalosti bezprostredne po útoku je veľmi silná a nabitá emóciami, čítať o tom, ako ľudia mali na nahých telách vypálené vzory šiat, ktoré pri výbuchu na nich zhoreli, alebo ako ľudia umierali v tichosti v bolestiach bolo hrozné. Mŕtvych ľudí na mieste pálili a ich popol dávali do obálok, ktorými zaplnili celú miestnosť. Neuveriteľné, koľko mŕtvych, o ktorých nikto nehovorí, pretože sú na strane porazených. Druhá polovica knihy sa venuje dlhšiemu obdobiu po útoku a dôsledkom-fyzickým aj psychickým, ktoré obete, ale aj spoločnosť pociťovala dlhé roky. Hovorí o tom, ako Amerika mlčala o hrôzach, o tom, ako sa Hirošima stala oficiálne prvým mestom, na ktorom sa pozorovali dlhodobé účinky dovtedy nepoznanej radiácie. Vojna nepozná víťazov, sú v nej iba porazení. Spoločnosť už nikdy nemôže dopustiť takúto skazu, a nezabudnime, že pri spomienke na obete druhej sv. vojny si nespomínajme iba na obete holokaustu, ale aj na každého jedného nevinného civilistu, ktorého život padol v nezmyselnom politickom zápase. Čítať viac
knizny_blond
Neoverený nákup
10.9.2021
Stalo sa to pred 76 rokmi…
Presne 6. augusta 1945 na japonské mesto Hirošima bola prvýkrát zhodená atómová bomba. Jej následkom bolo tisíce vyhasnutých životov. Preživších, nazývaných hibakuši, bolo 6. Táto kniha je aj o nich, o tom ako trávili čas pred dopadom bomby, vo chvíli padnutí bomby a najmä - po nej. Mala som pocit akoby som bola v tom čase tam, až tak som sa do deju knihy vcítila. Nebolo to ľahké, príjemne a ani hrejivé… Skôr naopak. Ale aj tak si ani zďaleka neviem predstaviť aké to bolo pre nich. Pre zranených ľudí, ktorí prišli o všetko a pomaly strácali aj to najcennejšie čo mali - život!
?
Z hibakuši ma najviac zasiahol osud pani Hacujo Nakamurovej. Bola jednou z tých, ktorú zvyšok života sprevádzavala neustúpajuca vyčerpanosť, ale silná vôľa uživiť rodinu ju aj tak neopúšťala.
?
Je to náročná kniha po emocionálnej stránke, ale je dôležité vytvárať si vedomosti o katastrofálnych udalostiach v minulosti.
?
6. augusta 1945 sa stala najväčšia jadrová katastrofa a o 3 dni neskôr bola zhodená ďalšia jadrová bomba na japonské mesto Nagasaki.
Ak Vám povie túto informáciu napríklad učiteľ na hodine dejepisu budete ju brať ako fakt, táto kniha vám však poskytne iný, rozšírený pohľad, na ktorý len tak ľahko nezabudnete. A budete si uvedomovať dôležitosť toho, aby sa Hirošima nikdy nezopakovala…
Čítať viac

Vydavateľstvo Ikar

Čítať viac
Kúpte spolu
Hirošima - John Hersey, Ikar, 2021
Príbeh jedného nemca - Sebastian Haffner, Ikar, 2021
25,80 €

„Jeden válečník. Jedna mysl. Jedno poslání.“

Cestou vlka - David Gemmell, 2005
Cestou vlka
David Gemmell