Buď svetlo
E-kniha

Obhajoba rozumu, vedy, humanizmu a pokroku

Naozaj sa svet ženie do záhuby? Je myšlienka pokroku dávno prekonaná? V tejto výborne napísanej správe o stave ľudstva v treťom miléniu nás kognitívny psychológ a známy... Čítať viac

Vydavateľstvo
Tatran, 2019
Počet strán
648

Naozaj sa svet ženie do záhuby? Je myšlienka pokroku dávno prekonaná? V tejto výborne napísanej správe o stave ľudstva v treťom miléniu nás kognitívny psychológ a známy intelektuál Steven Pinker nabáda, aby sme ani na okamih... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

18,90 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Stella Davies:Kronika rodiny Leroy.Stella Davies, 2024

Viac o e-knihe

Naozaj sa svet ženie do záhuby? Je myšlienka pokroku dávno prekonaná? V tejto výborne napísanej správe o stave ľudstva v treťom miléniu nás kognitívny psychológ a známy intelektuál Steven Pinker nabáda, aby sme ani na okamih nepodľahli hrôzostrašným novinovým titulkom a proroctvám o konci sveta, ktoré odkrývajú naše najhoršie stránky a brnkajú na naše nižšie pudy. Namiesto toho sa pozrime na fakty. Pinker nám predkladá sedemdesiatpäť dych berúcich grafov a na ich základe dokazuje, že dĺžka života, zdravie, prosperita, bezpečnosť, mier, vzdelanie a pocit šťastia sú na vzostupe nielen v západnej Európe, ale v celosvetovom meradle. Tento pokrok nie je výsledkom pôsobenia záhadných vesmírnych síl. Je darom osvietenstva, čiže presvedčenia, že vedomosti dokážu zabezpečiť rozkvet ľudstva. Ani zďaleka pritom nejde o naivné rojčenie.

Na vlastné oči vidíme, že plody osvietenstva fungujú aj dnes. Treba ich však brániť, a to oveľa úpornejšie než kedykoľvek predtým. Osvietenstvo pláva proti prúdu ľudskej povahy, ktorá má sklon vytvárať kmeňové spoločenstvá, autoritatívne režimy, vedie k démonizovaniu a k viere v čary. Demagógovia všetkých krajín sa snažia naplno využiť práve ľudskú povahu. Proti osvietenstvu vedú zákopovú vojnu aj mnohí intelektuáli, politici či veriaci, ktorí tvrdia, že západnej civilizácii hrozí bezprostredný zánik. Výsledkom je zhubný fatalizmus a úsilie zničiť neoceniteľné inštitúcie liberálnej demokracie a globálnej spolupráce.

Pinker si všíma predovšetkým zdroje súčasného cynizmu a zastrašovania. Sú všetci ľudia od prírody iracionálni? Potrebujeme náboženstvo, aby sme vysvetlili morálku? Zostali sme po období modernizmu osamotení a podliehame samovražedným myšlienkam? Naozaj žijeme v „post-pravdivej“ dobe? V „ére teroru“? A všetko sa skončí apokalyptickou jadrovou vojnou, nedostatkom a vyčerpaním zdrojov, nezvratnou zmenou klímy a nadvládou umelej inteligencie? Intelektuálne podkutá a elegantne napísaná kniha Buď svetlo je obhajobou rozumu, vedy a humanizmu. Ideálov, ktoré musíme brániť, aby sme mohli zabezpečiť pokrok, napredovať a vyvíjať sa k dokonalejšiemu stavu spoločnosti.
Čítať viac

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

19 hodnotení

14
4
1
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Ak vás oslovila kniha Moc faktov od Hansa Roslinga, táto kniha je nutné pokračovanie. Hoci sa nečíta tak jednoducho a niektoré veci sa vás môžu dotknúť (ak ste veriaci alebo vám niektoré myšlienky osvietenstva a humanizmu nesedia), ale rozumne vystavané argumenty o stave súčasnej spoločnosti budete hľadať asi ťažko (zvlášť v slovenskom preklade). Ak aj nebudete so všetkým súhlasiť, určite sa táto kniha oplatí ako mentálne cvičenie na validáciu svojich postojov alebo zdroj myšlienok na ďalšie skúmanie.

