Ostrov kľúč
E-kniha

Hneď za Sochou slobody sa otvára brána do Ameriky. Má podobu maličkého ostrova, z ktorého do vysneného raja vedie len uzučký drevený mostík. Ako sa tam pomestia všetci tí ľudia... Čítať viac

Vydavateľstvo
Absynt, 2022
360 strán
5 hodín čítania

Hneď za Sochou slobody sa otvára brána do Ameriky. Má podobu maličkého ostrova, z ktorého do vysneného raja vedie len uzučký drevený mostík. Ako sa tam pomestia všetci tí ľudia so svojimi ťažkými batožinami ... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

12,50 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Hneď za Sochou slobody sa otvára brána do Ameriky. Má podobu maličkého ostrova, z ktorého do vysneného raja vedie len uzučký drevený mostík. Ako sa tam pomestia všetci tí ľudia so svojimi ťažkými batožinami a obrovskými snami?
Poľská reportérka Małgorzata Szejnert nás so sebou berie na ďalekú cestu. Prejdeme s ňou celý oceán, aby sme napokon zakotvili na brehu legendárneho Ellis Islandu pri pobreží New Yorku.
Od konca devätnásteho storočia až do päťdesiatych rokov dvadsiateho storočia sa tu nachádzala imigračná stanica, tesná brána, za ktorou bolo možné žiť svoje sny.
Do Ameriky tadiaľto prúdili davy ľudí, ktorým doma chýbal chlieb, bezpečnosť či sloboda. Na lodiach všemožných romantických mien sem prichádzajú Nemci, Škandinávci, Íri, Francúzi, Holanďania, Poliaci, Taliani, Gréci, Slováci, Česi, Rusi i Židia rôznej štátnej príslušnosti. Väčšina z nich tu strávi najviac pár hodín. Tí, ktorí nemali toľko šťastia, prežili tu častokrát aj niekoľko mesiacov, dlhú karanténu a nekonečné vyšetrenia. Nemálo však bolo aj tých, ktorí sa hneď museli vydať na cestu späť.
Tam, kde sa končí Americký cisár Martina Pollacka, začína sa Ostrov kľúč Małgorzaty Szejnert. Tieto knihy sú ako dve rôzne kapitoly toho istého príbehu. Príbehu o Európe, Amerike a obrovskej túžbe žiť dobrý a slušný život.
Małgorzata Szejnert sa však nezaujíma len o osudy imigrantov. Rovnako ju zaujímajú aj príbehy zamestnancov imigračnej stanice, lekárov, sestier, opatrovateliek či komisárov. Pred nami sa otvára veľkolepá freska jedného maličkého ostrova, ktorý navždy zmenil tvár Ameriky.
Výnimočná kniha Ostrov kľúč vychádza v preklade Karola Chmela.
Čítať viac
Originálny názov
Wyspa klucz
Počet strán
360
Rok vydania
2022
Edícia
Dejiny
Naše katalógové číslo
1557911
Štýl
cestopisný
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Poľsko
Vydavateľstvo
Absynt
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,5 / 5

