Knihy
E-knihy

Mengeleho dievča

Skutočný príbeh Slovenky, ktorá prežila štyri koncentračné tábory

Okamžitý download
EPUB
MOBI
TOP #34
Vydavateľstvo
Ikar, 2016

„Každý večer, keď myslím na svojich drahých, ktorí už nežijú, si hovorím: Ako si to mohla prežiť? Sama neviem. Bolo to naozaj iba o šťastí a náhode.“ To sú slová Violy Fischerovej, ženy, ktorá prežila Mengeleho pokusy...

Čítaj viac

8,90 €

Bežná cena Bežne 12,90 €

Ušetríte 31%

Okamžite na stiahnutie

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Strhujúce spomienky ženy, ktorá dokázala nemožné!

Každý večer, keď myslím na svojich drahých, ktorí už nežijú, si hovorím: Ako si to mohla prežiť? Sama neviem. Bolo to naozaj iba o šťastí a náhode


To sú slová Violy Fischerovej, ženy, ktorá prežila Mengeleho pokusy, štyri koncentračné tábory a nakoniec nacistom utiekla.
Tá hrozná doba stvorila množstvo príbehov. Príbehov o odvahe, statočnosti, láskavosti a obetovaní sa, ale aj o zlobe, podlosti a obludnom ponižovaní iných ľudských bytostí. Príbeh Violy Fischerovej je však výnimočný. Ona totiž okrem toho, že prežila peklo táborov smrti a našla v sebe silu na riskantný útek, dokázala ešte niečo. Vďaka nej chytili brutálnu dozorkyňu z Birkenau.
Po vojne sa náhodou stretla so svojou veľkou láskou. Mužom, o ktorom roky nevedela, či ešte žije. Ale nakoniec sa vydala za niekoho iného. Rytiera. Skutočného novodobého rytiera, ktorý získal toto vyznamenanie od francúzskeho prezidenta za statočnosť v boji na strane Spojencov.
Viola Fischerová po rokoch zverila svoje spomienky reportérke Veronike Homolovej Tóthovej. Táto kniha zaznamenáva jej osud i osudy iných ľudí, ktoré by nemali upadnúť do zabudnutia.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Mengeleho dievča - Viola Stern Fischerová, Veronika Homolová Tóthová
Mengeleho dievča - Viola Stern Fischerová, Veronika Homolová Tóthová
19,87 €
Ušetríte 5,93 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
368
Vydavateľstvo
Ikar
Jazyk
slovenský
Naše katalógové číslo
257954
Rok vydania
2016

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

4,8 / 5

297 hodnotení

260
20
13
0
2

Marcela Kilianyová
Marcela Kilianyová
dnes
Topka
Výborná kniha, ktorú som zhltla asi za 2 dni. Počas celej doby čítania som mala zimomriavky. Láska, smútok, zhnusenie, radosť. Striedali sa tam snáď všetky pocity. Niektoré pasáže boli až k neuvereniu ako to bolo v minulosti. No odporúčam prečítať každému. Veľmi silná kniha.
Čítaj viac
Monika
13.2.2018
Ak by ste mali prečítať iba jednu jedinú knihu o druhej svetovej vojne, potom túto.
Nesmierne silné, priam až neuveriteľné svedectvo. Takéto knihy potrebujeme čítať, aby sa nezabudlo.
Čítaj viac
Katarína
10.2.2018
Odporúčam prečítať akémukoľvek čiteteľovi
Neopísateľne smutná kniha s relatívne šťastným koncom, plná zvratov, neočakávaných udalostí, nádeje...
Človek by neveril, že ľudia sú schopní toľkého zverstva.
Vrelo odporúčam, a však ťažký príbeh.
Čítaj viac
lenka
10.2.2018
knihu som začala čítať na základe recenzií, ktoré som tu čítala, ale bola som trochu sklamaná....ako tu aj viacero ľudí písalo, podľa názvu som čakala viac opisu mengeleho a jeho pokusov, polovica knihy je krásny historický román o zaľúbenom dievčati...nič to však nemení na tom, že kniha určite chytí za srdce a podáva svedectvo hrozných, nepochopiteľných vecí, ktoré sa v tej dobe diali
Čítaj viac
Majkak
6.2.2018
Úžasná Violka, úžasná kniha

