Nevysloviteľné a iné konverzačné témy - Meghan Daum, Inaque, 2017

13,99 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Nevysloviteľné a iné konverzačné témy

Meghan Daum osobitým štýlom napísala desať silných textov, v ktorých sa konfrontuje s prežívaním smrti svojej matky, rozhodnutím nemať deti a každodennými otázkami, ktoré sú... Čítať viac

Vydavateľstvo
Inaque, 2017
200 strán
3-4 hodiny čítania

Meghan Daum osobitým štýlom napísala desať silných textov, v ktorých sa konfrontuje s prežívaním smrti svojej matky, rozhodnutím nemať deti a každodennými otázkami, ktoré sú dnes zvyčajne zaobalené do zbytočnej sentimentálnosti. Podľa skratkovitej... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

13,99 €

Na sklade 1 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 13 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Eragon - Christopher Paolini, Fragment, 2024

Viac o knihe

Meghan Daum osobitým štýlom napísala desať silných textov, v ktorých sa konfrontuje s prežívaním smrti svojej matky, rozhodnutím nemať deti a každodennými otázkami, ktoré sú dnes zvyčajne zaobalené do zbytočnej sentimentálnosti. Podľa skratkovitej psychológie dnešných čias by sme sa z akéhokoľvek nešťastia či osobnej krízy mali vynoriť ako lepší ľudia. Ale čo ak to tak nie je? Témou, ktorá spája týchto desať textov je náš postoj k sentimentálnosti, romantizovaniu si niektorých životných postojov, ako aj ku kultúrnym tabu – nevysloviteľným a nemysliteľným predstavám.
Čítať viac
Počet strán
200
Väzba
pevná väzba
Rozmer
134×207 mm
Hmotnosť
341 g
ISBN
9788089737642
Rok vydania
2017
Edícia
Pandora
Naše katalógové číslo
279582
Štýl
duchovný, filozofický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Inaque
Pre koho
pre ženy
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,0 / 5

19 hodnotení

6
6
2
1
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Názor čitateľa

Meghan Daum napísala desať silných textov, v ktorých sa konfrontuje s prežívaním smrti svojej matky, rozhodnutím nemať deti, rieši rôzne svoje minulé aj prítomné vzťahy. Absolútna úprimnosť v témach, kde sa to až tak nenosí. Táto kniha zrejme vyvolá dosť rozporuplné reakcie, nás však autorkine názory zaujali a hoci nesúhlasíme so všetkým, jej odvaha opustiť spoločenské konvencie a vyslovovať myšlienky, ktoré si mnohí myslíme len tajne v našom vnútri, je obdivuhodná.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

10.8.2020
10 autobiografických esejí zo života autorky - Meghan Daum z prekladateľského pera A. Ostrihoňovej, nesú rôznorodé názvy, napr.: Matkovražda, Čestná lesba či Životamenička. Niektoré sú sú “ťažko” v pohode a prečítate ich s ľahkosťou a iné sú tak bizarné, že neviete čo si o nich máte myslieť, avšak všetko sú to postrehy a momenty, ktoré sa mihli autorkiným životom.
Meghan Elizabeth Daum je americká spisovateľka, kolumnistka a žurnalistka. Narodila sa v r. 1970. Napísala 5 kníh a predposlednou je kniha: Nevysloviteľné a iné konverzačné témy, za ktorú v r. 2015 získala cenu PEN Center USA Award for creative nonfiction.
Týchto 10 esejí pojednáva o rôznych témach - o smrti, psoch, deťoch, absencii detí, Joni Mitchellovej - ktorú som si mimochodom musela vyhľadať na googli a YouTube, eintopfe s hubovým krémom a tak ďalej. A ako hovorí sama autorka: “... napísala som knihu, ktorú si buď obľúbite, alebo znenávidíte.” Ja som bola s mojimi pocitmi niekde uprostred...
Čítať viac
8
Klub Mars - Rachel Kushner, 2020
Práve čítam
Klub Mars

Nadšená čitateľka kníh vydavateľstva Inaque. Par rokov dozadu som bola blazon do literatúry od Beat Generation.

