Štrnásť vlkov - Catherine Barr, Jenni Desmond (ilustrátor), Stonožka, 2022

12,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Štrnásť vlkov

Po stopách vlkov, ktoré napokon našli svoj domov. Pred takmer sto rokmi vlky zmizli z Yellowstonského národného parku a celý ekosystém sa zrazu začal rúcať. Jelene vapiti... Čítať viac

Vek
7+
Vydavateľstvo
Stonožka, 2022
Počet strán
48

Po stopách vlkov, ktoré napokon našli svoj domov. Pred takmer sto rokmi vlky zmizli z Yellowstonského národného parku a celý ekosystém sa zrazu začal rúcať. Jelene vapiti zaplnili údolia... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

12,90 €

Na sklade > 5 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 28 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania
Fourteen Wolves - Catherine Barr, Jenni Desmond (ilustrátor), Bloomsbury, 2021
Pevná väzba
Angličtina, 2021
Do 4 – 9 dní

16,50 €

Z kolekcie: Najlepšie čítanie pre deti do 12 rokov

Zobraziť viac kolekcií

Z kolekcie: Knihy pre deti vo veku 7-10 rokov

Z kolekcie: Knihy pre odradených čitateľov a čitateľky

Zobraziť menej kolekcií

Naši škriatkovia odporúčajú

Chlapci z Biloxi - John Grisham, Ikar, 2024
Štrnásť vlkov - Catherine Barr, Jenni Desmond (ilustrátor), Stonožka, 2022
12,90 €

Viac o knihe

Po stopách vlkov, ktoré napokon našli svoj domov.

Pred takmer sto rokmi vlky zmizli z Yellowstonského národného parku a celý ekosystém sa zrazu začal rúcať. Jelene vapiti zaplnili údolia. Zelené plochy boli ustavične spásané. Medvede hladovali. Vtáky odleteli...
Toto je skutočný príbeh o návrate vlkov do divočiny a o zmene, ktorá sa udiala po ich príchode. Pútavé rozprávanie Catherine Barrovej a prekrásne ilustrácie Jenni Desmondovej nám priblížia význam každého živočíšneho druhu ako nenahraditeľnej súčasti našej planéty.
Čítať viac
Originálny názov
Fourteen Wolves
Počet strán
48
Väzba
pevná väzba
Rozmer
238×305 mm
Hmotnosť
693 g
ISBN
9788055180878
Rok vydania
2022
Vekové odporúčanie
7+
Naše katalógové číslo
1342011
Ilustrácie
Vydanie
1
Štýl
dobrodružný
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené štáty
Vydavateľstvo
Stonožka
Pre koho
pre deti a mládež
Ostatné
Krajina čitateľov
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

9 hodnotení

9
0
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Naďa
Neoverený nákup
4.9.2022
Príbeh vlkov z Yellowstone
Keď táto knižka vyšla, ani som jej nevenovala druhý pohľad, zdalo sa mi, že kníh o vlkoch sme v posledných rokoch čítali až-až. Potom som ale zistila, že to je o TÝCH vlkoch z Yellowstone.

Príbeh vlkov z Yellowstone totiž už poznáme z iných knižiek, a je to úplne najdokonalejší príklad toho, koľko toho človek vie pobabrať, ak má pocit, že je mocnejší ako príroda. Totiž, vlky z Yellowstoneského parku ľudským pričinením zmizli. A to, čo nasledovalo, bol jeden katastrofálny efekt domina. Premnožené jelene, oslabená vegetácia, zmenené koryto rieky, vymiznutie vtáctva, hmyzu, zníženie počtu líšok, zajacov, bobrov, medveďov…

A tak sa človek rozhodol, že vlky treba do Yellowstoneského parku vrátiť.

Knižka Štrnásť vlkov presne popisuje proces, akým sa do parku vrátili tri svorky týchto predátorov. A nielen to, ale aj aké zmeny sa začali diať po ich udomácnení sa. Ako sa príroda postupne postarala o návrat k normálu.

