Ako sa rozhodujeme - Jonah Lehrer, Aktuell, 2022

16,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Ako sa rozhodujeme

Ako nám neočakávané objavy neurovedy pomáhajú robiť lepšie rozhodnutia

Ako sa rozhoduje ľudská myseľ? A ako sa môžeme rozhodovať lepšie? Máme sa riadiť intuíciou alebo racionálnou analýzou? Jonah Lehrer vo svojej knihe analyzuje faktory a... Čítať viac

Vydavateľstvo
Aktuell, 2022
Počet strán
304

Ako sa rozhoduje ľudská myseľ? A ako sa môžeme rozhodovať lepšie? Máme sa riadiť intuíciou alebo racionálnou analýzou? Jonah Lehrer vo svojej knihe analyzuje faktory a mechanizmy, ktoré sú zodpovedné za naše rozhodovanie... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

16,90 €

Na sklade 4 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 19 knižniciach. Požičať v knižnici

Z kolekcie: Populárno - náučná literatúra

Naši škriatkovia odporúčajú

Harry Potter: Čarodejnícky almanach - J.K. Rowling, Ikar, 2024
Ako sa rozhodujeme - Jonah Lehrer, Aktuell, 2022
16,90 €

Viac o knihe

Ako sa rozhoduje ľudská myseľ?
A ako sa môžeme rozhodovať lepšie?
Máme sa riadiť intuíciou alebo racionálnou analýzou?

Filozofi od čias Platóna vnímajú rozhodovanie ako čisto racionálny alebo emocionálny proces. Ide však o mýtus, ktorý čoraz viac naráža na ostré hrany poznatkov modernej neurovedy. Keď vedci pomocou najmodernejších neurovedeckých prostriedkov otvorili čiernu skrinku ľudskej mysle, zistili, že myseľ pracuje ako výsledok spolupráce rozumu a emócií, pričom obe tieto zložky mozgu sú nevyhnutné pre prirodzené fungovanie človeka. Uprednostnenie jednej pred druhou vedie k horším výsledkom, ako sme si pôvodne mysleli.
Myslíme si, že keď si ideme kúpiť dom, racionálne zváženie všetkých premenných povedie k lepšiemu a „rozumnejšiemu“ výsledku. Výskumy však ukázali, že naše emocionálne podvedomie pozná „správnu“ odpoveď skôr, ako časti mozgu, ktoré sú zodpovedné za racionálne vyhodnotenie.

Neurologické, behaviorálne a psychologické výskumy potvrdili, že racionalita ľudského správania je dlhodobo preceňovaný jav. Lehrer píše: „Predpoklad o racionálnom ľudskom správaní má len jeden háčik – je chybný. S tým, ako mozog funguje, nemá nič spoločné.“

Jonah Lehrer vo svojej knihe analyzuje faktory a mechanizmy, ktoré sú zodpovedné za naše rozhodovanie. Dozvieme sa napríklad, prečo príliš veľa rozmýšľania viac škodí ako prospieva, prečo by sme mali počúvať intuíciu, akú funkciu v procese rozhodovania zohráva dopamín, prečo by sme sa mali vyhýbať veľkému množstvu informácií, či ako súvisí morálka s našou emocionalitou.
Čítať viac
Originálny názov
How We Decide
Počet strán
304
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
145×215 mm
Hmotnosť
394 g
ISBN
9788089873425
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
771231
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené štáty
Vydavateľstvo
Aktuell
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,5 / 5

13 hodnotení

7
5
1
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Metod Huzovic
Overený nákup
13.9.2023
Ukazuje pohľad na nás rozhodovací systém z pohladu mozgu a prepojení v ňom. Veľmi poučné čítanie. Ostala mi otázka rozhodujeme sa sami alebo niekto druhý za nás? Čítať viac
15

Ako najlepšie začať svoj deň ? V posteli s dobrou knihou a čajom :) Nie vždy sa to dá, preto čítam, kde môžem :) •na instagrame píšem tiež o knihách, ak by ste sa chceli pozrieť @sue_knihomilka

Zuzana Hermanová
Overený zákazník
4.8.2023
Na základe čoho si ľudský mozog volí čo robiť ? Ako dospejeme k nášmu rozhodnutiu ? Ktoré faktory to ovplyvňujú ? Čo môžeme urobiť, aby sme sa rozhodovali lepšie ? Prečo/ako si všetci upravujeme fakty vo svoj prospech ?

Hneď v úvode musím povedať, že som knihou nadšená. Zatiaľ najlepšia kniha tohto roku! Autor vysvetľuje procesy, ktoré sa dejú v našom mozgu, ktoré časti mozgu zapájame v procese rozhodovania. Vysvetľuje to na množstve príkladov zo života a dopĺňa to aj pokusmi, pri ktorých autor demonštruje ako ľahko sa dá prefrontálna kôra oklamať. Zistíme, že naše emócie sú prekvapujúco múdre. Sú verným odkazom našich skúseností.
Priveľa analyzovania môže byť na škodu. Keď priveľa premýšľame v nesprávnej chvíli, odstrihneme sa od múdrosti emócií, ktoré sú oveľa lepšie vo vyhodnocovaní skutočných preferencií. Stratíme schopnosť poznať, čo naozaj chceme.

Pre mnoho ľudí môže byť náročné priznať si, že spoliehať sa v živote na racionálny prístup nestačí. Pretože, život každého jedného z nás, pozostáva z kvanta informácii, situácii, skúsenosti… nie je možné, vyskladať si dokonalý model života len na racionálnom základe.
Najväčší zreteľ na pocity treba brať práve pri tých najťažších výzvach.

Odporúčam všetkými desiatimi.

