Vianoce
Neotrasený - Dan Woolley, Jennifer Schuchmannová, Kumran, 2011

4,42 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Neotrasený - Dan Woolley, Jennifer Schuchmannová, Kumran, 2011
Neotrasený - Dan Woolley, Jennifer Schuchmannová, Kumran, 2011

Neotrasený

Zachránený spod trosiek hotela Montana na Haiti

65 hodín pod zemou... Čítať viac

Vydavateľstvo
Kumran, 2011
232 strán
3-4 hodiny čítania

65 hodín pod zemou... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Výborný stav
  • Slovenčina

4,42 €

Na sklade
Posielame ihneď
Stíhame do Vianoc

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Nenásilná komunikácia - Marshall B. Rosenberg, Aktuell, 2023
Nakúpte knižné darčeky do 22.12. na Martinus.sk alebo v našich kníhkupectvách a deň pred Vianocami vyhrá sedem z vás poukážku v hodnote 200 €. Sedem sviatočných hrdinov a hrdiniek žrebujeme 23. decembra 🎄

Viac informácií nájdete tu

Viac o knihe

„IŠIEL SOM NA HAITI ZACHRAŇOVAŤ DETI PRED CHUDOBOU. NETUŠIL SOM, ŽE ZÁCHRANU BUDEM POTREBOVAŤ JA.“ DAN WOOLLEY

Dan Woolley, pochovaný pod troskami po ničivom zemetrasení na Haiti, v neistote, či ho vôbec zachránia, prežíval jednu z najväčších možných nočných môr. V tomto pôsobivom príbehu o ceste, ktorou jeho viera a odvaha prešli počas desivej skúšky, sa ocitáme na mieste priamo s ním, okamih po okamihu, a nedočkavo obraciame stránky, aby sme upokojili svoje srdce. Po zmene hotela na poslednú chvíľu nik, ani Woolleyho manželka, netušil, kde je, keď 12. januára 2010 nastalo v Port‐au‐Prince na Haiti zemetrasenie s magnitúdou 7. Len okamih po tom, čo Woolley vkročil do haly hotela Montana, videl, ako sa steny ohýbajú a on sa ocitá pod troskami šesťpodlažného hotela. Woolley, 65 hodín uväznený v úplnej tme, so zlomenou nohou, na ktorej bola otvorená rana, a s poranenou hlavou, bojoval so zúfalstvom, dehydratáciou a hnevom voči Bohu. Pochyboval, či ešte uvidí manželku a svojich dvoch synov. V dôsledku životnej zaneprázdnenosti Woolley dopustil, aby jeho viera i manželský vzťah ochabli. Teraz, uväznený v tesnom priestore, bol prinútený uvažovať o tom, na čom naozaj záleží, a bojoval o to, aby si uchoval nádej a zostal nažive, kým bude možná jeho záchrana.

Neotrasený obsahuje farebné fotografie, ktoré Woolley urobil pod sutinami, zápisky na rozlúčku, ktoré napísal svojej rodine pre prípad, že ho nezachránia, a srdcervúce spomienky Woolleyho manželky z dlhých hodín, keď čakala na správu o tom, či je jej manžel nažive. Woolleyho téma duchovnej a manželskej obnovy vás uchváti rovnako ako to, akou oporou sa mu stala viera v situácii na rozhraní života a smrti. Veľmi pôsobivý je aj pohľad zblízka na chudobu počas jeho práce pre Compassion International, najväčšiu svetovú kresťanskú organizáciu zabezpečujúcu zdravý vývoj detí.
Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť


Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť
Čítať viac
Originálny názov
Unshaken: Rising from the Ruins of Haiti's Hotel Montana
Počet strán
232
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
155×235 mm
Hmotnosť
532 g
Rok vydania
2011
Naše katalógové číslo
884241
Štýl
historický
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Kumran
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

8 hodnotení

5
3
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Janka
Neoverený nákup
11.12.2013
Napínavé čítanie
Knižku som prečítala za víkend ,je pútavá a napínava,mne trochu vadili pasáže o Bohu kedže ja tieto veci moc nemusím,ale inak odporúčam . Čítať viac
Katarína Koyš
Neoverený nákup
1.7.2013
Neotrasený
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Kniha Neotrasený vás uvedie do napínavého príbehu Dana Woolleyho. Rozpráva o tom, ako sa môže z minúty na minútu zmeniť váš život a ako sa môžu všetky vaše plány rozplynúť. Poukazuje zároveň však na to, aká dôležitá je nádej a motivácia, aby človek dokázal prežiť náročnú situáciu.

