Knihomoľka z lesa

5

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
O mne

Rada čítam, snívam a popíjam kávu pri rozhovoroch odhaľujúcich duše. Recenzie píšem aj na instagram pod menom Knihomoľka z lesa

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
O mne

Rada čítam, snívam a popíjam kávu pri rozhovoroch odhaľujúcich duše. Recenzie píšem aj na instagram pod menom Knihomoľka z lesa

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje aktivity

5
06.02.2024 06:22

Karpaty! - Ján Púček, Kristína Mičová, 2022
Karpaty!
  • Ján Púček
  • Kristína Mičová
4,8
19,00 €
5
06.02.2024 06:22

5
06.02.2024 06:22

5
5

Patrícia- Knihomoľka z lesa napísal recenziu

11.01.2023 20:57

Tak ako v prvej časti, aj tu Dr. Krause opisuje situácie, s ktorými sa u detí vo veku 2-3 rokov najčastejšie stretávame. Dozvedáme sa okrem typických a často riešených tém napríklad aj o snoch a nočných desoch, o smrti blízkeho, o žiarlivosti, odlúčení, klamstvách detí, či sexualite.

Prehľadné členenie pomôže vrátiť sa späť k téme, ktorú práve potrebujete riešiť, bez toho aby ste si museli informácie niekde zapisovať, či podčiarkovať, keďže sa každá z kratučkých kapitôl venuje len jednej téme a graficky je skvele spracovaná.

Je veľká škoda, že sa niektorým témam autor nepovenoval hlbšie, ale to sa pri takom rozsahu asi ani nedá. Množstvo vedeckých publikácií z ktorých autor čerpal, a tiež osobné skúsenosti, vytvorili ľahko čitateľný odborný obsah, ktorý bude prínosný nielen pre rodičov.

Čítať viac

5
5

Patrícia- Knihomoľka z lesa napísal recenziu

11.01.2023 13:21

Les v zime je považovaný za miesto, kde sa nič nedeje. Tichý, smutný, bez života. Ale čo ak to tak nie je? Čo ak práve v zime les ožíva? Tam pod zemou, kde nič nevidno, ukryté pod snehom, v hĺbkach lesa, kde obyčajný človek nevkročí?

Ekkehard Ophoven zimný les miluje, rád sa ním túla a vďaka tomu napísal túto knihu. Jej čítanie je prechádzkou po lese, kde kamzíky a orly zvádzajú súboj medzi sebou i s neľútostnými podmienkami v Alpských lesoch.

Ophoven je lesník, miluje ho nadovšetko, je jeho druhý domov a z každej vety to neskutočne cítiť (pripomína mi môjho ocka, ktorý je tiež lesník, asi preto mi bol tak sympatický:D). O lesných zvieratách a vtákoch vám porozpráva vedecky, no jednoducho. Tak, že máte pocit, že sa rozprávate s kamarátom. Na pár stranách vysvetlí všetko od hľadania potravy po plodenie a nezabudne prihodiť aj pár zaujímavostí. Napríklad, že zajace môžu byť oplodnené viackrát naraz, alebo že jelene sú v zime aj na jar prikrmované, alebo že medvedík čistotný až tak čistotný nie je.

Táto kniha je klenot nielen po obsahovej stránke, ale tiež po vizuálnej. Ilustrácie zvierat od talentovanej Sandry Lefrançois mi svojou autentickosťou vyrážali dych. Každú jednu by som si zarámovala. Kniha je napohľad dosť hrubá, avšak ilustrácie, veľkosť písma a zaujímavý text, dobu čítania dosť skrátia. Ak vás zaujíma život v lese, alebo sa len chcete dozvedieť niečo nové, a pritom ulahodiť svojim očiam, táto kniha je pre vás.

Čítať viac

5
5

Patrícia- Knihomoľka z lesa napísal recenziu

11.01.2023 13:21

Nazvala by som ju takou prvou detskou encyklopédiou lesných zvierat. Mnohému naučí a poteší aj esteticky. Knižka je špeciálna tým, že zvieratá, alebo skôr ich časti, sú zobrazené v reálnej veľkosti. Tak môžeme hľadieť do obrovských medvedích očí, či dotknúť sa jeleních paroží. Ilustrácie sú opäť veľmi realistické a radosť v detských očiach, hľadiac na zvieratá v reálnych rozmeroch, je nenahraditeľná.

