Krysař

Novoklacistická novela podle německé pověsti o krysaři, který zachránil město Hammeln od krys, ale nedostal sjednanou od¬měnu, proto zavedl zvukem píšťaly obyvatele do propasti... Čítať viac

4,3 30 hodnotení
Vydavateľstvo
Carpe diem, 2012
59 strán
50 minút čítania

Novoklacistická novela podle německé pověsti o krysaři, který zachránil město Hammeln od krys, ale nedostal sjednanou od¬měnu, proto zavedl zvukem píšťaly obyvatele do propasti a pomstil se tak za jejich proradnost a lakotu. Přežil jen... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Čeština

1,95 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Ďalšie e-knižné vydania
Le Chasseur de rats - Viktor Dyk, Karolinum, 2017
PDF
Francúzština, 2017
Ihneď na stiahnutie

8,00 €

Naši škriatkovia odporúčajú

K. Ploig: Irgur. K. Ploig. 2023

Viac o e-knihe

Novoklacistická novela podle německé pověsti o krysaři, který zachránil město Hammeln od krys, ale nedostal sjednanou od¬měnu, proto zavedl zvukem píšťaly obyvatele do propasti a pomstil se tak za jejich proradnost a lakotu. Přežil jen blázen a nemluvně, tedy dva symbolické významy toho, co popírá rozum.
Čítať viac

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,3 / 5

30 hodnotení

15
9
5
1
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

5
Rudá Tygřice - Amélie Wen Zhao, 2022
Práve čítam
Rudá Tygřice

Najradšej čítam YA knihy, ale občas zabŕdnem aj do krimi alebo klasiky. Postavy sú tie, na ktorých stojí a padá príbeh, dej je u mňa až na druhom mieste. Proste milujem postavy! (a najmä tie vedľajšie, haha)

Dominika Gavláková
Overený zákazník
24.6.2022
Koniec knihy ma dostal
Do mesta Hameln prichádza Krysař, aby mestu pomohol a pomocou svojej píšťaly ho zbavil premnožených krýs. Ale chamtivosť ľudí nepozná hraníc a tak sa rozbieha sled udalostí, ktoré tlačia ľudí priamo do priepasti.

Je naozaj ťažké popísať, o čom kniha bola bez toho, aby som neprezradila príliš mnoho. Jedná sa o novelu, ktorá nám na pár stránkach ukáže, že občas ľudia strácajú ľudskosť a nemajú tak ďaleko od krýs.

Mesto Hameln má zaplatiť za Krysařove služby, no najvyšší funkcionári sa zdráhajú a hoci sami nemajú hlboko do kapsy, nechcú míňať peniaze za Krysařu prácu.

V knihe stretávame ešte aj pár iných postáv, napríklad Agnes, Krysařovu milú. Pre mňa osobne bolo dosť ťažké vybudovať si k ostatným postavám nejaký vzťah, pretože sme na to nedostali dosť priestoru. Ale uvedomujem si, že kniha je skôr o činoch ako takých, ako o postavách samotných.

Hoci je kniha sama o sebe krátka, je písaná krásnou češtinou (tak som si to nazvala) a vyžadovala tak väčšie sústredenie. Nie je to kniha, po ktorej siahnete, keď si chcete oddýchnuť počas chaotického dňa.

Je presne jedným z tých diel, v ktorom každý čitateľ nájde niečo iné. Raz som čítala recenziu, kde slečna písala, že kniha je príbehom lásky. Ja si myslím, že kniha je skôr príbehom bolesti.

Páčilo sa mi, že príbeh bol trochu surreálny. Občas som nevedela, čo je len sen a čo skutočnosť. Osobne mám také príbehy veľmi rada.

Počas čítania som sa viackrát musela pozastaviť a premýšľať, či kniha nie je preceňovaná. No potom prišlo pár strán konca a môj pohľad na knihu sa zmenil a keď ju budem čítať znova, už to nebude tá istá kniha. Ak ste to s knihou vzdali ešte pred koncom, skúste to znova. Možno budete mať nakoniec rovnaký názor ako ja.

