Kornélie - Beata Balogová, Ikar, 2022

13,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Kornélie

V dedinke na juhu Slovenska sa tlačil celý svet. Spomienky na predkov, čarodejnice a čudákov prichádzali aj z okolitých dedín, lebo vedeli, že v Jablonej Panici si ich niekto... Čítať viac

4,7 27 hodnotení
Vydavateľstvo
Ikar, 2022
256 strán
4-5 hodín čítania

V dedinke na juhu Slovenska sa tlačil celý svet. Spomienky na predkov, čarodejnice a čudákov prichádzali aj z okolitých dedín, lebo vedeli, že v Jablonej Panici si ich niekto zapamätá... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

13,90 €

Na sklade 3 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 29 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Východ slnka na Bali - Sandy Barker, Metafora, 2024

Viac o knihe

V dedinke na juhu Slovenska sa tlačil celý svet. Spomienky na predkov, čarodejnice a čudákov prichádzali aj z okolitých dedín, lebo vedeli, že v Jablonej Panici si ich niekto zapamätá. Lenže na to, aby niekto napísal knihu o láske a smrti, generáciách silných žien, o Maďaroch na Slovensku, o rodine, v ktorej predčasne zomierajú muži, musí spolovice dozrieť a spolovice ostať dieťa. Beate Balogovej to chvíľu trvalo. Jej kniha vám možno pomôže objaviť príbeh, ktorý rastie vo vašej rodine. Lebo bez príbehu sa rodina rozpráši vo vetre ako popol z cigariet jej mamy, Kornélie.
Čítať viac
Počet strán
256
Väzba
pevná väzba
Rozmer
125×200 mm
Hmotnosť
326 g
ISBN
9788055185248
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1643053
Vydanie
1
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Ikar
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

27 hodnotení

22
3
2
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

14.2.2024
Pointou je príbeh, ktorý má byť povedaný
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Pekne napísaná kniha, myšlienky na zamyslenie, krásne metafory.
Mne chvíľu trvalo zvyknúť si na ten príbehový štýl a myšlienku, že sa jedná o vyrozprávanie príbehu, ktorý nemá iný cieľ, než byť povedaný. Chýbalo mi to tam.
Čítať viac
7.9.2023
Po slovenských autoroch siaham,len keď už neodolam ospevným recenziam mojich obľúbených “recenzentov”. A zatiaľ ma ani raz nesklamali. Táto akási generačná sága žien menom Kornélia , bola naozaj úchvatná. Očaril ma autorkin štýl,nádherné metafory a hlavne , krásne príbehy,ktorých je táto knižka plná. Veľmi odporúčam Čítať viac
14.1.2023
…krásne, poetické, nostalgické…

Tri slová, ktoré síce dostatočne nevystihujú obsah, ale sú prvé, ktoré mi napadli. KORNÉLIE je prvá dočítaná kniha tohto roku, aj keď som ju začala čítať v novembri. Nedá sa ju zlupnúť na posedenie,napriek útlejšiemu rozsahu. Túto knihu odporúčam dávkovať po dúškoch, pretože si to zaslúži. Venujte jej svoj čas. Veľa času…

Autorka BEATA BALOGOVÁ svojím knižným debutom prerozprávala príbeh jednej rodiny. Rodiny, v ktorej sa meno Kornélia dedí z generácie na generáciu. Je neobyčajné,no nositeľky tohto mena majú v jednej rodine z Jablonej Panice na juhu Slovenska predurčený ťažký život. Musia to byť silné ženy, aby zvládli všetko, čo pre ne osud nachystal.