Je krásna. Bohato a nádherne ilustrovaná, s jednoduchým a predsa detailným textom plným dôležitých informácií. Vysvetľuje, že príroda je ako dokonalá skladačka. Funguje vtedy, keď všetky dieliky sú na správnom mieste. A úlohou človeka je predovšetkým nestáť jej v ceste.
Čítať viac
17

Milujem knihy a všetko, čo s nimi súvisí. Nie som len knihomoľ, ale som aj knihomoľ, ktorý to trošku prehnal a napísal dve knihy :D. Prísne tajný denník Miry Danesovej a Dovoľ mi všetko - pod dievčenským menom Mirka Novysedláková. Okrem toho som v roku 2019 začala aj knihy prekladať (z angličtiny do slovenčiny). Zatiaľ som preložila tituly: Večné puto od Laury Frantz (i527.net, 09/2019), Vražedný príliv od Dani Pettrey (01/2020, i527.net), Sídlo Haven Manor: Záhadná guvernantka (06/2020, i527.net) a Sídlo Haven Manor: Odvážna dáma (09/2020, i527.net)

Mirka Molnárová - Novysedláková
Overený zákazník
3.7.2022
Príbeh vlkov v Yellowstonskom parku
Krásne zrealizovaná nádherná myšlienka ako prepájať znalosti o prírode s literatúrou a takto nenásilne priblížiť deťom bohatstvo národných parkov i to, ako to v prírode funguje a ako málo stačí, aby sa v prírode narušila rovnováha. Čítať viac
28.6.2022
Táto kniha je jednou z tých, ktoré by nemali chýbať v detskej knižnici. Nie je to príbeh zábavný, ani rozpravkovo naivný. Je to o skutočných vlkoch, ktoré boli z Kanady premiestnené do Yellowstonského národného parku, pretože ich vyhubenie v tejto lokalite malo svoje nepriaznivé následky nielen v ríši zvierat. Práve TOTO je na celej knihe fascinujúce. Áno,aj samotný presun vlkov,ich sledovanie a asimilácia v novom prostredí. Mňa a (čo je dôležitejšie!) dcérku Pauli zaujalo najmä to,ako vyhubenie vlkov pôsobilo na celý Yellowstone. Bez vlkov sa premnožili jelene, ktoré žrali trávu,no i stromy a mladé dreviny. Následkom toho ubývalo vtáctvo,nemali kde hniezdiť; králiky a iné menšie zvieratá nemali skrýše… vytratenie vlkov a následná reťazová reakcia spôsobila dokonca aj to, že vyhynulo veľa druhov hmyzu a ani rybám v riekach sa nedarilo. Všetko sa to v roku 1995 návratom 14.vlkov napravilo. Pôvodne ich bolo 15 a všetky sú v knihe spomenuté. Ako ich odchyt,presun,partner,tak aj spôsob, akým uhynuli. Je smutné, že niektoré vlky zastrelili pytliaci. V závere knihy je tiež spomenutých pár ohrozených druhov, ktoré sa snažia do jednotlivých (ich pôvodných) regiónov prinavrátiť. Jednoducho,no pútavo vyrozprávaný príbeh vlkov nám sprostredkovala Catherine Barrová a krásnymi ilustráciami knihu doplnila Jenni Desmondová. Čítať viac
17.5.2022
Ako tú knižku, nabitú energiou čítate, miestami až neveríte vlastným očiam, ako všetko so všetkým súvisí. Aká je dôležitá úloha vlka v prírode. Pre ostatných živočíchov. Pre ostatné rastliny. Pre budovanie biodiverzity a ekosystému. Ja som s napätím otáčala každú stránku, s vedomím, že táto publikácia ostane dlho v mojej pamäti. Mnohokrát si človek neuvedomuje, ako v prírode všetko funguje, bez toho aby do nej zasahoval. Našťastie, v parku chránia vlkov zákony. Všetci sa všemožne snažia, aby sa podobná situácia, teda park bez vlčieho zavýjania, už nikdy, nezopakovala. Nikdy.
Odborne, jednoducho a výstižne podané informácie, doplnené podmanivými ilustráciami, si nájdu cestu aj k Vám. Vlky sú výnimočné stvorenia. Táto myšlienka bude vo Vašej mysli dlho rezonovať.
Čítať viac
5

Rada čítam, snívam a popíjam kávu pri rozhovoroch odhaľujúcich duše. Recenzie píšem aj na instagram pod menom Knihomoľka z lesa

Patrícia Rypáková Rypáková
Overený zákazník
10.5.2022
Veľmi aktuálna
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
,Aj v rozprávkach sa pri vlčom vytí niektorí ľudia chvejú, iní zamkýnajú dvere. Pre mnohých však emotívne zavýjanie vlka predstavuje mágiu divočiny- mágiu, ktorá kedysi obnovila neúrodnú krajinu.”

