NeuroKmene - Steve Silberman, Absynt, 2021

19,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

NeuroKmene

Príbehy autizmu a neurodiverzity

Viete na kom stojí ohromný úspech Silicon Valley? Na podivínoch, čudákoch a nenápadných génioch s poruchou autistického spektra. Táto knižka však nie je len o tých šťastnejších... Čítať viac

Vydavateľstvo
Absynt, 2021
580 strán
8 hodín čítania

Viete na kom stojí ohromný úspech Silicon Valley? Na podivínoch, čudákoch a nenápadných génioch s poruchou autistického spektra. Táto knižka však nie je len o tých šťastnejších a úspešnejších, ale aj o celkom obyčajných rodinách a ich malých víťazstvách.. Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

19,90 €

Na sklade 2 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 20 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania (2)
NeuroTribes - Steve Silberman, Allen and Unwin, 2016
Brožovaná väzba
Angličtina, 2016
Viac ako 30 dní

26,71 €


Neurotribes - Steve Silberman, Allen and Unwin, 2015
Brožovaná väzba
Angličtina, 2015
Vypredané

Naši škriatkovia odporúčajú

Rozhovory o vesmíre - Norbert Werner, Samuel Kováčik, N Press, 2024

Viac o knihe

Viete na kom stojí ohromný úspech Silicon Valley? Na podivínoch, čudákoch a nenápadných génioch s poruchou autistického spektra. Táto knižka však nie je len o tých šťastnejších a úspešnejších, ale aj o celkom obyčajných rodinách a ich malých víťazstvách nad predsudkami. Hovorili že je to choroba. Zriedkavá a výnimočná. Zatvárali ich preto do ústavov, kde prežívali svoje hrozné životy v otrasných a neľudských podmienkach. Takmer ako pokusné králiky, na ktorých skúšali všemožné tabletky, drogy i elektrošoky. Kým ľudstvo konečne pochopilo, že nejde o ľudí menejcenných, ale naopak výnimočných, ubehlo ešte veľmi veľa času.

Americký novinár Steve Silberman nám vo svojej knihe NeuroKmene s podtitulom Príbehy autizmu a neurodiverzity ponúka fascinujúci príbeh toho, ako sa postupne rodili naše vedomosti o autizme či Aspergerovom syndróme – a to od doby temna až po súčasnosť, ktorá do tejto témy konečne vniesla viac svetla i tolerancie. Silberman vyspovedal obrovské množstvo vedcov, lekárov, terapeutov, rodičov autistických detí a, čo je najdôležitejšie – aj samotných autistov. Vo svojej knihe nám tak ponúka predovšetkým silné ľudské príbehy, ktoré nie sú ani tak o boji s poruchou, ale skôr s predsudkami a so spoločnosťou.

V pestrom kaleidoskope príbehov stoja vedľa seba príbehy geniálneho vedca Henryho Cavendisha, ktorý budil rozruch svojím nezvyčajným správaním, plachosťou a nemennými rituálmi, i mladého chlapca, ktorý pre svoj vnútorný pokoj nevyhnutne potrebuje zelené slamky z kaviarne Starbucks. Je to príbeh cesty, na ktorej sme prestali autistov vnímať ako narušených a pochopili sme, že sú „cenní inak, nie menej“. Vďaka tejto knihe pochopíme, že autizmus nie je choroba, ale neoddeliteľná súčasť identity mnohých krásnych ľudských bytostí.
Čítať viac
Originálny názov
NeuroTribes
Počet strán
580
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
145×222 mm
Hmotnosť
840 g
ISBN
9788082032522
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
840335
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Absynt
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
NeuroKmene - Steve Silberman, Absynt, 2021
Nezlomní - Jozef Bednár, N Press, 2020
33,80 €

Hodnotenia

5,0 / 5

12 hodnotení

12
0
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Martinus
6

Milujem detektívne a fantasy knihy. Občas si prečítam aj nejakú tú faktografiu či historické romány

Michaela Hanzelová
zamestnanec
9. novembra 2021
Ako to vlastne bolo?

