Imunita

Prebudíte sa, škriabe vás v hrdle a pobolieva hlava. Mierne otrávení chystáte deti do školy. Nie je to také zlé, aby ste nemohli ísť do práce. Kým sa sťažujete, priamo pod vašou... Čítať viac

Vydavateľstvo
Tatran, 2022
Počet strán
368

Prebudíte sa, škriabe vás v hrdle a pobolieva hlava. Mierne otrávení chystáte deti do školy. Nie je to také zlé, aby ste nemohli ísť do práce. Kým sa sťažujete, priamo pod vašou kožou prebieha intenzívna vojna. Milióny buniek ... Čítať viac

  • PDF
  • Slovenčina

21,39 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Prebudíte sa, škriabe vás v hrdle a pobolieva hlava. Mierne otrávení chystáte deti do školy. Nie je to také zlé, aby ste nemohli ísť do práce. Kým sa sťažujete, priamo pod vašou kožou prebieha intenzívna vojna. Milióny buniek umierajú, aby ste vy mohli žiť.

Zamysleli ste sa niekedy, čo je to vlastne imunitný systém?
Hneď po ľudskom mozgu je druhým najzložitejším systémom v ľudskom tele a zároveň jedným z najstarších a najdôležitejších aspektov života na zemi. Bez imunity by sme do niekoľkých dní zomreli. Philipp Dettmer, tvorca najpopulárnejšieho vedeckého kanála na YouTube, nás vo svojej knihe Imunita pozýva na fascinujúce putovanie odolnosťou ľudského tela a jeho nespočetnými spôsobmi obrany. V našom tele neprestajne prebieha zúrivý boj, desiatky miliárd imunitných buniek sú pripravené popasovať sa s nepriateľom, čeliť invázii choroboplodných mikroorganizmov a vytvárať zložité obranné stratégie. Aj v tejto chvíli, kým čítate, váš imunitný systém pravdepodobne odhalil a zničil rakovinovú bunku, ktorá vám začala rásť v tele.

Každá kapitola sa zaoberá iným aspektom imunitného systému. Dočítate sa tu o obrane, ktorú telu poskytujú protilátky, ale aj zápaly, o hrozbách baktérií, alergií a rakoviny. Dettmer vysvetľuje, ako dokážu parazity prekĺznuť cez obranu, ako fungujú vírusy a čo sa deje v rane, keď sa porežete.
Kniha Imunita je dôvtipný a nezvyčajne zábavný rýchlokurz o práci pravdepodobne najdôležitejšieho systému v ľudskom tele. Oživujú ju farebné grafiky a príťažlivé opisy. Dettmer tak premieňa jeden z najtajomnejších vedných odborov – imunológiu – na strhujúce dobrodružstvo v úžasnej cudzej krajine.
Čítať viac
Originálny názov
Immune: A journey into the mysterious system that keeps you alive
Počet strán
368
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1564105
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Tatran
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

17 hodnotení

17
0
0
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

Matej Kostroš
Neoverený nákup
28.1.2023
Imunitný systém pre ľudí
Kniha Imunita vyzerá na prvý pohľad detsky, avšak kapitoly sú plné faktov vyššej úrovne. Napríklad, vedeli ste, že niečo ako biela krvinka v skutočnosti neexistuje.? Že náš imunitný systém je sústava, ktorej zložitosť prekonáva už len centrálna nervová sústava? Alebo, že mať silnú imunitu nemusí byť vôbec výhodou, ba až na príťaž?

Pozitívom je to, že celá koncepcia knihy je postavená na tom, že predpokladá čitateľa bez predošlých znalostí imunitného systému a zložité koncepty je schopná vysvetliť na ľahko zrozumiteľných príkladoch a s nádhernými ilustráciami, ktoré sú navyše biologicky veľmi presné. Tým pádom je kniha vhodná aj pre úplného laika.
Po jej prečítaní, som si uvedomil, že zložitosť našej imunity, jej efektivita, ale aj nedokonalosti sú vlastne fascinujúce a krásne.
Vrele odporúčam každému, koho zaujíma naše vnútro..
Čítať viac
18
Vylúčení - Artur Domosławski
Práve čítam
Vylúčení

Nadšená knihomoľka, ktorá píše o knihách aj na Instagrame → @citam_citas.

