Valčík stromov a oblohy - Jean-Michel Guenassia, Premedia, 2017

12,95 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Valčík stromov a oblohy

Marguerite je mladé dievča dusiace sa obmedzeniami končiaceho sa 19. storočia. Žije so svojím otcom – lekárom Paulom Gachetom – v Auvers-sur-Oise pri Paríži a sníva o tom, že... Čítať viac

3,9 35 hodnotení
Vydavateľstvo
Premedia, 2017
232 strán
3-4 hodiny čítania

Marguerite je mladé dievča dusiace sa obmedzeniami končiaceho sa 19. storočia. Žije so svojím otcom – lekárom Paulom Gachetom – v Auvers-sur-Oise pri Paríži a sníva o tom, že bude maliarkou. Vo chvíli, keď plánuje útek do Ameriky však za jej otcom počas.. Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina

12,95 €

U dodávateľa > 5 ks
Posielame do 4 – 5 dní

Dostupné v 33 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania
Valčík stromů a nebe - Jean-Michel Guenassia, Argo, 2017
Pevná väzba s prebalom
Čeština, 2017
Do 4 – 5 dní
-18 %

12,13 €

Naši škriatkovia odporúčajú

S týmto mužom - Jodi Ellen Malpas, Ikar, 2024

Viac o knihe

Marguerite je mladé dievča dusiace sa obmedzeniami končiaceho sa 19. storočia. Žije so svojím otcom – lekárom Paulom Gachetom – v Auvers-sur-Oise pri Paríži a sníva o tom, že bude maliarkou. Vo chvíli, keď plánuje útek do Ameriky však za jej otcom počas dusného leta prichádza Vincent van Gogh. Marguerite sa zamiluje a Jean-Michel Guenassia nám vo svojom najnovšom románe odhaľuje prekvapivý príbeh ich lásky.
Čo ak doktor Gachet nebol verným a obetavým priateľom impresionistov, ale skôr márnomyseľným oportunistom? A čo ak jeho dcéra bola vášnivou a zamilovanou mladou ženou? Čo ak Vincent van Gogh vôbec nespáchal samovraždu? A čo ak sú niektoré z jeho obrazov vystavené v Muséed’Orsay falzifikátmi?
Guenassia sa pýta a pôsobivým spôsobom hľadá odpovede v dobových dokumentoch a v prežívaní dospievajúcej ženy. Okrem portrétu jednej zakázanej lásky čitateľom ponúka aj príbeh konca storočia a obrovských zmien, ktoré predznamenávajú novú éru.
Rovnako ako vo svojom najznámejšom diele Klub nenapraviteľných optimistov autor prepája silný príbeh s dokumentárnym základom. Oživuje tým najplodnejšie obdobie impresionizmu a vrhá nové svetlo na umelcove osudové dni.

Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť

Čítať viac

Citáty

„Pôjdeme ďalej, až kým sa bude dať, a stále sa s obdivom budeme dívať na slnko či mesiac podľa toho, či bude deň či noc.“

Originálny názov
La valse des arbres et du ciel
Počet strán
232
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
135×205 mm
Hmotnosť
362 g
ISBN
9788081594892
Rok vydania
2017
Edícia
Tichá voda
Naše katalógové číslo
270676
Štýl
životopisný, romantický, historický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Premedia
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Valčík stromov a oblohy - Jean-Michel Guenassia, Premedia, 2017
Klub nenapraviteľných optimistov - Jean-Michel Guenassia, Premedia, 2016
30,90 €

Hodnotenia

3,9 / 5

35 hodnotení

15
6
10
2
2

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

7.3.2023
...
Romantická literatúra nie je môj žáner, ale tejto knižke som veľmi chcela dať šancu. Veď ako často sa môžete spolu s hrdinkou zamilovať do nepochopeného maliara? Hrdinka ani maliar však pôsobili akosi umelo, neľudsky, vôbec som s nimi nesúcítila. Akoby mali len jednu povahovú črtu a tá definovala všetko ich konanie. Absenciu silnejšieho príbehu som čakala, ale spolu s nemastnými postavami vo mne kniha nezanechala žiadny pozitívny dojem. Čítať viac
5.11.2020
Rozprávanie s odstupom
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Rozprávačom je Marguerite Gachetová a hneď v úvode sa dozvedáme, že príbeh z mladosti, ktorý sa odohral koncom 19.storočia rozpráva v roku 1949, čiže ako stará dáma, možno na sklonku života.

