Knihy
E-knihy

Som Paula

Okamžitý download
PDF
EPUB
MOBI
Vydavateľstvo
Tatran, 2017

Som Paula je román zo súčasnosti, aký by sme v dnešnej literatúre ťažko hľadali. Popisuje rozklad nášho sveta, jeho prirodzených a životne dôležitých štruktúr, sebazáchovných mechanizmov, vzťahov a indentifikácií...

Čítaj viac

9,90 €

Bežná cena Bežne 12,90 €

Ušetríte 23%

Okamžite na stiahnutie

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Víťaz dvanástej literárnej ceny Anasoft litera 2017!
Som Paula je román zo súčasnosti, aký by sme v dnešnej literatúre ťažko hľadali. Popisuje rozklad nášho sveta, jeho prirodzených a životne dôležitých štruktúr, sebazáchovných mechanizmov, vzťahov a indentifikácií, ľudského poriadku a zmysluplného bytia vo svete. Robí to prostredníctvom nenútených obrazov každodennosti. Je to aj rodinná dráma, neviditeľnými vláknami poprepájaná s celou spoločnosťou a samotným človekom. Chorobné symptómy doby popisuje Štefánik nemilosrdne presne. Ukazuje nám, kým sme, kým sme sa stali, kým sme sa nechceli stať, kým by sme sa mohli stať, kým sme boli a už nikdy nebudeme. Ukazuje nám, čo všetko sme stratili, o čo sme prišli a čo sa nám už nikdy nepodarí vrátiť späť. Štefánikov román je aj diagnózou, aj varovaním. Už samotná téma rodiny, ako sa jej Štefánik chopil, je netradičná. Nie sú tu nijaké klišé a staromódne pózy. Iba čistý, presvedčivý, nekompromisný realizmus. Štefánikove postrehy a pozorovania sú objavné a prekvapujúce, prináša román, na ktorý sa nezabúda a nezabudne, pretože sa v ňom snúbi talent s neobyčajnou invenciou a originalitou.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Som Paula - Ondrej Štefánik
Mäso - Vtedy na východe - Arpád Soltész
18,90 €
Ušetríte 6,90 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
260
Vydavateľstvo
Tatran
Jazyk
slovenský
Naše katalógové číslo
292824
Rok vydania
2017

Čo si myslíme my

Martina Janvarsova
Martina Janvarsova
zamestnanec
19. septembra 2017

Mašinéria valiaceho sa davu (ľudí, informácii, myšlienok, pocitov a statusových hlásení) v ktorej sa dnes nachádzame, nás oberá o možnosti dotykov s vlastnou autenticitou. Paula prinúti čitateľa zastaviť. Dotknúť sa už ale musí každý sám. A úplne subjektívne, fanúšikovsky, dnes držím palce knižke aj autorovi :) @anasoft.litera

Čítaj viac

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

3,2 / 5

12 hodnotení

5
1
2
0
4

Katarína P.
30.1.2018
Perfektná kniha
Už dávno som nečítala takú zaujímavú knihu. Žiadne oddychové čítanie na dovolenku, naopak. Pri čítaní buď premýšľate, kde sa autor naučil tak skvelo pracovať s jazykom, ako ho napadajú všetky tie zvláštne, no nerušiace sa slovné spojenia, kde sa v ňom berie toľko fantázie, alebo vás pohltí príbeh, ktorý síce vyznieva depresívne, ale je až zarážajúco vierohodný. Som žena i matka, manžel pracuje v korporátnej mašinérii, a Paule ako postave preto v mnohých veciach rozumiem. Príliš ľahko môžeme skĺznuť do podobnej reality, či beznádeje, a je fajn sa trochu zamyslieť, a vyhodnotiť svoj prístup k životu. K tomu táto kniha určite inšpiruje.
Čítaj viac
Mosur
29.1.2018
Som Paula
Prepsychologizované. Akoby autor na vyjadrenie myšlienok a pocitov svojich postáv použil všetky vety, ktoré mu pri písaní knihy napadli. Je to psychogizovanie, ale akési strojové. Hrdinovia románu síce reagujú na situácie do ktorých ich autor vkladá, ale bez citov a emócií, akoby si udržiavali odstup sami od seba a od toho čo prežívajú. Najviac sa to prejavuje na detskej postave Dávida. Treba však povedať, že textu nechýba hĺbka a trefnosť. Autor ovláda slovnú ekvilibristiku skvelo, jeho literárne vyjadrovanie je na vysokej úrovni, no menej by bolo v tomto prípade viac. Posledná časť, ktorá sa odohráva v blízkej budúcnosti je podľa mňa sčasti inšpirovaná Sorokinovím Telúrskom... ale možno je to iba môj pocit.
Čítaj viac
DJ PhD.
3.1.2018
Odporúčam...
Odporúčam všetkým, ktorí si nemyslia, že knihy či iné diela musia vzbudzovať len a len „dobrú náladu“ či ponúkať optimistické „východiská“. Román obsahuje viacero vtipných pasáži, nie je však „zábavný“ v tom zmysle, ako toto slovo chápe napríklad Vanda, jedna z jeho postáv. Čitateľský zážitok dosahuje aj inak – dávam do pozornosti najmä majstrovské vykreslenie hlavnej ženskej postavy Pauly alebo skvelú prácu s jazykom a štylistikou. Je to brilantne napísaná vážna kniha, ktorá bude, dúfam, preložená aj do iných jazykov. Zaslúžený víťaz Anasoft litera.
Čítaj viac
Jozef Makar
Jozef Makar
10.11.2017
zrkadielko zrkadielko? tak stojím za tú cenu?
nebyť ceny a dobrého nákladu s dobrým umiestnením v kníhkupectve, koľko ľudí to prečíta?
ale nechcem hypotetizovať. no skúsim to takto. a čo čakáte od dobového románu? lásku, nehu k vlastnej žene a odpúšťanie od prvej strany? kiežby sme žili také životy. a potom nás prekvapí, že je niekto impertinentý. no a čo? kniha melie čitateľa a neskončí s ním, kým ho nevyvedie z rozprávky známej ako stereotyp. zkradlo doby je zrkadlom ľudí v nej. Som Jozef. a som jej súčasťou. a keď stretnem ženu, čo si v autobuse sadne oproti mne a dá mi viac signálov, než som schopný poňať, viem čo urobím. pôjdem a zavriem sa do skrine s mobilom a budem čakať na správny okamih, ako všetci kritici tohto diela. Starší aj NEOprávnení
Čítaj viac
David Lukačovič
David Lukačovič
30.10.2017
Prečo?
Prečo toto dielo vyhralo prvú cenu v Anasoft litera??? Kto je porota? Čo je na tej knihe také zaujímavé? Obraz doby. Koho? Niekoho z poroty? Obyčajný depresívny výtvor bez ponuky akéhokoľvek východiska.