Lea Vasková
Overený zákazník
22.11.2022
Nádherná a dychberúca...
Ľudský jedinec vyzerá na prvý pohľad ako jednoduchá bytosť. Určite si mnohí z nás neuvedomujú, koľko procesov, chemických reakcií a šťastných náhod potreboval náš druh, aby sa dopracoval k tomuto výsledku. Hlava, trup, nohy a ruky - kto by povedal, že pod obyčajnou kožou sa ukrýva svet tak bohatý, že niektoré jeho procesy stále nechápeme, hoci sme už dokázali pristáť na Mesiaci? A kto by povedal, že ho nazveme tak jednoducho - imunita?

Na túto audioknihu som sa skutočne tešila. Stále to nedokážem pochopiť, ale jej obálka je ako malé pozitívne posolstvo, a keby neniesla názov knihy, určite by som ju pripísala motivačnej literatúre zameranej na zdravú myseľ. A možno by som ani nebola tak ďaleko od pravdy, keďže sa autor sústreďuje na ľudské vnútro - aj keď trochu inak...

Každá kapitola obsahuje časť imunitného systému, ktorú nám Philipp Dettmer podrobne predstavuje, pričom stále dbá na to, že nemusíte byť lekári, aby ste mu rozumeli. S trpezlivosťou sa vracia a odhaľuje svet plný tajomných buniek, baktérií a procesov prebiehajúcich v našom vnútri. Keď s tomu pridáte hlas Michala Kaprálika, dostanete audioknihu, ktorú nebudete chcieť prestať počúvať.

Cesta ľudskou imunitou je zaujímavým výletom, na ktorý by ste sa mali určite vydať. Predstavuje spôsob, ako lepšie pochopíte, prečo vaše telo reaguje tak, ako reaguje. Dozviete sa z nej mnoho užitočných informácií (napríklad o tom, ako vás môže imunita zabiť). A, samozrejme, nezabúdajme na ten príťažlivý vizuál, ktorý si jednoducho nemôžete nechať ujsť. Za mňa jedno veľké áno...
Čítať viac
17

Žijem si perfektný život, aj keď som ešte len na začiatku svojej cesty. Plním si sny a pracujem v knižnom vydavateľstve. Knihy sú a predpokladám, že už aj navždy budú, moja vášeň. Ľúbim ľúbiť, usmievať sa a cestovať. Popri knihách si vždy rada nájdem čas na prechádzky a dobré jedlo. O svoje knižné pocity sa delím aj na Instagrame na profile @adulkacitulka

Adriána Grečnárová
Overený zákazník
24.8.2022
Ak sa ma niekedy niekto spýta, ktorú knihu by som si chcela vziať za svojho zákonitého životného partnera bola by to táto. Pretože som sa vždy tešila, kedy ju uvidím. Pretože ma vie rozosmiať. Pretože sa vďaka nej rozvíjam. Pretože mi s ňou život pripadal ako rozprávka, aj keď je to v skutočnosti realita, ktorú vidíme ledva pod mikroskopom.

Celý rebríček kníh, z ktorých som na konci roka chcela vybrať tú najlepšiu môžem zahodiť, pretože táto to už vyhrala.

Keby som si mala vybrať jednu knihu, ktorú budem čítať do konca života, pokojne by to mohla byť táto. Ešte mnohé čítania mi bude mať čo ponúknuť.

Jediná vec, ktorá mi je ľúto, je to, že má len 340 strán. Imunológia má toho ešte veľa v rukáve a v podaní Philippa Dettmera by som si prečítala aj zoznam do obchodu.

