Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024

Sila rozumu v bláznivej dobe
E-kniha

Manuál kritického myslenia

Akými trikmi sa dá do slov prepašovať podprahová reklama? Nakoľko sa slovník Zomri odlišuje od slovníka Mariana Kotlebu? Čo je deepfake? Ako rozoznať logicky chybný argument?... Čítať viac

4,6 125 hodnotení
Vydavateľstvo
N Press, 2019
255 strán
4-5 hodín čítania

Akými trikmi sa dá do slov prepašovať podprahová reklama? Nakoľko sa slovník Zomri odlišuje od slovníka Mariana Kotlebu? Čo je deepfake? Ako rozoznať logicky chybný argument? Prečo ignorujeme pravdivé fakty? Akými najčastejšími trikmi... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

9,90 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Ďalšie e-knižné vydania
Síla rozumu v bláznivé době - Ján Markoš, Paseka, 2022
PDF EPUB MOBI
Čeština, 2022
Ihneď na stiahnutie

13,73 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Akými trikmi sa dá do slov prepašovať podprahová reklama? Nakoľko sa slovník Zomri odlišuje od slovníka Mariana Kotlebu? Čo je deepfake? Ako rozoznať logicky chybný argument? Prečo ignorujeme pravdivé fakty? Akými najčastejšími trikmi sa manipulujú grafy? Ako často skontroluje priemerný tínedžer svoj mobil a ako využívajú marketingoví špecialisti evolučné nedokonalosti ľudskej mysle?
Ďalším príspevkom Denníka N k rozvoju kritického myslenia je kniha šachového veľmajstra Jána Markoša.

Sila rozumu v bláznivej dobe na viac ako dvestopäťdesiatich stranách ponúka odpovede na množstvo otázok týkajúcich sa kritického myslenia, ale aj hutný súhrn nápadov a stratégií, ako ho využívať v každodennom živote. Vďaka množstvu ukážok, statusov a príkladov zo súčasnej slovenskej spoločnosti môže byť praktickou pomôckou pri jeho výučbe.

Ján Markoš je vzdelaním filozof a teológ a profesiou šachový veľmajster. Vďaka jeho širokému záberu a schopnosti ísť do hĺbky nájdete v knihe podnetné exkurzy do oblastí vedy, náboženstva aj umenia.
Čítať viac

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

125 hodnotení

99
14
6
0
6

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

17. októbra 2019

Po Moci faktov je toto ďalšia knižka, ktorá by sa mala zaradiť do učebných osnov všetkých slovenských škôl. Nedajte sa odradiť nenápadnou obálkou - čo autori ubrali na vonkajšom vzhľade totiž bohato vynahrádza obsah knižky. Jánovi Markošovi sa podarilo veľmi pekne a v zrozumiteľnom ľudskom jazyku vysvetliť na bohatých príkladoch všetky dôležité pojmy a koncepty týkajúce sa kritického myslenia. Prevedie vás všetkými nástrahami, ktorým v súčasnosti čelíme pri vytváraní si vlastného názoru, upozorní vás na skreslenia a prirodzené tendencie, ktoré si väčšina z nás ani neuvedomuje a zasadí do kontextu aj aktuálne trendy či udalosti, ktoré hýbu spoločnosťou. Výborná kniha so silným posolstvom.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