Balogová si vybrala Almu ako rozprávačku príbehu. Príbehu, rozprávajúcom o živote jej mamy, starej a prastarej mamy, ostatných ženách v rodine, kde chýbajú muži. O živote na dedine a jej zaujímavých postavičkách, o láske, strate, detstve, kliatbach, či vyveštených osudoch. To všetko bez drámy, bez akcie, no písané srdcom, s nehou aj bolesťou. KORNÉLIE je kniha plná metafor a prirovnaní, autorka sa hrá so slovíčkami, prevaľujete ich na jazyku,pri jej opisoch cítite letné sparno a počujete pučať jablone. Nežartujem, neraz som mala pri čítaní zimomriavky. Dokonca som celé pasáže,či stránky čítala opakovane. Často som zatvárala knihu a spomínala na vlastné detstvo a to, ako mi chýba tá moja “mamaka”. Opäť mám slzy v očiach a za to ďakujem autorke. Takto, pre mňa, emotívne čítanie, ktoré ma unieslo v myšlienkach do krásnych chvíľ bezstarostného detstva, som hádam ešte nezažila.

Knihou som vyšla zo svojej komfortnej čitateľskej zóny a určite tak urobte aj vy. Záver bol o zážitkoch Almy. Tieto stránky sa mi až tak do srdca nevryli, ale knihe to na kvalite rozhodne neuberá.

“Možno aj preto čítame príbehy, aby sme zaznamenali všetky spôsoby, ako sa lámu srdcia.”

Viac názorov na knihy nájdete na účte instagramu @v.knihach
Čítať viac
jankarich
Neoverený nákup
6.1.2023
pribehy (ne)unasane casom
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Kniha Kornélie neponúka príbeh s dejom. Kornélie ponúkajú mnoho a mnoho malých príbehov - dejov viacgeneračnej rodiny, ktoré sú tak silné, že nejaká hlavná dejová línia, či príbeh so zápletkou, sem vôbec nechýba. Javí sa však, že autorka svoju knihu chcela presne takto koncipovať - na drobných, neskutočne zaujímavých a hĺbavých okamihoch, ktoré sa odohrávajú v každej rodine a mnohokrát ostanú pre ďalšiu generáciu nezaznamenané, odnesené časom. Aj preto sa, ako sama v úvode knihy priznáva, rozhodla zachytiť príbeh svojej vlastnej rodiny, lebo vždy by sa v rodine mal nájsť niekto, kto tak urobí.

„Dúfajú, že niekto namiesto nich urobí tú prácu, pozbiera ústrižky, spomienky, nádeje a strach. Pozbiera rodinné mýty, malé klamstvá, ktoré si odovzdávali s mierne stiahnutým obočím, a pravdy, ktoré ich potom spasili. Dúfajú, že okrem domov, starých fotiek a porcelánu zanechajú niečo, čo sa dostane až k pravnúčatám. Čakajú, že niekto sa zhostí tejto nevďačnej úlohy a bude odmalička zbierať materiál, ako mravce zbierajú omrvinky.“

Jablonia Panica je dedinka na juhu Slovenska, ktorá, iste ako mnohé v povojnovom období, možno i dnes, žije svoj život dynamicky, no napriek tomu akoby izolovane od ostatného sveta. Žije si "svoj život", ktorý vytvára silnú bunku, ktorej srdce pulzujú jej ľudia. Ľudia, ktorých šťastie sa v tejto komunite násobí, smútok sa rozdelí a chtiac či nechtiac musia fungovať ako celok. Každý ako obyvateľ dediny, ako i člen istej rodiny je výnimočný, svojský, no istým spôsobom pre ostatných aj čudák.

Iste každý čitateľ po prečítaní knihy uzná, že autorka urobila veľmi dobre, lebo bola by ozaj škoda všetky tieto pamäti zanechať len tak. Pamäti o rodine so silnými ženami menom Kornélie ako symbol sily a múdrosti, pamäti o rodine, kde muži zomierali skoro, pamäti o živote Maďarov na Slovensku, pamäti o ľuďoch prežívajúcich lásku, bolesť, o ľuďoch, ktorí museli byť silní, aby ich doba nestiahla ku psychickému dnu.
Každý čitateľ iste ocení autorkin jedinečný rozprávačský štýl, ktorý celej knihe dodáva veľmi lá(s)kavý "šmrnc".