Okrem hlavných informácií o zvieratách sa dozvieme tiež v akom prostredí tieto lesné zvery žijú, o ich správaní, potomstve či o rôznych iných zaujímavostiach. Na stránkach tejto knihy nájdeme aj stopy zvierat, a v závere si deti môžu porovnať veľkosť človeka a zvieraťa.

Kniha je plná prekrásnych ilustrácií a tiež vedomostí, ktoré by mal každý milovník lesa poznať. Poteší najmä deti od 5+.

Čítať viac

5
5

Patrícia- Knihomoľka z lesa napísal recenziu

11.01.2023 13:18

Ležím schúlená pod mäkkou dekou, držím ju, obrácam strany, vločky vo vnútri sa roztápajú pod mojimi teplými rukami. Pri každom dúšku bylinkového čaju sa dostávam hlbšie a hlbšie do krásnych slov o snehu. Nasávam atmosféru a snívam o zasnežených kopcoch a lesoch. O snehových búrkach. A snehových anjeloch.

Sneh má mnoho podôb, môže byť čarovný, jemný, ľahučký, no i drsný a smrtiaci. V niektorých krajinách je bežnou súčasťou, inde je raritou. Každý národ má svoje zvyky a udalosti spojené so snehom. Aj v ich jazykoch má sneh rôzne odtiene.

O všetkom tomto môžeme v knihe čítať.
A pritom sa kochať jej stranami a dokonalému prevedeniu. Je napísaná na zasnežené dlhé večery pri teplom čaji. Mnohému ma naučila a zároveň ma jej texty potešovali, pretože boli jemne poetické. Tak ako to mám rada.

,,Pred začiatkom hustého sneženia je vo vzduchu zádumčivé ticho. Sneh začína zakrývať všetky stopy každodennosti. Ako sa dlhé popoludnie vlečie, sneh padá ďalej a pohľad cez okno je čoraž bledší a pocit samoty intenzívnejší. Keď zem pokrýva vrstva snehu, nutkanie vychutnať ho je silné a vrcholom radosti je snöängel (snehový anjel, švédsky).”

Čítať viac

5
5

Patrícia- Knihomoľka z lesa napísal recenziu

11.01.2023 13:17

Rodina autorky odišla v roku 1970 z Moskvy do Filadelfie a zistila, že v novej krajine je všetko akési iné. Trpké, groteskné a originálne rozprávanie o matke a dcére, ktoré popri varení spomínajú na to, ako sa žilo v Sovietskom zväze. Tak sa nám približuje sociálna a politická situácia Ruska, história krajín, či absurdnosti režimu veľmi príjemným spôsobom. Nájdeme tu také tri roviny: rozprávanie o rodine, o ruskej histórii, o jedle a Anye samotnej. Posledná kapitola je zbierka receptov, z ktorých niektoré určite chcem vyskúšať. Každá kapitola zároveň opisuje jednu dekádu a približuje jedlo, ktoré to obdobie najviac vystihuje. Dozvedáme sa tak teda veľa faktov.

Je to nostalgické, no zároveň nie príliš sentimentálne čítanie. Šokujúce aj objasňujúce. Zasiahne v tom najpozitívnejšom zmysle slova.

“Kedykoľvek s matkou varíme, rozpráva mi o svojich snoch.”

Čítať viac

5
5

Patrícia- Knihomoľka z lesa napísal recenziu

11.01.2023 13:11

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Nerozumiem negatívnym recenziám tu na martinus.sk, pretože nepochybujem o odbornosti Dr. Krauseho a Keďže kniha nie je určená pre študentov psychológie či odborníkov pre danú oblasť, ale pre rodičov-laikov jej obsah je skvelý.
Myslím, že napriek množtvu online článkov, tu stále nemáme dostatok publikácii o bábätkach a ich vývoji, ktoré vychádzajú z vedeckých poznatkov a sledovaní.