Dan bol pracovne na Haiti a zastihlo ho silné zemetrasenie. Nachádzal sa práve v budove hotela. Len pár centimetrov od neho sa zrútil strop a zabil jeho priateľa. V troskách hotela sa mu podarilo objaviť bezpečnejšie miesto.

Bol zranený. Uvedomil si, aké správne je sledovať relácie, kde sa rozprávalo ako sa zachovať v krízových situáciach, čo je veľmi dôležité, na čo si treba dávať pozor.

Keď sa človek ocitne blízko smrti, robí rekapituláciu života. Pochopí, čo všetko pokladal za samozrejmosť, čo si nevážil, alebo za čo nikdy nepoďakoval.

Veľmi veľa vecí mal na starosti len on sám. Nik v ich domácnosti nevedel aké učty, kedy, kde platiť, kde sú aké príjmy. Pokúšal sa napísať testament.

Uvedomil si ešte jednu vec. Akou oporou je pre svoju manželku. Ako ju má veľmi rád. Spomína si, ako spolu bojovali na začiatku manželstva s jej depresiou.

Posledné kapitoly písala manželka Christy. Ukazovala svoj pohľad na celé to nešťastie, akú prežívala neistotu, strach...

Súčasťou knihy sú aj autentické fotografie, ktoré zachytávajú situáciu, akej sa autor knihy ocitol. Pomáhajú čitateľovi lepšie si predstaviť okolnosti.

"Je iróniou, že som išiel na Haiti, aby som sa zapojil do programov Compassion na záchranu detí - a skončilo sa to tak, že museli zachraňovať mňa." Dan Woolley: Neotrasený. kumran.sk 2011 s.215
Čítať viac
Neoverený nákup
19.3.2013
Názor čitateľa
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Skutočný príbeh Dana Woolleyho je výpoveďou muža, ktorý bol 65 hodín zavalený vo výťahu hotela Montana na Haiti po ničivom zemetrasení, ktoré sa krajinou prehnalo 12. januára 2010. Dan začína svoju výpoveď bezprostredne pred katastrofou. Zisťujeme, že pracuje pre charitatívnu spoločnosť a na Haiti bol vyslaný s cieľom zdokumentovať tunajšiu činnosť spoločnosti a prostredníctvom tu vytvorenej fotodokumentácie chudoby a utrpenia oboznámiť ľudí s biednym životom na Haiti. A samozrejme, primäť ich k tomu, aby pomohli a priložili ruku k dielu.

Po príchode do hotela Montana sa však rozpúta peklo a o pár sekúnd sa Dan ocitá zavalený sutinami. Zachová však zdravý rozum a usúdi, že najbezpečnejším miestom bude kabínka výťahu. A práve v nej prežije nasledujúce dni bojujúc o prežitie a analyzujúc svoj doterajší život.

Neotrasený v sebe skrýva viacero príbehov. Mohlo by sa zdať, že ide len o zdokumentovanie tej osudnej katastrofy, no je to kniha o celom živote Dana Woolleyho a v prvom rade je to príbeh o viere. Dan veľmi skoro pochopí, že z trosiek sa bez pomoci nedostane. A človeku uväznenému v tme na malom priestore nezostáva nič iné len nekonečné premýšľanie. Dan preberal celý svoj život a dovolil aj čitateľom nahliadnuť doň.

A tak sme svedkami jeho zoznámenia sa s manželkou Cristy. Ich vzťah je poznačený Cristinou chorobou - klinickou depresiou. Je to zákerná choroba, ktorá keď sa nelieči, dokáže psychicky totálne zruinovať človeka a dokonca ho priviesť k samovražde. Dan a Cristy dlhé roky spolu bojovali, mnohokrát sa chceli vzdať, boli na konci so silami, modlili sa, potom Boha zatracovali, znovu sa k nemu obracali. Bol to bludný kruh a stálo veľa úsilia, kým sa z neho dostali.

Dan Woolley je hlboko veriaci. Pod tým si nepredstavujte to, že sa úplne odovzdal do Božích rúk a bolo mu v podstate jedno, čo sa s ním stane. Vôbec nie. Dan chcel prežiť a nechápal, čo dobré by mohlo vzísť z jeho prípadnej smrti. Vo svojej samote (aj keď teda nebol úplne sám, lebo v iných priestoroch hotela bolo tiež zopár zavalených živých ľudí, s ktorými sporadicky komunikoval) sa s Bohom často rozprával, hneval sa naňho a aj keď sa zmieril s osudom, vždy v ňom tlela nádej, že sa zachráni.