O autizme sa momentálne rozpráva naozaj veľa. No vieme ako to začalo? Nie samotná choroba, ale naše vedomosti o nej. Kto si prvý všimol inakosť a výnimočnosť ľudí s poruchou autistického spektra? Čo aktuálne o týchto poruchách vieme a ako sa s nimi vysporiadavajú bežné rodiny? Sú to príbehy mnohých obyčajných, ale aj úspešných ľudí, ktorí sa na tento svet pozerali cez bublinu, vďaka ktorej ho mohli vidieť inak, lepšie. Mnoho príbehov z ktorých mrazí, no koniec koncov nám môžu poslúžiť len ako pozitívny príklad pre naše ďalšie kroky.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

Evička
Neoverený nákup
25.8.2022
Autizmus do hĺbky
Pre mňa ako laika bola kniha veľmi pozoruhodná. V osobnom živote som sa s pojmom autizmus stretla viackrát, ale nikdy sa mi nepodarilo prelomiť akúsi bublinu okolo neho. Táto knihu mi toho osvetlila viac ako som na začiatku čakala. Autor sa venoval hlavnému prúdu aj vedľajším, a to len preto, aby čitateľ videl hĺbku. Výborne napísaná. Čítať viac
21

Žijem si perfektný život, aj keď som ešte len na začiatku svojej cesty. Plním si sny a pracujem v knižnom vydavateľstve. Knihy sú a predpokladám, že už aj navždy budú, moja vášeň. Ľúbim ľúbiť, usmievať sa a cestovať. Popri knihách si vždy rada nájdem čas na prechádzky a dobré jedlo. O svoje knižné pocity sa delím aj na Instagrame na profile @adulkacitulka

Adriána Grečnárová
Overený nákup
22.2.2022
Komplexná, detailná, podnetná
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Prečítať túto knihu mi trvalo mesiac a pol. Uznávam, nebolo to ľahké čítanie. Ale za to také komplexné a detailné, že neľutujem ani jednu prečítanú stránku.

Kniha mi ponúkla ucelený obraz o histórii autizmu. Od dvoch pánov - pána Aspergra a pána Kannera - ktorí ako prví nezávisle od seba definovali autizmus; cez Lornu Wingovú, ktorá mu dala ucelený obraz až po dnešné podmienky. Autor informácie dávkoval pomaly, dielik po dieliku až kým do seba krásne nezapadli. Toľko ku knihe.

—- “Sám Priquet vydržal v Baltimore iba rok a pol, potom sa vrátil do Viedne, lebo mu ponúkli iné, prestížnejšie miesto. Roku 1929, po dlhom obdobie hlbokej depresie, spolu s manželkou spáchal samovraždu a zanechal za sebou kuriózne dedičstvo - dve budovy na dvoch kontinentoch, kde dvaja výskumníci nezávisle od seba ako prví v dejinách diagnostikujú autizmus.”

Čo sa týka samotnej histórie poruchy autistického spektra… z tej mi je ešte teraz ťažko. Neviem či boli horší premotivovaní psychológovia alebo rodičia. A o podmienkach v Nemecku počas druhej svetovej vojny ani nehovorím. Niektoré pasáže (a nielen tie vojnové) mi vyrazili dych.

—- “Deti často podstupovali zložité procedúry, ako napríklad lumbálna punkcia alebo pneumoecenfáografia, pri ktorej im nahradili mozgovomiechový mol vzduchom alebo héliom a röntgenovali ich, než im dovolili zomrieť.”

Celé desaťročia sa robí výskum na zistenie pôvodu autizmu a ako ho vyliečiť. Bohužiaľ len veľmi málo inštitúcii sa zaoberá výchovou autistiov a tým, ako im a ich rodičom zjednodušiť život. Tým, ako im pomôcť zaradiť sa do šialenej a chaotickej spoločnosti.

—- “Snaha vykoreniť autizmus z genetického fondu by mohla ohroziť budúcnosť ľudstva, lebo by sme sa spolu s poruchou pripravili aj o vlastnosti, ktoré tisícročia posúvajú dopredu našu kultúru, vedu a techniku, upozornila Temple prítomných. Ten, kto vyrobil prvú kopiju s kamenným hrotom, bol podľa Grandinovej osamelý autista zamýšľajúci sa kdesi v kútiku jaskyne nad drobnými rozdielmi medzi druhmi kameňov, zatiaľ čo ostatní “mlátili prázdnu slamu” niekde pri ohni.”