8 hodnotení

5
2
1
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

23.6.2023
Na konci 19. storočia vzniká v Amerike miesto, cez ktoré sa tisícky ľudí z Európy chcelo dostať do nového sveta, do lepšieho sveta. Z pôvodne malého ostrovčeka blízko amerického štátu New York (či New Jersey) nazvanom Ellis Island sa stáva oblasť, ktorá filtruje príchodzích imigrantov. Konajú sa tu prehliadky ich zdravotného stavu, či majú príbuzných žijúcich v Amerike, zavedená bola povinná hotovosť pri príchode, neskôr sa zavádzajú i kvóty pre jednotlivé štáty... S nárastom prisťahovalcov, ktorí sa plavia na lodiach väčšinou v najnižšej palube, tzv. steerge, sa aj ostrov zväčšuje, pribúdajú ďalšie budovy zvyšujúce komfort pre pasažierov, narastá personál a služby. Ostrov kľúč sa venuje aj konkrétnym či už osudom imigrantov alebo komisárom, tlmočníkom, zamestnancom ostrova. Dozvieme sa aj o súčasnej situácii ostrova, kedy na ňom vzniklo Ellis Island Imigration Museum. Výborne spracovaná kniha, veľmi zaujímavé a poučné čítanie. Čítať viac
12.8.2022
Vidina lepšieho života či nútený odchod zo zeme, ktorá pre nich začala predstavovať nebezpečenstvo - aj to boli príčiny, kvôli ktorým mnohé národy prichádzali na ostrov Ellis Island. Úspešný príchod na ostrov však automaticky nezaručoval pobyt na území USA. Prisťahovalci museli prechádzať určitým druhom profilovania akými bola napríklad kontrola psychického stavu či testy inteligencie, ktoré pre mnohých znamenali odmietnutie a vyslanie naspäť do svojej rodnej krajiny. História tohto ostrova má svoje tienisté i svetlé stránky. Mnohí pracovníci, ktorí zabezpečovali plynulý chod imigrantov sa naozaj snažili pomôcť či už po materiálnej alebo psychickej stránke. Ich príbehy a príbehy mnohých iných nám vo svojej knihe "Ostrov kľúč" prináša poľská reportérka Malgorzata Szejnert. Dôkladným štúdiom naprieč archívnymi záznamami, nahrávkami a ďalšími inými zdrojmi, nám prináša historický prierez udalostí odohrávajúcich sa na prisťahovaleckej stanici Ellis Island od začiatku, kedy patril domorodým obyvateľom, cez migračné vlny počas svetových vojen až po súčasnosť, a prepletá ich s osobnými príbehmi i fotografiami prisťahovalcov, ale aj zamestnancov, komisárov či zdravotného personálu ostrova. Prináša pohľad na to, s čím všetkým sa museli počas rokov obe strany ("domácich" i "prišelcov") vysporiadať - či už to boli rôzne choroby a z nich vyplývajúce pandémie a karantény alebo vzrastajúci antisemitizmus a zavedenie národnostných kvót. Kniha je skutočne nabitá rôznorodými informáciami, no nie je to len akýsi mechanický zber údajov a faktov. Szejnert do jednotlivých príbehoch vkladá hĺbku, srdce a emócie. Jej výklad umožňuje čitateľovi pochopiť aké pocity ľudia zažívali po príchode na ostrov a s čím všetkým museli (aj vnútorne) bojovať. Pocity nádeje i dezilúzie. Smútok, vyčerpanie či strach, no aj prísľub lepších zajtrajškov. Príbeh ostrova Ellis Island ovplyvňoval celé krajiny a výrazne zasiahol osudy jednotlivcov či skupín. Ostrov kľúč je vynikajúca kniha, ktorá by nemala ujsť vašej pozornosti. Čítať viac
Beáta Kiselová Bileková
Neoverený nákup
11.8.2022
Výborné
Vidina amerického sna bola veľká už pred dobrými pár desiatkami i stovkami rokov, kedy imigranti prevažne z Európy, mnohí Židia, hľadali v Amerike nádej na lepší život. Vstupnou bránou pre nich bol ostrov Ellis Island, kam sa autorka knihy vybrala a čitateľom približuje príbehy a osudy rôznych ľudí, či už samotných emigrantov z vlastných krajín, alebo pracovníkov ostrova. Niektorým sa sen splnil, ale mnohým nie. Poniektoré rodiny boli rozdelené a niektorí zas vrátení späť do domoviny. Prečo? Pretože Spojené štáty neakceptovali hendikepovaných ľudí, duševne chorých a inak znevýhodnených, pričom poniektorí sa nevedeli len dohovoriť kvôli neznalosti jazyka. A s koľkými ľuďmi sa obchodovalo ako s bielym mäsom a boli nútení na prostitúciu...
V tejto knihe spoznáte veľmi ťažké osudy ľudí, ktorí verili, ale aj pracovníkov s dobrým srdcom, i s tými podlými. Prečítate si aj o českom filmovom velikánovi Jiřím Voskovcovi. Táto kniha mi poskytla veľmi veľa zaujímavých informácií, ale miestami išlo o veľmi ťaživé čítanie. Na druhej strane som sa aj zasmiala trpkým smiechom, keď som spoznala Ludmilu Foxlee s českými koreňmi, ktorá sa začlenila a pomáhala imigrantom. Počas svojej cesty do Československa zistila, že sa tam kradne, podávajú sa nepresné informácie a môžu mu stratiť batožinu. A ja som zas zistila, že sa u nás za 100 rokov odvtedy toho ani veľa nezmenilo. Výborná kniha s fotografiami a skvelým prekladom, ktorú jednoznačne odporúčam.
Čítať viac
32
Overený zákazník
10.6.2022
Ostrov kľúč (Ellis Island) bol vstupnou imigračnou bránou (lepšie povedané lievikom), do zasľúbenej americkej zeme. Vznikol umelým rozšírením pôvodného miniatúrneho ostrova neďaleko ostrova Sochy Slobody. Motto ostrova (na web stránke) vypichuje jeho posolstvo: "Sen. Cesta. Príchod". Od konca 19.storočia do polovice 20.storočia čelil obrovskému náporu prisťahovalcov z celej Európy.
Kniha je plná fotografií a zachytáva systémové kroky Ameriky pri vysporiadavaní sa s prílivom, ba povodňou nového obyvateľstva, ktoré okrem prázdnych rúk a rôznych chorôb, prinášalo priestor pre zneužívanie systému, vykorisťovanie a podvody, podobne ako tomu bolo pri odchode z vlasti. Na opačnej strane je v knihe množstvo príbehov (neskoršie) známych aj neznámych prišelcov, ktorý sa snažia vysporiadať s novými životnými výzvami a najmä tou najzásadnejšou, či sa im podarí splniť si vychýrený americký sen.
Výborné čítanie.
Čítať viac

Vydavateľstvo Absynt

Čítať viac

„Hľadať záblesk nádeje v temnote nie je prejavom slabosti.“

Cilkina cesta - Heather Morris, 2020
Cilkina cesta
Heather Morris