Maliar pod kuchynským drezom - Afonso Cruz
Maliar pod kuchynským drezom
11,90 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
11,90 €

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Afonso Cruz počul svojich starých rodičov často rozprávať o tom, ako cez druhú svetovú vojnu skrývali vo svojom dome slovenského maliara židovského pôvodu, Ivana Sorsa. Spával pod kuchynským drezom za naukladanými polenami. Na autora rozprávanie starých rodičov natoľko zapôsobilo, že sa rozhodol napísať o tom knihu. Celá autorova rodina sa pokladala za revolucionárov, preto podobný čin bol pre nich úplne samozrejmý. Cruz vychádza zo skutočných spomienok svojich predkov a uvádza príbehy, ktoré sa v tom čase aj odohrali. O maliarovi Ivanovi Sorsovi vedel len toľko, že sa narodil v Bratislave 23. novembra 1885 a v roku 1929 ilustroval knihu o náboženskej tolerancii. V tom čase žil v USA, teda išlo o americkú publikáciu. Autor hovorí: Neviem, prečo sa vrátil do Bratislavy alebo Európy, ale v roku 1940 žil v dome mojich starých rodičov a spával pod kuchynským drezom.

Afonso Cruz – nedávny objav portugalskej literatúry – sa rozhodol napísať knihu o Slovákovi, ktorý bol v ťažkých vojnových časoch členom jeho rodiny. Veríme, že pre mnohých čitateľov sa táto kniha stane podnetom, aby sa bližšie začali zaujímať o osobnosť maliara Ivana Sorsa.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
164
Hmotnosť
277 g
Rok vydania
2015
Väzba
pevná väzba s prebalom
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Tatran
Rozmer
125×195 mm
ISBN
9788022207157
Naše katalógové číslo
199772

Musím povedať, že kniha ma naozaj príjemne prekvapila! Hoci patrí medzi tie útlejšie dielka, dokáže rozpovedať naozaj krásny a hlboký príbeh. Nie je to ako klasický príbeh o holokauste, nesie v sebe však posolstvo prenasledovania počas vojny. Sú tam veselšie pasáže aj smutnejšie, veci neuveriteľne reálne ale aj tie magické. Rozhodne odporúčam prečítať si každému, kto má rád príbehy s myšlienkou.

Čítaj viac

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,3 / 5

10 hodnotení

6
2
1
1
0

8

Ťažko sa vyberá päť diel a zopár obľúbených autorov. Milujem literatúru! Deň bez knihy je pre mňa neúplný. Aspoň stránku musím prečítať :-)

Ivana Zacharová
3.2.2020
Chcelo by to viac hviezdičiek:-)
Táto kniha ma očarila! Afonso Cruz je výborný a priala by som si preklad ďalšej z jeho kníh :-)
Jozefov príbeh nie je veľmi šťastný a predsa nezanechá v čitateľoch trpké pocity. Myšlienky a úvahy hlavného hrdinu sú pohladením a výzvou na premýšľanie zároveň. Alfonso Cruz zohrial moje čitateľské srdce. Príbeh o maliarovi napísal citlivo a s ľahkosťou. Mágia, ktorú vložil do jednoduchých viet mi sprostredkovala veľký literárny zážitok. Krátke kapitoly s bohatou dejovou líniou sú doplnené jednoduchými ilustráciami, ktoré úzko súvisia s textom.
Ak ste ešte nepodľahli čaru portugalských autorov, Maliar pod kuchynským drezom je dôstojnou ukážkou poetickosti portugalskej duše a literatúry.
Čítaj viac
Ruži
29.7.2019
nevšedná kniha
Kratučké kapitoly umožňujú odtrhnúť oči od knihy a prežuť práve prečítané.. Pre mňa trochu absurdný popis reality. Ľudia sú všelijakí, toto je pohľad na vnímanie sveta určitým typom ľudí. Môže byť. Čítaj viac
Magdaléna Šuchaňová
30.3.2019
Maliar pod kuchynským drezom, autor Alfonso Cruz
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Knihu som si kupovala so znalosťou veci. Rozsahom neveľká, obsahom bohatá na udalosti, síce známe, avšak podané z nezvyčajného uhla pohľadu. Zaujímavá literárnym jazykom, formálnou stránkou, pekným ( dobrým ) prekladom, minimalistickými, ale výstižnými ilustráciami. Je nezvyčajným pohľadom zahraničného ( potugalského ) autora na udalosti z prelomu 19./20. storočia až po rok 1950, odohravájúcimi sa predovšetkým na území dnešnej Bratislavy. Mapuje životné osudy slovenského maliara Ivana Sorsa ( v knihe Jozef ) židovského pôvodu, o ktorom sa u nas veľa nevie ( jedna z mojich motivácii pri kúpe knihy ). Nenásilne a dosť nezvyčajne ukazuje v jeho príbehu tvár pomýlenej nacistickej ideológie na území hlavného mesta Slovenského štátu v rokoch druhej svetovej vojny. Osudy hlavného hrdinu dopĺňa opisom medziľudských vzťahov, súvisiacich príbehov a udalostí určitého okruhu ľudí, s ktorými sa protagonista na svojej životnej púti stretáva. Čítaj viac
Annamária Ťažárová
24.2.2019
Umenie (žiť)
Táto knižka sa číta s ľahkosťou, no nie vždy je to nenáročné čítanie. Veľmi ma oslovil spisovateľov štýl, ktorý nenútene vyrušuje čitateľa trefnými zamysleniami o živote. Veľmi vhodné pre citlivého čitateľa na umenie ako také. Čítaj viac
Goran Lenčo
20.5.2015
mierne bizarné, ale stojí za to
Surrealistický román, ktorý prekvapí svojím útlym rozsahom a silnými myšlienkami, ktoré sa podarilo autorovi vtesnať na taký neveľký priestor. S trochou nadsádzky by sa dalo povedať, že knižka je zbierkou nádherných výrokov, zamyslení a aforizmov. Dej je potlačený, vnútorný svet hrdinu je v popredí. S takouto knihou ste sa pravdepodobne ešte nestretli, mieša sa tu zvláštna svojská poetika s netradičným pohľadom na svet i jeho chod, ktorý je videný až takmer detskou optikou. Čítaj viac
25.4.2015
Portugalsko

Iste sme už počuli o slovenských rodinách, ktoré počas druhej vojny ukrývali židov. Trochu ma prekvapilo, že sa to dialo i v Portugalsku....
Prečítal som knihu : Afonso Cruz - "Maliar pod kuchynským drezom".... Afonsovi starí rodičia počas vojny skrývali slovenského žida Ivana Skorsa. Ivan bol maliarom a veľmi poetickým a originálnym človekom. To, čo neskôr o ňom rozprávali starí rodičia vnúčikovi bolo tak atraktívne, že vnúčik Afonso, tiež obdarený fantáziou a poetickou dušou, to skonkrétnil v útlej knižke.... Je to pekné, zaujímavé, zábavné i smutné.... Pozriem, či Afonsovi u nás vydali i ďalšie knihy.
Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac

„Táňa všetkému rozumela a nebála sa mlčať.“

Džin - Martin M. Šimečka
Džin
Martin M. Šimečka