Vianoce
Knihy sú ten najobľúbenejší vianočný darček - Martinus, 2023
Hviezdna brána - Ingvild H. Rishøi, Tatran, 2022

14,60 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Hviezdna brána

Príbeh o Vianociach

Ronja a jej staršia sestra žijú s otcom v chudobnej štvrti Osla, v Tøyene. Nemajú toho veľa, ale majú jeden druhého. Šarmantný otec zbožňuje svoje dcéry, ale ešte viac miluje... Čítať viac

4,9 26 hodnotení
Vydavateľstvo
Tatran, 2022
140 strán
2 hodiny čítania

Ronja a jej staršia sestra žijú s otcom v chudobnej štvrti Osla, v Tøyene. Nemajú toho veľa, ale majú jeden druhého. Šarmantný otec zbožňuje svoje dcéry, ale ešte viac miluje alkohol a oslavy v krčme. Blížia sa Vianoce a ich otec znovu prišiel... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
14,90 €

14,60 €

-2 %
Na sklade > 5 ks
Posielame ihneď
Stíhame do Vianoc

Dostupné v 16 knižniciach. Požičať v knižnici

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Ako vietor - Katarína Gillerová, Slovenský spisovateľ, 2023

Viac o knihe

Vianočný príbeh o deťoch, rodičoch a pravde.

Ronja a jej staršia sestra žijú s otcom v chudobnej štvrti Osla, v Tøyene. Nemajú toho veľa, ale majú jeden druhého. Šarmantný otec zbožňuje svoje dcéry, ale ešte viac miluje alkohol a oslavy v krčme. Blížia sa Vianoce a ich otec znovu prišiel o prácu. Po veľmi krátkej abstinenčnej prestávke sa vracia k svojim démonom a dievčatá si musia poradiť bez neho. Aby šestnásťročná Melissa zabezpečila rodine skromný príjem, pred vyučovaním a po ňom pomáha predávať vianočné stromčeky. Jej desaťročná sestra Ronja zase predáva vence a viazaničky čečiny. Otec zatiaľ vysedáva v neďalekej krčme, v Hviezdnej bráne.

Hviezdna brána je netypický vianočný príbeh zo súčasnosti, no napriek tomu nestráca čaro sviatkov. Rozpráva o láske a o Vianociach, o deťoch, ktoré musia dospieť skôr, ako by mali, aj o dospelých, ktorí nezvládajú úlohu rodiča. Hovorí však aj o solidarite medzi ľuďmi, ktorí síce nie sú najbohatší, ale všímajú si svojich blížnych, vidia ich problémy, a keď treba, pomôžu...
Čítať viac
Originálny názov
Stargate - en julefortelling
Počet strán
140
Väzba
pevná väzba
Rozmer
130×200 mm
Hmotnosť
259 g
ISBN
9788022213806
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1719967
Štýl
dobrodružný
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Nórsko
Vydavateľstvo
Tatran
Pre koho
pre dospelých
Ostatné
vianočné
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,9 / 5

26 hodnotení

24
0
0
1
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

12
Tieňová sestra - Lucinda Riley, 2020
Práve čítam
Tieňová sestra

Koľko kníh prečítaš, toľkokrát prežiješ život a si človekom....hrdinom všedných i nevšedných dní.

