Knihy
E-knihy

Sny vo vetre

Príbeh inšpirovaný osudmi skutočných dejinných postáv

Erika Jarkovská

Detstvo prežila v Turčeku uprostred Kremnických vrchov. Vyštudovala chémiu v Banskej Štiavnici, pracuje a žije s rodinou vo Zvolene. Obdivuje vesmír a hviezdy. Písanej tvorbe sa venuje od roku 2011. Spracováva témy, ktoré jej na súčasnom trhu chýbajú – príbehy z čias osídľovania...

Enribook, 2018
3 hodiny čítania
Vydavateľstvo
Enribook, 2018

Historicko-romantický príbeh Sny vo vetre je strhujúcim rozprávaním o osudovej láske a jej protivenstvách. V roku 1804 prezident USA Jefferson zostaví expedíciu a poverí ju úlohou nájsť schodnú obchodnú cestu zo St. Louisu k...

Čítaj viac

9,50 €

Posielame do piatich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Historicko-romantický príbeh Sny vo vetre je strhujúcim rozprávaním o osudovej láske a jej protivenstvách.

V roku 1804 prezident USA Jefferson zostaví expedíciu a poverí ju úlohou nájsť schodnú obchodnú cestu zo St. Louisu k pobrežiu Pacifiku. Jedným z veliteľov expedície je William Clark. Sprievodkyňou sa im stane domorodá žena Sakagawea, do ktorej sa William zamiluje. Ibaže Sakagawea je už ženou francúzskeho obchodníka a má s ním syna Jean-Baptista. Jeana v dospelosti osud spojí s nemeckým vojvodom a na istý čas sa stane jeho spoločníkom. Aj pre Jeana pripravil život osudovú lásku krásnu Anastáziu, dcéru veliteľa zámockého pluku. Ako sa však zdá, William ani Jean nemajú príležitosť prežiť život po boku milovanej ženy. Ale je osud skutočne taký tvrdý a sú ich sny naozaj iba poletujúce vo vetre?

Pútavý príbeh sa odohráva v americkej Louisiane, vo Wyomingu aj v nemeckom kráľovstve Württemberg v rokoch 1804 1883. Kniha rozohráva pred čitateľom osudy hlavných hrdinov, ktorými sú skutočné dejinné postavy. Cieľom autorky však nebolo odhaľovať dejepisnú pravdu; chcela iba poukázať na to, že história mohla pokojne plynúť aj tak, ako si to dovolila napísať.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Sny vo vetre - Erika Jarkovská
Africká ruža - Alica Rynke
19,40 €

Recenzie, kritiky

Sny vo vetre jajibloguje

Indiánska romantika s pridanou hodnotou (Marek Zákopčan), marekzakopcanblog

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
224
Hmotnosť
293 g
Rok vydania
2018
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Enribook
Rozmer
125×200 mm
ISBN
9788097244798
Naše katalógové číslo
302267