Na záver je tu aj jedna vec, ktorú by som autorovi chcela vytknúť. Autistov niekedy staval do svetla priam nadľudí. Áno, je úžasné, že končia vysoké školy, majú závratnú inteligenciu a dobré pracovné pozície. Ja im to naozaj veľmi prajem. A nijakým spôsobom nevyvraciam fakt, že spoločnosť POTREBUJE takýchto ľudí. Ale aj ja ako laik viem, že toto predsa zďaleka nie sú všetky prípady. V istej chvíli ich opisoval tak dobre, že aj ja sama som si povedala, že by som chcela mať malého autistu. A vtom som sa zarazila, že to asi nie je ok.

Napriek tomu to bolo úžasne podnetné čítanie, ktoré odporúčam každému, koho záujmy sa čo i len trochu pohybujú týmto smerom. Alebo vlastne - odporúčam ju každému. Vzdelávajte sa. Autisti strávili až príliš dlho času tým, že boli prehliadaní.

—- “Po tom, ako mu v dvanástich rokoch diagnostikovali Aspergerov syndróm, musel z milovanej školy odísť. Sám sa nijako nezmenil, transformáciou však prešiel prístup ostatných k nemu. “Najprv žasli, aký mám potenciál,” spomína Ne’eman, “a potom, zo dňa na deň, boli ohromení, sotva som urobil nejakú maličkosť.””

Ja s touto témou ešte určite nekončím a som šťastná, že mám vďaka titulu NeuroKmene taký dobrý a solídny základ :)

—- “A keď prechádzajú v aute okolo jeho obľúbenej predajne šišiek, obrnil sa pred prípadným sklamaním tým, že zopakuje, čo raz dávno potichu zamrmlala jeho mama: “Dnes, kurva, určite nijaké šišky nebudú.””
Čítať viac
10.2.2022
Komplexná kniha o autizme
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Táto kniha vznikla ako reakcia na “epidémiu” autizmu, ktorá zdanlivo zachvátila svet koncom minulého storočia. Rozpráva dejiny autizmu, od čias, kedy ešte nebol ani oficiálne nazvaný, až po dnes.

Hovorí o prvých doktoroch, psychiatroch, vedcoch, ktorí skúmali deti s rôznymi poruchami a diagnózami, približujúcimi sa dnešnému ponímaniu autizmu a Aspergerovho syndrómu.

V knihe nájdete príbehy zopár výnimočných ľudí z histórie, ktorí by sa dnes určite našli niekde na autistickom spektre, a ktorí nám dali dôležité vynálezy. Ale aj príbehy “obyčajných” autistov či aspergerov, s ktorými sa život nehral a trávili ho vo veľkej miere zavretí v ústavoch, buď zanedbávaní alebo podrobovaní rôznym pokusom a experimentálnym terapiám, z ktorých dnes idú zimomriavky.

Veľmi ma zaujala osobnosť Hansa Aspergera, ktorý bol v prvej polovici 20.storočia jedným z priekopníkov pri definovaní a snahe pochopiť autizmus. Na rozdiel od vtedy populárnych praktík on vo svojom ústave deti predovšetkým pozoroval a snažil sa im pomáhať žiť plnohodnotný život. Špecifickú kombináciu nadania, zručností a schopností nazval dokonca autistickou inteligenciou a nadškrtol odvážnu úvahu, že autisti zohrali nedocenenú úlohu vo vývoji kultúry. To v období, kedy sa Hitler snažil legálne presadiť eutanáziu ľudí s akýmkoľvek postihnutím.

Nie je to ľahké čítanie, ale veľmi zaujímavé a podnetné. Je dôležitejšie riadne autizmus zadefinovať, vymedziť, zistiť jeho presnú príčinu, alebo skôr urobiť všetko pre to, aby deti s PAS (a ich rodičia) mohli žiť plnohodnotný život a byť rovnocennou súčasťou našej spoločnosti?
Čítať viac
2.10.2021
Výborná kniha
“Autizmu akoby bolo toľko druhov, koľko bolo ľudí s autizmom.”

