Ako kolibrík - Barbora Škovierová, YOLi, 2017

9,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Ako kolibrík

Sofia má šestnásť. Manželstvo jej rodičov sa rozpadáva a mama jej neskutočne lezie na nervy. Ešteže je tu Patrik, s ktorým chodí. A najlepšia kamarátka Eva! No a samozrejme... Čítať viac

Vek
14-18
Vydavateľstvo
YOLi, 2017
144 strán
2 hodiny čítania

Sofia má šestnásť. Manželstvo jej rodičov sa rozpadáva a mama jej neskutočne lezie na nervy. Ešteže je tu Patrik, s ktorým chodí. A najlepšia kamarátka Eva! No a samozrejme tanec, ktorý miluje. V škole dostanú za úlohu napísať zvláštny sloh... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

9,90 €

U dodávateľa > 5 ks
Posielame do 3 – 4 dní

Dostupné v 30 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania
Jako kolibřík - Barbora Škovierová, YOLi CZ, 2019
Brožovaná väzba
Čeština, 2019
Do 3 – 5 dní
-18 %

9,01 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac z kolekcie

Detské knihy o tanci

Aby už detstvo nebolelo - Lindsay C. Gibson, Grada, 2024
Ako kolibrík - Barbora Škovierová, YOLi, 2017
9,90 €

Viac o knihe

Sofia má šestnásť. Manželstvo jej rodičov sa rozpadáva a mama jej neskutočne lezie na nervy. Ešteže je tu Patrik, s ktorým chodí. A najlepšia kamarátka Eva! No a samozrejme tanec, ktorý miluje. V škole dostanú za úlohu napísať zvláštny sloh. O tom, ako sa svet zmenil od detstva ich rodičov. A v tej chvíli sa všetko okolo Sofie začne mlieť...
Kniha o hľadaní, priateľstve, láske a porozumení – a o tom, že keď to najmenej čakáte, môže sa stať niečo úžasné.
Čítať viac
Počet strán
144
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
125×200 mm
Hmotnosť
100 g
ISBN
9788055157016
Rok vydania
2017
Vekové odporúčanie
14-18
Naše katalógové číslo
290466
Štýl
filozofický, duchovný
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
YOLi
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,8 / 5

17 hodnotení

7
4
4
0
2

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Zuzana
Neoverený nákup
6.2.2024
Skvelá oddychovka
Milý príbeh mladej gymnazistky, ktorá prežíva prvé dotyky lásky a vysporiadava sa s problémami čo patria k jej veku, ale nielen s nimi...
Aj ked som to zo začiatku nečakala, páčilo sa mi ako v príbehu autorka používa literárny žáner magickej reality. Pridáva ďalšiu dimenziu deju a vďaka nemu som sa aj ja ( už dávno nie gymnazistka) zamyslela a pobavila pri čítaní. Priznám, že si ani poriadne nepamätám, kedy som sa naposledy nahlas rozosmiala nad nejakou knižkou. V období, keď som mala hlavu plnú až na "prasknutie" ma uvoľnila a odkladala som ju s úsmevom na tvári.
Čítať viac
19.4.2023
Príjemná literatúra hlavne pre Young adult čitateľa. Prvá polovica má moc nezaujala, ale neskôr to už bolo lepšie, nabrala to konečne aj spád. Svet 16-ročného dievčaťa a trápenie s mamkou, dusnom medzi rodičmi a prvými láskami, tak by sa to dalo zhrnúť. knižka rozhodne neurazí ale koniec prišiel rýchlo, zišlo by sa ho trošku rozpísať. Čítať viac
16.1.2022
Neviem či je to tým, že som ju začala čítať hneď po Kronikách prachu, ktoré vo mne stále čiastočne prebývali, alebo to je proste kniha pre inú vekovú kategóriu, ale mňa nejako neuchvátila.

Je mi to veľmi ľúto, pretože som sa na knihu neskutočne tešila a obálka je tak nádherná, že som ani neváhala pri ponuke zapojiť sa do štafety. No, možno som už pristará na tieto teenagerske problémy a drámy.

Celkovo to nebola zlá kniha ani zlý príbeh len to asi nebolo pre mňa. Prekážalo mi, ako sa v určitých situáciach postavy zachovali. Viem, že by som sa možno v ich veku zachovala rovnako, alebo aspoň podobne, no teraz mi to vadilo.

Formu textu by si prirovnala k denníku. Veľa opisov, málo priamej reči.