„Môj príbeh vás znepokojí a potom ukolíše. Ako keď vám mama v detstve natrela spálenú pokožku kyslým mliekom. Neviem presne, čo všetko z toho, čo vám vyrozprávam, sa naozaj stalo a čo boli len živé sny, ktoré číhali na deti na zaprášených povalách a v dažďových odkvapoch.“

(Nielen) na slovenskom knižnom trhu je mnoho kníh s povojnovou tematikou. No táto je výnimočná tým, že celé povojnové obdobie zachytáva veľmi jemne, citlivo, detailne, a to priamo v ľudskej duši. Odkrýva myšlienky ľudí, autorka všetko opisuje lyricky, poeticky, zachytáva ťažobu doby, no napriek tomu slová obalí do jemného plášťa, ktorý síce zobrazovanú situáciu nezjednoduší, no ešte viac zapôsobí na čitateľov pocit z prečítaného.
Čítať viac
5.12.2022
Milujem knihy a príbehy, ktoré sa odohrávajú v rokoch po vojne, v období pred mojím narodením. Nie je to ďaleká história, ale predsa to bol úplne iný život, ako žijeme teraz. Mám rada, keď si naši rodičia, starí rodičia a kto má šťastie, tak aj jeho prarodičia pospomínajú na život pred rokmi a dôležité a zaujímavé okamihy v ňom. Ak sa k tomu pridá jedinečný rozprávačský talent a štýl, vznikne z toho krásna kniha. A presne takou sú Kornélie. Dlho som čakala, kedy sa v slovenskej tvorbe objaví niečo také a konečne som sa dočkala. Zatiaľ som totiž mala pocit, že to, čo hľadám a mám tak rada, mi dokázali predviesť len české autorky.

Kornélie prinášajú rozprávanie o viacgeneračnej rodine, kde sa toto meno dedilo a dostávali ho dievčatá ako symbol sily a múdrosti. Kniha je rozdelená do kapitol, z ktorých každá je venovaná nielen samotným Kornéliam, ale aj ostatným členom rodiny alebo dediny, v ktorej vyrastali. Sú to zozbierané spomienky a útržky životov, ktoré nás prevedú postupne až po aktuálne poslednú členku rodiny.

Kniha je napísaná jedinečným štýlom. Je veľmi hĺbavá, poskytuje množstvo pekných myšlienok, s ktorými som sa ja úplne stotožnila a pripomenula mi detské roky, kedy moja babka spomínala na minulosť a rozprávala nám, ako sa žilo predtým. Staršie ročníky sa ešte viac vžijú do atmosféry a mladé možno inšpiruje sa viac zaujímať o život prarodičov.

Keďže slovenských autorov veľmi nečítam, zrejme by som obišla aj túto knihu. Našťastie som sa nechala zlákať na úryvok z nej a jazyk akým je napísaná ma okamžite presvedčil, že toto sa mi bude určite páčiť. Nemýlila som sa. Ku Kornéliam sa určite ešte vrátim, myslím, že každým ďalším prečítaním môžu priniesť niečo nové.
Čítať viac
3.12.2022
Kornélie sú pre mňa kniha s veľkým K. A veľmi sa teším, že táto krásnôtka vyšla z pera slovenskej autorky. Lebo Kornélie patria presne medzi ten typ príbehov, ktorý vykúzli úsmev, naplní oči slzami, ale zároveň zahreje pri srdci.
Miestami mi kniha štýlovo pripomínala Šeptuchy alebo Šikmý kostel. Podobné príbehy zbožňujem. Rodinné kroniky zachytávajúce zvlášnosti, spomienky, výnimočné, ale aj tie úplné bežné udalosti.

Príbeh zachytáva život v malej dedinke plnej obyčajných ľudí a zvláštnych osobností, charakteristických pre asi každú neveľkú komunitu. A najmä rodinu, v ktorej sa tradovalo meno Kornélia. Pre niekoho možno nie úplné bežné meno, v tejto rodine však bola v každej generácii. Ale aj napriek tradíciam si ho musela dievčina zaslúžiť. A čím? Svojou silou a výnimočnosťou. Lebo s menom Kornélia sa spájala určitá zodpovednosť. Kornélia si pamätala množstvo múdrostí, bola rozvážna, svojská, nápomocná a najmä silná, lebo musela vedieť v rodine zastúpiť muža, ak zrovna žiadny nebol v blízkosti.