Čítať viac

Ak ste čítali Moc faktov, a páčila sa vám, toto bude kniha pre vás. Vychádza z myšlienky, že vek rozumu, ktorý sa začal počas osvietenstva, priniesol ľudstvu samé dobré veci: objavy vedy, lepšie zdravotníctvo, dostupné vzdelanie, menej vojen, väčšiu dĺžku a kvalitu života. Autor rozoberá postupne jednotlivé témy a pomocou grafov a dát dokazuje, že hoci sa to (najmä z médií) často javí inak, máme sa stále lepšie vo všetkých oblastiach. A nielen my tuv Európe či v Amerike, ale na celom svete. Samozrejme, stále existujú krajiny, kde je hlad, bieda, choroby a vojny, no je ich stále menej, a tí, čo sa majú zle, sa mali predtým oveľa horšie.
Podobne ako v Moci faktov nie je pointou mazanie si medových motúzov a potľapkávanie sa po pleci, že je všetko v poriadku. Nie je. Ale pozitívny trend treba uznať, a najmä v ňom pokračovať. Dôveru by sme mali vložiť do používania rozumu, ktorý treba využiť pre dobro ľudstva najmä prostredníctvom vedy.
Nie je to prudko odborné čítanie, ale ak to do tretice porovnám s Mocou faktov, tá bola písaná čitateľsky oveľa príťažlivejšie (a to som ju čítala v origináli). Buď svetlo tvorili dlhé odseky, komplikovanejšie myšlienky a množstvo odkazov. Pre predstavu, len poznámkový aparát tvorí asi 150 strán.
Oveľa viac mi však prekážal autorov až militantne protináboženský postoj, ktorý sa vinul celou knihou. Pôsobilo to na mňa tak, akoby jeho predstava o viere ostala na úrovni stredoveku a dáva ju so záležitosťami vedy, rozumu, poznania a pokroku úplne do protikladu. Veriaci človek je pre neho bytosť nedôverujúca vede, ale poverám, ktorá stále verí, že Slnko sa točí okolo Zeme a namiesto bleskozvodov stačí modliť sa k Perúnovi. Čítanie si teda vyžaduje kritické myslenie, pretože medzi vedou a vierou nie je rozpor, aký nám autor chce podsunúť. Je pravda, že náboženstvo (nepíše konkrétne o kresťanstve, ale všeobecne) má na niektoré oblasti vedy vlastný pohľad (napr. genetika), to však neznamená, že veriaci sú banda tupých hláv, ktoré treba osvietiť.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

28

Prvú knihu som prečítala už ako maličká, keď som ju kompletne roztrhala na franforce :D Odvtedy sa ma čítanie drží, ale ku knihám sa už chovám s úctou :)