Ak by sa mi táto kniha dostala do rúk keď som bola na základnej škole a stále si z knižnice nosila plnú tašku kníh, milovala by som ju. Teraz som už na to pristará. Ale určite ju raz kúpim svojej malej sestričke keď skončí s rozprávkovými keď skončí s rozprávkovými knihami.
Čítať viac
Petra
Neoverený nákup
5.3.2021
ujde, až na jazyk...
Dcére (16 r.) sa príbeh ako oddychovka celkom páčil, vraj až na ten slang, ktorý jej pripadal ako z čias nás, jej vyše 40-ročných rodičov (výrazy ako slaninárka, to je sila, ap. ). Dnešná mládež tak vraj vôbec nerozpráva :) Koniec vraj zostal trochu čudne otvorený. Čítať viac
6

Volám sa Sani, mám 16 a na instagrame pôsobím ako @dievca_ponorene_v_knihach. Rada čítam knihy a píšem na ne recenzie. Ak vás zaujímajú moje recenzie spoločne aj s fotkami tak ich nájdete na mojom instagramovom profile. :)❤️

Sanija Salajová
Overený zákazník
20.2.2021
Krásna milučká oddychovka. Hlavná hrdinka mi bola sympatická. Vedľajšie postavy boli tiež veľmi sympatické. Čítať viac
knihy_nacestach
Neoverený nákup
13.9.2020
Ako kolibrík
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Na začiatku sa mi zdal príbeh nezaujímavý. Diali sa tam veci, ktoré sa dejú v každej druhej knihe pre tínedžerky. Postupom času som ale zmenila názor. Hlavná hrdinka rieši problémy, ktoré mnoho tínedžerov rieši doma tiež. Od neporozumenia s rodičmi, chvíľkovým zaľúbením, túžbou vyskúšať niečo nové ako napríklad alkohol. Nedôvera a krutá zrada v priateľstvách. Myslím si, že viac ako polovica ľudia by zareagovala v ťažkých situáciách podobne ako naša hrdinka. Keď prekonávala bariéru, ktorá sa za tie roky medzi ňou a jej mamou vytvorila, bol to veľmi neistý krok. Postupom času sa obidve strany viac uvoľnili a konverzácia neviazla tak ako na začiatku. Hlavná hrdinka Sofia potom mala aj oveľa menší strach sa s niečím zdôveriť. Matka s dcérou opäť našli k sebe cestu a stratenú dôveru. Keď mala niekomu neskoro v noci zavolať aby jej pomohol, bolo to číslo jej mami, ktoré ťukala na display. Veľa rodičov má komplikovaný vzťah so svojimi deťmi. Sú na nich pritvrdí alebo na nich príliš tlačia. Jediné čo sa týmto dosiahne je, že sa ešte viac uzavrú do svojich svetov. Láskavým a trpezlivý prístupom si môžete so svojím dieťaťom, rodičom vytvoriť vzťah plný lásky a dôvery. Posledné kapitoly pridali príbehu zvraty, ktoré som vôbec nečakala. Gradácia sa začala stupňovať a pravdy vyliezali na povrch z každej strany. Kniha má necelých 150 strán a mne prišlo akoby sa príbeh ukončil priskoro. Strašne som dúfala, že nájdem na konci ako sa dala dokopy s Noelom alebo si budem môcť prečítať piesne, ktoré pre ňu napísal,... Nič také sa ale nestalo. Koniec knihy sa mi veľmi páčil aj napriek tomu, že sa tam nevyskytli tieto veci. Knihu odporúčam dievčatám tak do 15 rokov. Myslím si, že starším by sa príbeh nezdal až tak zaujímavý. Čítať viac
8.7.2020
Priznávam, táto rozkošná útla knižôčka je pre inú vekovú kategóriu, ale myslím, že nikomu neublíži, ak si ju prečíta. Je to taká jednohubka k upršanému nedeľnému poobediu (síce ja som ju čítala v slnečnú sobotu).
Kniha má krásnu obálku, ktorú navrhla talentovaná @petralukovics - a nie len obálku, ale aj ilustrácie v knihe, ktoré môj vizuálny zážitok len zdokonalili.
Príbeh mladučkej Sofie, ktorá miluje tanec a po boku svojho priateľa Patrika a najlepšej priateľky Evy spoznáva radosti života. Ako rýchlo sa však môže takéto zdanie rozplynúť?
Pri písaní slohu do školy na tému “Ako sa zmenil svet od detstva mojich rodičov až dodnes” sa Sofia oboznamuje s minulosťou svojich rodičov a postupne napravuje vzťah so svojou mamou- pochopením jej minulosti, jej rozhodnutí... Kniha poukazuje na rozdiely medzi generáciami a snaží sa nám otvoriť oči. Aby sme pochopili, že niekedy stačí len na vec nahliadnuť očami toho druhého. Že nie všetko minulé je zlé a trápne a že niekedy sa dá z minulosti poučiť a neopakovať rovnaké chyby stále dokola.
