Tisícdeväťsto - Alessandro Baricco, Slovart, 2023

11,95 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Tisícdeväťsto

Poetický príbeh chlapca – siroty, ktorú našli na palube luxusného zaoceánskeho parníka. To chlapča sprevádza zvláštny osud: kým žije, nesmie opustiť loď. A tak sa stáva... Čítať viac

Vydavateľstvo
Slovart, 2023
80 strán
1 hodina čítania

Poetický príbeh chlapca – siroty, ktorú našli na palube luxusného zaoceánskeho parníka. To chlapča sprevádza zvláštny osud: kým žije, nesmie opustiť loď. A tak sa stáva legendárnym klaviristom... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina

11,95 €

Na sklade 2 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 20 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania
Tisícdeväťsto - Alessandro Baricco, Kalligram, 2003
Brožovaná väzba
Slovenčina, 2003
Vypredané

Z kolekcie: Letné čítanie pre každého

Zobraziť viac kolekcií

Z kolekcie: Knižné letné tipy

Zobraziť menej kolekcií

Naši škriatkovia odporúčajú

Dievča v orlích pazúroch - Karin Smirnoff, Ikar, 2024

Viac o knihe

Poetický príbeh chlapca – siroty, ktorú našli na palube luxusného zaoceánskeho parníka. To chlapča sprevádza zvláštny osud: kým žije, nesmie opustiť loď. A tak sa stáva legendárnym klaviristom. Kniha je napísaná ako divadelná monodráma, v knižnej podobe však (podľa autorových slov) predstavuje niečo medzi inscenáciou a poviedkou, ktorú treba čítať nahlas.
Čítať viac
Originálny názov
Novecento
Počet strán
80
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
110×185 mm
Hmotnosť
171 g
ISBN
9788056660454
Rok vydania
2023
Naše katalógové číslo
1870915
Štýl
napínavý
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Taliansko
Vydavateľstvo
Slovart
Pre koho
pre dospelých
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,2 / 5

13 hodnotení

5
7
0
1
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

21.2.2024
Poetický príbeh o legendárnom klaviristovi
Autor v úvode uvádza, že text je na rozhraní medzi divadelným textom a poviedkou. Chvíľu mi trvalo, kým som si na túto formu zvykla. Príbeh je zaujímavo a pútavo napísaný. Je cítiť, že autor sa venoval aj štúdiu hudby. Perfektne opisuje hudbu a pocity, ktoré v ľuďoch vyvoláva. Krásny príbeh, určite po ňom ešte niekedy siahnem. Čítať viac
13.10.2023
Dobrého veľa nebýva a to je i prípad tejto 80 stranovej knižôčky, textu na rozhraní medzi skutočnou inscenáciou a poviedkou.
Príbeh chlapca, siroty, ktorý sa narodil na palube zaoceánskej lode. Tam vyrástol, stal sa legendárnym klaviristom a za celý život nespočinul nohou na súši…
“Tisícdeväťsto pre svet vlastne neexistoval: žiadne mesto, farnosť, nemocnica, väzenie ani bejzbalové mužstvo nemalo nikde zapísané jeho meno. Nemal vlasť, nemal dátum narodenia, nemal rodinu. Mal osem rokov, ale oficiálne sa nikdy nenarodil.”
Napriek tomu, že Danny Boodmann T. D. Citrón Tisícdeväťsto nikdy neopustil loď, vedel o ďalekých krajinách a ľuďoch oveľa viac ako ktokoľvek iný.
“V tomto bol génius, bez debaty. Vedel počúvať. A vedel čítať. Nie knihy, s tými je to iné, vedel čítať ľudí. Znamenia, ktoré ľudia na sebe nosia: miesta, zvuky, pachy, ich zem, ich príbeh... Celý na nich vytlačený. On čítal a nekonečne starostlivo zaznamenával, zaraďoval, triedil... A každý deň pridal malý kúsok k tej obrovskej mape, ktorú si vykresľoval v hlave, bola to velikánska mapa sveta, celého sveta, z jedného konca na druhý, obrovské mestá a kúty v baroch, dlhé rieky, mláky, lietadlá, levy, úžasná mapa. Cestoval po nej ako Boh a jeho prsty zatiaľ kĺzali po klávesoch a láskali krivky ragtimu.”
Tisícdeväťsto je smutno-krásny príbeh, je to príbeh o ktorom viete, že neskončí happy endom, ale napriek tomu je celý príbeh oslavou života, vášne, radosti, napriek mantinelom v ktorých sa odohrával. Je to príbeh o tom, že život môžeme prežiť naplno, záleží len na nás z akého uhla ho vnímame, preciťujeme. Krásny, aj keď trochu smutný príbeh.
Čítať viac
Natália z nathalysreading
Neoverený nákup
16.6.2023
Nemala som žiadne očakávania, pretože mi meno autora nič nehovorilo. Na začiatku ma prekvapila forma príbehu (je napísaný ako divadelná hra). V úvode nám Alessandro vysvetlil prečo. Potrebovala som si na to zvyknúť. Najprv som mala dojem, že tomu niečo chýba. Že je to priveľmi zrýchlené a autor kĺže len po povrchu, akoby chcel povedať všetko, ale zároveň nepovedal nič. Avšak ako stránky ubúdali, odhalila som zámer spisovateľa a zistila som, že píše nádherne. S citom. Záver mi to potvrdil. Musela som zachytiť aj to, čo nebolo povedané. Čítať medzi riadkami. Človek by si myslel, že na takom malom priestore sa nedajú robiť zázraky, no opak je pravdou.

Ja som ani nevedel, či bol vôbec niekedy nešťastný. Nebol to človek, pri ktorom sa pýtaš: Ktovie, či je šťastný. On bol Tisícdeväťsto, a hotovo. Nikdy ti ani na um nezišlo, že by mal niečo spoločné so šťastím alebo s bolesťou. Vyzeral, akoby bol úplne nad všetkým, vyzeral nedotknuteľný. On a jeho hudba: nič iné nebolo dôležité.
(str. 63)

Alessandro nás núti rozmýšľať a nie iba prijímať informácie, ktoré nám poskytne. Preto sa to niektorým môže javiť ako prelet príbehom, ale na konci sa všetko vyjasní. Odporúčam vám prečítať si toto dielo viackrát. Aj ja si ho chcem ešte niekedy otvoriť, no teraz som sa aspoň v rýchlosti vrátila k niektorým častiam. Keď už poznám záver, tak sa na ne pozerám inými očami. Spisovateľ nám to objasnil. To, čo potrebujeme vedieť, nezostalo nevysvetlené. Je ale potrebné rozlúštiť jednotlivé situácie. No môže sa tiež stať, že sa s knihou nespriatelíte nikdy. Záleží iba na vašich pocitoch. Prečítajte si moju ukážku, ak váhate.
Čítať viac
Renáta Karasová
Overený nákup
2.6.2023
Baricco nikdy nesklame
Kto poznáte Baricca, asi je zbytočné ho chváliť a rozplýva ť sa nad tým, ako krásne píše, ako akýkoľvek jeho príbeh plynie, ako radi ste s jeho postavami... Kto ho ešte nepoznáte, šupky šupky niečo od neho prečítať... Neobanujete. Čítať viac

Alessandro Baricco

Čítať viac

Vydavateľstvo Slovart

Čítať viac

„Usmievajte sa tvárou, usmievajte sa mysľou – privoláte dobrú energiu a odoženiete zlú energiu. Usmievajte sa aj v pečeni.“

Jedz, modli sa a miluj - Elizabeth Gilbert, 2010
Jedz, modli sa a miluj
Elizabeth Gilbert