Magda Haceková
Overený nákup
7.1.2023
Malá útla knížočka....jednohubka....avšak smutný príbeh malej Ronje, jej sestry a otca alkoholika....napriek ťažkej téme, je kniha plná nádeji a lásky, solidarity a všímavosti ľudí....a o Vianočných stromčekoch. Čítať viac
5.1.2023
Netypický vianočný príbeh.
Príbeh o Vianociach, ale nie typický, voňavý. Je reálny, až hrozivo reálny.
Dve sestry žijú v chudobnej štvrti Osla spolu s otcom, alkoholikom.
Otec má svetlé chvíľky, kedy nepije a príkladne sa stará o deti. Je vidieť, že ich nesmierne miluje, ale stačí to? Keď zas volá závislosť, sestry sa o seba musia postarať samé. Naopak majú krásny, súdržný vzťah, veľmi blízky.
Mladšia Ronja ešte verí, že otec to zvládne a všetko sa zmení. Uteká si do sveta fantázie, a práve to jej pomáha v ich ťažkej situácii.
Záver ma na totálku rozbil a ešte som sa neposkladala späť.
Príbeh sa hlboko vrýva pod kožu a do srdca.
Čítať viac
Adra
Neoverený nákup
2.1.2023
Ak hľadáte krásnu romantickú knihu s Vianočnou atmosférou, tak ste zle.
Toto je totiž pravý opak.
Veľmi ťažko sa mi k tejto knihe hľadajú slová. Tak moc ma chytila za srdce a pritom tie emócie neviem vôbec vyjadriť. Trvalo mi veľmi dlho spamätať sa a poskladať si aspoň zopár čriepkov svojho srdca po jej dočítaní.
Čakala som totiž milý príbeh o deťoch a Vianociach, o ich snoch, ktoré budú kúzlom Vianoc naplnené a dostala som príbeh plný smútku, hnevu, nezodpovednosti a dospelosti na tom “nesprávnom” mieste, nádeji a štipky dobra, ktoré sa ešte na tomto svete nájde a našťastie sa našlo aj v tomto príbehu, pretože presne to si celý čas prajete, aby sa ho našlo čo najviac.
Je neuveriteľné, že táto kniha má len 140 strán. Autorka totižto do nej dokázala vložiť niečo neskutočné, neopísateľné, čo by si mal prečítať každý, ale dopredu upozorňujem, že to bude bolieť a ešte dlho to vo Vás bude rezonovať.
Čítať viac
17
Overený zákazník
30.12.2022
Útla, uzučká kniha, ktorá nesie v sebe tak veľa

Až som sa čudovala, že tak tenučká kniha koľko toho v sebe schováva…

Smutnokrásny príbeh o Vianociach, o jeho krásnej stránke, ale aj o jeho oveľa menej krajšej… o súrodeneckom pute medzi dvomi dievčatami, ktoré mali jedna druhú… o ich otcovi - alkoholikovi… o kamarátoch, ktorých človek spozná v núdzi… o vzájomnej pomoci… ale aj o neochote niektorých dospelých…

Nečítala som ešte nič podobné, čo by malo v sebe tak veľa a tak protichodných, zamyslenia sa hodných situácii…

Zvláštne, ale veľmi pekné spracovanie knihy. Určite ju odporúčam, aj takto kľudne v povianočných časoch. Je dobré ju mať vo svojej knižnici a vracať sa k nej…

Táto kniha, tento príbeh určite ponúkne veľa čitateľom, o zamyslení sa nad sebou… či už sme alebo nie v podobnej situácii… aká dôležitá je pomoc druhému, nielen na Vianoce, ale hocikedy… nesmieme sa nechať uniesť a musíme vedieť podať nezištnú pomoc pre toho druhého… svet sa stane len vtedy krajším miestom…
Čítať viac
28.12.2022
“Zázraky sa stávajú,” hovorieval školník. “Niekedy jednoducho neexistuje iné východisko, a vtedy sa stane zázrak.”

Sprvu som sa príbehu trochu bála. Otec, bojujúci s alkoholizmom, dve dcéry, nútené predčasne dospieť… Ale knižka ma chytila od prvej strany a nepustila. Je to veľmi silné čítanie na tak malú knižku. Miestami neznesiteľne smutné. Zároveň však - rozprávané desaťročnou Ronjou - občas humorné a obrovsky láskavé. A v konečnom dôsledku zázračné, ako sa na príbeh o Vianociach patrí.

Nádherne napísané. Väčšinu som čítala so stiahnutým hrdlom a stále sa z toho spamätávam. Autorka vie krásne vystihnúť detské myslenie a fantáziu. Je neuveriteľné, ako veľmi deti ľúbia svojich rodičov, aj napriek všetkým ich chybám, a ako sú neustále pripravené nám odpúšťať.
Čítať viac
23.12.2022
Kniha rozpráva o dvoch sestrách, ktoré museli dospieť skôr než by mali. Žijú len s otcom, ktorý síce svoje dcéry ľúbi, ale niekedy láska nestačí a treba aj konať, čo sa však nie vždy v tejto rodine deje. Otec sa v pravidelných obdobiach vracia k alkoholu a nie je schopný sa o svoje dcéry starať. Má však aj svetlé chvíľky, keď má prácu, nechodí večer po krčmách, ale spraví nákup a rozpráva sa s dievčatami.

Na prvý pohľad sa zdá táto kniha ako veľmi smutná a nebudem klamať aj je. Je to ten typ príbehu, ktorý sa do vás vryje, rozplače vás a bude sa vám z času na čas pripomínať. Nie je to však len o smútku, ale krásne poukazuje aj na to dobro, ktoré Vianoce predsalen vždy magicky prinášajú. Všímavosť, láskavosť a starostlivosť ľudí, často aj cudzích, pevné sesterské puto a priateľstvá. Tieto všetky pekné veci dodajú v príbehu nádej na krajšiu budúcnosť.