Kapitoly venované samotnej Danovej snahe prežiť ma spočiatku fascinovali. Postupom času však skĺzli do jednotvárnej roviny a čoraz viac sa zameriavali na tú duchovnú stránku a na rozjímanie. Tie časti ma až tak veľmi nechytili, no našťastie sa tieto kapitoly striedali s pohľadmi do minulosti. V nich bol vylíčený vývoj manželstva Cristy a Dana a tieto pasáže boli veľmi dobre prepracované a hrozby klinickej depresie boli v určitom ohľade desivejšie ako samotné Danove utrpenie v troskách hotela Montana.

Kniha je doplnená Danovými fotkami z Haiti pred a po zemetrasení, jeho záchrany a záchrancov a jeho rodiny. Táto vizuálna príloha mi pri čítaní veľmi pomohla a dokonale dotvorila moju celkovú predstavu.

Príbeh Dana Woolleyho odporúčam. Je to o skutočnom živote, o skutočnej katastrofe a takpovediac o zázračnom prežití. Fantasy a dystopické knihy sú dobré (aj ja ich mám rada), no netreba zabúdať na to, že najveľkolepejšie príbehy píše sám život, a preto je dobré siahnuť občas aj po nejakom skutočnom príbehu.
Čítať viac
Ivan Zizič
Neoverený nákup
4.11.2012
Neotrasený
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Je to skutočný, pútavý, myšlienkovo prelínajúci príbeh. Dan so svojím kamarátom - kolegom – Dávidom, sa počas pracovnej cesty, kde majú za úlohu nakrútiť informačno-motivačné video o práci organizácie Compassion, ktorá sa venuje charitatívnej činnosti, zrazu ocitá pod šiestimi poschodiami hotela Montana.
Príčinou tejto neľahkej situácie bolo zemetrasenie. Keď Dan precitne z bezvedomia je ubolený a omámený a jediná vec pomocou ktorej sa dokáže ako tak zorientovať je fotoaparát. Aby sa vyhol pred ďalšími otrasmi alebo dôsledkami musí sa rýchlo dostať do výťahovej kabínky, ktorá sa mu zdá ako tak bezpečná.
V tejto malej miestnosti sa stretáva s Bohom. Tam opäť pociťuje Božiu prítomnosť. Nedôveruje mu a pýta sa ho na čo je to dobré. No Boh všetko zlé pretvorí na dobré.
Tiež sa mi veľmi páči, že tu autor nevynecháva a nezakrýva momenty – naturalistický opis- v ktorých napríklad hlavný hrdina musel piť vlastnú moč.
Po prečítaní tejto knihy som mala pocit ako keby som sa posunula v mojom živote o ďalší krôčik dopredu. Táto kniha ma primäla k tomu, aby som si uvedomila niektoré krehké veci vo svojom živote.
Musím pozdvihnúť hlavne tú časť v knihe , ako sa obracia na Boha, keď si myslí, že jeho život sa blíži ku koncu. Odporúčam to všetkým, je to super.
Čítať viac
Janka K
Neoverený nákup
11.7.2012
Názor čitateľa
Je to nádherná kniha. Kúpila som už tri a všetky som už aj rozdala, sama som ju čítala za krátku dobu dva krát. Autentické, hlboké, veľmi otvorené a až prekvapujúco reálne zdieľanie sa s prežívaním ťažkostí rôzneho druhu. Skutočne odporúčam. Čítať viac
Dominika Spodniaková
Neoverený nákup
6.6.2012
Názor čitateľa
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Povedzme si úprimne, kto by nepoznal Beara Grillsa, jeho nechutné degustovanie zdochnutého mäsa a iných elementov, ku ktorým by sa človek za bežných okolností ani len nepriblížil. Aj keď je to väčšine na smiech, hlavným motívom tohto zrejme o chuťové bunky ochudobneného týpka je (okrem „skromnejšej“ finančnej odmeny) naučiť nás, bežných smrteľníkov aspoň základy prežitia.
A verte či nie, presne tak mi pripadala kniha Dana Wooleya Neotrasený. Jasný, stručný a intenzívny kurz prežitia v prípade, že ste zavalený šiestimi poschodiami hypermoderného hotelu bez jedla, pitia, svetla a akejkoľvek vyhliadky na záchranu. Fajn, priznávam, zľahčujem to. Ale mám pocit, že len z určitým odľahčením dokážem zachytiť skutočnú intenzitu príbehu a knihy. Tak mi to prosím odpusťte.
Skutočné príbehy (nech sú už o čomkoľvek) sú vždy plné toho zvláštneho náboja, ktorý vás drží prilepených ku knihe až kým nenalistujete poslednú stranu a neprečítate posledné slovo. Bude to tou autentickosťou, pravdivosťou a reálnosťou... alebo azda niečím iným? A Neotrasený bol doslova presýtený autentickosťou- nijaké kľučky okolo nechutností (dokonca ani pri podrobnom opisovaní pitia vlastného moču), zúfalstva a paniky. Jednoducho všetko je napísané tak ako bolo, bez zbytočných metafor, nadnesených slov, alebo nepotrebného filozofovania. Človek pri čítaní tejto knihy priam nadobudne dojem, že sa sám nachádza niekde pod tonami betónových sutín a sám aj prežíva príbeh. Emócie v ňom sú také skutočné a pravdivé, že som ani len na chvíľu nezapochybovala o tom, že by boli vymyslené, alebo vykonštruované kvôli predajnosti knihy. Nič také.
Dan sa obracia na Boha, panikári a pochybuje o jeho zámeroch rovnako ako ktokoľvek z nás. Z knihy cítiť, že postava Dana je skutočne reálna, z mäsa a kostí, a nesnaží sa hrať na niečo čím nie je. Obdivovala som ho. Naozaj. Počas celej knihy, počas sledovania jeho príbehu a konania som sa pýtala sama seba, ako by som sa v danej chvíli zachovala ja. Na čo by som myslela vo chvíľach o ktorých by som bola presvedčená, že sú moje posledné. Našla by som pokoj v Bohu, tak ako to spravil Dan a ubezpečila by som sa, že nech by sa stalo čokoľvek, On by to dokázal použiť na dobré? Pre mňa, pre moju rodinu, pre ostatných?
Kniha je úžasnou inšpiráciou a posolstvom, ktoré je postavené na skutočnosti a opiera sa o realitu. Realitu Boha, jeho činov a jeho prítomnosti. Realitu utrpenia, šialenosti, hladu a smädu, bolesti a úzkosti. Realitu strachu a pokoja, paniky a kľudu, chaosu a poriadku.
Keď Dan opisuje svoju minulosť so svojou manželkou, nesnaží sa skryť „neatraktívne“ chvíle len preto, že by mohli vzbudiť nemiestnu pozornosť, ale ukazuje, ako si Boh použil aj tieto situácie v čase jeho tragédie pod hotelom. Všetko so všetkým súvisí.
Mohla by som o knihe písať ešte hodiny a stále hovoriť dokola tie isté myšlienky a idey len podané inými slovami, ale nestálo by to za nič. Podstatné som už vypovedala- podstatné vypovedala kniha sama a mne neostáva iné len Vám ju odporučiť.
Čítať viac
Žofia Sepešiová
Neoverený nákup
12.10.2011
Parádna, úžasná, skvelá, dynamická kniha...
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Neotrasený je skutočným príbehom muža Dana a jeho ženy Christy o udalostiach z januára 2010, keď sa na Dana zosypalo šesť poschodí hotela Montana počas známeho zemetrasenia na Haity.

