Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024
Melanchólia vzdoru - László Krasznahorkai, BRAK, 2021

18,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Melanchólia vzdoru

László Krasznahorkai je maďarský spisovateľ, ktorý vzbudil pozornosť v literárnokritických kruhoch po celom svete. Jeho diela charakterizuje impozantná koncepcia, filozofický... Čítať viac

Vydavateľstvo
BRAK, 2021
424 strán
6 hodín čítania

László Krasznahorkai je maďarský spisovateľ, ktorý vzbudil pozornosť v literárnokritických kruhoch po celom svete. Jeho diela charakterizuje impozantná koncepcia, filozofický fundament, precízna výstavba deja... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

18,90 €

U dodávateľa
Posielame do 10 – 15 dní

Dostupné v 20 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Letná láska - Annabel Monaghan, Zelený kocúr, 2024
Melanchólia vzdoru - László Krasznahorkai, BRAK, 2021
18,90 €

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac o knihe

László Krasznahorkai je maďarský spisovateľ, ktorý vzbudil pozornosť v literárnokritických kruhoch po celom svete. Jeho diela charakterizuje impozantná koncepcia, filozofický fundament, precízna výstavba deja, plasticky vykreslené postavy a nanajvýš osobitý rozprávačský jazyk. V roku 2015 zatiaľ ako jediný maďarský spisovateľ získal prestížnu medzinárodnú Man Bookerovu cenu.

Zlovestný cirkus priváža do vidieckeho mesta obrovské vypchaté zviera, veľrybu, samotného Leviatana. Čoskoro vypukne násilie a knihu ako celok možno opísať ako víziu, satirickú a prorockú, temnej historickej provincie, ktorá je známa pod názvom západná civilizácia. To, čo čitateľa zasiahne najsilnejšie v tejto knihe, ale vlastne v celom Krasznahorkaiho diele, sú neobyčajné vety, vety neuveriteľnej dĺžky, prechádzajúce nevyspytateľne zo vznešeného tónu do pojašeného, posmešného, bezútešného; impozantné vety ako lepiaca rolka zbierajú všetky možné čudné a nečakané veci a neúprosne ich akumulujú do odsekov, ktoré sú zároveň monumentálne, drsné a muzikálne. (Porota prestížnej Man Bookerovej ceny o románe Melanchólia vzdoru).
Čítať viac
Naše katalógové číslo
854067
Počet strán
424
Väzba
pevná väzba
Rozmer
200×125 mm
Hmotnosť
536 g
ISBN
9788089921331
Rok vydania
2021
Štýl
historický
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
BRAK
Ostatné
s podporou FPU
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,3 / 5

6 hodnotení

4
0
2
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

27.12.2022
Toto dielo ma svojou výnimočnosťou doslova "položilo na lopatky". Neskutočne hutný text vykresľujúci ponurú atmosféru (ktorá sa tiahne celým dejom, zároveň vás núti čítať ďalej tým, že podnecuje zvedavosť), zvláštne udalosti a postavy, na môj vkus až priveľká nálož negatívnych elementov, na druhej strane však filozofické úvahy a brilantná psychologizácia. Miestami som mala pocit, že čítam Dostojevského. Som z knihy nadšená a prekvapená, že sa mi podarilo napísať toľko slov, pretože po poslednej strane som len sedela, pozerala a snažila sa spracovať mätež pocitov, ktoré na mňa doľahli: smútok (pretože odhliadnuc od toho, čo všetko sa v príbehu udialo, ostala som Valuskom), údiv a čitateľské uspokojenie.
Náročné, ale fascinujúce a úchvatné dielo, vrchol mojich tohtoročných a celkovo prečítaných kníh.
Čítať viac
41

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
13.12.2021
Skvelé
Keď do mesta prichádza cirkus, prináša so sebou popri mŕtvej veľrybe aj zlo a rozohráva ,,cirkus". Dochádza k vandalizmu i vraždám a na pozadí toho všetkého sa ukrývajú intrigy, podvody, faloš a túžba po moci. Vyvstáva aj otázka, kto je skutočný blázon? A kto stojí za tým všetkým?
Rozoberať túto knihu by sa dalo na väčšie množstvo strán, než na koľkých je písaný samotný príbeh. Mňa vtiahol od začiatku do hĺbky svojich rozsiahlych viet, v ktorých som sa vôbec nestrácala a aj napriek pochmúrnosti deja som mala z príbehu veľký zážitok. Nie je to krásny príbeh, ale nastoľuje zrkadlo a nachádza sa v ňom veľa pekných myšlienok, ktoré ale musí čitateľ nájsť sám a ,,vyčítať" ich, pretože mu nie sú podsunuté pod nos. Autor je majster slova, vety sú siahodlhé s mnohými odbočkami, ale všetko do seba zapadá. Miestami sú poetické, inde výsmešné, divné a neprikrášlené. Čitateľ postupne spoznáva rôzne typy postáv, ktoré autor približuje po jednom, a tak sa naskytá viacero pohľadov na osudnú noc. Postavy sa v krátkom časovom úseku vyvíjajú a ten, kto sa zdal byť plytkým má v sebe hĺbku duše a naopak. V závere dochádza ku zaujímavému zvratu aj ukončeniu samotného príbehu.
Veľkú poklonu treba vzdať prekladateľke Gabike Magovej, pretože svoju prácu zvládla bravúrne. Ja som mala z čítania obrovský zážitok s množstvom pocitov, avšak i napriek zdanlivo neľúbivému deju vo mne prevládali tie príjemné. Táto kniha je pre náročného čitateľa, ale ak ten po nej siahne, určite bude spokojný. WAU, WAU, WAU, ešte si prosím takéto diela, pretože toto bolo úžasné. U mňa to miesto v TOPke istí.
Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Univerzálnosť Krasznahorkaiho vízie je príbuzná Gogoľovým Mŕtvym dušiam a rozptyľuje všetky naše pochybnosti o súčasnej literatúre.“ Winfried Georg Sebald, nemecký spisovateľ a literárny vedec

„Súčasný maďarský majster apokalypsy, ktorého možno porovnávať s Gogoľom či Melvillom.“ Susan Sontag

„Rozkoš z tejto knihy, ale aj to, ako vzdoruje čitateľovi, plynie z jej , natiahnutých a do seba zvinutých viet, z tohto zázraku voľne prerušovaného prúdu vedomia.“ James Wood, New Yorker

„Viac ako čierne mačky som si prešiel krížom cez cestu ja sám.“

Milujte sa s láskou - Kamil Peteraj, 2014
Milujte sa s láskou
Kamil Peteraj