Natália Kaková
Overený nákup
16.4.2020
Aj ma zaujala aj ma hnevala
Z knihy sa mi pacilo len par pribehov. Autorka hovorila naozaj nahlas o temach, ktore asi ani neviete ako a ani neviete komu povedat. Niektore rozhodnutia/nazory/ciny ma vsak hnevali. Po docitani knihy som normalne zostala rozhodena a kazdy den som niekolkokrat nad knihou rozmyslala.
Dobre precitat si. Urcite to nie je strata casu.
Čítať viac
15.4.2020
Eseje na zamyslenie
Meghan Daum sa v desiatich esejách svojským (a zároveň veľmi zaujímavým) spôsobom dotýka citlivých, do istej miery kontroverzných tém. Búra stereotypné názory na život, sentimentalitu, vzťahy v rodine, smrť... Vynikajúce eseje na zamyslenie sa a prehodnotenie vlastných hodnôt. Vydavateľstvo Inaque vydaním tejto knihy rozhodne nestupilo vedľa, oplatí sa prečítať, hoci je pravda, že tak ako väčšina esejistických kníh, ani táto nie je pre každého Čítať viac
Lucia
Neoverený nákup
29.11.2018
silné a miestami zábavné
myslíte si, že máte najhoršiu a najtrápnejšiu matku na svete? Meghan Daum vám ukáže, že to môže byť aj horšie. alebo si myslíte, že svojho psa zbožňujete až príliš? aj o tom vie svoje :) Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Výnimočné autobiografické eseje, v ktorých sa autorka s odvahou púšťa do skúmania lásky, smrti a falošne zidealizovaných rituálov každodenného života.“ (Slate)

„Fantastická zbierka esejí, ktorá je zábavná, inteligentná a emocionálna, pričom v tých najosobnejších momentoch je najviac univerzálna. Navyše je napísaná so závideniahodnou jemnosťou.“ (Geoff Dyer)

„Výborné... Meghan Daum dokáže dokonale opísať emócie, je nemilosrdne úprimná, vtipná a intelektuálne poctivá.“ (Cheryl Strayed, New York Times Book Review)

„Nevysloviteľné... je úžasná, trefná a presvedčivá kniha. Autorka píše s istotou a elegantne sa vzpiera očakávaniam... Meghan Daum je nepochybne geniálna esejistka. Prečítam si od nej čokoľvek.“ (New York Times Book Review)

Niekedy sú naše pocity a reakcie na to, čo sa nám deje, surové. Emócie sú nevyspytateľné, nepredvídateľné, sú tým, čo z nás robí ľudí. Tieto ukryté kúty duše si ťažko priznávame a už vôbec o nich nehovoríme. Zbierka esejí Meghan Daumovej nás zasiahne priamo do tohto nepomenovateľného miesta.“ (Entertainment Weekly)

„Je trochu zarážajúce, že tieto eseje sa mi páčia, pretože dávajú hlas a tvar mnohým z mojich vlastných potláčaných myšlienok a tajných pocitov, ktorým by som sa v živote nedokázala pozrieť priamo do očí. Meghan Daum je kultúrna jasnovidka – odhalí nám svoje tajomstvá, aby si vypočula naše vlastné. Zároveň je úžasnou, vtipnou, vnímavou a bolestivo zrelou rozprávačkou.“ (Julia Glass)
„Táto kniha k čitateľom a čitateľkám prehovára bystrým, láskavým a úprimným štýlom. Eseje idú do hĺbky, pod povrch toho, čo by sme možno očakávali, že pocítime, s cieľom zistiť, čo cítime naozaj. Meghan Daum zostáva verná komplexnosti prežívaných skúseností.“ (Leslie Jamison)

Meghan Daum spochybňuje svoje a naše utkvelé predstavy o živote odvážnym, nesentimentálnym štýlom podobným veľkým britským esejistom, ako bol napríklad William Hazlitt a George Orwell. Pri opisoch emócií a duševného rozpoloženia je presná ako Joan Didion. Stranu za stranou odhaľuje rôzne aspekty lásky, smútku a bežných pocitov, ktoré nejasne cítime, ale márne hľadáme slová, ktoré by ich opísali. Prečítať si túto knihu znamená pochopiť zvláštne paradoxy života novým a prenikavým spôsobom.“ (Bernard Cooper)

„Joan Didion nového tisícročia. Meghan Daum prináša do každodenného života, lásky a rituálov pôvab, múdrosť a vtip.“ (Dan Wakefield)

„Trefné, vtipné a oslobodzujúce čítanie. Daumovej eseje sú osviežujúcim pohľadom na komplexnosť života, o ktorom premýšľame, vo svete, ktorý nechce vidieť členitú krajinu pravdy.“ (Kirkus)

„Meghan Daum píše veľmi podnetne a zábavne. Vďaka úprimnosti, s akou skúma súčasnú kultúru, ako aj naše osobné svedomie, je táto kniha pútavá a významná aj v širšom kontexte.“ (Sigrid Nunez)

Vydavateľstvo Inaque

Čítať viac

„Charlie jemne pohladil povrch pultu. Koľko rozhovorov viedol ponad tento kúsok kameňa? A koľko kníh sa prenieslo ponad tento pult, aby zmenili život? Dokonca aj zachránili život? Knihy to dokážu. To bol hlavný dôvod, prečo Charlie veril v kníhkupectvo.. “

Most - Karen Kingsbury, 2017
Most
Karen Kingsbury