V živote som neľutoval, že som niečo čítal a že som dal peniaze za knihu. Teraz prvý krát ľutujem. Strata času, maximálne sklamanie a oklamanie. Neviním autora a dielo, ale Anasoft litera!
Čítaj viac
Peter
4.10.2017
Opak dobrého čítania...
Hoci sa viac-menej cielene snažím vyhýbať negatívnym zdieľaniam, v prípade tejto knižky sa musím postaviť jednoznačne k odmietavému táboru: Už kdesi v úvodnej časti sa dočítame o "mentálnom znečisťovaní" vnútra, a to je vlastne aj niečo, čím by sa príznačne dal charakterizovať celý tento nešťastný víťaz tohtoročnej Litery.
Nemôžem sa ubrániť dojmu, že autor cez príbeh - ak ho tak vôbec možno vnímať - vyplavuje všetky svoje ne(vy)riešené problémy a vnútorné pnutia - s viditeľnou bezhodnotovou rezignáciou, vulgárnym a zraňujúcim zúfalstvom. Psychologicky to potvrdzuje takmer programovo sa opakujúci bludný kruh tém a schém - v duchu "čím horšie, tým lepšie".
Podľa ovocia možno spoznať... a mne, žiaľ, zostal len smútok, trpká pachuť horčiny, nabádanie k dezilúzii a bezvýchodiskovosti. Vrátane onoho "mentálneho znečistenia"... ktoré neprajem žiadnemu čitateľovi-nasledovníkovi. Neprajem ho ani autorovi, ktorý bezpochyby dostal "dar písať": Myslím si, že cesta z takýchto stavov predsa len existuje.
A aj preto som si dovolil uverejniť takýto subjektívny pocit/pohľad.
PS:
Na margo ocenenia: To sme už naozaj na tom tak nesebareflexívne, že dokážeme bez väčšieho záchvevu s podporou intenzívnej mienkotvorby "oceňovať" takéto sub-psychedelické výstupy či manipuláciou presiaknuté Trhliny nášho zrelativizovaného vnútra? Vážne sa neobávame, že to čo sejeme raz musí priniesť úrodu; že bude treba vyúčtovať?
(Mne to príde ako dosť desivé...)
Čítaj viac
ExLibri
4.10.2017
Názor čitateľa
Cital som uz par negativnych reakcii treba ich zmazat nie je mozne, aby bola odbornikmi ocenena blba kniha
Čítaj viac
Petra Mucinová
Petra Mucinová
24.5.2017
Skvelá!
Na túto knihu som sa tešila už dlhší čas, no priznám sa, že po prečítaní tých málo recenzií, som nad ňou začala dosť váhať, bála som sa, že bude sklamaním. Ale nestalo sa, práve naopak. Dej, štýl písania, charakter postáv ma uchvátil už od začiatku. Neviem, či som čítala niečo podobné, veľa vecí ostalo neobjasnených, no o to väčší dojem vo mne kniha zanechala. Áno, druhá časť, kde sa Paula spisovateľsky činila, pôsobila zo začiatku rušivo, ale tiež to malo isté čaro a množstvo pekne napísaných viet. Mne kniha dalo presne to, čo som podľa jej popisu očakávala, možno viac a určite sa k nej vrátim a prečítam si ju aj druhýkrát.
Čítaj viac
lena
7.4.2017
Názor čitateľa
Citanie za trest. Donutila som sa to docitat dokonca... fuuu. Zostala neprijemna pachut a zla nalada.
Hodit knihu do separovaneho odpadu, alebo obtazovat nou niekoho?
Čítaj viac
Petra
8.1.2017
Názor čitateľa
Pomerne depresívna kniha, ktorú so záujmom a zmrašteným obočím čítate aj napriek neustálej a nástojčivej potrebe zatvoriť ju a nechať antihrdinov napospas ich prehnitým vzťahom a životom. Neviem si vybrať, ktorý z nich mi bol nesympatickejší, jeden väčší sebec ako druhý. Ľudia, čo hodnotia osobné šťastie na základe počtu lajkov pod statusmi a fotkami na FB, čo sa vedia tešiť zo života len verejne. V súkromí je pre nich každá spoločná rodinná chvíľa boj a prejav extrémneho sebazaprenia. Neviem, komu by som túto knihu odporučila. Možno všetkým (pre ponaučenie) alebo nikomu (zo solidarity).
V mojom hodnotení sa odráža čisto subjektívna nespokojnosť s koncom knihy, v ktorom Paula realizuje svoje spisovateľské ambície. Rozbil mi príbeh a už tak dosť neistý vzťah, ktorý som si s postavami tak prácne vybudovala. Formálne nápaditý, ale nudil ma. V každom prípade, O. Štefánik je výborný autor, dobrý pozorovateľ a jeho postavy nepôsobia karikatúrne, aj keď majú na to všetky predpoklady.
Čítaj viac

