Ako sa rozhodujeme - Jonah Lehrer

16,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Ako sa rozhodujeme

Ako nám neočakávané objavy neurovedy pomáhajú robiť lepšie rozhodnutia

Ako sa rozhoduje ľudská myseľ? A ako sa môžeme rozhodovať lepšie? Máme sa riadiť intuíciou alebo racionálnou analýzou? Jonah Lehrer vo svojej knihe analyzuje faktory a... Čítať viac

Vydavateľstvo
Aktuell, 2022
Počet strán
304

Ako sa rozhoduje ľudská myseľ? A ako sa môžeme rozhodovať lepšie? Máme sa riadiť intuíciou alebo racionálnou analýzou? Jonah Lehrer vo svojej knihe analyzuje faktory a mechanizmy, ktoré sú zodpovedné za naše rozhodovanie... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

16,90 €

Na sklade, posielame ihneď
Ďalšie knižné vydania
Jak se rozhodujeme? - Jonah Lehrer
Pevná väzba s prebalom
Čeština, 2010
Vypredané

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

Ako sa rozhoduje ľudská myseľ?
A ako sa môžeme rozhodovať lepšie?
Máme sa riadiť intuíciou alebo racionálnou analýzou?

Filozofi od čias Platóna vnímajú rozhodovanie ako čisto racionálny alebo emocionálny proces. Ide však o mýtus, ktorý čoraz viac naráža na ostré hrany poznatkov modernej neurovedy. Keď vedci pomocou najmodernejších neurovedeckých prostriedkov otvorili čiernu skrinku ľudskej mysle, zistili, že myseľ pracuje ako výsledok spolupráce rozumu a emócií, pričom obe tieto zložky mozgu sú nevyhnutné pre prirodzené fungovanie človeka. Uprednostnenie jednej pred druhou vedie k horším výsledkom, ako sme si pôvodne mysleli.
Myslíme si, že keď si ideme kúpiť dom, racionálne zváženie všetkých premenných povedie k lepšiemu a „rozumnejšiemu“ výsledku. Výskumy však ukázali, že naše emocionálne podvedomie pozná „správnu“ odpoveď skôr, ako časti mozgu, ktoré sú zodpovedné za racionálne vyhodnotenie.

Neurologické, behaviorálne a psychologické výskumy potvrdili, že racionalita ľudského správania je dlhodobo preceňovaný jav. Lehrer píše: „Predpoklad o racionálnom ľudskom správaní má len jeden háčik – je chybný. S tým, ako mozog funguje, nemá nič spoločné.“

Jonah Lehrer vo svojej knihe analyzuje faktory a mechanizmy, ktoré sú zodpovedné za naše rozhodovanie. Dozvieme sa napríklad, prečo príliš veľa rozmýšľania viac škodí ako prospieva, prečo by sme mali počúvať intuíciu, akú funkciu v procese rozhodovania zohráva dopamín, prečo by sme sa mali vyhýbať veľkému množstvu informácií, či ako súvisí morálka s našou emocionalitou.
Čítať viac
Originálny názov
How We Decide
Počet strán
304
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
145×215 mm
Hmotnosť
394 g
ISBN
9788089873425
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
771231
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené štáty
Vydavateľstvo
Aktuell
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,8 / 5

9 hodnotení

7
2
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Katarína Pavlíková
Overený nákup
12.1.2023
Čítalo sa to samé
Skvelé čítanie, veľa vecí vysvetlených na príkladoch, zaujímavé poznatky o tom, ako funguje náš mozog. Už túto knihu rada odporúčam aj svojim priateľom. Čítať viac
Maria
Neoverený nákup
8.1.2023
Kniha potvrdzuje to, že sme ľudia a nie racionálne stroje
Veľmi dobrá kniha, ktorá už pomerne veľa rokov má čo povedať, teraz už aj v slovenskom preklade. Knihe ako takej by som dala 5 hviezdičiek, lebo je výborná a pomôže človeku si uvedomiť ako sa rozhodujeme, ako veľmi dôležité pre človeka sú emócie, niečo čo nás ľudí odlišuje. Ale vzhľadom na preklad, ktorý je miestami veľmi kostrbatý, som dala štyri hviezdičky. Celkom silné poznanie je rozlišovanie rozhodovania a aj stratégie rozhodovania pri jednoduchších a komplexných problémoch, kde to vychádza trochu inak ako by radila intuícia. Odporúčam prečítať. Čítať viac
Berenika číta
Neoverený nákup
25.7.2022
Vynikajúca!
Na strednej sme mali z geografie väčšinou testy s možnosťami. Spomínam to preto, že si doteraz si pamätám ako nám učiteľka pred každým testom opakovala, aby sme zvolili hneď prvú možnosť (možnosti), ktorá sa nám zdá správna, lebo pravdepodobne to tak je. Ak vraj začneme veľmi rozmýšľať, nedopadne to dobre.