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Jedna z najlepších kníh, aké som kedy čítala. Chytila ma za srdce. Nie (len) pre ťažký a pohnutý osud Violy Sternovej. Kniha sa čítala sama, hoci ťažko. Častokrát som pre slzy nevidela na písmená. Plakala som od dojatia, hrôzy i zhnusenia, a zároveň som bola očarená "glamourom" predvojnového Lučenca, láskyplného rodinného života, všadeprítomnej úcty voči rodičom, deťom, mužov k ženám. Vďaka tomu bol ten priepastný rozdiel medzi životom pred vojnou a životom počas nej ešte výraznejší. Violka si zachovala do konca života lásku v srdci a ja musím povedať, že na jej osud nikdy nezabudnem. Klobúk dole pred spisovateľkou, ktorá výnimočný príbeh dokázala položiť na papier s citom a rešpektom. To sa bohužiaľ, napr. v knihe Krvavé jahody autorovi absolútne nepodarilo.
Čítaj viac
Anna Sógelová
Anna Sógelová
1.2.2018
Neskutočný príbeh, hrozný, bolestivý, smutný a miestami aj nechutný. Celý čas mnou lomcovali silné emócie a občas, po ukončení nejakej kapitoly som ju musela na chvíľu položiť, aby som sa upokojila. Nemôžem pochopiť, ako mohli byť ľudia takí krutí, miestami som sa hanbila, že sme členmi rovnakej "rasy" - ľudskej. Tu totiž ľudskosť akoby neexistovala. Veľmi silná kniha a určite ju odporúčam!
Čítaj viac
Silvia
31.1.2018
Mengeleho (porazilo) dievča
Uff. Tak veľmi silné, zvláštne, nové pocity vo mne kniha prebudzovala.. Pri niektorých som plakala, pri iných sa mi dvíhal žalúdok. Príbeh dievčaťa, no zároveň tak strašne silnej ženy, ktorá si vytrpela viac, ako je možné prežiť už len v myšlienkach. Neviem si to ani len predstaviť, akú veľkú odvahu a silu v sebe našla pri všetkých tých "veciach". Violka podala naľudský výkon a dostala od Boha zaslúženú odmenu v podobe jej krásnych dvoch detí a muža, ktorí ju vedel pochopiť a ochrániť. Kniha (Violka a jej "známe" majú môj rešpekt a veľkú úctu.
Čítaj viac
PaedDr. Miroslava Škreková
PaedDr. Miroslava Škreková
31.1.2018
Mengeleho diedievča
Táto kniha patrí medzi moje TOP knihy, ktoré mám vo svojej osobnej zbierke. Je tak unikátna, tak skutočná a písaná jasným a zrozumiteľným jazykom, že vás zaujme hneď od úplného začiatku. Ide o silný a tak skutočný životný príbeh ženy, ktorá môže byť mementom pre nás ostatných. K jednotlivým pasážam sa viaže neskutočne veľa informácií, ktoré dokážete hneď identifikovať.
A zrazu...plačete...rozmýšľate, pýtate sa PREČO sa TO stalo_celá tá hrôza a ako je možné, že to táto silná žena dokázala prežiť.
Bola jednou z mála, ktorá to prežila.
A aj omnoho viac_zanechala po sebe spomienky v knihe.
Česť jej a všetkým, ktorí tú hrôzu prežili a sú už len v spomienkach...
PS: Knihu by som pokojne zaradila do povinnej literatúry na školách.
Čítaj viac
Michaela
22.1.2018
Silná kniha
Tak táto kniha ma pohltila od začiatku až do konca. Chytí za srdce. Miestami šokuje čoho sú ľudia vlastne schopní. Silná kniha. Odporúčam určite prečítať. Ani si neviem predstaviť aké to muselo byť ukrutné a strašné pre ľudí, ktorí si to zažili.
Čítaj viac
Veronika
21.1.2018
Skoro polovica je písaná románovým štýlom, ako Viola žila do začiatku vojnových udalostí. Nečakala som to, ale dobre sa to čítalo, aspoň som sa mohla viac do nej vžiť. Druhá polovica už bola trochu náročnejšia na čítanie, nebolo to nič príjemné. Ale autorka má pravdu - ten, kto to nezažil alebo sa to netýka priamo jeho rodiny, sa na to pozerá inak. Často som sa pri opisovaní udalostí zastavovala a rozmýšľala, ale fakt si nedokážem predstaviť, že by v dnešnej dobe niekto takto zasiahol do životov obyčajných nevinných ľudí...
Čítaj viac