Po celý čas mi akosi chýbalo, že ma príbeh nestrhol, rozprávanie plynulo spočiatku pomaly s dôrazom na prežívanie a vzťahy Marguerite s otcom, bratom, snúbencom a, samozrejme, s Vincentom, ktorému je Margueritin otec lekárom. Až na konci, keď som si znova čítala úvod, som pochopila, že autor vytvoril túto postavu a jej rozprávanie naozaj autenticky - Marguerite nie je typ, ktorý by preháňal, zaplavoval rozprávanie prehnanými emóciami. Sama hovorí, že chce byť v prvom rade úprimná - k sebe i k čitateľom príbehu a že sa na celý príbeh z mladosti díva "s klinickým odstupom".

Pochopila som, že Guenassia to zvládol majstrovsky - zámer nepridávať do príbehu nič navyše, naplnil. Možno čitateľ, ktorý očakáva viac drámy, emócií, napätia zostane tak trochu sklamaný - ale všetka dráma, ktorá bola drámou pre osemnásťročné dievča, uväznené v dome svojho otca, bez blízkej duše, zamilované a odhodlané ujsť so svojím milencom - umelcom celou dušou oddaným tvorbe - je prefiltrovaná rokmi, ktoré uplynuli. V tom je príbeh autentický.

Autentickosť posilňujú aj úryvky z dobovej tlače, ktoré do príbehu majú vnášať atmosféru toho, čím žila francúzska spoločnosť koncom 19.storočia, napovedať o tom, aké bolo postavenie žien, ako sa spoločnosť dívala na hnutie impresionistov. Ale skutočne sú to len úryvky, útržky, nestačí to na precítenie a vykreslenie ducha doby - navyše, na vidiek, kde Marguerite žije, doliehajú veci spoločenského a politického života len ako slabá ozvena, život zostáva zaseknutý v ospalom spoločenstve mestečka (vlastne ani to spoločenstvo nefunguje, vzťahy Marguerite sa realizujú len v úzkom kruhu ľudí).

Koniec príbehu je najväčším prekvapením, je to autorova fikcia vyvrcholenia vzťahu Vincenta a Marguerite, ktorá zároveň odhaľuje dôvod umelcovej smrti. Zrazu má čitateľ pocit, že sa nachvíľu stáva spolu s autorom detektívom, ktorý vyriešil prípad vďaka rekonštrukcii pomocou dôkazov, ktoré postupne nevedomky v knihe zbieral.
Čítať viac
16

...mám rada, keď v knihe nájdem myšlienku, ktorá ma osloví až tak, že si ju zapíšem a vraciam sa k nej... Mnohé z nich nájdete aj v mojich recenziách kníh... Momentálne vyhľadávam životopisy umelcov, najmä maliarov a našla som záľubu v cestopisoch.

Jana Pešková
Overený nákup
8.11.2019
ach, Vincent...
...môj najobľúbenejší maliar. Preto, keď natrafím na knihu, film, výstavu o ňom, čítam, pozerám a kochám sa. Mám slnečnice, irisy, obilné pole, síce len poskladané z puzzle :), ale potešia. Žil pre maľovanie, miloval maľovanie a podľa mňa veľa miesta v srdci pre ženy nemal. Skôr boli pre neho len zastávky, ktoré sa vyskytli popri jeho ceste. Málo historických faktov dáva priestor fikcii a fantázii autorov. Aj v tomto príbehu o láske a túžbe mladej Marguerity. Pre ňu bol Vincent záchytný bod v jej smutnom a jednotvárnom živote. Ale bez šťastného konca... Čítať viac
Simona
Neoverený nákup
10.5.2019
Kniha sa mi naozaj páčila a verím, že bude zaujímavým čítaním pre každého milovníka Vincenta van Gogha. Čítať viac
Marta Kampfová
Overený nákup
5.5.2019
Vincent van Gogh je trochu moja srdcovka, kniha prináša úplne odlišný pohľad, číta sa veľmi ľahko, a navnadila ma na ďalšie diela od autora. Čítať viac
28.11.2018
výborná
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Aj keď sa jedná o fiktívny /pravdepodobne/ ľúbostný príbeh, dej je zasadený do skutočného miesta, ktoré Vincent V.G. navštívil a kde za 70 dní namaľoval vyše 70 obrazov. Hlavná hrdinka skutočne žila a stretla sa s Vincentom. Či medzi nimi vznikla láska, nevieme, pretože sa k ich vzťahu nikdy nevyjadrila. Čítať viac
10