Po prečítaní tejto knihy už chápem, prečo to hovorila a hlavne že mala pravdu. Presne takto totiž funguje ľudský mozog. Hovorí sa tomu aj intuícia, pocit, dojem. Dnešná neuroveda už však na to má vysvetlenie. Náš mozog totiž nie je striktne rozdelený na emocionálny a kognitívny, ako sa dlho verilo, ale jeho časti sú prepojené a navzájom si pomáhajú. A emócie nám slúžia (aj) ako skratka k tej kognitívnej časti. Náš mozog sa totiž naučil vylučovať príjemné pocity, keď bolo niečo správne a tým nás naučil rýchlo sa správne rozhodovať.

Kniha je plná dychberúcich skutočných prípadov, z ktorých niekedy na rozhodnutí jednotlivcov záviseli ďalšie životy. Okrem toho si prídu na svoje nadšenci výskumov, pretože je ich tu spomenutých viac ako dosť. Celé je to písané veľmi záživnou formou, ja som si na knihe naozaj zgustla a veľa vecí si z nej odniesla do života. Odporúčam!
Čítať viac
Peter Odnoga
Neoverený nákup
19.7.2022
Fascinujúca
Fascinujúca prechádzka zákutiami ľudskej mysle osvetľujúca niektoré mechanizmy jej zaujímavého fungovania. Čítať viac
Albert Lučanský
Overený zákazník
25.6.2022
Mýtus o ľudskej racionalite elegantne vyvrátený
Od staroveku po súčasnosť západná spoločnosť pestuje mýtus o ľudskej rozumnosti. Rozumnosť je dokonca prítomná aj v názve, ktorým sa ako bytosti označujeme: homo sapiens (človek rozumný). Racionalita je len jeden zo spôsobov, ako naše mozgy reagujú na svet navôkol, a to len niektoré ich časti. Za mnohé naše reakcie, ktoré považujeme mylne za racionálne, zodpovedajú práve tie časti mozgu, ktoré sa spájajú s emóciami a intuíciou. Lehrer v knihe pútavo a fascinujúce opisuje, aké procesy sa dejú v našich hlavách, keď si máme vybrať napríklad džem v obchode. Celá naša racionalita končí pri 200 druhoch džemov, keďže mozog nemá inštrumenty, ako dilemu vyriešiť.

Racionalita je v spoločnosti veľmi preceňovaný jav. Nahovárame si, že špecialisti, analytici a odborníci patria medzi tých najotvorenejších a najrozumnejších ľudí, no po prečítaní knihy rýchlo zistíte, že je to len ďalší mýtus, ktorý si žije svoj život.

Knihu odporúčam každému, kto sa zaujíma o kritické myslenie, teóriu argumentácie, fungovanie nášho mozgu a celkovo tomu, kto sa rád dozvie niečo nové o tom, ako ľudia zmýšľajú a rozhodujú sa.
Čítať viac
Juraj
Neoverený nákup
12.1.2015
Vyborna
Perfektne vyskumy v oblasti mozgu za posledne roky (do roku 2009) a to vsetko podane vo vzrusujucich pribehoch. Cita sa lahko, navyse na konci je zhrnutie kvoli pouceniu. Nadhera. Tesim sa na dalsiu knihu od tohoto autora. Čítať viac

„Všetko sa vždy začína a končí pravdou.“