O autoroch

Veronika Homolová Tóthová

Pred desiatimi rokmi sa začala venovať spracúvaniu spomienok ľudí, ktorí prežili nacistické peklo alebo komunistické väzenie a prenasledovanie. Natočila viac ako 70 reportáží s touto tematikou a 15-dielny cyklus dokumentárnych filmov s názvom Neumlčaní. Za sériu reportáží získala v rokoch 2008 -2012 niekoľko novinárskych ocenení. Viola Stern Fischerová, žena, ktorá prežila Mengeleho pokusy, štyri koncentračné tábory a nakoniec nacistom utiekla, zverila svoje spomienky po rokoch reportérke Veronike Homolovej Tóthovej. Kniha Mengeleho dievča (2016) zaznamenáva jej osud i osudy iných ľudí, ktoré by nemali upadnúť do zabudnutia.

Viola Stern Fischerová

Viola Fischerová sa narodila v roku 1922 v Lučenci. Keď mala šestnásť rokov, južné Slovensko obsadili Maďari. S rodinou sa museli skrývať, prežili nálety, obrovský psychický nátlak. Zhabali im majetok, označených žltými hviezdami ich vylúčili zo spoločnosti, presunuli do geta zriadeného v meste, kde s nimi zversky zaobchádzali. Všetkých bili, dievčence brali a znásilňovali. Nevedeli si predstaviť, že existuje ešte niečo horšie, no ako dvadsaťdvaročná vystúpila z dobytčieho vagóna na rampe v Osvienčime. Tam sa stretla s doktorom Josefom Mengelem po prvýkrát, no nie naposledy. Stala sa obeťou jeho pseudolekárskych pokusov. Prežila. Po čase ju premiestnili do iného tábora, zorganizovala ďalších sedem žien a podarilo sa im ujsť. V čase, keď ona bojovala o život v koncentrákoch, jej neskorší manžel, Juraj Fischer, bol veliteľom tanku v spojeneckej armáde. Zúčastnil sa aj vylodenia v Normandii, 6. júna 1944. V roku 2004 dostal najvyššie francúzske ocenenie – Rytier Čestnej Légie. Viola Fischerová nikdy nezabudla na peklo, ktoré prežila. Neustále ju prenasleduje.

Čítaj viac

Vydavateľstvo Ikar je najväčší vydavateľský dom na Slovensku s produkciou cca 230 titulov ročne. Vydávame široké spektrum kníh pre všetky vekové kategórie od domácich aj zahraničných autorov. Medzi autormi, ktorých diela vydávame patria aj svetoví velikáni William Shakespeare, Gabriel García Márquez, či Fiodor Michajlovič Dostojevskij, ale aj autori slovenskej klasiky - Dobroslav Chrobák, Margita Figuli, František Švantner a ďalší. V našom vydaveteľskom dome našli svoje trvalé miesto viacerí úspešní súčasní slovenskí autori – Táňa Keleová-Vasilková, Andrea Coddington, Jozef Banáš, Jozef Karika...