Som mamička a učiteľka slovenského a nemeckého jazyka. Už od detstva rada čítam a nikto šija ani inak ako s knihou v ruke nevie predstaviť. Svoj vzťah ku knihám som dlhšiu dobu prezentovala aj na svojom blogu, kam sa pri momentálnych povinnostiam veľmi ťažko dostanem (www.knihajemojalaska.blogspo.sk), no uverejňujem aj na instagrame pod @knihajemojalaska. Rada sa nechám inšpirovať aj od ostatných :)

Petra Holišová
Overený nákup
23.7.2017
*Krásne
Na lete mám najradšej, keď si len tak beztrestne môžem ľahnúť do trávy, pozerať sa na oblaky a počúvať šumenie stromov. Tá sloboda, ktorú nám dáva letné počasie a ten pocit voľnosti, keď sa pozerám na lúku plnú kvetov. Vezmem do ruky fotoaparát a snažím sa zachytiť ten okamih, ten moment či chvíľu, keď veje vánok a steblá trávy sa ohýbajú ako pri synchronizovanom tanci. Svetlo sa láme a na hladine rieky sa trbliece ako rozsypané diamanty, ako tisíce malých svetlušiek za bieleho dňa. Neviem, kedy a ako stlačiť spúšť, aby som mala tento dokonalý obraz nie len v mojej pamäti, ale aj zavesený na stene... Nejde to, nedá sa to zachytiť...



Impresionisti sa pokúšali presne o to isté ako ja, len nemali zrkadlovku, lež štetec a plátno. Snažím sa predstaviť si to... Akonáhle začne maliar maľovať vo voľnej prírode, už nikdy neuvidí pred sebou to, čo videl hneď na začiatku, takže podľa čoho akože maľuje? Nikdy mi to nešlo do hlavy... Ak máte podobné myšlienky, rozhodne si prečítajte túto knižku, pretože to, ako vraj jediná láska slávneho maliara Vincenta van Gogha popisuje jeho prácu, vám odpovie na mnohé otázky.

Knihu som začala čítať z jedného prostého dôvodu: je na nej napísané Román o tajnej láske Vincenta van Gogha. Takže jasné, že klebeta mi stačila ???? Ako sa neskôr ukázalo, Marguerite nakoniec tohto umelca ohúrila natoľko, až sa stala rukou, ktorá ho oberie o to jediné, čo skutočne vlastnil.



Ale poďme pekne poporiadku. Myslím si, že van Gogha nemusím veľmi predstavovať... Keď si vezmete do ruky túto knihu, hneď podľa obalu zistíte, čomu sa asi bude hlavná téma venovať. Teda, ak ste v škole aspoň trošku dávali pozor. Napriek tomu však kniha hovorí o žene, ktorá bola údajne jeho veľkou láskou. Rozprávač je priamy, teda v 1.os. Sg, a preto sa do jej duše čitateľ dostane oveľa jednoduchšie, ako pri vševediacom rozprávačovi. Autor odkrýva nie len Margueritine zážitky a pocity, ale aj najtajnejšie myšlienky a postrehy vo vzťahu k Vincentovi. Zaujímavosťou je fakt, že slečna umelcovi vyká, zatiaľ čo on sa k nej správa oveľa priateľskejšie, ako by ste predpokladali. Osobne si myslím, že ide o vekový rozdiel, ktorý medzi týmito dvoma postavami je. Ona má pocit, že ako umelcovi a staršiemu mužovi musí vyjadriť úctu a on ju vníma ako dievčatko.


