Knihy
E-knihy

Sila rozumu v bláznivej dobe

Manuál kritického myslenia

N Press, 2019
Okamžitý download
PDF
EPUB
MOBI
TOP #30
4-5 hodín čítania
Vydavateľstvo
N Press, 2019

Akými trikmi sa dá do slov prepašovať podprahová reklama? Nakoľko sa slovník Zomri odlišuje od slovníka Mariana Kotlebu? Čo je deepfake? Ako rozoznať logicky chybný argument? Prečo ignorujeme pravdivé fakty? Akými najčastejšími trikmi...

Čítaj viac

9,90 €

Okamžite na stiahnutie

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Akými trikmi sa dá do slov prepašovať podprahová reklama? Nakoľko sa slovník Zomri odlišuje od slovníka Mariana Kotlebu? Čo je deepfake? Ako rozoznať logicky chybný argument? Prečo ignorujeme pravdivé fakty? Akými najčastejšími trikmi sa manipulujú grafy? Ako často skontroluje priemerný tínedžer svoj mobil a ako využívajú marketingoví špecialisti evolučné nedokonalosti ľudskej mysle?
Ďalším príspevkom Denníka N k rozvoju kritického myslenia je kniha šachového veľmajstra Jána Markoša.

Sila rozumu v bláznivej dobe na viac ako dvestopäťdesiatich stranách ponúka odpovede na množstvo otázok týkajúcich sa kritického myslenia, ale aj hutný súhrn nápadov a stratégií, ako ho využívať v každodennom živote. Vďaka množstvu ukážok, statusov a príkladov zo súčasnej slovenskej spoločnosti môže byť praktickou pomôckou pri jeho výučbe.

Ján Markoš je vzdelaním filozof a teológ a profesiou šachový veľmajster. Vďaka jeho širokému záberu a schopnosti ísť do hĺbky nájdete v knihe podnetné exkurzy do oblastí vedy, náboženstva aj umenia.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Sila rozumu v bláznivej dobe - Ján Markoš
Moc faktov - Hans Rosling, Ola Rosling, Anna Rosling Rönnlund
23,80 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
255
Vydavateľstvo
N Press
Jazyk
slovenský
Naše katalógové číslo
619075
Rok vydania
2019
Marketingový špecialista
17. októbra 2019

Po Moci faktov je toto ďalšia knižka, ktorá by sa mala zaradiť do učebných osnov všetkých slovenských škôl. Nedajte sa odradiť nenápadnou obálkou - čo autori ubrali na vonkajšom vzhľade totiž bohato vynahrádza obsah knižky. Jánovi Markošovi sa podarilo veľmi pekne a v zrozumiteľnom ľudskom jazyku vysvetliť na bohatých príkladoch všetky dôležité pojmy a koncepty týkajúce sa kritického myslenia. Prevedie vás všetkými nástrahami, ktorým v súčasnosti čelíme pri vytváraní si vlastného názoru, upozorní vás na skreslenia a prirodzené tendencie, ktoré si väčšina z nás ani neuvedomuje a zasadí do kontextu aj aktuálne trendy či udalosti, ktoré hýbu spoločnosťou. Výborná kniha so silným posolstvom.

Čítaj viac

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

4,6 / 5

43 hodnotení

34
5
2
0
2

Jana FP
pred piatimi dňami
Jednoducho a ľudskou rečou o zložitých témach
Kniha vám pomôže zorientovať sa v dobe, ktorú nazývame post-truth. Ukáže vám ako sa brániť argumentačným faulom, ako odhaľovať nepravdivé informácie a najmä ako používať zdravý rozum a pochopiť konanie a správanie ľudí, ktorí uvažujú inak ako vy. Čítaj viac
8.2.2020
Konštruktívna kritika
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Nazvite ma cynikom a pesimistom, ale kniha má svoje tienisté stránky.

Ak sa chceme rozprávať o obsahu knihy, tak ako celok je výborná a rozhodne ju odporúčam pre každého, kto už má za sebou určité základy v téme a chce si rozšíriť obzory (a možno aj potrénovať kritické myslenie). Vysvetlí základy kritického myslenia; posunie človeka vo vnímaní logických (argumentačných) chýb a prinesie zaujímavé postrehy; analyzuje základné kognitívne skreslenia zaujímavou formou; navyše má pridanú hodnotu v témach, ktoré nebývajú bežnou súčasťou podobných príručiek. Autor je zjavne vzdelaný a rozhľadený (koniec koncov sa na tému špecializuje).

Napriek tomu, kniha nie je objektívna. Ani omylom. A hoci môžeme tvrdiť, že absolútna objektivita nebola zámerom autora, tak to nepokladám za vhodné vzhľadom k téme. Berte to však skôr ako upozornenie, nez výstrahu.

Na jednej strane mám zvrátené nutkanie autorovi za isté (neobjektívne, ale správne) názory a postrehy tlieskať, na druhú stranu sa tomu divím, lebo autor nie je v téme nováčikom. Nie je to neobjektivitou úplne pretkané, ale z mnohých strán na vás silne dýcha.

Kniha sa snaží byť silne normatívna aj za cenu občasného posúvania reality v prospech autorových názorov.

