Úkryt času - Georgi Gospodinov, Odeon, 2024

18,96 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Úkryt času

Čudácky a zároveň podmanivý Gaustin dostane veľkolepý nápad. Rozhodne sa založiť „kliniku minulosti“, ktorá by pomáhala pacientom s Alzheimerovou chorobou zžiť sa s realitou, v... Čítať viac

Vydavateľstvo
Odeon, 2024
312 strán
4-5 hodín čítania

Čudácky a zároveň podmanivý Gaustin dostane veľkolepý nápad. Rozhodne sa založiť „kliniku minulosti“, ktorá by pomáhala pacientom s Alzheimerovou chorobou zžiť sa s realitou, v ktorej sa zasekla ich myseľ. Každé poschodie na klinike.... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
19,90 €

18,96 €

-5 %
Na sklade > 5 ks
  • Osobný odber 14. 6.
  • Na vašej adrese 14. 6.

Osobný odber

Kníhkupectvá
14. 6.
balíkovo
14. 6.
AlzaBox
14. 6.
Packeta
14. 6.
Slovenská pošta
(na poštu)
14. 6.
BalíkoBOX
14. 6.

Doručenie na adresu

Kuriér Packeta HD
14. 6.
Kuriér GLS
14. 6.
Slovenská pošta
(na adresu)
14. 6.

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac z kolekcie

Príbehy rezonujúce v albume The Tortured Poets Department od Taylor Swift

Aby už detstvo nebolelo - Lindsay C. Gibson, Grada, 2024

Viac o knihe

Román ocenený v roku 2023 Medzinárodnou Bookerovou cenou.

Čudácky a zároveň podmanivý Gaustin dostane veľkolepý nápad. Rozhodne sa založiť „kliniku minulosti“, ktorá by pomáhala pacientom s Alzheimerovou chorobou zžiť sa s realitou, v ktorej sa zasekla ich myseľ. Každé poschodie na klinike preto predstavuje jedno desaťročie a od nábytku až po najmenší gombík, a dokonca vôňu či odtieň svetla, zachytáva danú dobu. Absurdita detailov je natoľko lákavá a presvedčivá, že kliniku čoraz častejšie vyhľadávajú aj zdraví ľudia ako takzvaný úkryt v čase. To však vedie k nečakanému rébusu. Čo sa stane, keď sa minulosť začne pliesť do prítomnosti?
Čítať viac
Originálny názov
Vremeubezhishte
Počet strán
312
Väzba
pevná väzba
Rozmer
125×200 mm
Hmotnosť
377 g
ISBN
9788055192802
Rok vydania
2024
Naše katalógové číslo
2411161
Vydanie
1
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Bulharsko
Vydavateľstvo
Odeon
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,7 / 5

3 hodnotenia

0
2
1
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

predvčerom
Tento román v sebe premiešava jedinečnú kombináciu sci-fi a magického realizmu, čím zaujme čitateľa nielen svojou originalitou, ale aj hlbokými filozofickými otázkami, ktoré mu neustále kladie.

Román nás vtiahne do sveta, kde je minulosť živá a hmatateľná a kde hlavná postava, čudácky no podmanivý Gaustin, dostáva veľkolepý nápad založiť „kliniku minulosti“, ktorá má pomáhať pacientom s Alzheimerovou chorobou zžiť sa s realitou, v ktorej sa, žiaľ, zasekla ich myseľ.

Jedným z centrálnych motívov knihy je teda práve Alzheimerova choroba a otázka pamäte. Georgi Gospodinov nám ukazuje, aké devastujúce môže byť pre človeka stratiť schopnosť orientovať sa v čase a priestore. Klinika minulosti slúži ako útočisko, kde si pacienti môžu znovu nájsť svoje stratené spomienky a získať určitú mieru dôstojnosti a pohody. Je to únik pred realitou alebo hľadanie stratených častí seba samých?

Každé poschodie je akýmsi presným zobrazením jedného desaťročia, od architektúry cez vône a odtiene svetla až po kompletný interiérový dizajn. Tento dôraz na detail vytvára surrealistickú atmosféru, ktorá čitateľa vtiahne do deja a zároveň ho núti zamyslieť sa nad tým, aké fragmenty minulosti považujeme za podstatné a najmä prečo.
Čítať viac
Natália z nathalysreading
Neoverený nákup
14.5.2024
Keď stratíte svoje spomienky, môže sa to javiť ako najväčšia tragédia, no pre niektorých ľudí je to vykúpenie. Človek zabudne na strašné udalosti, ktoré zažil.
Avšak Gaustin, svojský človek, sa s tým nechce zmieriť a túži svojim klientom poskytnúť útočisko vybudované z predmetov, ktoré sú im známe. Myslí si, že takáto metóda by im mohla pomôcť, pretože pacienti nedokážu úplne zabudnúť. Pri strate pamäti je pre nich minulosť prítomnosťou. Nič iné nepoznajú.
Dobrý nápad ale naberie ozrutné rozmery. Zdraví ľudia sa chcú tiež vrátiť do minulosti, až tak, že celý príbeh spadne do satiry a čitateľ sa zamýšľa, či je prítomnosť naozaj taká strašná a neznesiteľná.

His memory is leaving him, just as his friends left him when he was blacklisted. He has no friends, no living relatives. No one to call. If we are not in someone else's memory, do we even exist at all?

Dostať sa do deja trošku trvalo, no keď sa odštartoval experiment, odpustila som autorovi túto komplikovanosť. V knihe bol cítiť kus ľudskosti. Pacienti dolovali vlastné spomienky a Georgi ich posúval do globálnej roviny. Spomenul dejiny ľudstva, najviac sa venoval socializmu a histórii Bulharska. Najprv ma tieto zamyslenia veľmi zaujímali. Spisovateľ filozofoval, spájal historické súvislosti, aby nám poskytol ucelený obraz sveta a mohol dať voľnosť svojim predstavám. Nútil nás tým premýšľať.

We eat time and produce the past.

Do polovice knihy som tieto skoky chápala, ale potom sa z toho stal veľmi rušivý element, ktorý mi znemožňoval plynulé čítanie. Autorove vsuvky do deja boli čoraz zložitejšie, až napokon splynuli s dejom načisto. Táto novinka nie je pre každého, no mohla by si nájsť čitateľov. Treba sa však pripraviť na zložitosť a filozofovanie, ktoré zasahuje do štruktúry príbehu a rozkladá ho doslova na poviedky. Úkryt času nám ukazuje, čo by sa stalo, ak by štáty disponovali úplnou slobodou a rozhodli sa vrátiť (prostredníctvom referenda, hlasu ľudu) do ľubovoľného obdobia svojich dejín. Myslím si, že táto téma je teraz mrazivo aktuálna.
Čítať viac

Vydavateľstvo Odeon

Čítať viac

„Nemusíš to všetko pochopiť. Len buď so mnou.“

Chatrč - William Paul Young, 2009
Chatrč
William Paul Young