Mengeleho Zoo - Gert Nygardshaug, Premedia, 2023

16,55 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Mengeleho Zoo

V čitateľských anketách sa ako jedna z najpopulárnejších kníh súčasnej nórskej literatúry za posledné desaťročia pravidelne objavuje Mengeleho Zoo. Ekologický thriller sa venuje... Čítať viac

Vydavateľstvo
Premedia, 2023
376 strán
5-6 hodín čítania

V čitateľských anketách sa ako jedna z najpopulárnejších kníh súčasnej nórskej literatúry za posledné desaťročia pravidelne objavuje Mengeleho Zoo. Ekologický thriller sa venuje problematike ničenia amazonských pralesov a bezohľadných ľudských zásahov... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
16,95 €

16,55 €

-2 %
Na sklade 2 ks
Posielame ihneď
Ďalšie knižné vydania
Mengeleho Zoo - Gert Nygardshaug, Práh, 2018
Pevná väzba
Čeština, 2018
Do 13 – 17 dní
-18 %

16,71 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Stačí sa len prevetrať - Linda ?keson McGurk, barecz & conrad books, 2024

Viac o knihe

V čitateľských anketách sa ako jedna z najpopulárnejších kníh súčasnej nórskej literatúry za posledné desaťročia pravidelne objavuje Mengeleho Zoo. Ekologický thriller sa venuje problematike ničenia amazonských pralesov a bezohľadných ľudských zásahov do prírody.

Mengeleho Zoo je príbehom o Minovi Portoguesovi, chlapcovi z malej dediny v juhoamerických dažďových pralesoch, ktorého rodina sa živí lovom vzácnych a krásnych motýľov. Po sérii tragických udalostí je prinútený odísť z oblasti, kde vyrastal – a z malého lovca motýľov sa stáva šikovný kúzelník. Pri cestách krajinami Južnej Ameriky sleduje na vlastné oči, ako ich ničia veľké spoločnosti, ktorým ide len o zisk. Rozhodne sa pri záchrane tohto kúska zeme postupovať pomerne drastickým spôsobom a netrvá dlho a nájde si priateľov, ktorí zmýšľajú podobne.

Z tejto hrozivej, a súčasne nesmierne pôsobivej takmer-rozprávky, kde dobrí sú veľmi dobrí a zlí sú veľmi zlí, dýchne na čitateľa predovšetkým hlboká, nekompromisná láska k planéte a všetkému živému: k rastlinám, živočíchom – i ľuďom.
Čítať viac
Originálny názov
Mengele Zoo
Počet strán
376
Väzba
pevná väzba
Rozmer
135×205 mm
Hmotnosť
524 g
ISBN
9788082421616
Rok vydania
2023
Naše katalógové číslo
1966159
Štýl
napínavý
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Nórsko,
Vydavateľstvo
Premedia
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

3 hodnotenia

3
0
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

36

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
12.2.2024
Úžasná kniha
Mino žije s rodičmi a súrodencami v dedinke v pralese a lásku k prírode má v krvi. Otec zarába preparáciou motýľov, ktoré mu chytá sám Mino. Kapitalistický svet honbou za ziskom, ktorú vidí v ťažbe ropy v bydlisku Mina, prostredníctvom zákerných ľudí vyvraždí celú dedinu, nevynímajúc chlapcových rodičov a súrodencov. On ako preživší utečie, pod ochranné krídla si ho vezme jeden kúzelník a zaučí ho do kúzelníckeho remesla. Mino na prahu dospelosti s kamarátmi vezme spravodlivosť do vlastných rúk, aby pomstil smrť svojich najbližších a zachránil krásne oblasti džungle pred veľkými priemyselnými korporáciami, ktoré ničia prírodu.
Tak ako som sa zdráhala čítať túto knihu, tak som ňou očarená. Autor krásnym štýlom napísal skvelý emotívny príbeh nielen o prírode a láske k nej, ale aj o nespravodlivosti, honbe za bohatstvom, násilí, nadradenosti a priateľstve. Kniha bola prvý krát publikovaná pred vyše 30 rokmi, ale je nadčasová. I v dnešnej dobe, ešte viac než v dobe písania tejto knihy, čelíme ekologickým katastrofám a vplyvu korporácií na prírodu. Lenže nie sú to samotné spoločnosti, ktoré za to všetko môžu, ale ľudia, ktorí za tým všetkým stoja. Len človek rozhoduje, čo a kde sa udeje a nik iný to ani zvrátiť nemôže. Majme oči a srdcia otvorené, chráňme si našu planétu, pretože našim potomkom z nej už veľa ostať nemusí. Toto dielo je úžasné a ide opäť o jedného ašpiranta do mojej tohtoročnej topky.
Čítať viac
21

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený zákazník
2.1.2024
„Myslíš, že našu bohatú kultúru, jazyk a literatúru inšpirovali hrdzavé ropné veže, vraky amerických áut či páchnuce favely?”

„Môžu rozdrviť mäso a kosti, ale nikdy nie idey.”

Nórsky spisovateľ Gert Nyg?rdshaug istú dobu žil v Brazílii a Venezulele, dokonca aj medzi amazonskými indiánmi, a stal sa svedkom ničenia dažďových pralesov. Tieto skúsenosti ho inšpirovali k napísaniu environmentálneho trileru Mengeleho Zoo. Pôvodne vyšiel v roku 1989 a za tie roky nestratil nič zo svojej aktuálnosti, bohužiaľ.

Mladého chlapca žijúceho v malej dedinke v pralese ziskuchtivosť kapitalistického sveta drasticky sa infiltrujúceho do nedotknutej prírody pripraví o rodinu a ilúzie. Mladý lovec motýľov musí po tragických udalostiach opustiť miesto, kde vyrastal a stáva sa z neho kúzelník putujúci po krajinách Južnej Ameriky. Neunikne mu, že veľké spoločnosti odlesňujú prales, nezaujíma ich, že zlikvidujú rastliny, živočíchy, „nežiaducich“ pôvodných obyvateľov, dôležitý je len zisk.

Niekto musí dať bezohľadným ľudským zásahom do prírody stopku…

Napätie postupne graduje a nedokázala som knihu pustiť z rúk, kým som ju nedokončila. Pôsobila na mňa ako hrozivá, napínavá a krásna mýtická rozprávka pre dospelých plná dôležitých tém a podnetov na zamyslenie. Postava mladého Mino kruta útočí na západné hodnoty, ktoré dáva do kontrastu s hlbokou láskou ku všetkému živému na planéte. Kto je tu skutočný terorista?

Mengeleho Zoo je jedna z najlepších kníh, ktoré som v roku 2023 prečítala.
Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Políciou hľadaný tínedžer prejde podobne ako motýľ niekoľkými metamorfózami, kým roztiahne krídla... Táto kniha vyzýva k ochrane biodiverzity.“ – Le Monde

„Gert Nygårdshaug je svojrázny spisovateľ. Píše rukami a nohami, srdcom i hlavou. Svoje postavy vysekáva dlátom a kladivom, až pri tom lietajú iskry.“ – Dagbladet

„Od vydania knihy uplynulo tridsať rokov, no stále je aktuálna.“ – VG

Vydavateľstvo Premedia

Čítať viac

„Všetko reaguje so všetkým. Tak ako každý jeden hlt, ktorý zjeme, mení naše telo, tak aj každá informácia mení náš mozog.“