Už podľa anotácie mi bolo jasné, že nepôjde o typický veselý vianočný príbeh. Občas je však potrebné sa zastaviť a uvedomiť si, že nie každý prežíva veselé Vianoce a jeho jediným problémom je nestíhanie a naháňanie sa za dokonalými sviatkami.

Nič nie je samozrejmosť, vážme si čo máme a buďme vďační, pretože vždy je začo. A táto kniha je skvelou pripomienkou. Odporúčam každému.
Čítať viac
23

Zboňujem knihy a každú voľnú chvíľu trávim buď sledovaním noviniek a zapĺňaním svojho wishlistu, alebo tým, že čítam knihy. Väčšinou čítam hneď dve naraz :-) Jednu v práci a jednu doma. Čítam rôzne žánre, a mám mániu zbierať všetky knihy od autora, ktorý sa mi zapáči.

Alžbeta Szomolaiová
Overený zákazník
22.12.2022
Nádherný a predsa smutný príbeh
Ronja a Melissa vyrastajú s otcom alkoholikom a hoci sa ich otec snaží zamestnať ako predajca stromčekov, láska k alkoholu je silnejšia. Melissa sa rozhodne že otca v práci zastúpi a snaží sa tak postarať o rodinu....Celý príbeh je vyrozprávaný z pohľadu jej malej sestry. Krásny a zároveň veľmi dojímavý príbeh odohrávajúci sa tesne pred Vianocami. Čítať viac
21.12.2022
Hviezdna brána
Hviezdna brána nie je žiadnou vianočnou rozprávkou. Je to sen o Vianociach so stromčekom, otcovi alkoholikovi a zimnom chlade.

Od kŕmenia veveričky malým dievčatkom s tajomným školníkom za chrbtom, sníva Ronja o chalúpke a Vianociach. Detskú túžbu o lepšom zajtrajšku dopĺňa v knižke ľudská dobrosrdečnosť a cítenie so sociálne slabšími. S každým ďalším predaným vianočných stromčekom som sa blížila ku koncu, z ktorého som mala strach od prečítania prvých strán.

Počas čítania som mala pár nezodpovedaných otázok, čudujúc sa pre neprítomnosť osoby, tak dôležitej pre deti, pochybovala som o skutočnej existencii niektorých postáv a vytvárala si tie najhoršie scenáre. Dovolila som si dúfať…až som nakoniec spadla. Aby som sa dokázala opäť postaviť, nepotrebovala som k tomu nohy ani pomocné ruky, ktoré by ma zdvihli. Musela som polepiť rozbité kúsky srdca a nechať čas, aby ma vyliečil zo 140 stranovej knižky, ktorú som možno prečítala do 2 hodín, ale zostala so mnou ešte dlho po jej prečítaní.
Čítať viac

Recenzie, kritiky

„V románe Hviezdna brána nájdete všetko, čo v správnom vianočnom príbehu nesmie chýbať.“
Gerd Elin Stava Sandve, Dagsavisen

„Poviedky Ingvild Hedemann Rishøiovej obohacujú žáner. Autorka sa vďaka dôkladnej znalosti ľudskej povahy a jemnej rovnováhe medzi empatiou a citlivosťou dokáže vžiť do problémov svojich hrdinov. Výsledok je srdcervúci a melancholický, miestami dokonca trochu absurdný, akoby na nás autorka sprisahanecky žmurkala. Je to skutočne originálna a osobitá spisovateľka.“
Porota Ceny P. O. Enquista

„Závan čistého kúzla Vianoc.“
Joakim Tjøstheim, Dagbladet

„Dojímavý vianočný príbeh Ingvild H. Rishøiovej je súčasný a zároveň nadčasový.“
Ole Jacob Hoel, Adresseavisa

„Úžasný román Ingvild H. Rishøiovej by mal tento rok ležať pod každým vianočným stromčekom.“
Ellen Sofie Lauritzen, Dagens Næringsliv

RECENZIA: Ingvild H. Rishoi – Hviezdna brána (Príbeh o Vianociach) (Denisa Patáková), precitane.sk

Vydavateľstvo Tatran

Čítať viac

„Pravda nie je vždy krásna, ale aj napriek tomu po nej túžime.“

Príbehy na dobrú noc pre rebelky 2 - Elena Favilli, Francesca Cavallo, 2018
Príbehy na dobrú noc pre rebelky 2
Elena Favilli, Francesca Cavallo