Koniec knihy ma dostal.

„Pouze srdce, srdce jest drobná a zcela zbytečná věc. Lidé však umírají na zbytečné věci.“ (citácia zo strany 80)
Čítať viac
29

Prečítam všetko čo si ku mne nájde cestu. :-) Okrem kníh sa vo voľnom čase sa venujem bylinkám a prírodnej terapii.

Silvia Jágriková
Overený zákazník
26.12.2021
Krysař je staronemecká povesť z 13. storočia spracovaná českým spisovateľom do útlej novely, ktorá kladie dôraz na spravodlivosť, lásku, pomstu, ale predovšetkým na ľudské zlo. Je písaná poetickým krásnym jazykom, aj to ju okrem zaujímavého námetu robí výnimočnou. Novela si podmaní čitateľa hlbokými myšlienkami k zamysleniu a po celý čas je sprevádzaná tajomnou až temnou atmosférou, na čele s fascinujúcou hlavnou postavou. Pútavý dej má rýchly spád, záver napriek tomu, že bol predvídateľný, zamrazí.

Nechajte sa aj vy zvábiť hudbou Krysařovej píšťaly a prežite túto melodramatickú rozprávkovú tragédiu plnými dúškami z každej stránky. Toto klasické dielko za to stojí a dokáže si Vás omotať okolo prsta.
Čítať viac
23.9.2021
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
In the old Saxon town of Hamelin, a stranger appears with a magical fife. He promises to rid the town of its rats for the sum of 100 Rhine Ducats. When its desperate citizens agree to hire his services, he plays his fife and lures the rats to the river. But can Hamelin ever be truly void of all its vermin? Viktor Dyk's rendition of the Pied Piper legend masterfully blends lyrical prose with an early twentieth-century modernist perspective. For over a century, The Ratcatcher has held its own among the great works of Czech literature.
We all know the story of the Pied Piper of Hamelin. It is probably one of the first stories of revenge that we get to know as children. Viktor Dyk's The Ratcatcher allows us to revisit the same story as grown-ups and offers us a deeper dive into the mind of the characters. The end result is a haunting parable of the strength and the weaknesses of the human mind. Some of the elements that drive this story, as our inability to communicate, and the way we hurt each other are surprisingly modern.
Čítať viac
3

Optimista, idealista, altruista, individualista Osobnostní typ: INFP Enneagram Tritype: 485 =================================== Moderní aristokrat, mystik, ezoterik, budoucí filmový režisér a cestovatel mezi světy.

Michal Knězek
Overený zákazník
4.8.2021
Vzhledem k tomu, že jsem s tématikou krysaře z Hamelnu pracoval ve své novele, řekl jsem si, že se jednoho dne budu muset podívat, jak s ní naložil Dyk. Svou likvidátorskou profesí a popisem, že "jej lidé vidí rádi přicházet a ještě raději odcházet," mi krysař chvílemi připomínal Sapkowského Zaklínače. Příběh je navíc v podobně šedé zóně. Pokud máte tedy rádi polského zabíječe nestvůr a chcete si přečíst i něco z klasiky, vřele doporučuji. Čítať viac
Zuzana S.
Neoverený nákup
19.1.2013
odpoveď na muzikál
Veľmi ma zaujala legenda o Krysarovi hneď ako som videla muzikál od Daniela Landu. A po prečítaní tejto knihy môžem povedať, že ma naozaj nesklamala. Čítala sa ľahko a príbeh bol veľmi pútavý. Čítať viac

Viktor Dyk

Čítať viac

„Prečo každý, kto prestal byť tínedžerom, automaticky mávne rukou nad všetkým čo vtedy cítil? Koho zaujíma, že z toho vyrastie? Bolestné a euforické dní, keď to človek prežíva, preto nie sú o nič menej skutočné. Skutočne je to čo sa odohráva teraz. “