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

5,0 / 5

9 hodnotení

9
0
0
0
0

Alena Precechtelová
8.12.2018
Sny - skutočnosť
Sny vo vetre je úžasná knižka, ktorú napísala skvelá slovenská spisovateľka Erika Jarkovská . Knižka jemným a nevtieravým spôsobom opisuje históriu indiánov s belochmi. Nechýba tu ani láska. Čo je skutočnosť a čo sny ? Dozviete sa keď si prečítate túto knižku. Verím, že sa Vám bude páčiť tak ako mne . Čítaj viac
Erika Jarkovská
16.12.2018
Ďakujem, Alenka, veľmi ma tvoje milé slová potešili :-) Čítaj viac
9
28.11.2018
história s kvapkou lásky
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Nevyrastala som na Mayovkách, ale Indiáni mi boli vždy blízki, obdivovala som ich spojenie s prírodou, znalosti a akúsi vnútornú čistotu.
Preto, keď som objavila Eriku Jarkovskú, ma potešilo, že píše knihy s touto tematikou. Navyše jej príbehy nie sú čisto fiktívne a tak je to aj s knihou Sny vo vetre.
Príbeh sa začína na jeseň 1804,keď sa poručík William Clark vypraví do Fort Mandan , aby našiel cestu k Pacifiku, ktorá sa mala stať obchodnou. Expedícii mali pomôcť s touto úlohou domorodí obyvatelia. Tak sa William zoznámil so Šošonkou Sakagaweou, manželkou Francúza. Expedíciu čaká množstvo prekážok, jednou z nich je rodiaci sa cit Wiliama a Sakagawei. " Utekal za povinnosťami, len aby ju nemal toľko na očiach. Ale jej podobu si aj tak nosil v srdci, kamkoľvek sa pohol."
Netuším, aký bol William v skutočnosti, no v podaní E. Jarkovskej to bol rozhodný muž, no citlivý vo vnútri a s veľkým srdcom / vychoval Sakagaweinho syna Pompa-Jeana Baptista/. Jeho príbeh je nemenej zaujímavý ako Williamov / sprevádza vojvodu W. Paula na cestách a tiež sa nešťastne zaľúbi/. Jeho túžba stretnúť sa v dospelosti s matkou však ostáva nenaplnená. Naozaj Sakagawea zomrela? A akú záhadu ukrývala žena zvaná Porivo? To a ešte viac sa dozviete z doslovu, kde autorka uviedla zaujímave fakty zo života W. Clarka. Nie je to čisto romantický román a to ma potešilo. Keď privriem oči, s trochou predstavivosti si viem predstaviť, že sa hľadanie jednej skutočnej cesty prelínala s hľadaním cesty k sebe , tak ako to opísala autorka v knihe.
Čítaj viac
Erika Jarkovská
29.11.2018
Milá Renátka, veľmi pekne ďakujem za Vaše milé slová. :-) Čítaj viac
Lucia Čaprnková
18.7.2018
Výnimočná kniha s výnimočným príbehom
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Najnovší román slovenskej spisovateľky Eriky Jarkovskej - Sny vo vetre je opäť dôkazom jej vynikajúceho rozprávačského talentu a schopnosti spojiť reálne historické fakty s dotvoreným príbehom.

Román Sny vo vetre je historicko-romantický príbeh o láske a tvrdosti života, ktorá neraz utvrdzuje človeka v tom, že nie všetko, čo by sme si želali je nám napokon dopriate. Napriek tomu ponúka pohľad na jeho nádhernú krehkosť, i na to, aké je úžasné prežiť čaro skutočnej lásky, i keď len na krátko v náruči milovanej osoby.
Presne takýmto spôsobom je zasiahnutý aj osud ústredných postáv tohto výnimočného príbehu odohrávajúcom sa v rokoch 1804 – 1883 v americkej Lousiane, vo Wyomingu aj nemeckom kráľovstve Württemberg.

„Príde znenazdania, neraz keď ju najmenej čakáte. Nevymodlíte si ju ani nezakážete, iba sa s ňou naučíte žiť, ak sa na vás spustí ako tichý májový dážď a celých vás zaplaví. Iné vám ani nezostane, pretože ak vás raz láska pohladí neviditeľným krídlom, viac už bez nej nedokážete žiť.“

Poručík William Clark sa spolu so svojim spoločníkom kapitánom Meriwetherom Lewisom, s poverením od prezidenta USA Thomasa Jeffersona, podujmú nájsť schodnú cestu obchodnú cestu zo St. Louisu k pobrežiu Pacifiku. Na ceste za svojim cieľom William spoznáva krásnu indiánku Sakagaweau, ktorá si od prvého okamihu získa jeho srdce. A hoci musí čeliť krutej skutočnosti, že patrí inému mužovi, jeho hlboká náklonnosť k nej sa tým nijako nemení. Sakagawea sa stáva sprievodkyňou na ich významnej misií, a tak majú obaja možnosť sa lepšie spoznať a preniknúť si vzájomne do duší, v ktorých žije ukrytá láska.
William si okamžite zamiluje aj jej syna - malého Pompa/Jeana-Babtista od chvíle ako ho po prvýkrát ako novorodeniatko držal na rukách. Počas dlhého putovania mu venuje väčšinu svojho voľného času a pozornosti, a napokon sa stane jeho tútorom.
Z Jeana-Babtista vyrastie sebavedomý mladý muž, ktorého túžba po dobrodružstve a blízke priateľstvo s vojvodom z Württembergu privedenie až do nemeckého kráľovstva Württemberg.
Jeho nespútaná povaha a temperament mu spôsobia nemalé problémy, ale so svojou ľahkovážnosťou si z toho ťažkú hlavu nerobí. Vďaka láske ku krásnej Anastázii v sebe objaví pravého muža, ktorý je ochotný urobiť čokoľvek pre to, aby mohol byť s ňou.
A však ako osud sám ukáže, Williamovi ani Jeanovi nie je dopriate prežiť život po boku milovanej ženy.

