Zajtra. A zajtra, a zas ďalšie zajtra - Gabrielle Zevin, Motýľ, 2023
Ázijský šampión - Kristína Kironská, Eunika Rejtová, Hadart Publishing, 2022

14,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Ázijský šampión - Kristína Kironská, Eunika Rejtová, Hadart Publishing, 2022
Ázijský šampión - Kristína Kironská, Eunika Rejtová, Hadart Publishing, 2022

Ázijský šampión

Všetko, čo potrebujete vedieť o súčasnom Taiwane

Taiwan je v súčasnosti vnímaný predovšetkým ako potenciálny vojenský hotspot. Túto krajinu však charakterizuje oveľa viac než len samotné riziko konfliktu s Čínou. Pred pár... Čítať viac

Vydavateľstvo
Hadart Publishing, 2022
Počet strán
215

Taiwan je v súčasnosti vnímaný predovšetkým ako potenciálny vojenský hotspot. Túto krajinu však charakterizuje oveľa viac než len samotné riziko konfliktu s Čínou. Pred pár desaťročiami išlo o jednu z najchudobnejších krajín sveta. Dnes je Taiwan jedným.. Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

14,90 €

Posielame do šiestich dní

Naši škriatkovia odporúčajú

Svetlo v nás - Michelle Obama, Tatran, 2023
Ázijský šampión - Kristína Kironská, Eunika Rejtová, Hadart Publishing, 2022
14,90 €

Viac o knihe

Taiwan je v súčasnosti vnímaný predovšetkým ako potenciálny vojenský hotspot. Túto krajinu však charakterizuje oveľa viac než len samotné riziko konfliktu s Čínou. Pred pár desaťročiami išlo o jednu z najchudobnejších krajín sveta. Dnes je Taiwan jedným z popredných svetových výrobcov v oblasti informačných a komunikačných technológií a bezkonkurenčným lídrom v globálnom priemysle s polovodičmi. Vo svete sa Taiwan prezentuje ako jediná kultúrne čínska demokracia a jeden z najvyspelejších ázijských štátov. Kniha, ktorú držíte v rukách, prináša pestrú paletu politických, ekonomických a spoločenských tém, týkajúcich sa tejto pozoruhodnej krajiny.
Čítať viac
Počet strán
215
Väzba
pevná väzba
Rozmer
130×210 mm
Hmotnosť
365 g
ISBN
9788099941596
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1523045
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Česko
Vydavateľstvo
Hadart Publishing
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

2 hodnotenia

2
0
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

24.5.2022
Hlásim spokojnosť
Keď sa začala "špeciálna vojenská operácia" na Ukrajine, veľké obavy pred možnou inváziou zo strany svojho mocného suseda vtedy nahlas vyslovil aj Taiwan. Nepríjemne a nebezpečne vyzerajúce manévre Číny vo vzduchu mohli byť predzvesťou vypovedania vojny. Veď Čína ani vyše po polstoročí neakceptovala skutočnosť, že toto najhustejšie obývané miesto na planéte je de facto nezávislou krajinou, s vlastnou vládou a demokratickým systémom a tak sa stále snaží o opätovné zjednotenie ...
Mal by jeden z ázijských tigrov šancu odolať tejto superveľmoci? Mohla by Čína vojnou viac stratiť, ako získať?
Ako by to ovplyvnilo svet a teda aj nás?
.
Kniha Ázijský šampión vám odpovie na vyššie položené otázky a pomôže vám lepšie spoznať túto vyspelú krajinu, ktorou Taiwan rozhodne je, keďže ho môžeme vnímať ako technologickú špičku a napríklad v oblasti vysokoškolského vzdelávania je lídrom v lekárskom výskume. Má rozvinutý zdravotnícky systém, digitalizáciu a v spoločnosti sa tam kladie veľký dôraz na rodinné hodnoty ...
.
Ak ste si už začali baliť kufre, alebo rozmýšľate nad tým, že zajtra pôjdete "vyniesť smeti" až do Ázie, ešte chvíľku počkajte. Treba tiež zvážiť napríklad aj to, že pri pohľade na výplatnú pásku sa vám bude chcieť pravdepodobne plakať a to nehovorím o tom, ako "vynikajúco" si tam nažívaju migranti či nevesty "na inzerát" zo zahraničia...
.
Informácie, ktoré dostanete, sú skvelo vybalansované a preto sa aj kniha veľmi dobre a rýchlo číta. Dozviete sa z každého rožka troška - o histórii, politike, kultúre, spoločnosti, vzdelávaní, o už spomínanom napätom a studenom vzťahu s Čínou a ďalších zaujímavých témach.
.
Hlásim spokojnosť. Stálo za to, stráviť čas s Ázijským šampiónom a spoznať trochu lepšie Taiwan. Naozaj.
Čítať viac
18
Max - André Hoogeboom, 2023
Práve čítam
Max

