Cestou do Babadagu - Andrzej Stasiuk, Absynt, 2023

17,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Cestou do Babadagu

Boli ste už na konci sveta? Fajn. Andrzej Stasiuk vás zoberie ešte ďalej. Vydajte sa na cestu po zabudnutých kútoch Európy; do ospalých maďarských dediniek, kde sa dávno... Čítať viac

Vydavateľstvo
Absynt, 2023
260 strán
4-5 hodín čítania

Boli ste už na konci sveta? Fajn. Andrzej Stasiuk vás zoberie ešte ďalej. Vydajte sa na cestu po zabudnutých kútoch Európy; do ospalých maďarských dediniek, kde sa dávno zastavil čas, alebo do delty Dunaja, odkiaľ sa dá už iba vrátiť späť... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

17,90 €

Na sklade 2 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 22 knižniciach. Požičať v knižnici

Z kolekcie: Letné čítanie pre každého

Naši škriatkovia odporúčajú

Hyperion - Dan Simmons, Lindeni, 2024

Viac o knihe

Boli ste už na konci sveta? Fajn. Andrzej Stasiuk vás zoberie ešte ďalej. Vydajte sa na cestu po zabudnutých kútoch Európy; do ospalých maďarských dediniek, kde sa dávno zastavil čas, alebo do delty Dunaja, odkiaľ sa dá už iba vrátiť späť. V Stasiukových rukách totiž naberá slovo „cesta“ celkom nové významy.

Na bočných cestách, ďaleko od nablýskaných centier slávnych európskych miest, sa dejú tie najzaujímavejšie veci. Andrzej Stasiuk to veľmi dobre vie. Vo svojej legendárnej cestopisnej knihe Cestou do Babadagu nás pozýva na potulky po tých najzabudnutejších kútoch strednej a východnej Európy – bez mapy a bez presného cieľa; autom, vlakom, či autostopom. Navštívime Poľsko, východné Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Albánsko, Moldavsko i Ukrajinu. A celkom prirodzene sa podchvíľou stratíme kdesi medzi ťažkým pachom ružomberskej celulózky, stádom kráv a kôz na rumunskom vidieku a kukuričnými lánmi uprostred nedozerných maďarských rovín.

Stasiukova kniha Cestou do Babadagu je ako škatuľa plná spomienok. Stačí ju vysypať na podlahu a spomedzi pokrčených bankoviek a postrácaných mincí nechať vypadnúť desiatky príbehov cestách tretej a štvrtej kategórie, zapadnutých benzínkach, opustených železničných staniciach či zadymených ospalých krčmičkách uprostred ničoho.

Nie je to však len obyčajný cestopis. Je to tiež dobrodružná výprava do vedomia obyvateľov tejto časti sveta, do vedomia poznačeného vojnami, desaťročiami sovietskej nadvlády i následnej bujarej posttotalitnej anarchii.
Čítať viac
Počet strán
260
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
130×207 mm
Hmotnosť
309 g
ISBN
9788082034205
Rok vydania
2023
Naše katalógové číslo
1898519
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Poľsko
Vydavateľstvo
Absynt
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

7 hodnotení

5
2
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

38

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
11.7.2023
Zaujímavé čítanie
Táto kniha vás akoby vrátila späť v čase a prevedie vás takými zákutiami, do ktorých sa pri bežnej dovolenke nedostanete. Pocestujete naprieč juhovýchodnou Európu a autor vám predostrie svoj pohľad i na Slovensko. Spoznáte niektoré krajiny a odľahlé miesta z inej stránky, než na akú ste zvyknutí a miestami poetický jazyk sa číta veľmi dobre. Samotná atmosféra knihy čitateľa nabáda k otvoreniu mapy a vyznačovaniu tipov na tripy. Pre mňa boli veľmi zaujímavé potulky po Albánsku a Moldavsku, o ktorých som doposiaľ čítala len minimum. ALE! Nakoľko ma cestopisy príliš nebavia, tak som si ani túto knihu nevedela na sto percent vychutnať, ale vďaka autorovmu písaniu sa mi aj napriek tomu čítala veľmi dobre a hodnotenie dávam vyššie, než by tomu bolo pri ,,suchom" rozprávaní. Akurát by som prijala viacero fotografií, aby to bolo pre mňa pútavejšie.
Každopádne ide o zaujímavú knihu písanú veľmi dobre, ktorá môže byť pre viacerých čitateľov veľmi podnetná a ja vám ju určite odporúčam.
Čítať viac
Jana Petrová
Overený nákup
13.6.2023
Parádna kniha
Prečítala som celú knihu dosť rýchlo, pretože je výborne napísaná, pútavé zážitky z ciest pisateľa, vrele odporúčam Čítať viac
Alexander Horák
Overený zákazník
30.5.2023
Mimoriadna reportážna cesta po východnej Európe
Andrzej Stasiuk, výnimočný zjav poľskej literatúry, píše s citom o zabudnutých zákutiach našej časti sveta. Vďaka jeho literárnemu talentu a pozorovaciemu zmyslu je táto kniha aj po rokoch neskutočným zážitkom. Odporúčam všetkým, ktorí sa chcú dostať pod povrch toho, čo sa dočítajú v cestovateľských blogoch. Čítať viac
32
Overený zákazník
23.5.2023
Duch miesta, čaro krajiny a charakter ľudí je možné pri cestovaní dobre, ak nie najlepšie, spoznať na odľahlých perifériách, v skrytých mestečkách a dedinkách, a to mimo lesku turistických zón, kde vás nezavedie žiadny bedeker, ale iba túlavé topánky. Svedčí o tom aj táto krásna kniha vnímavého Andrzeja Stasiuka.
.
Jeho osobné cestovateľské zápisky naprieč juhovýchodnou Európou (počnúc Slovenskom) sú výrazne opisné, poetické a autentické. Navodenie atmosféry cez pachy, chute a najmä zrak Stasiukovho pozorného dokumentárno-fotografického oka, na mňa pôsobilo pri každom jeho kroku a zavše sa ma cez jeho slová dotkol genius loci.
.
Pri čítaní som mal stálu potrebu prezerať si mapy a vyhľadávať tak spomenuté miesta, ktoré som doteraz nepoznal. Najväčšiu zvedavosť vo mne vyvolávali potulky po Albánsku, Rumunsku a Moldavsku.
Hneď by som sa pobral obzrieť si albánske cestičky, ktoré stráži dvojhlavý orol tejto prehliadanej krajiny Balkánskeho polostrova, alebo by som zašiel pokochať sa krásou východno-južnej časti Karpatského oblúka, ktorý sa hadí k Starej planine, alebo by som sa neváhal stratiť v rozľahlej moldavskej nížine, tam, kde zdanlivo nič nie je, a potom sa nechal opäť zliať v delte Dunaja, ktorý od nepamäti starostlivo napája Čierne more.
.
Veľmi som rád za túto knihu.
Cesta do Babadagu mi inšpiratívne rozcestovala dušu.
.
Čítať viac

Vydavateľstvo Absynt

Čítať viac

„Ak by som bola priateľka, povedala by som lož. Ak nepriateľka, tak pravdu. A ak špiónka, mlčala by som.“

Hrobár z Paríža - Barbora Šedíková, 2019
Hrobár z Paríža
Barbora Šedíková