„Ten, kto nám je súdený vstúpi do nášho života a nič ho neodradí, hoci by sa tak malo stať vo chvíli, keď nám spomedzi pier uniká posledný výdych.“

Krása tejto knihy spočíva práve v tom nádhernom vyobrazení krehkosti a zraniteľnosti lásky. V tom, že aj keď nie človeku súdené prežiť ju až do konca svojich dni, neľutuje jedinú chvíľu, ktorú mohol stráviť v jej objatí. Aj keby od začiatku vedel ako to dopadne, predsa by sa rozhodol rovnako a urobil to znova, pretože skutočná láska, keď aj na malú chvíľu, vždy stojí za to, hoc aj za všetko trápenie, čo so sebou prináša. A posolstvom tohto jedinečného príbehu je práve láska - ľudská a prirodzená ako život sám.
Autorka zručne vyobrazila vrtkavosť a nepredvídateľnosť života, dala mu ľudskú tvár v podobe jedinečných hrdinov. Všetky ich radosti aj trápenia, ktoré čitateľ prežíva od začiatku až do konca spolu s nimi, sú odrazom prirodzenej povahy človeka. Jedinečnej práve vďaka všetkým jeho defektom a chybám, vzostupom a pádom.
Román Sny vo vetre je príbeh o láske, ktorá mení všetko.

„Ak ťa nejaká žena pustí k sebe tak blízko, až cítiš, ako vonia jej duša, dýchaj zhlboka, silno ju objím a už nikdy nepusti...“

Veľmi sa mi páčili opisy prostredníctvom, ktorých sa čitateľ bližšie zoznamuje s prostredím aj postavami. Taktiež na mňa zapôsobilo, že si autorka pre svoj román vybrala významné tváre americkej histórie a svojim príbehom im dala dušu. Vytvorila autentické postavy z mäsa a kosti, ktoré cítia, milujú a chybujú. Erika Jarkovská opäť dokázala, že je majsterka vo svojom remesle a dokáže ponúknuť kvalitný príbeh prepojením faktov a fikcie.

Kniha Sny vo vetre je rozhodne výnimočná. Ponúka viac ako príbeh, odhaľuje život a lásku vo svojej najprirodzenejšej podobe. Po jej prečítaní vo mne ešte dlho doznieval pocit, ktorý vo mne zanechala. Všetkým odporúčam, stojí za to!
Čítaj viac
Erika Jarkovská
19.8.2018
Veľmi pekne ďakujem, milá Lucka, za rozsiahlu a úprimnú recenziu. Potešila :-) Čítaj viac
Ina
10.4.2018
Odporúčam
Román Sny vo vetre môže pokojne konkurovať zahraničným dielam a odporúčam ho nie len milovníkom historických romantických kníh, ale aj čitateľom, ktorí očakávajú viac než len jednoduchý príbeh osudovej lásky z čias minulých. Autorkino precízne narábanie s historickými faktami osloví i tých najnáročnejších čitateľov, keďže postavy aj prostredie, v ktorom sa príbeh odohráva, majú reálny dejinný základ. Erika Jarkovská pristupuje k svojej tvorbe s maximálnou zodpovednosťou a všetky fakty, ktoré nám čitateľom predkladá, sú dôsledkom jej dlhodobého štúdia a hľadania informácií, za čo má môj obrovský rešpekt, lebo vďaka tomu jej príbehy nie sú klišoidné a naivné, práve naopak, situácie vykresľuje plasticky a maximálne uveriteľne. Som veľmi rada, že máme na Slovensku spisovateľku, ktorá vie vytvoriť nielen pútavý romantický príbeh, ale dokáže ho aj prepojiť s reálnymi historickými udalosťami, takže po prečítaní tejto knihy som nadobudla dojem, že osudy hlavných hrdinov sa mohli vyvíjať presne tak, ako to opísala vo svojej knihe. Príbeh je napísaný natoľko zručne, že rozlíšiť medzi autorkinou fikciou a skutočnosťou by bolo pre laika nemožné, ale vzhľadom na pútavý štýl a silný myšlienkový odkaz aj zbytočné. Pre mňa je navyše podstatné, aby kniha vo mne zanechala množstvo emócií, čo sa autorke rozhodne podarilo, a preto, keď zatúžim po silnom čitateľskom zážitku, určite siahnem po jej ďalšom románe. Čítaj viac
Erika Jarkovská
11.4.2018
K takémuto hodnoteniu niet čo iné dodať iba: veľké ďakujem. Skutočne potešilo, milá Ina :-) Čítaj viac
Eva Šranková
6.4.2018
Nezvyčajný príbeh lásky...
Z času na čas sa pristihnem pri tom, ako o práve dočítanej knihe premýšľam. Odhliadnuc od dojmov, ktoré napísané vo mne zanechalo, uvažujem nad tým, čo by bolo, keby...

