Veľký román - Peter Gärtner
Veľký román
12,90 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
12,90 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo

Odporúčané tituly a kolekcie

Tento titul bol vydaný s podporou Fondu na podporu umenia

Viac o knihe

Tridsiatnik Martin Komínek sa už dlhé roky snaží získať finančnú podporu od Literárneho inštitútu na napísanie svojho Veľkého románu, ako pateticky sám nazýva knihu, na ktorej pracuje. Keď mu jedného dňa Inštitút udelí dotáciu, nedokáže tomu uveriť. Bude schopný skonsolidovať svoje tvorivé schopnosti a má skutočne kapacitu na to, aby napísal plnohodnotné beletristické dielo, ktoré bude mať čo povedať nielen hŕstke jeho najbližších intelektuálnych kamarátov? Záhadné udelenie grantu naruší dennú rutinu jeho ležérneho kaviarenského života. Nielen preto, že musí začať knihu skutočne písať, ale aj preto, že sa nad jeho dotáciou začnú zlietať všetci jeho veritelia, krčmoví kamaráti, chudobní umelci a podvyživení vydavatelia.
Veľký román je literárna gangsterka o dejinách slovenskej literatúry a kultúry, ale aj obraz obdobia komunizmu so všetkými jeho konzekvenciami smerom k súčasnosti, dráma medzi generáciou rodičov, ktorá dodnes spomína na normalizáciu ako na staré zlaté časy a generáciou ich detí, ktoré tento režim považujú sa neželané dedičstvo. 

Čo tam píšeš?
Predstavu, že sa bude vlastnej matke zdôverovať s niečím takým intímnym, ako je jeho literárna tvorba, považuje za vrcholne perverznú. Od skorej puberty mal pocit, že si so svojimi rodičmi nemá čo povedať. Nezdôveroval sa im už dlhé roky, ani keď ešte žil v tomto byte. Rozprávať sa s matkou o čomkoľvek, navyše po tom, čo sa viac ako desať rokov vôbec nevideli, je pre neho absurdné. Hana sa však tvári, akoby odišiel len včera, a vyžaruje zo seba materskú prívetivosť a nehu. Martin nevie, ako má reagovať. 

Zameriavam sa na obdobie normalizácie, vykokce. 
Hana prikyvuje, akoby rozumela, čo hovorí, sama však slovo normalizácia nikdy  nepoužila, v románoch od Danielle Steelovej ho tiež nečítala a nechápe ani jeho historicko-politologický kontext.

Chcel by som napísať knihu, ktorá konečne adekvátne a s patričným dosahom zobrazí zvrátenosť komunistického režimu. Doposiaľ tu nič také nevzniklo. Mali by sme mať knihu, ktorá na celospoločenskej úrovni otvorí diskusiu o tejto dobe a raz a navždy sa vyrovná s jej démonmi, vyklopí Martin nacvičené frázy. 
Takto dobre to nesformuloval ani do žiadosti na Literárny inštitút, je prekvapený, ako to z neho pekne vypadlo. Hana si k stolu donesie tanier s pirohmi a prisadne si k nemu.

Nie všetko za komunistov bolo zlé. Ľudia, čo chodili do roboty a hľadeli si svojho, sa nemali zle. Boli sociálne istoty.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
2704-5 hodín čítania
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
128×196 mm
Hmotnosť
292 g
ISBN
9788089896097
Rok vydania
2019
Naše katalógové číslo
696853
Téma
príbeh života, komunizmus, dejiny
Štýl
historický, filozofický, duchovný
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Zum Zum production
21. augusta 2021

Už viac ako 10 rokov sa venujem autorom, ktorí sa snažia vydať svoju knihu, a hlavná postava Veľkého románu je prototypom tých, s ktorými sa stretávam takmer denne.
Tridsiatnik Martin dostane po dlhom čakaní grant z Fondu na podporu umenia, takže by sa zdalo, že si môže konečne sadnúť a v kľude začať písať. Lenže on nie je žiaden štýlový hipster, ktorý by chodil po kaviarňach s mekbúčikom, ale skôr stratená existencia, a za tie roky si narobil kopu veriteľov, dokonca aj v literárnom svete. Na jeho dve tisícky si teda robí zálusk nemenovaný vydavateľ (podobnosť s KKB čisto náhodná), ale aj rodina v jeho rodnom meste, kam sa po dlhom čase vracia.
Ak ste v podobnom veku, kniha na vás bude pôsobiť ako generačná výpoveď. Je to akoby jedno veľké slovenské memečko, v ktorom nájdete všetky typy postáv z malého mesta, rodičovskú nostalgiu na staré časy, „keď bolo lepšie“, otravné občiansky iniciatívy, zafajčené pajzle a kamošov z detstva, až po hrebíčky na MDŽ od populárnej politickej strany. Skrátka kniha o tom, „ako ľudia žili, žijú a budú žiť“. (Takto recenzuje knižky Martinova mama.) Mne osobne bola hlavná postava dosť nesympatická, ale keďže to autor niekde v 2/3 knihy sám vytušil, rozumiem, že je to tak naschvál. Na 5 hviezd to rozhodne nie je, ale tromi by som krivdila. Aj keď za tú škaredú obálku by malo ísť čosi dole.