Táto knižka je tak jedinečná svojou témou a ilustráciami! Pri čítaní som sa úplne ponorila do divokej kanadskej prírody a jej veľké plus je, že rozpráva skutočný príbeh.

Z Yellowstonského národného parku kvôli lovu poľovníkov vymizli vlci. Za 70 rokov bez nich sa život v parku zmenil. Zelene je málo, premnožili sa jelene, stromy prestali rodiť, vtáky nemajú kde hniezdiť a niektoré zvieratá stratili úkryty.
Toto je príbeh štrnástich vlkov, ktoré dlhé dni prevážali z kanadských Skalnatých vrchov, aby mohli vrátiť do poškodeného yellowstonského ekosystému život.

Okrem čítania príbehu plného dobrodružstva sa čitateľ dozvie mnoho zaujímavých informácií nielen o vlkoch, ale aj jeleňoch, líškach či hmyze, ktoré sú oplyvňované týmito predátormi.

Upozorňuje na dôležitosť rovnováhy v prírode a tiež učí aká je úloha človeka pri jej obnove. Zároveň je varovaním pred zásahmi do divokej prírody, kde má každé zviera a rastlina svoju úlohu. Príbehom sa tiež tiahne myšlienka, že tu nie sme na to, aby sme ničili, ale na to aby sme prírodu zdieľali. Aj s predátormi.
Čítať viac
Simona
Neoverený nákup
1.5.2022
Veľmi podnetná kniha
Pri tejto knihe som bola taká 50 na 50, lákala ma, ale mala som aj isté obavy, či to bude niečo pre mňa. A rozhodne bolo!

Štrnásť vlkov nie je v istom zmysle klasická kniha pre deti.
Ide o pútavé rozprávanie o tom, ako sa do Yellowstonského parku vrátili vlky. A to vďaka ľuďom!

Príroda je zvláštna a má vlastné pravidlá, ak si myslíme, že život bez predátorov by mohol byť krajší, tak to tak rozhodne nie je a príroda tým trpí. Potravinový reťazec sa jednoducho oklamať nedá. I keď zachránime jelene, nemôžeme zachrániť flóru.

Príbeh v tejto knihe je o štrnástich vlkoch, ktorí boli odvlečení do nového prostredia, aby ho zveľadili. Od začiatkov mapuje ich cestu, pohyb, stretnutie s jeleňmi, lov a následný príchod jari a zmenu prírody, do ktorej sa vrátil život – vtáctvo, hlodavce či iné zvieratá, ale i prosperita riek či stromov.
Čo začalo človekom aj končí človekom, a teda príchodom áut obdivujúcich gejzíry vody či živočíchy.

Na pamiatku sú v knihe ilustrované vlky, ktoré boli na začiatku všetkého, hlavne ich osud a zaradenie do svorky.

Štrnásť vlkov poukazuje na to, že ľudia niekedy robia aj dobré rozhodnutia a prírodu chránia a zveľaďujú, zároveň poukazuje na dôležitosť predátorov a zachovania potravinového reťazca, aby príroda mohla plniť svoju funkciu.
Na záver ponúka kapitolu o obnove divočiny a ochrany prírody, o čo sa snažia ľudia po celom svete. Je krásne vidieť, že ľudia planétu a hlavne prírodu aj chránia, nielen ničia. A to je skvelé ukázať deťom, aby vedeli, čo je dôležité, a aby pochopili, ako funguje príroda.
Čítať viac

„Sklouzla rukou k srdci a spočinula na něm dlaní. Zde se skrývá síla, na níž záleží, řekla její matka neskutečně dávno. Ať jsi kdekoli, ať se ocitneš jakkoli daleko, zavede tě domů.“

Království popela - Sarah J. Maas, 2019
Království popela
Sarah J. Maas