Transport do Samarkandu

Guzeľ Jachinová je najvýraznejšia debutantka v dejinách ruskej literatúry. Za román Zulejka otvára oči dostala niekoľko literárnych cien. Jej najnovšia kniha Transport do... Čítať viac

Vydavateľstvo
Slovart, 2023
424 strán
6 hodín čítania

Guzeľ Jachinová je najvýraznejšia debutantka v dejinách ruskej literatúry. Za román Zulejka otvára oči dostala niekoľko literárnych cien. Jej najnovšia kniha Transport do Samarkandu sa odohráva počas hladomoru na Povolží po ruskej ... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

12,59 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Yarmila Neuschlová: HONEST GUIDE výstavbou. JMP HOUSES, 2023

Viac o e-knihe

Guzeľ Jachinová je najvýraznejšia debutantka v dejinách ruskej literatúry. Za román Zulejka otvára oči dostala niekoľko literárnych cien. Jej najnovšia kniha Transport do Samarkandu sa odohráva počas hladomoru na Povolží po ruskej občianskej vojne (1917 - 1922), keď náčelník transportu Dejev a komisárka Biela evakuujú v sanitárnom vlaku vyše stotisíc bezprizorných detí do Samarkandu. Ich cesta sa začína v Kazani, tiahne sa cez povolžské lesy, kazašskú step až k púšti Kyzylkum a turkménskym horám - počas jednej z najdramatickejších udalostí v dejinách.

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Čítať viac
Originálny názov
Train to Samarkand
Počet strán
424
Rok vydania
2023
Edícia
MM
Naše katalógové číslo
1895871
Štýl
psychologický, historický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Rusko
Vydavateľstvo
Slovart
Pre koho
pre dospelých
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

5 hodnotení

2
0
0
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Martinus
5

Ahojte, volám sa Juraj, pochádzam z malebnej Oravy a sebareflexívne by som sa opísal ako výnimočne nevýnimočným, hoci rozhodne nie nepovšimnuteľným človekom. Počas voľného času robím hromadu rôznorodých vecí, a preto je možno o čosi ťažšie ma zaškatuľkovať. Rád sa venujem angličtine, s ktorou je úzko spojené čítanie, pretože čítam knihy prevažne po anglicky. Pomaly však nachádzam a kultivujem lásku aj voči slovenskej literatúre. Ďalej venujem čas aj fotografii, športu, či pozeraniu seriálov alebo písaniu poézie a sem-tam i prózy. Na prírodu nesmiem zanevrieť, a tak ma možno nazvať aj neprofesionálnym dobrodruhom.

Juraj Polakovič
Kníhkupec - čašník
24. apríla 2023

Transport do Samarkandu je silný a strhujúci román, ktorý sa ponára do hĺbky ľudského ducha a jeho schopnosti prežiť aj v tých najtemnejších časoch.

Jednou zo silných stránok tejto knihy sú autorkine živé a podrobné opisy drsnej reality života v pracovnom tábore. Nevyhýba sa ani zobrazeniu brutality a násilia, ktorému väzni denne čelia. Zároveň však vykresľuje odolnosť a silu charakteru, ktorú mnohé postavy prejavujú tvárou v tvár takýmto nepriaznivým podmienkam.

Ďalším pozoruhodným aspektom románu je spôsob, akým Jachinová prepája rôzne témy a motívy. Skúma napätie medzi rôznymi etnickými a kultúrnymi skupinami, úlohu náboženstva v živote ľudí a boj za slobodu jednotlivca v represívnom politickom režime.

Celkovo je Transport do Samarkandu hlboko dojímavý a podnetný román, ktorý zostane s čitateľom ešte dlho po otočení poslednej strany. Je svedectvom o schopnosti ľudského ducha vydržať a nájsť nádej aj v tých najbezútešnejších podmienkach. Túto knihu vrelo odporúčam každému, koho zaujíma historická beletria, sociálna spravodlivosť alebo jednoducho dobre spracovaný príbeh.

Čítať viac

Vydavateľstvo Slovart

Čítať viac

„Keď človek niekoho miluje, vzniká mnoho nových strachov, o akých predtým nemal ani tušenia. “

Čas žitia a čas umierania - Erich Maria Remarque, 2005
Čas žitia a čas umierania
Erich Maria Remarque