Dojem z obsahu umocňuje štýl, akým je príbeh napísaný. Autorka sa vyslovene hrala so slovami, bola až radosť prechádzať stránkami. Boli plné krásnych, smutno pravdivých myšlienok, vďaka ktorým sa aj vám začali vynárať spomienky na starú mamu, letá na dedine plné dobrodružstiev, bezstarostné noci plné príbehov, možno vymyslených, ale pre vás v tej chvíli absolútne skutočných.

Osobne nepoznám žiadnu Kornéliu. A teraz mi to je trochu ľúto, lebo asi každý by sme v živote jednu ženu s týmto menom potrebovali. Lebo mne sa odteraz bude meno Kornélia spájať s múdrosťou, ženskou intuíciou, silou a odhodlaním.
Čítať viac
20

Žijem si perfektný život, aj keď som ešte len na začiatku svojej cesty. Plním si sny a pracujem v knižnom vydavateľstve. Knihy sú a predpokladám, že už aj navždy budú, moja vášeň. Ľúbim ľúbiť, usmievať sa a cestovať. Popri knihách si vždy rada nájdem čas na prechádzky a dobré jedlo. O svoje knižné pocity sa delím aj na Instagrame na profile @adulkacitulka

Adriána Grečnárová
Overený zákazník
15.11.2022
4,5*

Kornélie je podmanivý román, ktorý napísal sám život. Je o ženách, o malej dedinke na juhu Slovenska, o prírode, o láske, o živote, o umieraní, o ničom a o všetkom zároveň. Je napísaný krásnym poetickým jazykom (priam by som povedala, že autorka Beata Balogová je naša kráľovná metafor a pekných viet). Vznáša sa nad ním závan melanchólie a celkovo je to príjemné, pomalé čítanie, ktoré s láskou odporúčam ďalej <3
Čítať viac
2.11.2022
Nádherný príbeh. Kornélie si ma získali svojím jazykom, prostredím, ale aj postavami. Všetky sú vykreslené tak skutočne, autorka nazerá do ich vnútra a približuje ich osudy do úplného detailu. Z celého príbehu dýcha dedina, mágia, rozoberá tému lásky, bolesti, rodiny a tragédií. O všetkom však píše tak poeticky, citlivo, s množstvom krásnych metafor a myšlienok na zamyslenie. Čítať viac
Simona
Neoverený nákup
1.11.2022
...zachovanie niečoho z toho starého...
Túto knižku som dostala ako darček k narodeninám. Po jej dočítaní mi v hlave beží jedna anglická fráza: gift that keeps giving alebo vo voľnom preklade dar, ktorý neprestáva obdarovávať.

Prechod slovenských novinárov zo žurnalistického textu do tvorby beletrie je väčšinou zaťažený ich povolaním. Ich knihy sú plné akože fiktívnych postáv, ktoré až príliš približujú temné kúty slovenských reálií.

Beata však čitateľovi ponúka úplnú pravdu o ľuďoch v jej živote, ktorých volá ich skutočnými menami namiesto vymyslených prezývok. A čo meno to poetický životný príbeh.

Najskôr som nevedela, ako s jej Kornéliami naložiť. Ako hodnotiť niečí život a postavy, ktoré človeka formujú od základov? Ale potom som v živote každej jej Kornélie našla dôverne známe osudy mojich Apolónii a Otílií.

Na záver jeden z mnohých citátov, ktoré upútali moju pozornosť:

"Nepripravovali ma na rýchlo meniaci sa svet, ale skôr na zachovanie niečoho z toho starého, ktorý sa už vtedy míňal a jeho okraje sa strácali ako okraje strán starej krehkej knihy."
Čítať viac
20
Overený zákazník
26.10.2022
Príbehy o silných ženách, ktoré menili svet v detailoch.
Príbeh Kornélie vonia dedinou, tajomnom, rodinou i láskou. Beata Balogová má krásne farbistý jazyk, plný metafor, prirovnaní a niektoré vety sú tak vyšperkované, že si ich budete vypisovať do zápisníka. Bude vás baviť už len samotné čítanie.