Túto knihu som hltala viac, než mamine čerstvo napečené koláče. Toľko vedomostí, toľko zaujímavostí na jednom mieste podané zrozumiteľne a pre širokú verejnosť. Celú dobu ma fascinoval spôsob, ako autor pracuje s informáciami, ako ich prezrie z každej strany, rozpitvá a následne nám ich podá. Všetko toto obohatili skutočné prípady autistov, ich psychológov, psychiatrov a rodičov. A to nehovorím len o dnešných prípadoch, autor sa poriadne zameriaval na minulosť a prešiel každým desaťročím až doteraz. Poviem vám, v minulom storočí by som nechcela mať nejakú psychickú (a možno aj fyzickú) poruchu, lebo všetko bolo na báze učenia - pokus/omyl. Aj autizmus si prešiel dlhou cestou, až prišiel do tejto podoby a nebolo to jednoduché. Vôbec to nebolo jednoduché. Hlavne čo sa týka samotných autistov a prijatie ich do spoločnosti. Preto buďme k sebe tolerantní, zbavme sa minulých stigiem a nepozerajme spoza prstov na ľudí, ktorí vybočujú z normy spoločnosti.

Ku koncu len napíšem - siahnite po tejto knihe. Vzdelávajte sa. Je to skvelo napísaná kniha aj pre človeka, ktorý sa s autizmom ešte nestretol.
Čítať viac
24.8.2021
Nejedna publikácia dovoľuje čitateľovi nahliadnuť do zákulisia Aspergerovej choroby, no po prečítaní NeuroKmeňov si dovoľujem povedať, že doposiaľ žiadna, s ktorou som mala tú česť, nebola taká komplexná ako táto.

Náhľad priamo do vnútra tejto choroby sa nám naskytne od samotných autistických detí, ich rodičov, lekárov, spoznáme aj viaceré osobnosti z dejín a dozvieme sa veľa o ich súkromnom i pracovnom živote. Ukrýva v sebe niekoľko príbehov a ako to už pri podobných knihách býva, niektoré boli fantastické a niektoré o niečo menej. Záľubu som si našla najmä v tých, ktoré slúžili ako sonda do fascinujúceho mozgu autistického dieťaťa, pozorovali jeho správanie v určitých situáciách a pokúšali sa preňho nájsť prijateľné prostredie a vybudovať mu čo najpríjemnejší život. Na druhú stranu ma najmenej oslovil ten, ktorý rozoberal rôzne spôsoby alternatívnej liečby, no ani ten nebol úplne na zahodenie.

Ulahodiť dokáže rovnako nadšencovi medicíny ako aj obyčajnému laikovi, no z môjho pohľadu je v prvom rade skvelou pomôckou pre rodičov, ktorí boli do tohto sveta vrhnutí ani sami nevedia ako. Pomôže im porozumieť vlastnému dieťaťu stratenému vo vlastnom svete a to úplne zrozumiteľnou formou.

Už je čo povedať, keď ani ja som túto žuvačkovú krásku nedokázala zlupnúť na jeden pokus, ale potrebovala som si na ňu vyhradiť hneď niekoľko večerov. Každá kapitola je iná, preto pre lepšie porozumenie a vychutnanie si príbehov odporúčam dávkovať si ich postupne. Uvítala by som pokojne aj 10 ďalších takýchto kníh a pokojne aj trikrát takých hrubočizných, stránky mizli pod prstami sami od seba.

„Autizmu akoby bolo toľko druhov, koľko bolo ľudí s autizmom.“
Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Neviem o nikom inom, kto by strávil toľko času iba počúvaním a snahou porozumieť tomu, čo znamená byť autista. S využitím novinárskeho inštinktu a schopností Steve nazbieral obrovské množstvo materiálu a ako nikto iný priblížil verejnosti osudy Lea Kannera a Hansa Aspergera, ich kliník a pokračovateľov. Zdokumentoval pozoruhodnú zmenu vo vnímaní autizmu a Aspergerovho syndrómu, ktorá sa udiala za posledné desaťročia. NeuroKmene sú obsiahlymi a podmanivo vykreslenými dejinami tohto všetkého, nechýba im citlivosť ani zriedka vídaná empatia. Držíte v ruke fascinujúcu knihu, ktorá zmení váš pohľad na autizmus.“ Z predslovu Olivera Sacksa

Steve Silberman

Čítať viac

Vydavateľstvo Absynt

Čítať viac
Kúpte spolu
NeuroKmene - Steve Silberman, Absynt, 2021
Nezlomní - Jozef Bednár, N Press, 2020
33,80 €

„Rodný kraj má korene, ktoré prerastú dušu človeka tak, že nikdy nezabudne, kde sa cítil prvýkrát milovaný.“

Pustovník: Slzy zeme - Vladimír Štefanič, 2021
Pustovník: Slzy zeme
Vladimír Štefanič