Čítaj viac

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,4 / 5

7 hodnotení

3
4
0
0
0

Emily
8.12.2020
Také o živote
Ľahko napísaný Veľký román, ktorý opisuje súčasný aj minulý život hlavného hrdinu. V príbehu je napätie, zauzlenie a skvelý koniec. Príbeh obyčajnej rodiny s presne nalinkovaným životom, do ktorého ale hlavný hrdina nechce zapadnúť. Túžba po poukázaní na minulý režim ho ženie k tvorbe, jeho veľkého románu, ktorý ale nie je také ľahké napísať.
Kniha sa dobre číta a myslím, že je vhodná pre každého, kto sa nebojí prečítať si v tomto románe možno aj o sebe a svojich príbuzných, pretože spoznať sa v ňom môže takmer každý.
Čítaj viac
6
3.12.2020
Tento román je Veľký :)
Veľký román... Pokojne by som prijala,keby bol obsahovo ešte väčší :) S radosťou by som sa dozvedela viac o tom,ako ľudia žili, žijú a budú žiť :) Rezký začiatok, ako vystrihnutý z akčného filmu, strieda menej dynamická časť, ktorá postupne odhaľuje rodinné vzťahy a tajné zákutia obyčajnej slovenskej rodiny. Hlavný hrdina Martin Komínek sa v snahe o útek pred nepríjemnosťami po rokoch stretáva s rodinou a na povrch sa postupne dostávajú zabudnuté strašidlá minulosti. Zmení táto konfrontácia s minulosťou a nutnosť vysporiadať sa s prítomnosťou hlavného hrdinu? Ako dopadne jeho snaha o napísanie jeho Veľkého románu? Aj to sa dozviete, pokiaľ sa na tento Veľký román pozriete! Príjemné čítanie ;) Čítaj viac
Zuzana Pustaiova
26.5.2020
Skvelý román vykresľujúci obraz súčasnej malomeštiackej rodiny a snahy syna vyčleniť sa voči "bežnému" životu a názorom svojich rodičov z pracujúcej triedy. Čítaj viac
9
6.3.2020
Kniha s hlavným hrdinom, Martinom Komínkom, ktorý sa spočiatku javí dosť nesympaticky - tak trochu premúdrelý flákač, snívajúci o veľkej spisovateľskej kariére, opisuje občas dosť dramatický proces písania knihy. Dej je popretkávaný aj vyrozprávaním príbehov z minulosti, čím dostaneme celkový obraz života Martina. Výstižne a vtipne opisuje realitu Slovenska, viackrát si len úsmevne pokyvkáte hlavou, že áno, presne tak to u nás je/bolo. Kniha určite stojí za prečítanie, neublíži, vy sa pobavíte  a nebudete banovať :) Čítaj viac
Katarína Pivarčiová
30.1.2020
Milujem knihy, ktoré sa zaoberajú samotným procesom tvorby diela. Veľký román je knižka o písaní Veľkého románu, ktorý by mal byť podľa hlavného hrdinu dokonalým literárnym dielom. To sa mu samozrejme nedarí, keďže nie je ani Kafka ani Bukowsky, ale len obyčajný chlapec z malého mesta, ktorý sa tvári, že je veľký umelec. V skutočnosti je len stratenou existenciou potácajúcou sa z jednej krčmy do druhej. Znie to ako smutná knižka, ale nie je! Hlavný hrdina je totiž nútený vrátiť sa do svojho rodného mestečka a žiť so svojimi rodičmi, ktorí s láskou spomínajú na komunizmus a volia stranu, ktorá každoročne organizuje v miestnom kulturáku MDŽ. Život v jednom malom priestore je plný zábavných situácií a konfliktov, ktoré by som vám hrozne chcela porozprávať, ale nechcem spoilerovať. Každopádne je to perfektná knižka, jej autor veľmi šikovne mieša žánre, veľmi trefne pomenúva aktuálne slovenské problémy a dokáže brilantne vypointovať situácie. Je to inteligentná kniha, dokonca by som ju nazvala "umením". Nie je však ťažkopádna, neutápa sa v metaforách, ale nádherne odsýva a zabáva. Klobúk dole. Čítaj viac
ceylon1
23.4.2020
Vždy je dobre, keď kniha odsýva. Najmä ak ju nenapísal Bukowsky. Čítaj viac

Čítaj viac

„Milý, píšem vám celkom nahá, lebo chcem byť jednoduchou a úprimnou“

Človek na ulici - Ivan Horváth
Človek na ulici
Ivan Horváth