Audiokniha
Kreutzerova sonáta - Lev Nikolajevič Tolstoj, Supraphon, 2021
Audiokniha
Audiokniha
Kreutzerova sonáta - Lev Nikolajevič Tolstoj, Supraphon, 2021
Audiokniha

Kreutzerova sonáta
Audiokniha

Ve světové literatuře je jen málo děl tak slavných jako Tolstého Kreutzerova sonáta. Když v roce 1890 vyšla, způsobila senzaci, která v kulturních dějinách neměla obdoby. ... Čítať viac

Vydavateľstvo
Supraphon, 2021
Interpret
Dĺžka
1:00

Ve světové literatuře je jen málo děl tak slavných jako Tolstého Kreutzerova sonáta. Když v roce 1890 vyšla, způsobila senzaci, která v kulturních dějinách neměla obdoby. Jestliže ji někdo neznal, pak to byl – podle tehdejších zpr Čítať viac

  • MP3 na stiahnutie
  • Čeština

2,53 €

Ihneď na stiahnutie

Naši škriatkovia odporúčajú

Kreutzerova sonáta - Lev Nikolajevič Tolstoj, Supraphon, 2021
Audiokniha
2,53 €

Viac o audioknihe

Ve světové literatuře je jen málo děl tak slavných jako Tolstého Kreutzerova sonáta. Když v roce 1890 vyšla, způsobila senzaci, která v kulturních dějinách neměla obdoby. Jestliže ji někdo neznal, pak to byl – podle tehdejších zpráv – snad jen negramotný nebo ten, kdo se o literaturu a o vztahy muže a ženy vůbec nezajímal, či kdo žil ve zvlášť zapadlém koutě světa. Podivuhodně smělé a působivé odhalení manželských neladů, jakým tato povídka bezesporu je, nenechalo nikoho lhostejným. Nebylo místa, kde by se o ni nevedly vášnivé spory. Staromilci v Rusku byli pohoršeni až k nepříčetnosti. V jiných zemích bylo zase toto dílo soudně pronásledováno, včetně zemí českých. Boj o Kreutzerovu sonátu trval u nás bezmála dvacet let, než se podařilo výnos soudu zrušit. Tolstého "sexuální" novela, jak bychom ji dnes mohli nazvat, je povídkou o kruté žárlivosti, jež bortí manželství, povídkou o hlubokém rozvratu mezi dvěma lidmi, kteří se kdysi hluboce milovali. Ve svých otázkách, které jsou zde představeny v šokující nahotě – po vztahu mezi čistotou a silnou fyzickou vášní, po vztahu muže a ženy - nepřestane být pravděpodobně nikdy aktuální.Příběh, v němž v kritickém okamžiku sehraje úlohu Beethovenova Kreutzerova sonáta, je pojat jako děsivá analýza lásky a manželství, jako tragický rozvrat mezi dvěma lidmi, kteří se kdysi hluboce milovali. Tolstého „sexuální novela“, jak bychom ji mohli nazvat, je dodnes dílo vyhledávané a čtenářsky přitažlivé.Kreutzerova sonáta je novela ruského spisovatele Lva Nikolajeviče Tolstého píšícího v žánru kritického realismu. Autor se v ní rozepisuje na téma problémů sexuality a vyjadřuje převratné názory ohledně toho, jak by se lidé měli v pohlavním životě chovat.
Čítať viac
Dĺžka
1:00
Naše katalógové číslo
1000535
Jazyk
čeština
Pôvod
Rusko,
Vydavateľstvo
Supraphon
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

17 hodnotení

10
3
2
0
0

Ako sa páčila audiokniha vám?

Recenzie Martinusákov

Táto ruská klasika, Kreutzerova sonáta, je baladicky pravdivá slasť pre ducha. Ako len lásku berie každý inak a ako rýchlo sa dokáže premeniť na nenávisť. A vôbec, existuje láska? Možno práve ona, ktorú mnohí vysvetľujeme ako niečo nádherné, je len taký ľudsky ošiaľ, slovo, za ktorým sa skrýva mnoho, len nie dobro. Chcela by som, aby láska jestvovala a bola plná len a len dobrého, ale takého skutočného a nadprirodzeného dobra.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

22
Princezna Duny - Brian Herbert, Kevin J. Anderson, 2024
Práve čítam
Princezna Duny

Čítam pomaly, ale pravidelne. Začínal som detektívkami a trilermi, potom som prešiel na sociálne romány, pridal k tomu klasiku, občas humor, sem tam životopisy a to, čo ma zaujalo.

Tomáš Kučera
Overený nákup
15.6.2022
Opäť výborné dielo z pera tohto klasika. Až zarážajúco autentické a aktuálne aj po vyše 130 rokoch. Navyše vďaka dĺžke sa dej nevlečie a čitateľ je konfrontovaný iba s čistými emóciami. Čítať viac
40

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
27.5.2022
Skvelé
Písanie pána Tolstého sa mi páči a keď som natrafila na túto útlu knižôčku s krásnym obalom, musela som ju kúpiť. A neľutujem. Autorove úvahy a názor na manželstvo v dobe, v ktorej žil, sú priam nadčasové. Síce veľa sa toho do dnešných dní zmenilo, ale mnohé ani nie.
Cestujúci vo vlaku rozpráva svoj príbeh lásky k žene od úplných začiatkov a prevedie nielen svojho poslucháča, ale aj čitateľa svojím mladým životom aj počas manželstva po boku manželky, s ktorou má viacero detí. Avšak môže byť láska toxická? Čo keď ju zabije žiarlivosť ešte skôr, než manžel zabije svoju ženu?
Autor skvelým rozborom manželstva a nahliadnutím do hlavy žiarlivca predkladá príbeh vedúci k tragédii, po ktorej už ani výčitky nepomôžu. Vplyv detí na vzťah medzi partnermi je taktiež nezanedbateľný a keď sa zatemní mozog, diskusie nie sú plodné a žiarlivosť prekvitá, vzťah môže ísť do zatratenia. Nakoľko autor dal do príbehu veľa vlastného ja, dá sa konštatovať, že i podľa neho, nielen podľa cestujúceho vo vlaku, sú práve ženy tie, ktoré očarujú a zvádzajú, pričom muži sú iba obete. Možno niekedy to tak je, ale určite sa to nedá paušalizovať. Ale že žiarlivosť je mocná čarodejka, ktorá so sebou neprináša nič dobré, je pravda. Skúste si prečítať túto výborne písanú knihu, v ktorej je vzťah z pohľadu muža rozpitvaný, s mnohým nemusíte súhlasiť, ale určite vás prinúti sa zamyslieť.
Čítať viac

Lev Nikolajevič Tolstoj

Čítať viac

„Pamäť rada zahmlieva predchádzajúce zlyhania.“