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený zákazník
16.4.2022
Kedysi patril k chudobným rozvojovým krajinám, dnes ho poznáme ako “ázijského tigra” s HDP na úrovni Rakúska či Švédska a je veľmi pravdepodobné, že smartfón, na ktorom toto čítate, pochádza z Taiwanu. Ak nie celý, nejaké komponenty určite. Ako sa vypracoval na jedného z lídrov v oblasti informačných a komunikačných technológií a kráľa priemyslu s polovodičmi?

Taiwan si v poslednej dobe získal našu pozornosť aj pri zvládaní prvej vlny pandémie COVID-19. No a ďalej? Hrozí Taiwanu “špeciálna mierová operácia” zo strany Číny? Je to vôbec nezávislý a suverénny štát? (Čínsko-taiwanská otázka bola načrtnutá už v knihe Superveľmoc, no tu dostala viac priestoru z rôznych uhlov pohľadu.) Koľko toho o ňom ešte bez googlenia viete a prečo by vás vôbec nejaký Taiwan mal zaujímať? Všetko sa dočítate v tejto skvelo spracovanej publikácii.

Pútavo napísané kapitoly o histórii a ceste autoritárskeho režimu k demokracii strieda pohľad na taiwanskú spoločnosť a pálčivé problémy, akým čelí. Jedna z najprogresívnejších ázijských krajín nemá azylový zákon na ochranu ľudí na úteku. Ironické, no zároveň v kontexte čínsko-taiwanských vzťahov to až také prekvapenie nie je. Taiwanská spoločnosť, predovšetkým mladí ľudia, sú veľmi otvorení voči LGBTQI+ komunite, no nie so všetkými oblasťami ľudských práv to vyzerá tak ružovo a Taiwan má pred sebou ešte dlhú cestu, kým sa situácia zlepší.

Záverečná časť sa orientuje na medzinárodné postavenie Taiwanu. Slovensko s Taiwanom v poslednej dobe zintenzívňuje vzťahy a nadväzuje spoluprácu najmä v oblasti hospodárstva a vývoja moderných technológií. Aj to je dôvod, prečo nie je na škodu zoznámiť sa s touto krajinou trošku viac.

Superveľmoc a Afrika boli perfektné a Ázijský šampión vysoko nastavenú latku rozhodne nepodliezol. Výborné čítanie!
Čítať viac

Recenzie, kritiky

"Kniha zaznamenáva strhujúci príbeh krajiny, ktorej sa napriek silnému nepriateľskému tlaku zo strany susednej veľmoci podarilo úspešne prejsť od autoritárskeho režimu k funkčnej demokracii, vybudovať modernú trhovú ekonomiku a stať sa svetovým lídrom v inováciách v oblasti informačno-komunikačných technológií. Povinné čítanie pre každého, kto chce vedieť viac o Taiwane."
Grigorij Mesežnikov, prezident Inštitútu pre verejné otázky

"Zrozumiteľné vysvetlenie kľúčových tém, ktoré definujú minulosť i budúcnosť Taiwanu."
Aleš Karmazin, Univerzita Karlova

„Človek má toľko začiatkov, koľko je v živote dní a predsa sa niektoré veci už nikdy nezmenia.“