Knihy
E-knihy

Zomrieť pre vlajku

Moc a politika národných symbolov

Premedia, 2019
Okamžitý download
PDF
EPUB
MOBI
Vydavateľstvo
Premedia, 2019
Edícia
Civilizácia

Tisíce rokov nás vlajky sprevádzajú ako symboly našej hrdosti, našich nádejí a našich snov. Mávame s nimi, pálime ich, pochodujeme pod ich farbami, oslavujeme športové úspechy...

Čítaj viac

8,90 €

Okamžite na stiahnutie

Odporúčané tituly a kolekcie

Pomôžte nám pri rozširovaní našej audioknižnej ponuky, vyplňte náš dotazník :-)

Viac o e-knihe

Tisíce rokov nás vlajky sprevádzajú ako symboly našej hrdosti, našich nádejí a našich snov. Mávame s nimi, pálime ich, pochodujeme pod ich farbami, oslavujeme športové úspechy. A umierame pre ne aj v 21. storočí. Od Číny a jej staronového nacionalizmu, cez mozaikovú identitu Európy a Spojených štátov až po desivý vzostup Islamského štátu, je náš komplikovaný svet plný starých i nových symbolov, ktorým by sme mali rozumieť. Mali by sme porozumieť ich moci, významom a historicko-politickým súvislostiam.

Tim Marshall, autor svetového bestselleru V zajatí geografie, skúma v deviatich kapitolách systém vlajok ako symbolov reprezentujúcich štáty, politické zoskupenia či spoločenské organizácie. Kombinuje pritom zasvätenú analýzu aktuálnych udalostí so svetovými dejinami. Do toho zasadzuje symboliku vlajok a ako nás táto symbolika spája, ale aj rozdeľuje.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Zomrieť pre vlajku - Tim Marshall
Sviňa - Arpád Soltész
17,90 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Originálny názov
A Flag Worth Dying For
Rok vydania
2019
Počet strán
240
Vydavateľstvo
Premedia
Jazyk
slovenský
Naše katalógové číslo
615125

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

4,3 / 5

9 hodnotení

4
4
1
0
0

Báčik z Chochoľova stále žije
6.1.2020
1000 a 1 zaujímavosti zo sveta vlajok
Keď som si minule po vyše 20 rokoch otvoril v kníhkupectve nový Atlas sveta, s prekvapením som zistil, že Fukuyamov ohlasovaný koniec dejín po páde komunizmu sa nekonal a dejiny geografie si zjavne išli svoje. Týmto pozdravujem najmä do nových hlavných miest Nur-Sultan, Naypyidaw a Dodoma a tiež tvorcov nových vlajok Lesotha, Mjanmarska a Mauritánie. Žiaľ vo všetkých troch prípadoch to bola zmena k horšiemu.

V takom Fidži si v roku 2016 naopak povedali, že vlajku nezmenia a to aj napriek tomu, že jej zmena bola už takmer hotová vec a malo tak ísť o zavŕšenie dlhoročného úsilia odstrániť britskú vlajku z ľavého horného rohu vlajky Fidži, pretože symbolizuje obdobie kolonializmu, na ktoré by všetci najradšej zabudli. Na novú vlajku bola vyhlásená súťaž, boli vybraný piati finalisti a ľud si mal už iba zvoliť jedného z nich. No práve v tom čase sa tímu Fidži podarilo prekvapujúco získať na olympiáde v rugby zlatú medailu. Popularita vlajky rapídne stúpla, ľudia ňou nadšene mávali na štadiónoch a vítali svojich hrdinov po prílete na ostrov. Rozhodlo sa, že meniť vlajku za takýchto okolností by bolo zbytočným plytvaním peňazí.

Cenu za najväčšiu bizarnosť však udeľujem novému štátu eSwatini (malé „e“ nie je preklep, fakt sa to takto správne píše), ktorý vznikol v roku 2018 premenovaním Svazijska. Napriek veľkej chudobe a celosvetovo najvyššej miere výskytu HIV/AIDS si poprední predstavitelia tejto krajiny na čele s kráľom povedali, že najväčší problém, ktorý trápi pospolitý ľud v kráľovstve je jeho názov. Oficiálne zdôvodnenie znie, že anglický názov krajiny Swaziland bol príliš podobný názvu Švajčiarska (Switzerland) a ľudia si to vo svete často mýlili. Predstavujem si zúfalých zamestnancov svazijského poštového úradu, ktorí sa celí upotení prehrabujú kopami pohľadníc a listov z celého sveta adresovaných do Švajčiarska, omylom však končiacich na ich stoloch.

Nič z vyššie uvedeného sa síce v knihe Zomrieť pre vlajku nenachádza, zato je však kniha plná iných zaujímavosti z oblasti geografie, vlajok a histórie. Pútavý štýl plný irónie taktiež prispel k jej ľahkému a rýchlemu čítaniu.
Čítaj viac
2
Cesta do neslobody - Timothy Snyder
Práve čítam
Cesta do neslobody

Zaujímam sa o históriu (najmä dejiny anglofónnych krajín, svetové a moderné dejiny), súčasné dianie, politiku, šport a aj náboženstvo.

Andrej Janoťák
2.1.2020
Marshall znova výborne
Vlajky, mapy, štáty, národy a celkovo geopolitika boli vždy mojou šálkou kávy, takže táto kniha sa mi nemohla nepáčiť. Síce to nebolo pre mňa až také pútavé čítanie ako kniha Rozdelený svet, kniha je však veľmi poučná a dôležitosti rôznych symbolov je potrebné porozumieť ešte skôr, než nimi začneme oduševnene mávať. Chýbal mi tam ten náš stredoeurópsky priestor a genéza našich vlajok (s výnimkou Rakúska), ale tak v pomerne krátkej publikácii sa samozrejme nedá venovať všetkému. Čítaj viac
Henrich Fačkovec
22.6.2019
Zaujímavé čítanie, s nadhľadom aj vtipom o význame symbolov v našich dejinách. Autor popisuje aj kontroverzné spájanie národných vlajok s krajnou pravicou, napr. v Británii pred pár desiatkami rokov, čo pripomína aj súčasnú situáciu u nás, kedy slovenská vlajka v určitých kontextoch často evokuje vzťah ku krajnému nacionalizmu/šovinizmu. Čítaj viac
Toxic
16.6.2019
Marshall nesklamal
Aj tretia kniha pana Marshalla drzi vysoku uroven. Informativna, prekvapiva, potrebna kniha. S nadhladom a miernym sarkazmom popisuje vlajky a symboly, pre pre ktore su ludia ochotni zomriet...a casto zbytocne. Dejinna mozaika, ktora tvori obrazo sucasnosti. Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
Zomrieť pre vlajku - Tim Marshall
Sviňa - Arpád Soltész
17,90 €

„Neexistujú mravné a nemravné knihy. Iba dobre a zle napísané knihy.“

Oscar Wilde