---- „Prečo stále opakuje, že zomrie?“ spýtala som sa Mamaky.
„Lebo nevie, ako by mala žiť. Ľudia, ktorí to nevedia, si myslia, že po smrti budú lepší, že to celé zvládnu lepšie ako život.“----

Rozprávačka Alma je etnická Maďarka a jej meno v maďarčine znamená jablko. Rozpráva príbehy generácií žien, ktoré si odovzdávali meno Kornélia namiesto priezviska. A tak sa v tejto kronike rodiny stretneme s všednými i nezvyčajnými ľuďmi a udalosťami. Príbehy o čudákoch, o cestovateľovi, ktorý sa nikdy nevrátil z Ruska, o lietajúcom chlapcovi, o sestrách, ktoré nikdy nedospeli, ale aj o spievajúcom chlapcovi.

---- Mamakina láska bola láska pokoja, láska dažďov, láska prišívania gombíkov na detské pyžamá, láska triedenia fazule, ktorá visela v plátennom vrecúšku pod schodmi. Láska cibule šuchotajúcej v obrovskej debne. Bola to láska skorých večerov a skorých rán. Sladká láska lekváru a láska vône bazaliek. Láska tušenia a nevyslovených vecí.----

Tie malé príbehy o rodine, dedine, živote a smrti, láske a nenávisti často pobavia, rozosmejú, aj dojmú, ale v každom sa skrýva čosi viac. Majú v sebe mikroposolstvá, poetiku, nenápadnú myšlienku a všetky približujú svet Maďarov na južnom Slovensku – láskavo a nekonfliktne. Je to príbeh zložený zo silných žien, ktoré ovplyvňovali svet v detailoch, no neraz to malo výrazné dôsledky.

---- Myslela som si, že lásku je možné len tak vdýchnuť ako vôňu levandule z Mamakiných vankúšov, ako ostrý ranný vzduch, keď človek vyčerpaný sýtou nocou roztvorí dokorán okná svojej spálne. Ale nie je to tak. Ak ju už máte v pľúcach, musíte sa naučiť nanovo dýchať a neprestávať, ani keď vás stlačí objatie, na ktoré ste neboli pripravení, alebo ak utŕžite úder, pod ktorým vám praská hrudný kôš.----

Kornélie je príbeh o našich koreňoch a minulosti, ktoré nás nemusia vždy len ťažiť. Práve naopak, možno aj my dokážeme zachraňovať svet v jeho malých detailoch, ako mi povedala autorka. Len potrebujeme poznať sami seba, svoje limity, chápať iných, rešpektovať ich.
Pri čítaní tejto knihy sa možno prenesiete na dedinu ku svojím starým rodičom, budete cítiť neopakovateľnú vôňu starého, možno trošku navlhnutého domu. Budete počuť typický dedinský ruch a hlásenie z amplióna. Do nosa sa vám dostane vôňa čerstvo upečenej štrúdle a hlavne vareného slivkového lekváru. A vás to všetko pohladí po duši a začnete sa blažene usmievať...

---- Slivkový lekvár je fenomén. Varili ho vo veľkom kotle na dvore. Natrhali sa slivky a vydrapili z ich telíčok kôstky ako malé skamenené srdiečka. Slivky sa miešali v kotloch celé hodiny a všetko voňalo modrofialovo ako koža roztvorených sliviek.----
Čítať viac

Vydavateľstvo Ikar

Čítať viac

„Knihy sú ako korenie. Zvýrazňujú naše dni, nepripomínajú nám našu všednosť, ale umožňujú nám zreteľne si uvedomiť, koľko cestičiek môže každý nájsť vo svojom živote. Cestičiek k radosti, láske, pokoju či dobrodružstvu.“