Matky a kamionisti - Ivana Dobrakovová, Marenčin PT, 2018

13,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Matky a kamionisti - Ivana Dobrakovová, Marenčin PT, 2018
Matky a kamionisti - Ivana Dobrakovová, Marenčin PT, 2018

Matky a kamionisti

Príbehy štyroch žien, dvoch Sloveniek a dvoch Talianok, ktoré sa prelínajú, dopĺňajú, popierajú a pritom zapadajú do seba, štyri rozdielne životné osudy odohrávajúce sa v... Čítať viac

Vydavateľstvo
Marenčin PT, 2018
157 strán
2 hodiny čítania

Príbehy štyroch žien, dvoch Sloveniek a dvoch Talianok, ktoré sa prelínajú, dopĺňajú, popierajú a pritom zapadajú do seba, štyri rozdielne životné osudy odohrávajúce sa v Bratislave a v Turíne, v uliciach, domovoch, vzťahoch, telách, na internete... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

13,90 €

Na sklade 1 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 39 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania
Matky a kamioňáci - Ivana Dobrakovová, Argo, 2019
Pevná väzba
Čeština, 2019
Do 4 – 9 dní

11,23 €

Z kolekcie: Anasoft litera 2019

Zobraziť viac kolekcií

Z kolekcie: Noc literatúry 2020

Zobraziť menej kolekcií

Naši škriatkovia odporúčajú

Svet beží - László Krasznahorka, iBRAK, 2024

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac o knihe

Príbehy štyroch žien, dvoch Sloveniek a dvoch Talianok, ktoré sa prelínajú, dopĺňajú, popierajú a pritom zapadajú do seba, štyri rozdielne životné osudy odohrávajúce sa v Bratislave a v Turíne, v uliciach, domovoch, vzťahoch, telách, na internete, v jazdeckom oddieli, vo štvrti Vanchiglia, ale najmä v hlavách. Vzťahy s matkami, vzťahy s kamionistami, virtuálne, príliš reálne, alebo aj žiadne.
Čítať viac
Počet strán
157
Väzba
pevná väzba
Rozmer
135×207 mm
Hmotnosť
294 g
ISBN
9788056900413
Rok vydania
2018
Naše katalógové číslo
300435
Štýl
dobrodružný, filozofický, duchovný
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Marenčin PT
Pre koho
pre ženy
Ostatné
s podporou FPU
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Matky a kamionisti - Ivana Dobrakovová, Marenčin PT, 2018
Balkan blues - Peter Juščák, Marenčin PT, 2018
26,80 €

Hodnotenia

4,1 / 5

9 hodnotení

5
1
1
0
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

17.4.2022
Dievčatá, ženy, matky - Svetlana, Ivana, Olivia, Lara, Veronika, Slovenka či Talianka… Vzťahy. S mužmi, bez mužov, jednoduché, komplikované, vypočítavé, schizofrenické, šokujúce.
-
Príbehy žien, s ktorými sa život nemazná, príbehy, z ktorých dýcha sklamanie, zúfalstvo, pesimizmus, ale aj iskierka nádeje.
Matky a kamionisti je kniha, ktorú buď zhltnete ako malinu, alebo si ju pekne naporciujete ako niekoľkochodovú hostinu.
-
Kniha je útla, avšak jej čítanie nebolo pre mňa jednoduché. Dôvodom bol štýl akým je písaná. Monológy žien, ich myšlienkové pochody, opisy, ich reflexie, absencia priamej reči, vety bez konca. Toto všetko si vyžaduje väčšiu mieru sústredenosti a preto vám text nepretečie pomedzi prsty ako piesok, ale občas sa stratíte vo víre myšlienok či beznádeje. Dobrakovovej jazyk je bez príkras, niekedy až surový, vulgárny, bez súcitu. Text má často sexuálny ba až sexistický podtón. Autorka svoje hrdinky nešetrí, poukazuje na ich chyby a nedostatky, poukazuje na nefunkčné vzťahy v ktorých zotrvávajú. Nastavuje zrkadlo matkám a ich dcéram, otcov nestavia na piedestál, nemá s nimi zľutovanie.
-
Dobrakovová na malom priestore rozpitve s chirurgickou presnosťou každý jeden vzťah, vytiahne na svetlo to, čo by každý jeden hriešnik chcel udržať pod zámkom, pranieruje farizejstvo a pretvárku. Jej kniha vás buď pohltí, alebo vás odradí, inej cesty niet.
Čítať viac
Daniela
Neoverený nákup
31.3.2022
Priemerné
Zvláštne napísané, myšlienky na celé strany, dlhé vety bez bodky. Chrlenie slov ako vodopád, až sa pristihnem, že čítam ako na pretekoch. Ale inak sa to čítať nedá, lebo sa v tom strácam. Prečítané ale po týždni zabúdam. Moderné písanie, ktoré podľa mňa viac vyrušuje ako poskytuje zážitok z prečítaného. Viac by som sa k poviedkam nevrátila. Čítať viac
Petra Hlavatá
Overený nákup
12.1.2022
Keď sa už v tretej poviedke farbisto opisovali (tie isté) rozličné, povedzme nie úplne štandardné sexuálne praktiky, začala som uvažovať, čo nám to vlastne chce (o sebe?) autorka povedať.
Podobne ladená kniha by ma (možno) zaujala práve svojou snahou ohúriť, šokovať, či znechutiť pred pätnástimi rokmi. Teraz ma to vyrušovalo a miestami príšerne nudilo.
Čítať viac
9.7.2021
Odteraz moja najobľúbenejšia slovenská autorka
Tak toto bolo skvelé. Pripomína taliansku Elenu Ferrante, ale z môjho pohľadu je jej písanie ešte trochu drsnejšie a naturalistickejšie ako aj emocionálne nabité. Wow. Ivana Dobrakovová nazvala knihu matky a kamionisti, pretože je predovšetkým o vzťahoch dcér s matkami a mužmi. Všetky mužské postavy by ste mohli zaradiť do kategórie “kamionisti”, pretože otcovia neboli prítomní v životoch ich dcér (stále preč na cestách) a aj milostné vzťahy týchto žien prichádzali a odchádzali. Týmto kamionistom nedala autorka ani celé mená, väčšinou to bol “otec”, “manžel” alebo jednoducho “R.”. 
Kniha sa skladá z 5 poviedok, ktoré opisujú životy 5 žien. V každom príbehu nájdete niečo, čo s vami zamáva. Násilie, nenávisť, otázku psychického zdravia, vzťahy medzi dcérami a ich rodičmi, vzťah samej k sebe, rasizmus, spoločenské očakávania voči ženám, materstvo... Toto všetko dokázala Ivana Dobrakovová obsiahnuť a ešte viac.
Čítať viac
Monika
Neoverený nákup
20.11.2019
Výborné poviedky zo života žien. Príjemne ma prekvapili, aj keď som už čítala dobré veci od tejto spisovateľky. Čítať viac

Ivana Dobrakovová

Čítať viac

Vydavateľstvo Marenčin PT

Čítať viac
Kúpte spolu
Matky a kamionisti - Ivana Dobrakovová, Marenčin PT, 2018
Balkan blues - Peter Juščák, Marenčin PT, 2018
26,80 €

„Počul som, že u smrtelní­kov sa zamilovanosť podobá strachu. Rozbúchať sa Vám srdce a zbystrí­te všetky zmysly. Dostanete závrat a často Vám dokonca prí­de zle. Je to tak?“

Skazený kráľ - Holly Black, 2019
Skazený kráľ
Holly Black