Ondrej Štefánik je absolventom Filozofickej fakulty Univerzity Komenského. Debutoval zbierkou poviedok Pštrosí muž. Už niekoľko rokov profesionálne pôsobí v reklame a je držiteľom mnohých ocenení za kreativitu.

Čítaj viac

Vydavateľstvo TATRAN patrí dnes medzi menšie vydavateľstvá, nakoľko sa stalo rodinnou firmou. Svoju stratégiu zameriava na tie najzaujímavejšie tituly zo zahraničnej beletrie, ale aj na vyhľadávanie nových slovenských autorov. Nosným prvkom je beletria pre dospelých, ale v posledných rokoch sa orientuje aj na motivačné knihy a skutočné príbehy, ktoré si získavajú stále viac a viac čitateľov. Pre nás je dôležitá každá kniha nielen pred, ale aj po vydaní, keď si vyžaduje ďalšiu osobitú starostlivosť, aby ju ocenil čo najširší okruh čitateľov.Ako vzniklo vaše vydavateľstvo?

V septembri oslávi vydavateľstvo Tatran 70 rokov od svojho vzniku. Za ten čas prešlo rôznymi právnymi formami, ktoré kopírovali historické udalosti nášho národa. Menilo sa aj zloženie vydávaných titulov, každá doba si žiadala niečo iné. Čo sa však za celé desaťročia nezmenilo, sú obľúbené beletristické edície, do ktorých zaraďujeme tie najzaujímavejšie tituly, ako edícia bestsellerov LUK, Svetová tvorba a Slovenská tvorba.Podľa čoho si vyberáte tituly, ktoré vydáte?

Každý titul starostlivo vyberáme so zreteľom na čitateľa, či už náročného, alebo takého, ktorý si chce pri čítaní oddýchnuť a uletieť do iného sveta. Okrem toho je pre nás veľmi dôležité myšlienkové posolstvo každej jednej knihy a z toho prameniaca inšpirácia. Pri spracovaní všetkých publikácií dbáme však na kvalitnú textovú úpravu a technické spracovanie knižky, aby kniha bola umeleckým artefaktom a spĺňala kritérium nášho hesla – knihy pre hodnotnejší život.Na ktorú knihu ste najviac hrdí?

Vždy na tú poslednú vydanú! Pretože to je chvíľa, kedy žijeme konkrétny príbeh tej -ktorej knihy, až kým ju nenahradí nová. Ak by sme vyzdvihli jednu knihu, bolo by to nefér voči ostatným. Dokonca náš vkus vo vydavateľstve sa natoľko líši, že vyberáme len tie knihy, na ktorých sa spoločne zhodneme. Ak by kritériom úspechu bola predajnosť, tak jednoznačným šampiónom je Chatrč od W. P. Younga. Veľmi si však vážime knihy z edície Svetová tvorba a autorov ako Toni Morrisonová, Julian Barnes, Woody Allen, ktorí obohatia čitateľa nielen myšlienkovo, ale sú aj prekladateľským prínosom.

Čítaj viac
Kúpte spolu
Som Paula - Ondrej Štefánik
Mäso - Vtedy na východe - Arpád Soltész
18,90 €
Ušetríte 6,90 €