Knihomoľka z lesa

5

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
O mne

Rada čítam, snívam a popíjam kávu pri rozhovoroch odhaľujúcich duše. Recenzie píšem aj na instagram pod menom Knihomoľka z lesa

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
O mne

Rada čítam, snívam a popíjam kávu pri rozhovoroch odhaľujúcich duše. Recenzie píšem aj na instagram pod menom Knihomoľka z lesa

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje aktivity

5
5

Patrícia R. napísala recenziu

01.12.2022 04:53

Najväčšie pravdy sa ukrývajú v hĺbke, pod jednoduchými vetami. Kto je človek ? Čo je žitie a čo je v živote hodné zapamätania si? A ako náš pohľad a presvedčenia môžu zmeniť svet? Ishiguro píše o ľudskosti, láske a nádeji. O tom, že ak ľúbime, pre milovaného sme schopní urobiť čokoľvek.

Klára je vysokointeligentný robot, slúžiaci ako príjemný spoločník pre dospievajúce dievča. Klára sa v “rodine” cíti dobre, je prijatá. So svojou zverenkyňou všeličo zažíva a spoznáva jej kladné i záporné stránky. Dej sa pomaličky zamotáva, prichádzajú zvraty. Nedorozumenia spôsobujú konflikty a my, čitatelia, veľmi túžime zasiahnúť. Kedže nemôžeme, je to veľmi frustrujúce. Klára necíti, no má mimoriadnu schopnosť pozorovania, a to jej pomáha pri reakciách. Jej obzervácie človeka a spôsob akým pozerá na svet je fascinujúci. Je naivná, no múdra a plná nádeje. Hneď si ma získala. Chcela by som, aby bola skutočným človekom, aby som ju mohla objať a povedať jej, že na nej záleží, že je hodná. Napriek vedecko-fantastickému žánru sú postavy uveriteľné až reálne. Znázorňujú dystopickú spoločnosť nesúcu vlastnosti a hodnoty tej súčasnej.

Kniha má pomalší spád, niekto by mohol tvrdiť, že je nudná, no po prelúskaní prvých pár strán
nás autor dostane tam, kde nás chce mať. Veľkým plusom je jednoduché, podmanivé písanie, ktoré udrží v napätí. Avšak napriek jednoduchosti deja, Ishiguro necháva aj premýšľať, hľadať súvislosti, domýšľať si. Veľmi veľmi ma dojal. Je to tretia kniha, ktorú som od neho prečítala a bola mi akosi najbližšie z nich. Ak sa vám páčil film Umelá inteligencia tak toto vám tiež sadne.

Pre mňa bol tento príbeh iný ako tie, čo som doteraz čítala. Hoci je to sci-fi, nesmierne sa ma dotkol a záver mi zlomil srdce.

Čítať viac

5
5

Patrícia R. napísala recenziu

01.12.2022 04:53

Preveľmi sa teším, že som sa po dlhom čase pustila do detektívky. Ešte viac, že sa odohrávala na Islande a hlavnou postavou bol veľmi sympatický bývalý policajt.

Thorkild, s ranami a poznačeniami na duši z minulosti, prichádza spolu so sestrou na Island za uväzneným, chorým otcom, ekologickým aktivistom. Sedí za vraždu ženy, svojej milenky. Otec celý život bojuje za lepšiu klímu a nikdy mu nerobilo problém porušiť kvôli tomu zákony. Rodinné vzťahy nemajú ideálne, ťaží ich minulosť. A tak okrem putovania Islandom a hľadania pravdy, Thorkild putuje aj do hlbín vlastnej minulosti a svojho vnútra. Veď ako môže niekoho nájsť, ak ešte nenašiel sám seba ?

Čítanie je to tajomné, dynamické, svieže. Drží v napätí. Nie je to však žiadne ľahké krimi. Na pozadí hlavného príbehu totiž autor odhaľuje vnútra postáv a vnímala som tiež potrebnú, enviromentálnu stránku príbehu. Island a jeho nepoznané miesta robia dokonalé pozadie pre krimi. Hoci je to už tretí diel, nie je potrebné čítať predchádzajúce. Počula som, že je napísaný už aj štvrtý! Teším sa už teraz na preklad. Čítanie som si v prvé pochmúrne jesenné večery skvele užila. :)

Čítať viac

5
5

Patrícia R. napísala recenziu

01.12.2022 04:51

Stála som tam po pár rokoch znovu, pozerala na ňu ako na splnený sen jedného človeka, ktorý ju miloval viac, než čokoľvek iné. A jeho láska ma prinútila pozrieť sa na ňu jeho očami. Plných zadosťučinenia, že ten boj vyhral. A napriek tomu, že po 20 rokoch mala byť rozobratá, stále tam stojí. A hrdí sa. Dominantná, zbožňovaná. Kto by ju nepoznal? obrovská, týčiaca sa nad Seinou, viditeľná z mnohých miest. Je majákom. Zástavkou. Duša Paríža. Vďaka tomuto príbehu som sa aj ja stala jej súčasťou.

Táto kniha však nie je len o nej. Je o mužovi, bez ktorého by táto veža nikdy nevznikla. A o žene, bez ktorej by Gustav Eiffel nedokázal nájsť silu dokončiť ju.

Gustav Eiffel bojoval pri konštrukcii veže s mnohými problémami, s umelcami, spisovateľmi a obyvateľmi, podľa ktorých veža nebude mať pôvab, bude nebezpečná, či odláka turistov. Napriek všetkému si však šiel tvrdohlavo za svojím cieľom. Adrienne, ktorej chrbát je predlohou, bola jeho snúbenica. Ich príbeh lásky bol tak krásny a smutný zároveň. Spoločenské postavenie im stálo v ceste, no veža ich k sebe akosi ťahala.

