Tělo sčítá rány
E-kniha

Jak trauma dopadá na naši mysl i zdraví a jak se z něj léčit

Trauma nelze obejít. Jeho následky zažívají mnozí – možná vy, možná vaši blízcí. Vždy však ovlivňuje životy všech okolo. A není v silách trpícího, aby projevy v podobě depresí,... Čítať viac

5,0 45 hodnotení
Vydavateľstvo
Jan Melvil publishing, 2021
Počet strán
496

Trauma nelze obejít. Jeho následky zažívají mnozí – možná vy, možná vaši blízcí. Vždy však ovlivňuje životy všech okolo. A není v silách trpícího, aby projevy v podobě depresí, chronických potíží, alkoholismu, sebepoškozová Čítať viac

  • EPUB MOBI
  • Čeština

14,95 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Ďalšie e-knižné vydania
Telo si pamätá - Bessel van der Kolk, Tatran, 2022
PDF EPUB MOBI
Slovenčina, 2022
Ihneď na stiahnutie

27,90 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Trauma nelze obejít. Jeho následky zažívají mnozí – možná vy, možná vaši blízcí. Vždy však ovlivňuje životy všech okolo. A není v silách trpícího, aby projevy v podobě depresí, chronických potíží, alkoholismu, sebepoškozování či pocitů studu a osamělosti zvládl bez pomoci.
Bessel van der Kolk popisuje s laskavostí a otevřeností příběhy, s nimiž se setkal v klinické praxi, a dělí se o výsledky svých výzkumů v oblasti terapie posttraumatické poruchy. Prokázal jimi, že zanedbávané či zneužívané děti, účastníci nehod a katastrof, váleční veteráni či oběti násilných činů potřebují víc než medikamenty. Skutečné uzdravení vede přes hledání cesty k sobě samým, k vlastnímu tělu, které si v nekonečné smyčce udržuje otisk prožitého utrpení. I díky van der Kolkově práci se lze vydat na možná dlouhou, ale nadějnou cestu k lepšímu a plnějšímu životu.

Mimo jiné se dozvíte:
- Trauma negativně ovlivňuje tělo i mozek a mění schopnost zažívat radost,
důvěru, ovládat se a vnímat své tělo.
- V rozvoji vývojové traumatické poruchy hrají roli geny, hormony i rodičovská péče a láska v prvních letech života.
- Sebedestruktivní chování je často vyvoláno snahou znovu cítit a získat kontrolu nad svým životem.
- Projevy traumatu často dostávají nálepky nejrůznějších diagnóz, terapie je však
neúčinná, pokud neřeší skutečnou podstatu potíží.
- Trýznění lidé popírají realitu a oddělují se od ní, aby přežili. Přestávají tak chápat, kým jsou, co cítí a čemu a komu mohou důvěřovat.

Autor své pacienty vybízí, aby se zapojili do libovolné formy práce s tělem, která napomáhá obnovení zdravého vztahu k sobě i k druhým. V knize proto najdete doporučení na inovativní léčebné postupy od metod neurofeedbacku přes meditaci až po sport, hudbu, jógu či kurzy herectví. Přístupným způsobem tak dává naději všem, kteří dosud trpěli.
Čítať viac