Neviem, aké superlatíva by som k nej ešte napísala. Skrátka, prečítajte si ju. Pochopíte. Imunita je hotová ríša divov…
Čítať viac
Monika
Neoverený nákup
31.7.2022
Skvelá
Ak vás zaujíma tématika zdravia, no neobľubujete hutné, odborné texty, zbystrite pozornosť. Philipp Dettmer totiž napísal knihu o imunite, v ktorej vám veľmi pútavo, miestami aj zábavne, no hlavne jednoducho a zrozumiteľne vyrozpráva fascinujúci príbeh nášho imunitného systému.
.
"Prirodzené zabíjače sú takí nenápadní chlapíci, ktorí však ako jedny z mála buniek disponujú oficiálnym povolením zabíjať vaše vlastné telesné bunky. Svojím spôsobom sú niečo ako inkvizítori rozľahlej ríše imunitného systému. Neustále hľadajú skazenosť a konajú ako sudca, porota aj kat. Prirodzené zabíjače lovia dva typy nepriateľov: bunky nainfikované vírusmi a rakovinové bunky."
.
Tak vidíte. Aj cez rôzne príznačné prirovnania vám, možno môžem povedať, že až "lopatisticky" vysvetlí, ako funguje náš organizmus, a čo sa deje, keď niečo zaútočí na naše zdravie. Telo prirovnáva k zložitej trubici, ktorú možno na dvoch stranách uzavrieť, pľúca zase k špongii a napríklad taký T-lymfocyt je vražedný chlapík s kladivom, ktorý efektívne, rýchlo a bez milosti, s maniakálnym úsmevom rozbíja hlavy.
.
V knihe sa spomínajú aj rôzne štatistiké údaje, pri ktorých som si viac krát povedala: vaaau alebo no do ... Niektoré informácie sú veľmi desivé ...
.
A čo také vírusy? Vedeli ste, že sú pravdepodobne tou najúspešnejšou vecou na tejto planéte? Odhaduje sa, že ich je desaťtisíc miliárd miliárd miliárd jednotlivých vírusov.
.
Táto publikácia je doplnená o nádherné, pestrofarebné ilustrácie. Sú jednoduché, ľahko pochopiteľné a nikdy im nechýba krátky popis toho, čo znázorňujú.
.
Poviem to takto - kniha Imunita pristane každej knižnici a určite zafunguje ako krásny a hodnotný darček tomu, koho baví tento žáner.
Čítať viac
23
Hlava ako dôkaz - Peter Šloser
Práve čítam
Hlava ako dôkaz

Som milovníčka kníh, čaju, prírody a života. ... som knihomoľka so svetom vône kníh. Píšem odporúčania a inšpirácie, nie recenzie a rady. Tak ako to ja hovorím, každá kniha má svojho čitateľa len si ho musí nájsť. Viac z môjho sveta nájdeš na IG @_dennyto alebo na blogu www.dennyto.sk

Denisa Tomíková
Overený zákazník
19.7.2022
Kniha, ktorá by ti v knižnici nemala chýbať
Keď si knihu kúpiš, dostaneš 360 strán plných informácií. Nemusíš mať strach, že by si pojmom nerozumel/a. V knihe je všetko napísané a vysvetlené úplne jednoducho a takpovediac "po lopate". Toto asi nie je kniha, ktorú si zoberieš na dovolenku, ale je to kniha, z ktorej sa toho mnoho dozvieš. Vďaka nej zistíš, ako vlastne tvoja imunita funguje.
Nečakaj, že v knihe nájdeš len suché dáta a výskumy, nájdeš v nej mnoho zaujímavých príkladov, farebné ilustrácie, originálne a vtipné opisy faktov. Napríklad také vírusy sú najúspešnejšou vecou na našej planéte alebo že v podstate nikto z nás nechce posilniť svoj imunitný systém, pretože je to v skutočnosti poškodenie úžasného systému, ktorý nás chráni pred chorobami a aj smrťou, samozrejme.
Túto knihu radím do mojich top prečítaných kníh roku 2022.
Čítať viac
Michaela Zamari
Neoverený nákup
15.7.2022
Must-read pecka napísana zrozumiteľne
Zaujímali ste sa niekedy o to, čo všetko zahŕňa pojem Imunita? Ja som posledný mesiac strávila s touto vzácnosťou a poviem vám, že čítať si o imunite počas toho, ako sa tá vaša dáva dokopy je naozaj nevšedný zážitok. Na tých malých mocných vojačikov vnútri vlastného tela sa už pozerám úplne inak ako predtým. A ďakujem im, že to tentoraz zvládli aj bez antibiotík. Sú to naozajstní hrdinovia. Veď napokon, tušíte vôbec, že každý z nás je z 8 % vírusom?

