Knihy
E-knihy

Lolita

Vladimir Nabokov

- celým menom Vladimir Vladimirovič Nabokov Vladimir Nabokov bol americký spisovateľ a literárny kritik ruského pôvodu. Už menej ľudí ho pozná ako entomológa (lepidopterológa), ktorý spolupracoval a osobne sa poznal s mnohými významnými entomológmi sveta. Pôsobil aj ako učiteľ tenisu. Bol...

Slovart, 2011
4-5 hodín čítania
Vydavateľstvo
Slovart, 2011
Edícia
EVG

Autorove podanie bolo také odvážne, že prvé vydanie románu v USA spôsobilo škandál a jeho šírenie bolo zakázané. Podobný osud mali aj filmové spracovania z roku 1961 a 1998...

Čítaj viac

9,48 €

Bežná cena Bežne 9,95 €

Ušetríte 5%

Vypredané, sú však dostupné iné vydania.

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Príbeh ničivej lásky mladého dievčaťa a zrelého muža.

Autorove podanie bolo také odvážne, že prvé vydanie románu v USA spôsobilo škandál a jeho šírenie bolo zakázané. Podobný osud mali aj filmové spracovania z roku 1961 a 1998.

Ukážku z knihy načítal Róbert Roth a tu si ju môžete vypočuť:


Čítaj viac

Recenzie, kritiky

Lolita (Nikol Karasová), citaj.to

Lolita (Slavomír Baran), citaj.to

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Originálny názov
Lolita
Rozmer
140×215 mm
ISBN
9788055602165
Naše katalógové číslo
104910
Počet strán
322
Hmotnosť
383 g
Rok vydania
2011
Filmové spracovanie
Lolita
Väzba
pevná väzba s prebalom
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Slovart

Pamatuju si, že když jsem poprvé četla Lolitu, bylo to v takové té mé pubertální rádobyintelektuální fázi, kdy jsem chtěla působit hrozně důležitě tím, že čtu velké, složité romány. Už tenkrát jsem ale tu knihu vnímala jako něco výjimečného, i když jsem jí ještě nedokázala patřičně ocenit. Pak jsem ji četla znovu, v osmnácti, ve dvaadvaceti, v pětadvaceti. Pokaždé na mě působila jinak a pokaždé jsem byla víc a víc uchvácená tím dokonale vybroušeným jazykem, se kterým jsem se v jiných knihách nesetkala. Kniha, o které mnozí tvrdí, že je kvůli svému citlivému tématu odsouzeníhodná (dokonce kvůli tomu vyšla poprvé až po dvou letech od dokončení, v roce 1955 v pařížském Olympia Press), v sobě nese jeden z nejkrásnějších záznamů o tom, že literatura může být uchvacující už jen proto, jakým způsobem je čtenáři podána. Nabokovovo psaní si vychutnáte, je to nenapodobitelná ukázka naprosté spisovatelské brilantnosti.

Čítaj viac
Martinus logo
Klaudia Feketeová
zamestnanec
2. januára 2017

Kontroverzná a toľko diskutovaná Lolita.
Po prečítaní niekoľkých recenzií som sa rozhodla, že jej dám šancu aj ja a úprimne, ťahalo ma to k nej už dlhšiu dobu. Nabokov bol majstrom slova a vyžíval sa v hraní sa s jazykom, čo je citeľné aj v niektorých pasážach knihy, bohužiaľ, slovenským prekladom sa veľká časť tohto jeho majstrovstva stráca, čím sa v podstate čiastočne pochováva aj čaro Lolity. Ako povedal sám autor, z Lolity nevyplýva žiadne morálne ponaučenie, ide čisto o estetický zážitok a ak vám angličtina nerobí problém, tak si ju určite prečítajte skôr v angličtine.
V skutku ide o hodnotné dielo, ktoré vo vás zanechá zmiešané pocity, no rozhodne stojí za prečítanie.

Čítaj viac

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,1 / 5

121 hodnotení

60
32
16
9
4

Michal Sklenář
16.5.2019
Klasika na kterou člověk musí mít určitý typ nálady. Já se ji však nezalekl a díky Čtenářskému klubu Martinus.cz jsem se do ní pustil. V první polovině čtenář může cítit jisté sympatie k hlavnímu hrdinovi, ale to se mění ve druhé polovině. Spoustě lidem může vadit jistá šroubovanost textu, ale mě to přišlo právě k tomu perfektní, když si člověk uvědomí, že děj se odehrává v 50. letech.
Čítaj viac
10
Měsíční zahrady - Steven Erikson
Práve čítam
Měsíční zahrady

Čítam pomaly ale pravidelne. Začínal som detektívkami a trilermi, potom som prešiel na sociálne romány, pridal k tomu klasiku, občas humor, sem tam životopisy a to, čo ma zaujalo.