2.1.2024
Dobrá a užitočná kniha
aj keď niektoré z faktov uvádzané v knihe časom zastarali, kniha je stále veľmi zaujímava. Ide o učebnicu kritického myslenia ktorá čitateľovi pomôže orientovať sa v dnešnom svete a nenaletieť na rôzne finty ktorými sa zvykne ohýbať realita. Napriek tomu, že je nabitá informáciami sa číta výborne. Čítať viac
12.11.2023
Skvelá kniha
Veeelka škoda, ze práve ľudia, ktori by si mali knihu prečítať v prvom rade, sa k nej absolútne nedostanú. Ak by im ju aj nahodou niekto odporučil, len by zamrmlali, ze oni niečo také nepotrebujú kniha bola skvelá a určite si ju ešte niekedy vypočujem. Páčila sa mi časť, kde prirovnáva sociálne siete, k cumliku pre dospelých... Z knihy som si naozaj zobrala mnoho a uz sa budem na politikov pozerať inak... Nie cez emócie ako doteraz. Naozaj odporúčam. A načítaná bola bezchybne. Čítať viac
Martin
Neoverený nákup
26.7.2023
Nutnosť pre 21. storočie
Kniha je výborne napísaným súhrnom doby a jej nástrah. Ale je zasadená správne do kontextu. Čitateľ ma šancu pochopiť niektoré deje, dobové fenomény a hlave nástrahy tak aby si uvedomil ako moc človek býva omylný. Knihu by som odporučil ako povinnú literatúru pre maturantov. Čítať viac
24.1.2023
Jsem neskutečně ráda, že se Síla rozumu v bláznivé době objevila i na českém trhu. Mám doma už slovenskou verzi a nemůžu si vynachválit obsah knížky. Dostupně a přehledně vysvětluje jak argumentovat fakty, jak se nenechat manipulovat, jaké chyby v myšlení přirozeně a často nevědomě děláme, jak tomu můžeme předcházet a mnohem více. Na různých příkladech ze života ukazuje, jak je síla rozumu v dnešní době důležitá. Navíc je text doplněn obrázky, což u odborné knížky, která ilustruje fakta na příkladech ze života (billboardy, novinové články, příspěvky na sociálních sítích, fotky, grafy atd.) velmi oceňuji. Měl by to být povinný manuál kritického myšlení pro všechny, protože všichni máme mozek a denně ho používáme. Není to kniha pro nějaký konkrétní typ čtenáře. Kupte jí sobě nebo jako dárek babičkám, dědečkům, rodičům, kamarádům, starším dětem. Pokud máte mít doma jenom jednu knihu, tohle je za mě horký kandidát.
Mimochodem obálka v reálu vypadá velmi pěkně, oceňuji schopnost Paseky udělat vždy zajímavé minimalistické obálky.
Čítať viac
9
Overený zákazník
18.5.2022
Kto nedokáže svoj mobil vypnúť, nedokáže ho ani používať triezvo, keď je zapnutý
„Píše sa rok 2012... V malej internetovej herni sedí približne desiatka hráčov, mnohí z nich si predplatili pobyt v nej na niekoľko dní. Vstupuje 23-ročný inžinier Čchen Jún-Jú a zaplatí za 23 hodín hodín online hrania. Po desiatich hodinách strávených vo svete World of Warcraft umiera. Hlava mu klesne na prsia a ruky ostanú spočívať na klávesnici.
Jeho smrť vôbec nikto nespozoruje. Na konci jeho predplateného času, o trinásť hodín neskôr, ho príde zobudiť zamestnanec kaviarne. Až on si všimne, že mladý muž je mŕtvy, a privolá políciu. Viacerí hráči zistia, že sa deje niečo nezvyčajné, až v okamihu, keď muži zákona oblepujú herňu policajnou páskou... Niektorí hráči ani v tomto okamihu neopustili počítače. Pokračovali v hraní, až pokým ich policajti nevyviedli.“ (str. 17)
Ján Markoš, lektor kritického myslenia a šachový veľmajster, otvára azda najaktuálnejšie problémy dnešnej doby, kedy je sila rozumu nevyhnutná. Ak sa chceme orientovať v internetovej divočine a prežiť bez ujmy (hlavne duševnej), v psychickom zdraví, v harmonických vzťahoch, so spoločenským nadhľadom a triezvym úsudkom na politiku a veci verejné..., teda ako zdravá konzistentná osobnosť, je nevyhnutné nielen zobrať jeho rady na vedomie, ale neustále sa nimi riadiť.
Kniha Sila rozumu v bláznivej dobe, ktorá sa stala bestsellerom Denníka N, je napísana nie sucho, ale veľmi pútavo a živo, je plná konkrétnych a názorných príkladov zo života, ktoré nás niekedy udivujú svojou bizarnosťou, a vytvárajú ilúziu magického realizmu. Možno práve preto je čas uvedomiť si, že „internet je ako stoka“ (str. 89), z ktorej by sme mali slobodne vystúpiť a svoj zrak zamerať na skutočnú realitu, v ktorej môžeme nájsť svoje autentické šťastie.
Čítať viac
Radka Šarvaicová
Overený zákazník
6.2.2022
Sila rozumu v bláznivej dobe
Knihu určite odporúčam pre tých, ktorí sa chcú v dnešnej "bláznivej dobe" naozaj zorientovať. Respektíve mali by si ju prečítať všetci tí, ktorí nechcú byť oklamaní, podvedení, manipulovaní. Kniha je pomôckou vedieť pravdu obhájiť logickými argumentmi a nepodľahnúť chybným argumentom a rôznym konšpiráciám. Špeciálne odporúčam ako pomôcku na výučbu kritického myslenia v škole, aj vďaka uvedeným príkladom. Čítať viac
Berenika číta
Neoverený nákup
24.1.2022
Knihe chýba krása
Keď som si pred pár týždňami vypočula pár rozhovorov s Jánom Markošom, okamžite som dostala chuť prečítať si jeho knihy. Mala som pocit, že my dvaja si budeme rozumieť. A úplne sa tak nestalo.
.
Treba povedať, že Ján Markoš je profesionálny šachista. A nie hocijaký, najlepší na Slovensku. Logika mu teda nie je cudzia. Prvá vec, ktorá ma zaskočila keď som otvorila jeho knihu Sila rozumu v bláznivej dobe bolo to, že je je tam asi toľko obrázkov, čo textu. Mohla som už vtedy šípiť nedobré predzvesti? Asi mohla.
.
Nechápte ma zle, Ján Markoš to má celé veľmi pekne vypracované, všetko zoradené kapitol a podkapitol, ktoré majú dokonca vždy úvod, v ktorom sa dozviete o čom bude najbližšie reč. Nepochybne musel vynaložiť veľa úsilia a času zohnať konkrétne príklady. Vo Francúzsku by jeho knihu prinajmenšom dávali za príklad už na základnej škole.
.
Problém je v tom, že mne kniha absolútne nič nedala. A také knihy u mňa nie sú vysoko hodnotené. Ale aspoň som si overila, že kritické myslenie asi nemám najslabšie. Ďalšiu vec som si uvedomila až teraz, keď mám rozčítanú jeho druhú knihu, Medzi dobrom a zlom: faktami, štatistikami a logikou asi prídeme k “pravde”, ale ako hovorí Moravia, krása je viac ako pravda. A tá krása v Markošovej knihe mi chýbala.
Čítať viac
5