Aké by boli a ako by sa odvíjali Sny vo vetre, keby boli čistou fabulou autorky v prípade, že by nepísala alebo sa nepridŕžala historických skutočností? Sny vo vetre však nie sú snivý príbeh a aj keď Erika Jarkovská nemala ambíciu odhaľovať pravdu a chcela len poukázať na to, že životný príbeh Williama Clarka, Šošonky Sakagawei a jej syna Jeana-Baptistu sa pokojne mohol odohrať aj tak, ako si to dovolila napísať, sa drží reálií, ktoré, aby sa história „nepokazila“, z „napísaného“ nedovolia príliš vybočiť.

„Ak ťa niektorá žena pustí k sebe tak blízko, až cítiš, ako vonia jej duša, dýchaj zhlboka, silno ju objím a nikdy nepusti.“ – emotívne slová zo smutno-peknej knihy sa dotkli mojej duše, zavŕtali sa mi pod kožu rovnako ako dva príbehy o láske krásnej a predsa tragickej. Dar slova sa pretavil do napísaného, Erika Jarkovská stále má čo povedať.
Čítaj viac
Erika Jarkovská
6.4.2018
Ďakujem veľmi pekne za pochvalné slová. Od autorky akou je Eva Ava Šranková, sú o to cennejšie. Teší ma, že môj príbeh odovzdal pocity, ktoré som si aj želala odovzdať :-) Čítaj viac
Tina VdH
5.4.2018
Pekná
Pekná kniha, napísaná na základe historických skutočností. O tých sa dozvieme až v doslove autorky na strane 209, čo, aspoň pre mňa, predstavovalo čerešničku na torte či bodku za príjemným čítaním a ukázalo veľa z deja knihy v jasnejšom svetle. Knižke nechýba jemná a nežná erotika, romantika... Odporúčam ako román s netradičným námetom, ktorý vie Erika Jarkovská spracovať vždy hodnoverne a pútavo. Čítaj viac
Erika Jarkovská
6.4.2018
Ďakujem, Tinka, za milé slová, potešili ma :-) Čítaj viac
15

Blogerka, Humbook ambasádorka a nenapraviteľná milovníčka kníh <3

Jana Paveleková
22.3.2018
Jaji hodnotí
Myslím si, že kniha zaujme skôr ženy než mužov, práve pre prítomné romantické a erotické prvky, ktoré robia príbeh výnimočným. Hoci pri písaní boli použité skutočné udalosti, sú doplnené autorkinou fikciou. Erika Jarkovská všetkým dokázala, že jej fantázia siaha veľmi ďaleko. Historická romanca je plná životných myšlienok, nad ktorými sa čas od času zamyslíme. Všetky ale smerujú k tomu, že pravá láska prekoná každú prekážku. Veľkým bonusom je príťažlivý muž v obálke. Kniha nebude zdobiť vašu poličku len obsahom, ale aj vizuálom (smiech). Čítaj viac
Erika Jarkovská
6.4.2018
Veľmi pekne ďakujem za hodnotenie, potešilo :-) Čítaj viac
Tatiana Macková
6.3.2018
Sny vo vetre...
... krajší a výstižnejší názov tento úžasný príbeh mať nemohol. Čítala som doteraz všetky Erikine knihy a zakaždým som presvedčená, že práve tá dočítaná je najlepšia. Ale tou ďalšou ma autorka opäť utvrdí v mojom omyle. A presne to sa podarilo Snom vo vetre. Ešte dačo sa im podarilo - naplnili mi oči slzami a to sa mi stáva málokedy. Autorka životný príbeh Indiánky menom Sakagawea, jej syna Jean-Baptista aj jej jedinej lásky Williama Clarka spracovala nesmierne pútavo, krásne, priam nežne. A, samozrejme, smutne - keďže ide o skutočné postavy americkej histórie, nemôžete očakávať "žili šťastne až do smrti". Napriek tomu, alebo možno práve preto je dobré si túto nádhernú knihu prečítať. Čítaj viac
Erika Jarkovská
7.3.2018
Čo je viac pre autora ako spokojnosť čitateľa? Ďakujem za krásne slová uznania, milá Tánička, veľmi potešili :-) Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
Sny vo vetre - Erika Jarkovská
Africká ruža - Alica Rynke
19,40 €

„Človeka možno poznať podľa kníh, ktoré číta.“

Samuel Smiles