Hry

Prečítate na zariadeniach:

  • Pocketbook
  • Kindle
  • Smartfón či tablet s príslušnou aplikáciou
  • Počítač s príslušnou aplikáciou

Nie je možné meniť veľkosť písma, formát je preto vhodný skôr pre väčšie obrazovky.

Viac informácií v našich návodoch

Prečítate na zariadeniach:

  • Pocketbook
  • Kindle
  • Smartfón či tablet s príslušnou aplikáciou
  • Počítač s príslušnou aplikáciou

Viac informácií v našich návodoch

Prečítate na:

Neprečítate na:

Ako čítať e-knihy zabezpečené cez Adobe DRM?

Chvála alkoholu

Alkohol v histórii, kultúre a každodennom živote človeka

Objavte fascinujúci príbeh nášho vzťahu s alkoholom. Od praveku po súčasnosť, ako nápoj formoval kultúru, tradície a našu civilizáciu. Čítať viac

Vydavateľstvo
mamaš, 2025
Počet strán
312

Objavte fascinujúci príbeh nášho vzťahu s alkoholom. Od praveku po súčasnosť, ako nápoj formoval kultúru, tradície a našu civilizáciu. Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
Cena: 15,70 €
Na sklade > 5 ks
Posielame ihneď
Táto kniha sa môže na cestu ku vám vybrať prakticky okamžite! Ak si ju objednáte do 13:00 v pracovný deň, odošleme vám ju ešte dnes, inak najneskôr nasledujúci pracovný deň.

Dostupné v štyroch knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Sladká, letná, dokonalá. Psychologická sonda do ženskej duše. Kniha Dokonalá, Lucia Sasková. Vydavateľstvo Slovenský spisovateľ, 2026. Zistiť viac
Odkedy lovci a zberači objavili prirodzenú fermentáciu cukrov v ovocí a zrnách, stal sa alkohol neoddeliteľnou súčasťou ľudských dejín. V mnohých kultúrach slúžil ako základná potravina a v časoch, keď bola voda silne znečistená, ako hygienicky bezpečný nápoj. Naďalej tvorí stredobod našich kultúrnych, rodinných a religióznych ceremónií a obradov a je dôležitým obchodným artiklom, ktorého výroba a predaj predstavuje pre štáty dôležitý zdroj príjmu.

Kniha Chvála alkoholu vás prostredníctvom zábavných a poučných príbehov prevedie po stopách nášho vzťahu s pivom, vínom a rôznymi destilátmi, ktoré spoluvytvárali našu civilizáciu.

Nech produkt kvasenia, ktorý pračlovek po prvýkrát ochutnal, chutil akokoľvek, rozhodne ho nezabil. A rozhodne sa mu príjemný pocit po jeho konzumácii zapáčil. Možno bol „pramuž“ v prítomnosti „praženy“ o niečo smelší, možno boli jeho „pravtipy“ veselšie, jeho „pratanec“ odvážnejší a ťažký boj o prežitie o niečo znesiteľnejší.
Naše katalógové číslo
3164441
Originálny názov
Chvála alkoholu
Počet strán
312
Väzba
pevná väzba
Rozmer
145×225 mm
Hmotnosť
648 g
ISBN
9788082681805
Dátum vydania
9. 6. 2025
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
mamaš
Pre koho
pre dospelých
Kategorizácia

Našli ste chybu alebo škodlivý obsah? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu alebo škodlivý obsah

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,3 / 5
4
0
2
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Overený zákazník
25.3.2026
Priznám sa, že keď som túto knihu začala čítať, čakala som skôr ľahké a možno trochu provokatívne čítanie. Nakoniec som však dostala niečo oveľa zaujímavejšie pohľad na alkohol ako na súčasť ľudskej histórie, kultúry a spoločnosti. A zrazu som si uvedomila, že za obyčajným pohárom vína či piva sa skrýva príbeh starý tisíce rokov.

Autor ma postupne previedol rôznymi obdobiami aj kultúrami. Od prvých nápojov, ktoré vznikali takmer náhodou, cez staroveké civilizácie až po modernú dobu. Fascinovalo ma, ako alkohol sprevádzal ľudí prakticky na každom kroku bol potravinou, liekom, rituálom aj súčasťou osláv. Niektoré historické fakty ma úprimne prekvapili a miestami som sa pri čítaní aj pousmiala nad tým, aké zvláštne či vtipné príbehy sa s alkoholom spájajú.

Veľmi sa mi páčilo, že kniha nepôsobí sucho ani príliš akademicky. Autor píše prístupne, miestami s humorom, takže aj historické alebo vedecké informácie sa čítajú ľahko. Mala som pocit, akoby som sa neformálne rozprávala s niekým, kto má túto tému naozaj rád a dokáže o nej rozprávať pútavo.

