Pomôžte nám zlepšiť náš web!  
Prihláste sa na rozhovor s nami

Slepá vŕba a spiaca žena
E-kniha

Dvadsaťštyri majstrovských poviedok z rokov 1979 až 2006 sú mimoriadne skvelou ukážkou autorovho strhujúceho rukopisu a podmanivosti jeho krátkych próz. V príbehoch, ktoré sa... Čítať viac

4,1 30 hodnotení
Vydavateľstvo
Slovart, 2023
496 strán
7 hodín čítania

Dvadsaťštyri majstrovských poviedok z rokov 1979 až 2006 sú mimoriadne skvelou ukážkou autorovho strhujúceho rukopisu a podmanivosti jeho krátkych próz. V príbehoch, ktoré sa odohrávajú v Japonsku, Taliansku, Grécku či ... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

12,59 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Dvadsaťštyri majstrovských poviedok z rokov 1979 až 2006 sú mimoriadne skvelou ukážkou autorovho strhujúceho rukopisu a podmanivosti jeho krátkych próz. V príbehoch, ktoré sa odohrávajú v Japonsku, Taliansku, Grécku či na Havaji, opäť provokuje fascinujúcim a nekompromisným stieraním hranice medzi možným a nemožným, presvedčivo zachováva rovnováhu medzi oboma týmito svetmi, plynulo prechádza zo sveta každodennosti do sveta snov, a práve v tom balansovaní na hrane nemilosrdne odhaľuje temné aj krehké stránky nás všetkých a zraniteľnosť našej duše.
Čítať viac
Originálny názov
Mekura janagi to nemuru onna
Počet strán
496
Rok vydania
2023
Edícia
MM
Naše katalógové číslo
1846435
Štýl
psychologický, filozofický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Japonsko
Vydavateľstvo
Slovart
Pre koho
pre dospelých
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,1 / 5

30 hodnotení

16
7
2
3
2

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

7.1.2024
:(
Poviedky ma nezaujali a to som sa fakt snažila. Prečítala som 1/3 knihy a potom som to vzdala. Knihu som si vybrala na základe kladných recenzií, no mňa sklamala. Niektoré poviedky ani neviem o čom vlastne boli, chýbalo mi pri nich ponaučenie, dej, ale i koniec. Nuž, možno nesadla len mne, možno som ju nečítala v správnom čase. Čítať viac
29.4.2023
Slepá vŕba a spiaca žena alebo moje prvé "zoznámenie" s autorovou tvorbou. Autor a špeciálne táto kniha je všeobecne chválená, a tak som sa do nej pustila s veľkými očakávaniami, obzvlášť, ak ide o poviedky, ktoré nečítam často.

Kniha obsahuje 24 poviedok, ktoré sú úplne odlišné, čo bude zrejme tým, že boli písané v rôznych časových obdobiach. Po prečítaní prvej poviedky som si povedala "ok" a čítala ďalej bez akéhokoľvek ohúrenia, no postupne sa wau efekt dostavil a autor si ma získal svojským štýlom písania, zaujímavými postavami v rôznych častiach sveta. V poviedkach odkrýva kladné a záporné vlastnosti ľudí, ktoré donútia čitateľa premýšľať najmä, ak ide o poviedku s neuceleným záverom. Musím sa priznať, že otvorených záverov nie som fanúšik, čiže s tým som trošku bojovala, a preto sa mi niektoré páčili viac a iné naopak pomenej. Celkovo na mňa kniha pôsobila veľmi ľudsky, citlivo, ba priam až obyčajne, v čom sa ukrývalo čaro autorovho písania.

Každopádne som rada, že som po ako prvej knihe z autorovej tvorby siahla práve po tejto a navnadila ma na jeho tvorbu.
Čítať viac
Matej
Neoverený nákup
12.4.2023
Patrí medzi mojich obľúbených autorov a ani tentoraz nesklamal.
Dvadsaťštyri majstrovských poviedok. V príbehoch, ktoré sa odohrávajú v rôznych kútoch sveta stiera hranice medzi možným a nemožným, presvedčivo zachováva rovnováhu medzi oboma týmito svetmi, plynulo prechádza zo sveta každodennosti do sveta snov, a práve v tom balansovaní na hrane nemilosrdne odhaľ uje temné aj krehké stránky nás všetkých a zraniteľnosť našej duše.
Čítať viac
Viera Kútiková
Neoverený nákup
11.4.2023
Slepá vŕba a spiaca žena
Dokonalé. Poviedky, eseje? Dávno sa mi nedostala do rúk kniha, ktorá by bola svojou formou a obsahom tak fascinujúca. Som rada, že som tú krátku recenziu kdesi neprehliadla a knižku čítam... Iný svet, iný prístup ku svetu, iné myšlienkové postupy a iné podanie toho všetkého... Odporúčam, vrele. Čítať viac
10.4.2023
Názor čitateľa
Táto recenzia predstavuje súhrnné a spriemerované hodnotenie všetkých poviedok obsiahnutých v knihe. Ako by sa dalo očakávať pri každej poviedkovej zbierke aj tu platí, že niektoré poviedky boli výborné (napríklad Zrkadlo), niektoré priemerné a pár podpriemerných, až veľmi slabých (napríklad poviedka Kraby). S Murakamim mám špecifický vzťah. Jeho realistickú tvorbu mám veľmi rád. Horšie je to už s tou surrealistickou. V tejto knihe je mix oboch a tak sa mi to hodnotí ťažšie. Autorov štýl písania je originálny a prakticky všetky poviedky začínajú veľmi pútavo. Horšie je, že niektoré idú kamsi do stratena a končia takpovediac bez rozuzlenia alebo širšieho kontextu. Je vidieť, že poviedky pochádzajú z rôznych období a autor ich písal v rôznych náladách. Ak ste fanúšikovia Murakamiho, táto zbierka rozhodne stojí za prečítanie. Som si istý, že tam nájdete poviedku, ktorú si obľúbite. Pokiaľ ste však od neho ešte nič nečítali, týmto určite nezačínajte. Čítať viac
4