Tomáš Kučera
13.4.2019
Musím sa priznať, že určité časti sa mi čítali ťažko. Nie kvôli deju a udalostiam v knihe zobrazeným, ale kvôli opisom a ako keby náhlym zmenám scén (možno to bolo spôsobené prekladom). Inak je to veľmi zaujímavé dielo plné (zvrátenej) lásky, nenávisti, filozófie a mnohého ďalšieho. Ako klasika stojí za prečítanie, no nie každému môže sadnúť.
Čítaj viac
Adéla Rosípalová
13.10.2018
Lolita zůstává dodnes svým tématem kontroverzní a naprosto chápu, proč ji spousta čtenářů odmítá. Oproti tomu ale chápu i důvod, proč toto dílo Nabokov napsal a za jakým účelem pitvá vlastnosti a myšlenky hlavního hrdiny Humberta. Není to klasické dílo, a proto je výjimečné. Postmoderna z toho čiší na míle daleko, takže si každý z příběhu odnese to svoje. Lolita je napsaná neskutečně krásným jazykem, že už teď vím, že se k ní ještě někdy vrátím. Jde o příběh, který rozhodně stojí za přečtení.
Čítaj viac
Alexandra Kantoraková
2.9.2018
Mne sa teda nepáčila. Najprv som videla film, aká romantika, neopätovaná láska, prečítam si knihu, určite bude super. V skutočnosti spoveď pedofila. Z obsahu som zhnusená.
Čítaj viac
4
6.8.2018
Ták Lolita ma zaujala svojou kontroverznosťou už pár rokov dozadu. Cez leto som si pribalila na dovolenku a pustila sa do čítania. Hneď na začiatku ma kniha zaujala a verila som každému jednému slovu, prišlo mi to veľmi realisticky zobrazené. Potom prišlo aj pár takých kapitol, ktoré ma nebavili, napriek tomu som chcela vedieť ako sa dej bude vyvíjať ďalej. Po prečítaní poslednej strany som mala divný pocit a behala mi po rozume aj nasledujúce dni. Niekedy si ju opäť rada prečítam :) je to kniha akú som nikdy predtým nečítala. Napriek dobe, kedy bola písaná vie zaujať aj teraz. Za niektoré nudné pasáže dávam 4 hviezdičky
Čítaj viac
Ivana
18.6.2018
Lolita
Bohužiaľ ma kniha trochu sklamala, dobrá myšlienka, ale pre mňa osobne na zbytočne veľa stranách. Boli stránky, na ktorých som sa už vyslovene nudila, ale rozhodne napriek tomu kniha stojí za prečítanie.
Čítaj viac
Anastázie Lytvyněnko
9.1.2018
Lolita..tuto knihu bych asi nečetla kdybych ji neměla v povinné četbě..tuto knihu musíte bud milovat nebo ji nesnášet.. málokdo má nervy na to se prokousat první polovinou knihy....ta druhá polovina knížky už se četla pro mě lépe...Kniha je klasikou, kterou však opravdu málokdo asi pochopí. Přesto dávám 4* , jelikož jsem se ji donutila přečíst znovu a našla sem snad "kouzlo" této knihy.
Čítaj viac
Filip Jendrol
15.9.2016
Skladačka
Nabokov je majstrom v používaní jazyka, pre čitateľa bez (a možno aj s) patričných odborných znalostí je prakticky nevyčerpateľným zdrojom (často vtipných) dvojzmyslov, slovných hračiek, zvratov a metafor.... Lolita je nepochybne zábavou na vysokej úrovni, dotkne sa estetického a intelektuálneho cítenia ako máloktorá kniha, do duše však neprehovorí - na to sú tu iní autori, ktorých štýl Nabokov tak rád kritizoval.
Čítaj viac
Dominika Szapuová
1.8.2016
Excelent
I bought it, because I had seen the film, but the book was very different. I would not tell, that I did not like it, I was just already influenced by the film, so I had different expectations.There is one thing that everyone should know- this book is not for everyone.
Čítaj viac
Miša
22.5.2016
Názor čitateľa
Vďaka dôkladným, zdĺhavým a nudním opisom dej viac stál ako gradoval. Často sa od témy odbiehalo na čom vlastne až tak nezáleží lebo ani samotný dej za veľa nestál. Avšak, film oproti knihe - nula bodov. No čakala som od knihy viac, ozaj to bolo z väčšej časti o opisoch prostredia pričom vzťah Lolity a Humberta upadal do pozadia. Kniha celá o Humbertovy, jeho pocitoch a myšlienkach. Ako čitateľa ma absolútne ničím nezaujala ani neprinútila súcitiť s hlavnou postavou - pedofilom. Pre mňa ničom..
Čítaj viac
Citatelka Z.
18.2.2018
Niet pochybnosti, ked dokazes napisat siesty pad -ovi s tvrdym i (o Humberovy). To mi stacilo, je jasne, ze na to, aby Ta tato kniha zaujala mas daleko.
Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac

„Milý, píšem vám celkom nahá, lebo chcem byť jednoduchou a úprimnou“

Človek na ulici - Ivan Horváth
Človek na ulici
Ivan Horváth