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

45 hodnotení

43
2
0
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

2.5.2024
Trauma nemusí byť len ťažká
Veľa z nás si prežilo traumy, o ktorých si ani neuvedomujeme, že to boli traumy.
- Táto kniha pekne a pútavo vysvetľuje veľa okolo traumy a toho, ako ju liečiť, ako sa s ňou vysporiadať.
- Výborná kniha, veľmi dobre sa číta.
- Odporúčam každému, kto nielen prežil nejakú traumu, ale zaujíma sa aj o osobný rozvoj , psychológiu.
- je mi ľúto toľkých ľudí, niektorých aj priamo tých, ktorí sú spomenutí v knihe, tí ktorí prežili rôzne traumy a trápia sa s nimi. Najmä tých znásilnených detí, to je naozaj smutné a som rád, že sa autor venuje tomu tak do hĺbky a že napísal túto knihu, ktorá určite pomohla a pomôže veľa ľuďom.
Čítať viac
25.3.2024
Úžasná kniha, ktorá ma neskutočne bavila a o ktorej som počas čítania všetkým v mojom okolí rozprávala. Napísaná veľmi čitateľne, zaujímavo a aj pre laika je pochopiteľná.
V knihe som sa dočítala množstvo zaujímavých životných príbehov a osudov a ako rôznorodo dokážu na človeka zapôsobiť. To ako sa s traumou vyrovnáva celé telo a, že môže mať za následok aj fyzické, zdravotné problémy.
Kniha ponúkla aj niekoľko spôsobov ako pomôcť ľuďom, ktorí prežili traumu a mne ako k takým ľuďom pristupovať a vnímať ich.
Zároveň sa v knihe dozvieme aj o fungovaní mozgu a nervovej sústave a to ma veľmi bavilo...
Čítať viac
Zelinková Magdaléna
Neoverený nákup
27.8.2023
Tělo sčítá rány
Kniha je napísaná zaujímavo, má aj laický a čiastočne aj odborný pohľad na danú tématiku.
Prináša mnoho poznatkov, z ktorých je možné zobrať si veľa do života a pochopiť vplyv traumatických zážitkov na fungovanie v živote.
Čítať viac
29.6.2023
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Pre ľudí, ktorí si toho v živote už mnoho preskákali, a najmä bez toho, aby o tom niekto vedel, z dôvodu uvalenia spoločenského tabu svitá knihou Telo si pamätá nová nádej. Z vývoja možností doterajšej liečby, ktoré táto kniha mapuje je úžasne vidieť, ako veda necúva, ale našťastie napreduje. Hádže konkrétne, nie iba pomyseľné záchranné koleso, pretože empaticky opisuje, ako sa dá pomôcť spôsobmi, ktoré si ani neuvedomujete, že už vlastne vykonávate. Vyhľadala za vás formy liečby, ktoré by mohli fungovať. Naučí vás nielen pomenovať to, čo vás ťaží, ale sa s tým aj vyrovnať a zabrániť, aby sa to zopakovalo v takej intenzite, ak aj vôbec. Vlieva do žíl pozitívny náboj. Príjemným hlasom obetiam priamym či sprostredkovaným hovorí, že keď vás niečo negatívne poznačí, neznamená to, že ste zlyhali. Pokojne hlása, že je bezpečné uvoľniť sa. Tolerovať svoje emócie. Dovoliť si ich, nech sú akékoľvek. Neodsudzuje človeka za ne. Neignoruje vás. Práve naopak. Zo záujmom hľadí priamo na vás, na všetky vaše vekové ja. Spolu s vami mení a vyvíja pohľad na to, ako sa vnímate vy sami. Táto publikácia lieči. I preventívne. S ňou z vás bude úplne nový človek. Tak veľa zdaru, bojovníci! Dúfam, že sa k vám dostane včas. Čítať viac
22.6.2023
Oplatí sa prečítať
Napriek tomu, že netrpím žiadnou významnou traumou (chvalabohu), čítanie tejto knihy ma pohltilo. Je to výborná publikácia nabitá toľkými informáciami, že si viem predstaviť, že by mohla byť povinnou literatúrou pri štúdiu psychológie. Autor vysvetľuje ako funguje mozog, hovorí o rôznych technikách, ktoré pomáhajú ľuďom s traumami (PTSD, znásilnenie, týranie, prežitie nepeknej nehody,...). Čítať viac
Daina
Neoverený nákup
11.5.2023
Topka
Skvelá kniha, ktorá konečne spája viac zjavných problemov v oblasti duševného zdravia dohromady a podáva komplexný obraz, povinné čítanie pre všetkých odborníkov. Už len dúfať, že poznatky z nej sa čo najskôr budú využívať v lekárskej a psychologickej praxi. Čítať viac
Ivan V.
Neoverený nákup
17.6.2023
Preco len pre odbornikov? A kto je odbornik? Čítať viac
Adra
Neoverený nákup
10.5.2023
Asi každý z nás si nesie svojim životom nejakú traumu. Čo to trauma vlastne je a ako sa s ňou vysporiadať, aj keď možno nie úplne, a veľa ďalšieho nám viac objasní Bessel van der Kolk v jeho knihe.

Knihu som niekoľko týždňov obchádzala aj napriek jej pozitívnym ohlasom a mojej záľube v psychológií. Mala som totiž pocit, že text bude moc odborný, no po niekoľkých odporúčaniach som neodolala a musela si zaobstarať svoj výtlačok.

Aj keď to nie je čítanie na pár posedení, ale skôr na veľa príjemných večerov, aby ste to všetko poriadne spracovali, tak som neskutočne rada, že sa mi nakoniec do rúk dostala. Je písaná pomerne jednoducho, s pár odbornejšími vecami, ale nebojte sa, autor ich opisuje fakt aj pre laikov a všetko Vám dopodrobna vysvetlí. U mňa sa zaradila medzi must have knihy a dala mi neskutočne veľa.
Čítať viac

Vydavateľstvo Jan Melvil publishing

Čítať viac

„Život pozostáva z malých rozhodnutí, ktoré robíme, z jednotlivých momentov, ktoré majú moc všetko zmeniť.“

Kniha stratených mien - Kristin Harmel, 2021
Kniha stratených mien
Kristin Harmel