Táto kniha je pre všetkých, ktorí sa chcú oboznámiť s fungovaním detskej mysle. V porovnaní s inými podobnými knihami vydanými posledné roky, napísanými Slovákmi, sa Dr. Krause (neuropsychológ) venuje aj vývinu mozgu dieťaťa počas tehotenstva. Okrem informácii o bábätku v brušku, odporúča aké živiny sú pre tehotnú a správny vývoj dieťaťa dôležité, alebo čomu sa treba naopak vyhnúť. Venuje sa tiež prvým dňom po pôrode, spánku, dojčeniu, plaču či deťom, ktoré boli adoptované.

Na konci každej kapitoly je stručné a prehľadné zhrnutie. Príjemne ma prekvapila moderná grafika, a kniha sa skvele čítala. Napriek odborným informáciám bolo čítanie jednoduché, aby si z neho laik vzal čo najviac. Páči sa mi aj jej tvrdá väzba aj malá veľkosť- takže si ju môžete čítať aj v čakárni na poradni:)

Hoci je forma veľmi vydarená, občas ma rušili informácie ako “V predchádzajúcej kapitole som uviedol, ďalej sa pozrieme na .. alebo v tejto časti zhrniem…”. bolo to v niektorých prípadoch dosť dlhé a myslím, že aj zbytočné.

Pokiaľ už máte nejaké tie knihy o vývine detí prečítané, nedozviete sa v nej veľa nových informácii, avšak, povedzme si úprimne, nikdy nie je na škodu si ich znovu pripomenúť.

Ak teda hľadáte knihu, kde je zhrnuté množtvo informácii o novorodencoch jednoducho a v malom rozsahu, určite si ju nenechajte ujsť. Dr. Krause vás prevedie dôležitými míľnikmi a udalosťami novorodenca.

Čítať viac

5
5

Patrícia- Knihomoľka z lesa napísal recenziu

01.12.2022 04:53

Najväčšie pravdy sa ukrývajú v hĺbke, pod jednoduchými vetami. Kto je človek ? Čo je žitie a čo je v živote hodné zapamätania si? A ako náš pohľad a presvedčenia môžu zmeniť svet? Ishiguro píše o ľudskosti, láske a nádeji. O tom, že ak ľúbime, pre milovaného sme schopní urobiť čokoľvek.

Klára je vysokointeligentný robot, slúžiaci ako príjemný spoločník pre dospievajúce dievča. Klára sa v “rodine” cíti dobre, je prijatá. So svojou zverenkyňou všeličo zažíva a spoznáva jej kladné i záporné stránky. Dej sa pomaličky zamotáva, prichádzajú zvraty. Nedorozumenia spôsobujú konflikty a my, čitatelia, veľmi túžime zasiahnúť. Kedže nemôžeme, je to veľmi frustrujúce. Klára necíti, no má mimoriadnu schopnosť pozorovania, a to jej pomáha pri reakciách. Jej obzervácie človeka a spôsob akým pozerá na svet je fascinujúci. Je naivná, no múdra a plná nádeje. Hneď si ma získala. Chcela by som, aby bola skutočným človekom, aby som ju mohla objať a povedať jej, že na nej záleží, že je hodná. Napriek vedecko-fantastickému žánru sú postavy uveriteľné až reálne. Znázorňujú dystopickú spoločnosť nesúcu vlastnosti a hodnoty tej súčasnej.

Kniha má pomalší spád, niekto by mohol tvrdiť, že je nudná, no po prelúskaní prvých pár strán
nás autor dostane tam, kde nás chce mať. Veľkým plusom je jednoduché, podmanivé písanie, ktoré udrží v napätí. Avšak napriek jednoduchosti deja, Ishiguro necháva aj premýšľať, hľadať súvislosti, domýšľať si. Veľmi veľmi ma dojal. Je to tretia kniha, ktorú som od neho prečítala a bola mi akosi najbližšie z nich. Ak sa vám páčil film Umelá inteligencia tak toto vám tiež sadne.

Pre mňa bol tento príbeh iný ako tie, čo som doteraz čítala. Hoci je to sci-fi, nesmierne sa ma dotkol a záver mi zlomil srdce.

Čítať viac

„Pravda nie je vždy krásna, ale aj napriek tomu po nej túžime.“

Príbehy na dobrú noc pre rebelky 2 - Elena Favilli, Francesca Cavallo, 2018
Príbehy na dobrú noc pre rebelky 2
Elena Favilli, Francesca Cavallo