"Vychutnávate plody stoviek miliónov rokov zdokonaľovania imunitného systému. Predstavujete vrchol vývoja imunitného systému. Hoci váš imunitný systém v skutočnosti nie je vo vás. Ste ním vy."
Nebudem machrovať, že by som vám teraz vysypala z rukáva, čo sú to neutrofily, makrofágy, panenské alebo pomocné T-lymfocyty či pamäťový B-lymfocyt. Viem len, že sú to kamoši a chcete ich mať v tele tak akurát. A rozumiem súvislostiam o kus lepšie, pretože autor má neuveriteľný dar slova a všetkými pojmami vás prevedie nielen dobrodružne, ale aj zrozumiteľne.
Philipp si najprv založil úspešný youtubový kanál, potom sa rozhodol napísať túto knihu, ktorá predstavuje spôsob, ako jeho "desaťročnú romancu s imunitným systémom premeniť na čosi hmatateľné, čo vám azda zábavnou formou pomôže pochopiť ohromujúci, nádherný a zložitý systém, ktorý vám umožňuje prežiť každý deň."
Ja som ohromená a už nikdy sa na vírusy (stručne a výstižne sa tu spomína aj covid a šialená pandémia, ktorá nikomu z nás nie je neznáma - "Vírus je nám perverzným spôsobom veľmi podobný, pretože na rozmnožovanie využíva naše vlastné časti."), rakovinu, parazity, hygienu či HIV a AIDS. Táto unikátna kniha je plná zaujímavosti aj paradoxov - "mnohé smrteľné choroby majú pôvod v správne pracujúcom Imunitnom systéme."
Otvorený a bezprostredný jazyk autora si vás ihneď získa, miestami pobaví, aj keď ide o celkom vážne témy. "Pri úprimnom pohľade na seba by ste zistili, že vlastne ste len zložitá trubica. Povedzme, že trubica, ktorú možno na oboch koncoch uzavrieť. Tiež oveľa vlhkejšia, slizkejšia, nechutnejšia." Oči mi behali stránku po stránke a keby som si zvykla lepíkovať, lepíkujem takmer neustále. "Imunitný systém z vás robí pevnosť. Navyše pevnosť plnú miliárd najefektívnejších a najzúrivejších vojakov v univerze. Majú nespočetne veľa zbraní a nemilosrdne ich používajú." Budem sa opakovať, ale vyjadrovanie autora vás dostane. "Teraz sa možno pýtate samých seba: ak náš obrovský kontinent tela obývajú miliardy robotov, ktoré sú kolektívne múdre, no jednotlivo poriadne hlúpe, hoci vnútorne zložité, ako nám, preboha, obraňujú organizmus?" Všetko vám vysvetlí a nebráni sa použiť aj obrázky, pri ktorých vám aj hnusné parazity prídu roztomilé.
Toto by mala byť nepovinne povinná literatúra. Keď sme ju doteraz nemali, oukej, tak odteraz, prosím. "Náš adaptívny imunitný systém vlastní najväčšiu knižnicu v známom univerze s údajmi o každom súčasnom aj budúcom možnom nepriateľovi. Navyše si dokáže zapamätať úplne všetko o nepriateľovi, ktorý sa ukázal iba raz. Preto sa u nás väčšina chorôb môže prejaviť iba raz za život." Výrazy ako "bunkové samovraždy" a "pohraničné kráľovstvo kože" vás prinútia usmievať sa, i keď neraz by ste si poplakali. Ale ak by bol plač prejavom stresu, len by ste svojmu imunitného systému naložili ešte viac, a to nechcete. Zato niektoré prirovnania vás môžu spôsobiť kŕče. "Predstavte si teda, že vás naháňa roj sršňov veľkých ako kravy, a budete mať rovnako stresujúcu skúsenosť ako mnohé baktérie v posledných chvíľach svojho života." To znie dosť nepríjemne. A odohráva sa to vnútri nás.
"Väčšina miest v tele je navyše poriadne temná. Ak sú vaše vnútornosti dobre osvetlené, niečo nesedí." Síce som knihu čítala dlhšie, lebo na niektoré časti sa treba naozaj sústrediť, bola to najlepšia časová investícia, akú som mohla spraviť. Tých 340 strán s väčšími písmenkami ujde, ani sa nenazdáte. A dozviete sa aj množstvo noviniek. Pre mňa ňou bol napr. orgán Týmus, kľúčový na prežitie a väčšina ľudí ho ani nepozná. Alebo vy ste ho poznali?
"Milióny buniek umierajú, aby ste vy mohli žiť." Tak im doprajte toľko úcty a rešpektu a siahnite po tejto knihe. Zmení to váš pohľad nielen na život, ale priamo na vás. To už stojí za pozornosť, však?
Čítať viac
28
21.6.2022
Imunita ma po vizuálnej stránke zaujala doslova na prvý pohľad a do písmena na prvú stránku. Nedá mi to, no musím vychváliť jej prekrásne spracovanie, nádherné farebné ilustrácie s nádychom doodle, prehľadné schémy, zrozumiteľné popisy. Och a ten celok – dokonalé! Vždy, keď som ju mala na dosah, nevedela som z nej spustiť ruky, doteraz aj po dočítaní ňou dookola listujem, prezerám si jednotlivé stránky a vychutnávam si už len ten fakt, že je moja.