Literárni nadšenci. Čítame s rôznymi stupňami frekvencie, ale s rovnakým zápalom. Pretože horíme vášňou pre literatúru. P.S.: Naše nadšenie demonštrujeme na horlivých stretnutiach raz mesačne. 12ks: An, AO, Bri, bt, Fox, Kik, LS, Luc, Q, R, RB, Sid, Val

Plameňjak Knižný klub
Overený nákup
19.1.2022
Hodnotenia: LS - 3*; bt, Val, Q - 4*
Celkovo: 3.75*

Autor nás oboznámil s rôznymi taktikami, ako jednoduchým nálepkovaním vyrobiť zo skupiny ľudí nepriateľa (pomenovania ako dezolati, slnieckari). Poukázal aj na to, že mnohí politici používajú honosné táranie, ktoré sice znie dobre, no v skutočnosti nič neznamená. Že novinári sa majú pýtať na takéto vyjadrenia a aj vety, ktoré len niečo vágne konštatujú a popritom podsúvajú informácie nášmu mozgu, ktorý si rád domýšľa nevypovedané. Zaujímavými časťami boli kapitoly o tom, ako máme mylne zafixované, čo to znamená pravda a na aké typy chybných argumentov si treba dať pozor. Autor tak isto radí, ako si hľadať zdroje (kto platí médiá? kto je autorom článku? aký je zdroj informácií?) Zároveň sme ale debatovali aj o tom, že keď raz niekto verí Rostasovi a považuje ho za dôveryhodného, tak ho aj tak nepresvedčíme o opaku. Mnoho článkov je zase v cudzom jazyku a tak sa veľa ľudí musí spoľahnúť na často nie veľmi kvalitný preklad, pričom v podstate nevieme, či autori skutočne pôvodnému článku nerozumeli alebo naschvál zmenili posolstvo. Tiež sme rozoberali aj to, že sa viera v hoaxy v našom okolí nie vždy odvíja od vzdelania a poznania sveta. Najviac odveci nám prišla kapitola o klimatickej zmene, aj keď chápeme, že je to dôležitá téma a popisoval na nej, ako si hľadať zdroje a zahĺbiť sa do témy.
Štruktúra knihy niekomu vadila a niekomu nie. Autor príliš často opakoval informácie. Najskôr všetko zhrnul na začiatku knihy, potom každú kapitolu na jej začiatku a na konci a ešte raz všetko zopakoval v závere knihy. Ocenili sme, že používal výroky zo slovenských reálií a poukázal ako na Fica, tak aj na Zomri. Pre niekoho, kto si už prečítal veľa podobných kníh, asi nebudú informácie v Sile rozumu prekvapením, ak však niekto s touto témou začína, môže ho naviesť na správnu cestu hľadania informácií.
Čítať viac
Martin Janovec
Overený zákazník
18.5.2024
Spôsob opakovania sa je známy fenomén primitívnosti západného sveta - západné knihy a "dokumentárne filmy" sú príznačné tým, že opakujú stále to isté, čím jednak dosiahnu "sto krát opakovaná lož sa stáva pravdou", jednak nafúknu objem prekladaného materiálu. Čítať viac

Vydavateľstvo N Press

Čítať viac

„No svet je zvláštny a konce nie sú skutočne koncami, bez ohľadu na to, ako veľmi si to hviezdy želajú.“

Bezhviezdne more - Erin Morgenstern, 2020
Bezhviezdne more
Erin Morgenstern