Čo sa týka faktických chýb, tak mi nie je jasné, prečo dal autor rétorické fauly strawman a ad hominem do rovnakého významu... Tieto dva rétorické fauly pokladám za diametrálne odlišné a ponúknutý príklad je dokonalým ad hominem argumentom, ale ani omylom nie strawmanom ako ho chápem ja.

Knihe preto dávam hodnotenie 4/5 a neodporúčam ju úplným začiatočníkom v téme kritického myslenia, lebo rozhodne ich názory (na celú škálu javov) môže ovplyvniť. Aj pre skúsených záujemcov o logické, argumentačné a kognitívne chyby odporúčam čítať pozorne a s významnou dávkou vlastného kritického myslenia.
Čítaj viac
Lucia
5.2.2020
Výborné, poučné, treba prečítať
Kniha je výborná, odporúčam.
Autor opisuje na príkladoch krásne to, ako krásne ide nami manipulovať, ako dokážeme selektívne vnímať to, čo chceme a ako veľmi je potrebné sa neustále vzdelávať a rozširovať si obzory. Aj v oblasti kritického myslenia.
Čítaj viac
17.1.2020
Skvelý úvod do argumentačných a rétorických faulov
Overený nákup
Kniha sa číta príjemne a ľahko, čo je na príručku kritického myslenia obdivuhodné. Autorovi sa podarilo vypracovať knihu, ktorá je náučná a zároveň čitateľa úprimne baví. Jediná moja výhrada je k niektorým použitým príkladom (napr. anectodal evidence by sa dala ilustrovať zrozumiteľnejšie a výstižnejšie ako príkladom s predavačkou a rúžom), ale väčšina z nich bola fajn. Čítaj viac
Miriam Bieliková
14.1.2020
Táto kniha je skvelá, bola som nadšená ako som ju čítala, určite si ju prečítam znovu a stala sa jednou z tých kníh, ktoré budem darovávať ako darček aj ďalším. Veľké pozitívum je, že sa číta ľahko, a dáva námety na rozmýšľanie. Nie je to len kniha o omyloch v myslení, resp. len kniha pre ľudí, ktorí kritické myslenie nepoužívajú, ale je rôznorodá, vhodná pre každého, nech už si myslí, že má akékoľvek dobré kritické myslenie. Nachádza sa tam aj veľmi dobre napísaná časť o našej závislosti na internete, a tiež o "mindfulness", čo už naráža na samotný správny - a šťastný - spôsob prežitia života, a veľmi ma to oslovovalo. Ďakujem autorovi, že som mohla byť taká spokojná pri čítaní jeho knihy :-) (oceňujem aj veľmi pekný obal knihy, ktorý nechce nasilu pútať, ale príjemne pôsobiť, tak ako celá kniha) Čítaj viac
PeNe
23.12.2019
Je dobré si ju prečítať
Knihu som prečítal na pár dúškov. Páčila sa mi, aj keď niekoľko vecí mi nesedelo. Autor sa snažil byť objektívny, ale zmienky o Denníku N boli vždy pozitívne, ako by bol propagovaný. Okrem toho sa mi nepáčilo niekoľko "bohorovných" tvrdení autora. Zmienim len tvrdenie "Sokrates sa mýlil", ktoré tu nemienim vyvracať a dokazovať opak, ale autor sa hodne kopol, pretože ani netuší hĺbku a pravdivosť Sokratovho tvrdenia, ktoré takto zmietol zo stola. Snáď raz pochopí.
Napriek tomu by bolo škoda neodporučiť túto knihu. Myslím, že by si ju mal každý prečítať najmä teraz, keď nás čaká predvolebný cirkus.
Čítaj viac
Danny
4.11.2019
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Láka ma to napísať, že je to učebnica kritického myslenia z ktorej si po prečítaní odnesieme, čo najviac informácií. Je to oveľa viac ako učebnica. Páči sa mi, ako teóriu spája s reálnými príkladmi ( zo Slovenska, zo zahraničia), rôznorodosť príkladov (nepíše napríklad len o jednej polickej strane, píše o všetkých-či už liberálne, konzervatívne).
Určite každá jedna kapitola je dôležitá, do popredia dávam časti-Hekeri mozgov, My, digitálni narkomani, Médiá... Kniha obsahuje veľa tém ku ktorým sa určité vrátim.
Čítaj viac
Beata Gažová
23.10.2019
Užitočná kniha
Veľmi užitočná kniha, odporúčam prečítať. V dnešnej dobe je schopnosť kritického myslenia jednou z najdôležitejších kompetencií človeka. Bez nej sa stratíme v záplave veľakrát zavádzajúcich informácií. Autor v knihe vysvetľuje rôzne formy manipulácií v politike, ako sa vyznať a triediť informácie z médií, ako nezabudnúť používať zdravý rozum... Čítaj viac

Čítaj viac
Kúpte spolu
Sila rozumu v bláznivej dobe - Ján Markoš
Moc faktov - Hans Rosling, Ola Rosling, Anna Rosling Rönnlund
23,80 €

„Čítanie = najlepšie učenie.“

Alexander Sergejevič Puškin