Kniha, ktorá vám možno zachráni život

Ako dlhšie a lepšie žiť vďaka vede

Každý z nás chce byť zdravší, silnejší a dožiť sa čo najvyššieho veku. No ktoré metódy naozaj fungujú? Zabudnite na divoké trendové diéty a fitnes programy celebrít. Graham... Čítať viac

4,5 78 hodnotení
Vydavateľstvo
N Press, 2021
Počet strán
352

Každý z nás chce byť zdravší, silnejší a dožiť sa čo najvyššieho veku. No ktoré metódy naozaj fungujú? Zabudnite na divoké trendové diéty a fitnes programy celebrít. Graham Lawton prináša nový pohľad na zdravie, výživu... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

14,90 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Čo zaberá na spomalenie procesu starnutia?
Ako sa dá najlepšie schudnúť (a udržať si hmotnosť)?
Čo treba robiť, aby mal človek kvalitný spánok?

Každý z nás chce byť zdravší, silnejší a dožiť sa čo najvyššieho veku. No ktoré metódy naozaj fungujú? Naozaj jestvujú superpotraviny? Ako minimalizovať riziko cukrovky, rakoviny a Alzheimerovej choroby? Aká škodlivá je v skutočnosti laktóza? Sú výživové doplnky nevyhnutné? A čo na to voľné radikály?

Zabudnite na divoké trendové diéty a fitnes programy celebrít. Vedecký publicista Graham Lawton prináša nový pohľad na zdravie, výživu a životný štýl. Oddeľuje dojmy od pojmov a kriticky sa vyrovnáva s množstvom mätúcich údajov a desivých titulkov v časopisoch. Na základe najnovších vedeckých výskumov a štatistík ponúka pravdu o diétach a stravovaní, o drogách, desaťtisíc krokoch denne, slanine, počítaní kalórií, káve, mliečnych výrobkoch, spánku, vláknine, „opiciach“, soli, cukre, kardiu, opaľovacích krémoch, statínoch, vitamínoch a o mnohom ďalšom.

Graham Lawton často šliape na mínové pole, no nie samoúčelne. Jeho cieľom je vyvrátiť prežité mýty a rozlíšiť bludy od faktov. Táto kniha odhaľuje pravdu o módnych trendoch v stravovaní, vysvetľuje skutočné vedecké poznatky za lepším zdravím a vďaka tomu vám možno zachráni život.
Čítať viac
Originálny názov
This Book Could Save Your Life
Počet strán
352
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
1010801
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
N Press
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,5 / 5

78 hodnotení

52
15
7
3
1

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Kniha, ktorá vám možno zachráni život nie je žiadna príručka v piatich bodoch ako schudnúť za mesiac 30 kíl. Autor vás na základe vedeckých výskumov (veľmi vyzdvihujem) prevedie pravdami o jedle, metabolizme, diétach, či pití rôznych nápojov a ich účinku na náš organizmus. Taktiež píše o cvičení, motivácii, imunitnom systéme, strese, osamelosti a veľmi veľa o spánku. Toto všetko a omnoho viac vplýva na váš zdravý životný štýl. Kniha je napísaná pútavo, dokonca miestami humorne, čo odľahčuje serióznosť poznatkov. Odkedy som ju prečítala, odporúčam ju kade chodím :)

Čítať viac

Recenzie čitateľov

8
Myseľ bez hraníc - Jim Kwik
Práve čítam
Myseľ bez hraníc

Knihomoľ v pravom slova zmysle :) Knihy mi dávajú motiváciu, oddych a relax, rozprúdenie fantázie a zvedavosť - preto ich milujem.