Milujem čítanie kníh, ktorých dej ma unáša do knižného sveta. Nájdete ma aj ako knihomolky_spod_tatier na ig.

Jana Imrichova
Overený zákazník
31.3.2023
rôznorodosť
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Tematicky sú poviedky rôzne, akoby písaní v iných náladách, všetky však iste zaujmú už len svojím začiatkom. Niektoré sa končia priamo, iné akoby plynuli kamsi do stratena. Murakami nás vo svojich 24 poviedkach pozýva do životných okamihov mnohých ľudí, ponúka nám rôzne osudy a rôzny postoj k nim. V poviedkach sa vyskytnú aj originálne postavy, akými sú chudobná teta, ktorá vám sadne na chrbát a budete ju tam mať dovtedy, kým si to ona nerozmyslí, opica, ktorá symbolizuje pravdu a hoci je škaredá, je múdra, temné havrany, ktoré požierajú špicaté koláčiky... No v každej jednej poviedke vystupujú obyčajní ľudia, v ktorých sa vie nájsť aj čitateľ a odniesť si z ich myšlienok niečo aj do svojho vlastného.

V knihe Spiaca žena a slepá vŕba nájde čitateľ v prvom rade rôznorodosť. Príbehy, odohrávajúce sa v rokoch 1979 až 2006 to priam naznačujú už len svojím časovým ukotvením.
Priestorovo autor príbehy umiestňuje tiež do viacerých krajín, akými sú Japonsko, Taliansko, Grécko či Havaj. Tieto skutočnosti knihe dávajú akúsi pestrosť pri čítaní, ktorej sa asi väčšina čitateľov poteší, no niekomu to sadnúť nemusí a poviedky sa mu môžu kvalitou zdať až priam diametrálne odlišné, keďže každá je navyše napísaná trochu inak a v čitateľovi zanechá iný pocit.
V celej knihe autor stiera hranice medzi reálnym a vymysleným, tieto svety sa občas úplne oddeľujú, no väčšinou sa prelínajú, prechádzajú jeden do druhého, pričom Murakami nad nimi drží prísnu rovnováhu. Tieto svety nám zobrazujú okamihy z každodenného života, ale i okamihy, ktoré sú akýmsi snom, víziou. Toto oscilovanie môže byť pre čitateľa naozaj zaujímavé.
Autor v knihe odkrýva mnohé ľudské vlastnosti, pričom vyzdvihuje tie pekné, ale odhaľuje aj tie temné. Nastavuje tak akési pomyselné zrkadlo aj každému čitateľovi a núti ho zamyslieť sa aj nad jeho charakterom.

Murakamiho poviedky v knihe zanechajú po dočítaní akýsi zvláštny pocit. Nekončia posledným slovom, ďalej vo vás plynú, doznievajú. Je to smútok, strach, ľútosť, radosť, nádej, obdiv, ktoré v nás autor rozdúchava a núti nás znovu a znovu si ich pripomenúť aj vo vlastnom živote a nanovo ich pri čítaní prežiť. Murakami nám v knihe pripomína, že svet nie je len odtiaľ potiaľ, ale že v každom okamihu sa dá nájsť niečo hlbšie, podpovrchové, precítenejšie.
Čítať viac
28.3.2023
Čítať Murakamiho je ako snívať. Bez ohľadu na to, čo od neho čítam, jedna vec sa nikdy nemení: Vždy si spomeniem, že príbehy je možné podať ohromne originálne a, že svet je omnoho pestrejší, než sa nám v bežnej všednosti môže zdať. Tento "reminder" ma vždy poteší a je to dôvod prečo sa k jeho príbehom vraciam. Čítať viac

Haruki Murakami

Čítať viac

Vydavateľstvo Slovart

Čítať viac

„Na koláčikoch niečo je. Vyjadrujú lásku. Sú to také malinké instantné objatia.“

Pekáreň v Brooklyne - Julie Caplin, 2021
Pekáreň v Brooklyne
Julie Caplin