Jana Miklošková
Overený zákazník
31.5.2024
Myslím, že porovnávať túto knihu s Roslingovou Mocou faktov je adekvátne, no Rosling je taký "stráviteľnejší". Pinker ide viac do detailov a aj keď som sa viac razy do knihy začítala, po dvoch kapitolách, čo niekedy bolo pokojne 60 strán, som nemohla pokračovať ďalej, lebo moja hlava by ďalšie info nepobrala. Čo nechcem knihe vytýkať, len chcem poukázať na to, že sa nedá prečítať na posedenie, lebo tých informácií je tam naozaj veľa.
Bolo pre mňa ale veľmi zaujímavé čítať knihu teraz, pretože vyšla ešte pred vypuknutím pandémie aj vojen, ktoré stále prebiehajú a obe tieto veci Pinker v knihe označuje ako veľmi málo pravdepodobné. Nedá sa poprieť, že svet sa hýbe vpred stále viac a životy nás všetkých sa zlepšujú, no treba pripustiť, že stále sa môžu udiať aj veci, ktoré vývoj stopnú. Na druhej strane, záver knihy je veľmi optimistický a príjemne ma naladil, že svet napriek všetkým problémom, ktorým stále čelí, je skvelé a stále lepšie miesto na život.
Čítať viac
Aneta K.
Neoverený nákup
6.4.2022
Kto nie je s nami, je proti nám! Takýto pocit mám pri čítaní knihy a súhlasím s hodnotením Martinusu. Každý krajný názor mi je osobne nesympatický a presvedčenie, že len moja pravda je správna a vykrikovať to nahlas, mi je proti srtsti. Niekedy mi to pripadá, že autor postavil svoje dielo nie na prezentácii krásy osvietenstva, ale na poukazovaní negatív iných názorov a presvedčení. Ďakujem, nemusím! Čítať viac
Iveta
Neoverený nákup
9.10.2020
Pokrok
Priznám, že kniha sa čítala tažko nedalo sa to ako u iných akože kniha na jeden hlt. Je v nej vela informácii, ako sa ludstvo postupne vyvíjalo čím všetkým si muselo prejst, hladom, vojnou , o pokroku i náboženstve. Je v nej toho vela na zváženie. Čítať viac
Juraj Macko
Overený nákup
27.7.2020
Kto cital Moc faktov tak vyborne pokracovanie. Je to sice troska narocnejsie a filozofickejsie citanie, kym Moc faktov bola skor zamerana na statistiky tak tu autor uvadza aj historicke suvislosti a ide celkovo viac do hlby. Urcite odporucam. Čítať viac
2

Som psychológ, rečník, spisovateľ a happytarián. Čítam, píšem, prednášam o komunikácii, riešení konfliktov a o tom ako žiť šťastnejší, spokojnejší a zmysluplnejší život. www.psychologiastastia.sk je môj blog

Aleš Bednařík
Overený nákup
10.4.2020
Ako sa pozerať na celý svet optimisticky
Povinné čítanie pre každého, kto hľadá odpovede, kam smeruje dnešný moderný svet. Túto knihu by si mal prečítať každý, kto frfle ako sa máme zle, že svet ide do záhuby, že ľudia sú hlúpi a zlí, že konzum, obchod a politika sú novodobé peklo. Kniha je naozaj triezvou obhajobou rozumu, humanizmu, demokracie a vedy.
Kniha je síce hrubá ako biblia, ale na rozdiel od nej je poučná, mimoriadne poučná, nebudete sa pri nej nudiť ani nestratíte prehľad kto je kto - a je optimistická.
Bill Gates napísal, že je to jeho nová najobľúbenejšia kniha všetkých čias. Nečudujem sa.
Čítať viac
6

moje talenty zvedavá I neustále sa učiaca I intelektuálna I pozitívna I prepájajúca

Mária Kaliňáková
Overený nákup
6.4.2020
Volám BUĎ SVETLO!
Táto kniha prináša nepopierateľné a objektívne fakty o tom, že žijeme lepšie a dlhšie, viac sa učíme, viac vieme o tajomstvách života, kozmu a mysle. S. Pinker vidí aj problémy, ktoré sú riešiteľné, ak aj naďalej budeme používať rozum a hľadať moznosti. Ľudská myseľ je bez hraníc ohľadne množstva možností na zlepšenie života ľudí. Čítať viac
Braňo
Neoverený nákup
11.11.2019
Každý by si to mal prečítať
Každý by si mal tpto knihu prečítať. Každému sa zíde tento pohľad na svet, odporúčam namiesto pozerania správ v TV, a hneď bude váš svet krajší. Čítať viac

Vydavateľstvo Tatran

Čítať viac

„Nakoniec som si spisovateľov rozdelil do dvoch kategórií: tých, ktorí vás nechajú prísť načas, a tých, ktorí spôsobujú meškanie.“

Klub nenapraviteľných optimistov - Jean-Michel Guenassia, 2016
Klub nenapraviteľných optimistov
Jean-Michel Guenassia