Zaujímavé bolo aj to, ako kniha ukazuje dve tváre alkoholu. Na jednej strane je súčasťou kultúry, spoločenských stretnutí a tradícií, na druhej strane môže byť aj problémom, keď sa z neho stane len obyčajná konzumácia bez miery. Práve tento širší pohľad mi prišiel veľmi zaujímavý, pretože nejde len o nápoj ale o fenomén, ktorý sprevádza ľudstvo už celé stáročia.

Chvála alkoholu je podľa mňa kniha, ktorá dokáže zaujať nielen ľudí, ktorí si radi doprajú pohár vína či piva, ale aj tých, ktorých jednoducho baví história a zaujímavosti zo sveta okolo nás. Je plná faktov, príbehov a drobných detailov, ktoré človeku pripomenú, že aj obyčajné veci z každodenného života majú často prekvapivo bohatú minulosť.
reagovať
Štefan
Neoverený nákup
8.12.2025
Autor proti moderným križiakom v boji za abstinenciu
Názov, ktorý nadvihne brvu mnohým odporcom alkoholických nápojov. V dnešnom svete ich nie je málo a prejavuje sa to aj na štatistikách. Autor Vladimír Marko, vzdelaním chemik, však prináša pomerne plastický a bohatý obraz spolužitia človeka s alkoholom. Presvedčivo dokazuje, že ľudská spoločnosť si užíva alkoholické nápoje už tisíce rokov, pričom benefity väčšinou drvivo prevažovali nad negatívami. Kľúčové miesto v dejinách našej civilizácie zaujali pivo a víno. Marko sa snaží rozpliesť dôležitú otázku, ktorý z týchto dvoch kultúrnych nápojov prišiel na scénu skôr? Zaujímavé rozprávanie dopĺňa aj málo známymi, ale o to úsmevnejšími faktami. Ktoré pivo v dejinách malo najviac %? Neopomína ani tvrdý alkohol, ktorý sa začína používať na každodenné pitie až s nástupom novoveku. Ponúka niekoľko zaujímavých historických sond, napríklad opájanie sa ginom v Anglicku v 18. storočí, ktoré malo charakter ošiaľu drogovo závislých. Kniha Chvála alkoholu je dobre a pútavo napísaná kniha, ktorá osvetľuje vzťah človeka k rôznym alkoholickým nápojom nielen naprieč storočiami, ale aj rôznymi kultúrami a civilizáciami.
reagovať
Overený zákazník
28.10.2025
Autor vie, o čom hovorí, z prejavu cítiť, že si výskum poctivo odmakal, zaoberá sa naozaj širokým spektrom tém, ktoré spája alkoholická pointa. Občas však skĺzava k subjektívnejším úvahám, čo ma pri náučnej literatúre dokáže rušiť - niekomu inému to zase môže pripadať osviežujúce, že aj takáto publikácia je do určitej miery osobná. Niektoré fakty neváha v texte zopakovať - čo je fajn, ak chcete, aby vám v tej hlave toho utkvelo čo najviac, no mňa dokázalo desiate vymenovávanie rádoby medicínskych účinkov vína skôr frustrovať. Ale zase aspoň viem, čo funguje na uhryznutie besným psom.
reagovať
Overený zákazník
10.8.2025
Alkohol je (kontroverznou) súčasťou našej kultúry už od nepamäti, viď napríklad tieto dva príklady z dávnej minulosti:

Už starí Sumeri tvrdili, že „ak sa chce muž stať civilizovaným a šťastným človekom, potrebuje tri veci sex, jedlo a pivo. Približne v tomto poradí.“

Chammurapiho zákonník zase beťárov, čo nedolievali pivo, trestal hodením do vody. Vtedy ešte veľa ľudí plávať nevedelo, takže to bol vlastne trest smrti.

Alkohol sa nachádza tiež v prírode, aj zrelé ovocie obsahuje nejaké to promile. Egyptské netopiere to vedia, tak pred letmi radšej konzumujú ovocie len s nízkou koncentráciou alkoholu, lebo veď don’t drink and drive predsa! Opité včely strážcovia do úľa nepustia, a ak sa vracajú domov v povznesenej nálade opakovane, odhryznú im nohy.

Kedy a ako sme prišli na to, že si alkohol môžeme vyrobiť aj sami? Zvládli sme to ešte predtým, ako sme upiekli prvý chlieb, alebo je pravdepodobnejšie, že sme antilopie stejky skôr zapíjali pivom? Prečo ho vlastne pijeme?

Kadejaké takéto pikošky a zaujímavé príbehy nájdete v knihe Chvála alkoholu. Super čítanie :)
reagovať

Pamäť rada zahmlieva predchádzajúce zlyhania.