•Vo všeobecnosti platí, že prefrontálna kôra má výrazne obmedzené možnosti. Verte svojim pocitom. Vedia viac než vy.

•V akomkoľvek období v dejinách ľudstva boli emócie väčšinou znevažované, pretože sa dajú analyzovať veľmi ťažko - nestoja za nimi žiadne racionálne zdôvodnenia ani vysvetlenia. Dnes nám však neuroveda poskytuje rôzne nástroje, vďaka ktorým vidíme, že emócie majú svoju logiku.
Čítať viac
4

Ivet ♻️ Fit Life Lover ???????????? Tvorca digitálneho obsahu ????WELLBEING ☀️ MENTAL & PHYSICAL HEALTH ????‍♀️ ???? ALL GOOD ???? FOR BODY ???? AND SOUL ???? #CONTENTCREATOR ???? ???? -25% s kódom IVET @allnutritionsk ???? ivettrichblog.wordpress.com

Iveta Škrabáková
Overený nákup
1.3.2023
miestami kostrbaté, ale zaujímavé čítanie
pokojne autor mohol znížiť obsah tejto knihy vynechaním množstva príbehov, ktoré poukazujú v podstate na ten istý fenomén. praktické rady až na samom konci knihy, ale aj tak dobre :) oplatí sa prečítať Čítať viac
Maria
Neoverený nákup
8.1.2023
Kniha potvrdzuje to, že sme ľudia a nie racionálne stroje
Veľmi dobrá kniha, ktorá už pomerne veľa rokov má čo povedať, teraz už aj v slovenskom preklade. Knihe ako takej by som dala 5 hviezdičiek, lebo je výborná a pomôže človeku si uvedomiť ako sa rozhodujeme, ako veľmi dôležité pre človeka sú emócie, niečo čo nás ľudí odlišuje. Ale vzhľadom na preklad, ktorý je miestami veľmi kostrbatý, som dala štyri hviezdičky. Celkom silné poznanie je rozlišovanie rozhodovania a aj stratégie rozhodovania pri jednoduchších a komplexných problémoch, kde to vychádza trochu inak ako by radila intuícia. Odporúčam prečítať. Čítať viac
Berenika číta
Neoverený nákup
25.7.2022
Vynikajúca!
Na strednej sme mali z geografie väčšinou testy s možnosťami. Spomínam to preto, že si doteraz si pamätám ako nám učiteľka pred každým testom opakovala, aby sme zvolili hneď prvú možnosť (možnosti), ktorá sa nám zdá správna, lebo pravdepodobne to tak je. Ak vraj začneme veľmi rozmýšľať, nedopadne to dobre.

Po prečítaní tejto knihy už chápem, prečo to hovorila a hlavne že mala pravdu. Presne takto totiž funguje ľudský mozog. Hovorí sa tomu aj intuícia, pocit, dojem. Dnešná neuroveda už však na to má vysvetlenie. Náš mozog totiž nie je striktne rozdelený na emocionálny a kognitívny, ako sa dlho verilo, ale jeho časti sú prepojené a navzájom si pomáhajú. A emócie nám slúžia (aj) ako skratka k tej kognitívnej časti. Náš mozog sa totiž naučil vylučovať príjemné pocity, keď bolo niečo správne a tým nás naučil rýchlo sa správne rozhodovať.

Kniha je plná dychberúcich skutočných prípadov, z ktorých niekedy na rozhodnutí jednotlivcov záviseli ďalšie životy. Okrem toho si prídu na svoje nadšenci výskumov, pretože je ich tu spomenutých viac ako dosť. Celé je to písané veľmi záživnou formou, ja som si na knihe naozaj zgustla a veľa vecí si z nej odniesla do života. Odporúčam!
Čítať viac
Peter Odnoga
Neoverený nákup
19.7.2022
Fascinujúca
Fascinujúca prechádzka zákutiami ľudskej mysle osvetľujúca niektoré mechanizmy jej zaujímavého fungovania. Čítať viac
Albert Lučanský
Overený zákazník
25.6.2022
Mýtus o ľudskej racionalite elegantne vyvrátený
Od staroveku po súčasnosť západná spoločnosť pestuje mýtus o ľudskej rozumnosti. Rozumnosť je dokonca prítomná aj v názve, ktorým sa ako bytosti označujeme: homo sapiens (človek rozumný). Racionalita je len jeden zo spôsobov, ako naše mozgy reagujú na svet navôkol, a to len niektoré ich časti. Za mnohé naše reakcie, ktoré považujeme mylne za racionálne, zodpovedajú práve tie časti mozgu, ktoré sa spájajú s emóciami a intuíciou. Lehrer v knihe pútavo a fascinujúce opisuje, aké procesy sa dejú v našich hlavách, keď si máme vybrať napríklad džem v obchode. Celá naša racionalita končí pri 200 druhoch džemov, keďže mozog nemá inštrumenty, ako dilemu vyriešiť.

Racionalita je v spoločnosti veľmi preceňovaný jav. Nahovárame si, že špecialisti, analytici a odborníci patria medzi tých najotvorenejších a najrozumnejších ľudí, no po prečítaní knihy rýchlo zistíte, že je to len ďalší mýtus, ktorý si žije svoj život.

Knihu odporúčam každému, kto sa zaujíma o kritické myslenie, teóriu argumentácie, fungovanie nášho mozgu a celkovo tomu, kto sa rád dozvie niečo nové o tom, ako ľudia zmýšľajú a rozhodujú sa.
Čítať viac

„Existujú ľudia, vedľa ktorých môžeme stráviť roky a nemať si čo povedať, a ľudia, s ktorými na rozhovory nestačí celý život.“