Veľmi bohatá je klubová činnosť vydavateľstva. Media klub je najväčší slovenský čitateľský klub s dlhoročnou tradíciou, ktorý združuje viac ako 70 000 záujemcov o hodnotné a pútavé knihy. Ikar v spolupráci zo Zväzom kníhkupcov Slovenska každoročne oceňuje čitateľsky najúspešnejšie knihy slovenských autorov, ktorým udeľuje Zlaté a Platinové knihy a cenu literárnej kritiky Zlaté pero. Našim krédom je, že o úspech sa treba podeliť. Za úspech, ktorý sme vďaka našim čitateľom dosiahli, sa snažíme poďakovať konkrétnou pomocou ľuďom po celom Slovensku i za jeho hranicami. Podporujeme mnohé športové a kultúrne podujatia najmä s akcentom na znevýhodnené skupiny ľudí z dôvodu zdravotného postihnutia alebo zo zlého sociálneho zázemia.

Ako vzniklo vaše vydavateľstvo?

Náš vydavateľský dom vznikol v roku 1990. Desať nadšencov si povedalo, že na Slovensku nastal čas rozšíriť ponuku slovenských vydavateľstiev. Viacerí z nás mali skúsenosti z práce vo vydavateľstvách, tlačiarňach alebo v knižnej distribúcii. Desiati akcionári založili vydavateľstvo IKAR, a. s. Už krátko po vzniku vydavateľstva prišli prvé bestsellery, z ktorých dodnes azda najväčší a doteraz neprekonaný titul je Zdravie z Božej lekárne od Márie Trebenovej. Z čiernobielej zošitovej publikácie s farebnou prílohou a v mäkkej väzbe sa predalo takmer 400 tisíc výtlačkov. Našimi knihami sme si spočiatku získali prevažne ženské čitateľky. Postupne sme však na Slovensko „priviezli“ aj mená svetoznámych autorov ako John Grisham alebo Robin Cook. Ich trilery sa aj u nás ihneď stali bestsellermi. Dnes nájdete v našej ponuke pestrý žánrový výber kníh pre všetky vekové kategórie: romány, romance, trilery, zbierky básní, rozprávky, kuchárske knihy, encyklopédie, hobby literatúru pre mužov aj ženy a iné. Za obdobie od vzniku a pôsobenia Ikaru na knižnom trhu sme vydali vyše 4 000 titulov domácich aj zahraničných autorov, z ktorých sme spolu predali viac ako 25 miliónov výtlačkov.

Podľa čoho si vyberáte tituly, ktoré vydáte?

Pokiaľ ide o zahraničné tituly, sme neustále v kontakte s agentmi a vydavateľstvami, sledujeme, čo je nové a úspešné na knižnom trhu vo svete. Usilujeme si priniesť na Slovensko najväčšie bestsellery a najzaujímavejšie tituly, o ktorých sme presvedčení, že zaujmú aj slovenských čitateľov. Knihy slovenských autorov vyberáme podľa nastavených kritérií, medzi ktoré patria tak kvalita spracovnia ako aj komerčný potenciál literárneho diela. O tom, čo napokon bude zaradené do edičného programu rozhoduje kolektívny orgán Edičná rada.

Na ktorú knihu ste najviac hrdí?

Vybrať z viac ako štyroch tisícok kníh, ktoré sme doteraz vydali jednu, je veľmi ťažké. Sme hrdí na viacero našich projektov. Medzi ne rozhodne patrí, že sme prvý raz na Slovensku prinesli kompletné osem zväzkové vydanie pokladu svetovej literatúry Tisíc a jedna noc v unikátnom dizajnovom prevedení. Rovnako sme napríklad hrdí na vydanie Biblie Dalí v prevední, aké u nás ešte nikdy nevyšlo.

Čítaj viac
Kúpte spolu
Mengeleho dievča - Viola Stern Fischerová, Veronika Homolová Tóthová
Mengeleho dievča - Viola Stern Fischerová, Veronika Homolová Tóthová
19,87 €
Ušetríte 5,93 €