Eva Baranová
4.6.2022
Musíte prečítať!
Úžasná kniha ktorá jednoducho laicky a sem-tam aj s humorom popisuje čo sa nám naozaj oplatí jesť/nejesť, čo je dôležité aké sú mýty nie len o jedení ale aj o vitamínoch, "úžasných" diétach, antioxidantoch a mnoho ďalšieho. Musím uznať že pre mňa veľmi užitočná a určite si ju nechávam vo svojej knižnici ako jednu z obľúbených :) Čítať viac
16

Som knihomoľka už od dôb, čo viem čítať. :) Počas detstva som prečítala najmä mnoho klasiky, ktorá ostala v mojom srdci až doteraz. V tínedžerskom veku som začala čítať aj modernú literatúru mnohých žánrov. :)

Mária Sadecká
9.3.2022
Skvelá príručka pre zlepšenie života
Overený nákup
Kniha je založená na vedeckých výskumoch a faktoch. Autor si dal iste veľa práce, aby všetko prečítal a overil. Štruktúra kniha a jej jazyk sú fajn, číta sa dobre. Treba dávať pozor, pretože veda rýchlo napreduje, a tak by bolo dobré o pár rokov urobiť revíziu, či sa niečo nezmenilo. Inak je ale kniha zrozumiteľná a užitočná.

Predsa len by sa však našli isté negatíva.
1. Autor používa pomerne dosť humoru, najmä slovné hračky - a tieto "vtipy" nie sú dobré. Mne sa zdali trápne a pokojne by som knihu čítala aj bez nich. Ale každý má iný vkus, takže možno vám sa to páčiť bude. :)

2. E-kniha je dosť "dogabaná". Ide o to, že kniha obsahuje dva druhy odkazov: klasické čísla (odkazy na výskumy) a rímske číslice (poznámky prekladateľa). Na klasické čísla sa nedá prekliknúť, čo je dosť zlé. Na rímske číslice sa síce môžete prekliknúť, ale bohato by stačilo, keby sa objavil malý štvorček s textom poznámky a neposlalo vás to na koniec kapitoly. Kniha ďalej obsahuje odkazy v texte na iné strany knihy - ale e-kniha nemá čísla strán, a tak sa vlastne nedostanete jednoduchým spôsobom na strany, na ktoré autor odkazuje (musíte si to ručne dohľadať).
3. V e-knihe sú označené ako nové kapitoly len najväčšie segmenty, tie menšie nie sú označené, a to zhoršuje orientáciu ešte viac.

Toto sú samozrejme negatíva, za ktoré autor nemôže, ale i tak je pôžitok z čítania horší, a tak si myslím, že je dobré tieto problémy spomenúť.
Inak je knižka výborná a odporúčam každému, kto má záujem zlepšiť svoj život.
Čítať viac
23

Veľa čítam (100+ kníh/rok), milujem cestovanie (od 04/2021 žijeme van life a cestujeme po Európe) a turistiku, mám syna, stále sa niečo učím a baví ma, čo všetko život ponúka. Občas píšem na blog orvokki.sk.

Barbora Štefkovič
26.1.2022
“Táto hypotéza bola nanajvýš hodnoverná a prijateľná. Ale tak ako mnoho iných hypotéz, ani táto neprežila zrážku s realitou.”

Jediná kniha o zdraví, ktorú potrebujete. By mohol byť podtitul. Kniha, ktorá vám možno zachráni život. Možno. Je totiž na vás, ako informácie uchopíte, k tomu naša lenivosť (aj o tej je tam reč) a návyky (aj o tých). A veľa ďalších faktorov. Život, genetika, prostredie, individualita. V podobnom duchu sa vyjadruje aj autor. Máme vedu, máme dáta. I tam sú ale limity, nepresnosti. Čo kedysi platilo je dnes už vyvrátené a ideme ďalej. Vieme veľa, ale nie sme si istý. No určité obecné závery predsa len môžu zaznieť, sú najlepšie, aké v tejto chvíli máme.

Po dočítaní môžete by trochu zmätení, ale svojim spôsobom sa vám uľaví. Zdravý život nie je rocket science. Ale to už asi tušíte, že? Pohyb, spánok, vzťahy, vyhýbať sa chronickému stresu, občas si dať pôst, stravovanie. Easy-peasy. Čo jesť? S navýšením zeleniny nič neskazíte, ubraním z cukru tiež nie. Výživové doplnky sú skvelý biznis a spôsob ako spláchnuť peniaze do záchoda. Hýbeme sa málo, svetlo nemáme ideálne, v prírode by sme mohli byť častejšie. No nič nie je stratené!