Tento skutočný príbeh sa čítal ľahko, aj keď spočiatku som sa s ním nedokázala celkom zosúladiť. Pripomenula, že v živote treba za svoje sny a za lásku bojovať. Až potom ten život stojí za žitie.

Čítať viac

Eiffel
  • Nicolas d'Estienne d'Orves
4,2
11,90 €

5
5

Patrícia R. napísala recenziu

01.12.2022 04:50

Kniha je pútavo napísaná, nie príliš detailná, no obsiahla všetko podstatné. Okrem informácii o krajine, ponúka tiež tipy na ubytovanie či reštaurácie a recepty. Je veľmi atmosferická a umocní túžbu po tejto krajine. Alebo ich vznieti. Myslím, že poteší milovníkov cestovania a bude skvelým darčekom pod stromček.

Čítať viac

5
5

Patrícia R. napísala recenziu

01.12.2022 04:49

Nebudem hovoriť o obsahu, veď kto by ju nepoznal? Snehová kráľovná je zimný príbeh môjho detstva. Milovala som ho a vždy som si pri ňom poplakala. Dojímala ma Gerdina sila a odhodlanie s ktorými prekonala všetky prekážky na ceste za Kaiom. Je plná metafor a skrytých múdrosti. Príbeh, aký vedel napísať len Hans Christian Andersen. Inak, vedeli ste, že väčšina jeho rozprávok nekončí šťastne? Podľa Dánov totiž nie je dobré deťom prezentovať len šťastné konce, aby sa raz vedeli vysporiadať aj s ťažkými životnými udalosťami. Snehová kráľovná je však výnimka, a takto pred Vianocami, máme možnosť prečítať ju v krásnom novom šate s ilustráciami od ukrajinského umelca Vladyslava Jerka.

Skrátená verzia je tak akurát pre vek 5+. Ja by som sa jej však potešila v každom veku. :)

Čítať viac

5
Knihomoľka z lesa

Patrícia R. získala odznak Šťastných 7

08.11.2022 13:48

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

5
5

Patrícia R. napísala recenziu

22.08.2022 10:32

Mladé dievča sa ocitá v dome svojho budúceho manžela. V dome žije strýko so zvláštnou poruchou spánku, matka smútiaca za svojimi starými časmi, otec, ktorý denne navštevuje nevestince, komorník a dcéra, ktorá je krásna, no chorá. Budúci manžel však neprichádza. Nevieme, kde presne je a čo robí. Vieme len, že je už na ceste. Nevesta čaká, a pritom sa učí česať tak, aby pritiahla mužskú pozornosť. Učí sa pracovať s hlasom i so svojím telom. Všetci domáci sa správajú zvláštne, majú svoje tajomstvá. Niektoré v príbehu objasnia, iné nie.

Rozprávanie je to absurdné, s prvkami gotiky, magického realizmu a erotiky. Bolo to veľmi nevšedné, tajomné, nadčasové, originálne. Neviem povedať či sa mi to páčilo, alebo nie.
S určitosťou mi chýbal koniec. Niečo, po čom by som si povedala, áno, skončilo to dobre, alebo, že mám nad čím premýšľať. Niektoré pasáže sa mi tiež zdali čudné a veľa vecí ostalo neobjasnených. Zaujímalo by ma, či chcel autor ostať nepochopený, alebo mal celý tento príbeh nejaký hlboko skrytý význam, ktorý ma obišiel.

Barrico však nešetril svojim poetickým jazykom a hrami so slovami, čím vytvoril skvelé pozadie pre príbeh. Je majster slova, a tento prívlastok mu právom patrí aj v tejto knihe. Chystám si prečítať všetky jeho preložené knihy. Mladá nevesta ma od toho rozhodne neodradila. Ostalo však veľa nevypovedaného, a veľa nepochopeného.

Čítať viac

5
5

Patrícia R. napísala recenziu

22.08.2022 10:30

Čo môže urobiť človek, ktorý stratil všetko a chce, aby sa na jeho život po smrti nezabudlo?
Môže sa zdieľať. Rozprávať. O živote, láske, zrade, odvahe i zbabelosti.

Noc v Lisabone je dojemný rozhovor dvoch mužov v momente, keď nieje potrebné nič, len blízkosť druhého človeka, ktorý počúva, cíti. A rovnako túži zastaviť hrôzy vojny. Jeden nočný rozhovor zblíži týchto mužov viac, ako keby sa poznali celý život. Hoci svoje vlastné mená nepoznajú. Ani svoju tvár, pôvod. Vedia len, že existujú, a že túžia žiť. Život ťažký, no tak veľmi chcený. Dvaja obyčajní muži, nosiaci príbehy všetkých ostatných utečencov, snívajú o lodi, ktorá vezie na slobodu. A je tak vzácnym ľudským právom.

Krásne to bolo. Remarque ma dojal i potešil. Treba ho čítať.

Čítať viac

5
Knihomoľka z lesa

Patrícia R. prečítala knihu

06.07.2022 10:11

5
Knihomoľka z lesa

Patrícia R. prečítala knihu

06.07.2022 10:11

„Čo má cítiť? Kam má kráčať? Na koho sa hnevať? O čo sa usilovať? Kde je ten jediný pevný bod, od ktorého sa dá odvodiť všetko ostatné, čo by už konečne spolu súviselo, bolo by to správne a fungovalo by to tak, že by už nebolo potrebné vracať sa z kratšej cesty? Konečne sa nemusieť vracať z kratšej cesty, ako už toľkokrát za svoj dospelý život.“

Úplne najviac - Maxim E. Matkin
Úplne najviac
Maxim E. Matkin