Nuž ale poďme k obsahu, ktorý veľmi silno predčil moje očakávania. Ja som sa totiž obávala, že ma kniha síce ohúri svojím vzhľadom, no z textu budem sklamaná. Našťastie som sa nemohla viac mýliť. Philipp Dettmer si dal skutočne záležať na každej jednej informácii, ktorú nám poskytol, a bolo naozaj cítiť, že sa s tým celým pohral a premyslel všetky detaily. Dozvedela som sa napríklad, čo presne je vírus, ako bunky páchajú organizované samovraždy, len aby sa moje telo zbavilo infekcie, ako fungujú rôzne typy vakcín, prečo sú pre môj organizmus dôležité parazity a tiež ako vplýva stres na môj imunitný systém.

Bola to naozaj nálož faktov, ktoré som potrebovala vstrebávať niekoľko dní, aj keď ma veľmi lákalo pretáčať stránku za stránkou. Philipp stavil na laický štýl, ktorému som s ľahkosťou porozumela aj ja, tá, čo na hodinách biológie zaspávala a mechanicky vstrebávala všetko, čo bolo treba. Takže za mňa niečo famózne, ťažko prekonateľné a už teraz úpenlivo prosím o ďalšie podobné knihy.
Čítať viac
Iveta
Neoverený nákup
18.6.2022
Imunita
Je napísaná ako rozprávka pre dospelých. Je putavá a zaujímavá. Čitam ju pomaly, aby som pochopila súhrn informácií. Páči sa mi, že pri každej kapitole je zhrnutie danej témy. Knihu odporúcam čitateľom, ktorých zaujímajú témy o našom tele, fungovaní nášho organizmu. Ja som si ju kúpila, keď som ochorela na covid a stále som počula od lekárov , že mám slabú imunitu. Verim, že ma kniha privedie k hlbším poznatkom v tejto téme a k pochopeniu určitých okolností pri vzniku a priebehu chorôb. Čítať viac

Čítať viac
Čítať viac

„…uveriť, že milovať - milovať s nohami pevne na zemi a nie tak, ako sme si to predstavovali ako dievčatá - je zručné žonglérske cvičenie, permanentné obetovanie sa, prehĺtanie ropúch eleganciou. “

Náhodné úvahy - Elena Ferrante, Andrea Ucini (ilustrátor)
Náhodné úvahy
Elena Ferrante, Andrea Ucini (ilustrátor)