Dan je spolu s kolegom Davidom vyslaný, aby počas pracovnej cesty nakrútili informačno-motivačné video o práci organizácie Compassion, ktorá sa na Haity venuje charitatívnej činnosti. Po úspešnom dni naplneným hodnotnými stretnutiami s domorodými ľuďmi sa vracajú do hotela, v ktorom majú byť ubytovaní. V momente, keď sa nachádzajú vo vstupnej hale, ich útroby hotela doslova pohltia.

Po precitnutí Dana obklopuje hlboká tma, orientáciu mu umožňuje fotoaparát, ktorý mu zostal zavesený na krku. Ním robí snímky a podľa nich sa snaží orientovať v priestore, ktorý je plný betónového prachu a pichľavých sutín. Je zranený – živý medzi mŕtvymi. S vypätím síl sa dostáva do priľahlej výťahovej kabínky, ktorá ho chráni pred následnými dotrasmi.

Výťahová kabínka sa stáva miestom jeho životných duchovných cvičení – Boh si na tomto mieste a v tomto čase dáva s Danom rande. Práve tu pod sutinami hotela Dan, ktorého život visí na vlásku, prežíva hlboký vnútorný pokoj a Božiu prítomnosť. Jeho ochabnutá viera dostáva možnosť sa znovu prejaviť a rozvinúť. Na scénu sa dostávajú otázky: Môžem Bohu dôverovať vo všetkom, čo príde? Ako môže Boh vyťažiť zo zlého dobré?