Poukazuje na potrebu samoty a ticha v živote každého človeka, na priestor pre utriedenie myšlienok, pretože, ako chceme pochopiť iných, ak nebudeme rozumieť sami sebe?
A potom, v tom najmenej očakávanom okamihu, vás postretne jednoduché šťastie.
Čítať viac
17.4.2020
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Próza slovenskej autorky Barbory Škovierovej je spoveďou stredoškoláčky, teenagerky, ktorá až zarážajúco presne vystihuje dnešnú realitu. Nejedna rodina, dievča či chlapec by mohli povedať: Takto to vyzerá aj u nás za zatvorenými dverami.
Je to príbeh manželského páru, ktorý má dcéru Sofiu. Navonok fungujú ako normálna rodina, ale pod povrchom sú ich vzťahy všelijaké, len nie ideálne. Po rokoch manželstva prichádza odcudzenie, nepochopenie a myšlienky na rozvod. Obaja rodičia sa pred Sofiou pokúšajú udržať fasádu normálnosti, avšak zabúdajú, že už nie je malým dievčaťom a hádky za zatvorenými dverami sa dajú prekryť iba hlasnou hudbou. Otec čoraz častejšie nie je doma a matka akoby začala byť posadnutá sebavylepšením. A ako do toho všetkého zapadá Sofia? Chodí do školy, občas aj nie, stretáva sa s priateľmi, počúva hudbu a miluje streetdance - proste funguje normálnym teenagerským životom.
Úplne skvelá bola kapitola: Umenie komunikácie, kde autorka verne vystihla rozhovor medzi matkou a pubertálnou dcérou (neraz som obdobný rozhovor viedla s mojou matkou, či nemo prevrátila očami nad jej názormi a dnes to isté robí aj moja pubertálna dcéra), avšak najviac sa mi páčil záver tejto kapitoly, kde autorka opisuje fotografie, na ktorých sú zachytení ľudia z reálneho života, kde ľudia sú spolu a predsa každý sám, kde svoj spoločne strávený čas ohraničujeme len na rozmer displeja telefónu. Sme spolu a predsa každý v inej dimenzii. Smutná realita dnešnej doby.
Na záver asi len toľko, že kniha mi bola vcelku blízka, lebo Sofiini rodičia sú približne v mojom veku, ich zážitky z detstva sú podobné mojim, riešia obdobné situácie, aké zažívam aj ja s mojimi dvoma potomkami. A ako sa vyjadrila moja dcéra - “Kniha bola dobrá”, tzn. v reči jej kmeňa, že s obdobnými situáciami sa už stretla i ona, že autorka príbeh podala tak, aby bol blízky aj dnešnej mládeži (nielen nám suchárom po 40tke). Každý si tam niečo nájde: rodinné vzťahy, priateľstvo, lásku a dokonca i smrť, ale len takú prirodzenú, nič tragické - avšak akákoľvek strata tohto druhu zabolí a treba ju spracovať.
Ako jediné mínus vnímam snahu autorky zapracovať do deja trochu nadprirodzena - “teleportovanie” sa Sofie do čias mladosti svojej matky. Možno sa autorka snažila trochu ozvláštniť dej, alebo naplniť senzácie chtivé očakávania čitateľa, ja si však myslím, že kniha by bola fajn i bez tohto “cestovania v čase”...
Knihu by som odporučila dospelým ako nostalgickú spomienku na jednej strane a na strane druhej ako dvere do sveta dnešnej generácie. A mládeži - ako retrospektívu do mladých čias svojich rodičov.
Čítať viac
Daniela
Neoverený nákup
8.3.2020
Úžasná hniha
Úžasná knižka mohla by autorka vydať aj druhú časť???? Má veľmi pekný dej úplne som sa do Sofie vžila! Jej zážitky a vzťahy boli naozaj zaujímavé, veľmi ma ta kniha pobavila. A záver? Ten ma celkom prekvapil a zároveň zarmútil že to už všetko skončilo. Ďakujem za príjemný čitateľský zážitok. Čítať viac
Sisa Š.
Neoverený nákup
8.9.2019
Konečne ma bavila aj nejaká slovenská autorka! Kolibríka som "zhltla" na posedenie. Len tie hodinky naznačujú, že možno bude aj pokračovanie? Čítať viac

„Sme zrodení zo zeme, s láskou ju obrábame a ona nám na oplátku dáva všetko, čo potrebujeme. Keď zomrieme, vrátime sa do nej. Vlastne jej patríme.“

Brieždenie v Dženíne - Susan Abulhawová, 2013
Brieždenie v Dženíne
Susan Abulhawová