Ak čakáte klasické označené kapitoly, budete sklamaní alebo príjemne prekvapení. Nič také tam totiž nie je. Rozprávanie teda pre mňa osobne nabralo kontúru súvislého monológu, ako keď vám starý človek hovorí o svojom detstve a mladosti. Táto skutočnosť bola pre mňa zaujímavá. Jednotlivé časti príbehu boli popretkávané úryvkami z listov a novinových článkov, z ktorých sme sa mohli dozvedieť pohľad jednotlivých postáv a spoločnosti na obdobie, v ktorom sa dej odohráva.




Nerada by som prezrádzala niečo z deja, preto len načrtnem vzťah medzi Marguerite a jej otcom, ktorý bol na ňu neuveriteľne prísny. Predstavte si vojenský režim u vás doma a strasie vás. Presne tak sa musela táto mladá žena cítiť. Napriek tomu, že ide o koniec 19.stor., stále cítiť veľký vplyv rodičov na budúcnosť detí. V tomto prípade šlo aj o potláčanie talentu a modeláciu osobnosti dcéry nesprávnou cestou. A to ani nehovorím o dohodnutom sobáši...

V každom prípade môžem vyhlásiť, že je to jedna z najlepších kníh, aké sa mi dostali do ruky. Nebyť svadobného frmolu a mať viac času, prečítala by som ju na jeden dych. Som rada, že som práve touto knihou odštartovala moju letnú knižnú výzvu.
Čítať viac
18.7.2017
Názor čitateľa
Po prečítaní Klubu nenapraviteľných optimistov bola pre mňa táto kniha sklamaním. Takmer sa zdá, že ju ani nepísal ten istý autor. Klub nenapraviteľných optimistov mal spád, postavy boli pestré a zaujímavé, multidimenzionálne, dokázali u čitateľa vzbudiť sympatie. V prípade Valčíka stromov a oblohy je to však presne naopak. Postavy boli ploché, hlavná postava - devätnásťročná Marguerite - pôsobila nesypmaticky a v niektorých situáciách sa mi jej správanie zdalo naivné a nepochopiteľné. Tento autor jednoznačne dokáže písať oveľa lepšie a dúfam, že jeho ďalší román sa opäť ponesie v štýle Klubu nenapraviteľných optimistov, ktorý sa mi tak veľmi páčil. Čítať viac
Tereza
Neoverený nákup
29.6.2017
trochu iný Guenassia
Veľmi odlišná kniha od toho, na čo sme boli u tohto autora zvyknutí, asi to bolo dobou (koniec 19. storočia) aj rozprávačkou, ktorou je mladá a ešte trochu naivná žena. Viac ako o Van Goghovi je to práve kniha o nej a živote žien pred vyše storočím. Ale príde aj na samotného majstra, záver bol pre mňa veľmi prekvapivý Čítať viac
Donna
Neoverený nákup
22.6.2017
Priemerná
Neľutujem, že som čítala túto knihu, ale ešte raz by som sa do nej asi nepustila. Bolo to prvý krát kedy som sa nechala zlákať obalom. Aj keď ma zaujímal príbeh, keby kniha nemala tak pekný obal, nemala by som nutkanie ju vlastniť. :-) K príbehu...nemastné-neslané...myslela som si, že sa dozviem viac o Vincentovi, ale v podstate sa v celej knihe dokopy nič poriadne nedialo. Keď sa pustím do čítania takejto knihy, je mi jasné, že to bude viac menej fikcia o reálne existujúcich ľudí, ale tu absentoval rovnako dej, ako "pikošky" z jeho života. Pozitívum Valčíku sú umelecké opisy. Bola som z toho prekvapená, v poslednej dobe bolo autorovo meno často skloňované, ale mňa si touto knihou nezískal. Dúfam, že Klub nenapraviteľných optimistov bude lepší, dostal ju priateľ odo mňa na narodeniny. O.o Čítať viac

Jean-Michel Guenassia

Čítať viac

Vydavateľstvo Premedia

Čítať viac
Kúpte spolu
Valčík stromov a oblohy - Jean-Michel Guenassia, Premedia, 2017
Klub nenapraviteľných optimistov - Jean-Michel Guenassia, Premedia, 2016
30,90 €

„Nie každý kto blúdi je stratený.“

Společenstvo prstenu - J.R.R. Tolkien, 2012
Společenstvo prstenu
J.R.R. Tolkien