Čo môže byť dobré na tom, že pod troskami Dan zomrie, Christy zostane sama a deti budú vyrastať bez otca? Čo môže byť dobré na smrti ktoréhokoľvek z účastníkov zemetrasenia? Ako dôverovať Bohu, ktorého prozreteľnosť naplánovala pracovnú cestu práve na tento týždeň? Bol to Boh, ktorý zariadil, aby bol ubytovaný práve v tomto hoteli a nachádzal sa vo vnútri práve v osudný moment. Počas 65 hodín strávených vo výťahu (o ktorých nik netušil, koľko ich bude a či príde záchrana včas) je Dan pozvaný prehodnotiť si svoj život a zistiť tak, čo je pre neho skutočne dôležité. Dôvod nepoddať sa beznádeji, neustále dúfať, zbierať sily a bojovať mu dáva rodina, ktorá na neho čaká doma. Taktiež mu pomáha prežiť spolupatričnosť s inými zranenými, ktorých hlasy sa v okolí ozývajú. Navzájom si podávajú informácie, pomáhajú si, zdieľajú sa v utrpení, sú trápení nádejou, ktorá ich vybičuje do šialenstva, modlia sa, prežívajú konverziu a napokon aj záchranu.

Vo vnútri príbehu necháva Dan pred očami čitateľa vyrásť ďalší príbeh, a síce príbeh svojho manželstva s Christy, ktoré tiež zasiahlo zemetrasenie. Prameňom bola manželkina rozvíjajúca sa klinická depresia a následné odcudzenie, ktoré so sebou priniesol čas – šesť rokov manželstva strávených v boji o prežitie. Neotrasený je svedectvom záchrany Dana spod sutín hotela, ale tiež svedectvom zmŕtvychvstania manželstva. Posolstvo príbehu je prítomné v slovách autora: "Vydržím, kým otrasy ustanú, pretože môj Boh je neotrasiteľný."

Autor sa priznal, že pociťoval preveľkú túžbu prevteliť svoju skúsenosť do slov. Môžem skonštatovať, že jeho túžba sa v knihe vrchovato naplnila. Perom ostropisca bolo opísané, čo zažil on a jeho manželka Christy – či už pod troskami hotela alebo pod troskami manželstva. Čitateľ je vďaka autorskému umeniu nenútene vtiahnutý do príbehu. Spolu s Danom a Christy prežíva ten najhorší scenár. Prehodnocuje, selektuje medzi hodnotami, píše svoj odkaz tým, ktorí sú pre neho dôležití. Pri čítaní sa človek pristihne byť neuveriteľne spriaznený so životným príbehom autora a po dočítaní pociťuje potrebu vzdať hold páru, ktorý prešiel peklom a cíti radosť zo záchrany života a manželstva akoby boli jeho vlastné.

Pero autora sa nevyhýba ani naturalistickým výjavom, napr. keď sa Dan domnieva, že vidí rozgniavenú nohu svojho kolegu Davida alebo keď opisuje pitie vlastného moču. Aj tie slúžia účelu – pravdivo čitateľa informujú o situácii a napínajú jeho pozornosť.

Kniha je hlboko meditatívna – obsahuje myšlienkové pochody, modlitby, obavy, obvinenia, pálčivé otázky a hľadanie odpovedí – no dej je aj napriek meditatívnosti výrazne dynamický. Napriek tomu, že kniha má náboženské pozadie – autor si kladie za cieľ osláviť ňou osobného Boha – nie je presýtená náboženskými klišé. Myslím si preto, že má v sebe potenciál osloviť tak veriaceho ako aj neveriaceho, resp. človeka bez vyznania. Dráma, ktorú Dan prežil, nenechá chladným žiadneho z ľudí. Otázky, ktoré sa vynorili počas zátrasu, sú otázkami človeka hľadajúceho zmysel a cestu von – záchranu.

Knihu vrele odporúčam každému, ktorý sa ocitol na mŕtvom bode – či už vo svojom duchovnom alebo osobnom živote. Nepochybujem o tom, že v ňom prebudí všetky zmysly a pripraví na obnovu všetko to, čo bolo zborené, zranené, zaprášené...
Čítať viac

Vydavateľstvo Kumran

Čítať viac

„Predstavivosť je dôležitejšia ako poznanie. Poznanie má svoje hranice, no predstavivosť obsiahne celý vesmír.“

Mysli ako génius - Philippe Brasseur, 2021
Mysli ako génius
Philippe Brasseur