Ak sa o zdravie zaujímate a nehrniete sa do žiadnej (extrémnej) diéty, ide vám o trvalo udržateľný spôsob, vlastne sa nič nové nedozviete. Všetko ste už počuli, tušili. Pre mňa tam nebola snáď žiadna nová wow informácia, ale ja sa non-fiction knižkami obklopujem už pár rokov.

Kniha sa čítala dobre, ideál pre laikov, je fajn napísaná i preložená. Ak si chcete všetky mýty a informácie o jedle, chudnutí, diétach, vitamínoch, výživových doplnkoch, pití, drogách, fyzickej aktivite, dobrom zdraví, spánku a starnutí zosumarizovať, choďte do nej. Ak máte pocit, že žiť a stravovať sa zdravo je náročné a vy neviete, čo áno a čo nie, choďte do nej. Ak máte zdravotný problém, choďte k odborníkovi. Ak sa cítite dobre, ste spokojní so svojim životom, poznáte, čo vám robí dobre a kedy svojmu telu neprospievate, tak si prečítajte niečo iné.
Čítať viac
16
21.1.2022
Kniha doslova pre každého
Kniha, ktorá vám možno zachráni život od Grahama Lawtona, biochemika a komentátora časopisu New York Scientist z edície Denníka N. Prekladal ju SamoTrnka, takže občas obsahuje aj vtipnú poznámku prekladateľa. Ale nejedná sa o žiadny vtipný návod do života.

Na relatívne malom priestore je superhanustené obrovské množstvo informácií o životnom štýle, stravovaní, potravinách, cvičení, spánku, diétach, metabolizme, alkohole, káve, kalóriách, strese, slnku, myslení, medicíne....

Hlavne časť prvá časť knihy vyvracia skoro všetko, čo sme si o jedle mysleli. Písaná mimoriadne ľahko, aj keď obsahuje nejaké chemické názvy, vždy sú vysvetlené v zrozumiteľnej reči laikov. Niektoré fakty však boli vyslovene banálne. Napr. znečistený vzduch škodí alebo cvičenie je super, ale nesmie sa preháňať.

Veľmi sa mi páčila sekcia o vegánstve, kde som zistil, že všetky živiny, ktoré sú v mäse a vegáni ich musia získavať z určitých vybraných potravín, mám v jedálničku. Takže o to sa nemusím báť . Konečne som sa dozvedel, ak sa stratili čísla B vitamínov, ktoré chýbajú v tejto skupine. Vedci nakoniec zistili, že tieto zlúčeniny vlastne vitamínmi nie sú.

Publikácia skrývala aj jedno pre mňa osob né odhalenie, prečo zaspím do 5 minút, vždy keď zavriem oči. Mozog mi príliš veľa šrotuje a to spôsobuje podvedomú chronickú únavu. #overthinker_level_ultimate

Určite odporúčam doslova pre každého žijúceho človeka, lebo v tejto knihe sa dajú dočítať fakty z každej oblasti života, nikoho nevynímajúc. Ani sa nedá vybrať pár zaujímavých veci, lebo pomaly každá veta je podnetom na rozmýšľanie. Preto píšem citáty len z úplne random otvorených strán.

"Pojem superpotravina nemá žiadny vedecký základ. Ide čisto o marketingový ťah."

"Počítanie kalórií je otravná matematika, ale keď chcete schudnúť, zrejme sa jej nevyhnete."

"Zabudnite na povedačku, že potením sa chudne. Možno máte po cvičení nižšiu hmotnosť, ale to je z dehydratácie"
Čítať viac

Čítať viac
Čítať viac

„Jediné, čo som dostal od života zadarmo, boli ovčie kiahne. Na všetko ostatné som si poctivo zarobil vlastnými rukami.“

Mafiánska poprava? - Peter Šloser
Mafiánska poprava?
Peter Šloser