Nie je čo závidieť
E-kniha

Život bežných ľudí v Severnej Kórei

Severná Kórea je dokonalým zhmotnením orwellovskej antiutópie z románu 1984. Milióny Kórejčanov a Kórejčaniek však žije túto surreálnu realitu ako svoju každodennosť a navyše ... Čítať viac

4,8 46 hodnotení
Vydavateľstvo
Absynt, 2023
460 strán
6-7 hodín čítania

Severná Kórea je dokonalým zhmotnením orwellovskej antiutópie z románu 1984. Milióny Kórejčanov a Kórejčaniek však žije túto surreálnu realitu ako svoju každodennosť a navyše ... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

14,00 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Z kolekcie: Reportáž a biografia

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Severná Kórea je dokonalým zhmotnením orwellovskej antiutópie z románu 1984. Milióny Kórejčanov a Kórejčaniek však žije túto surreálnu realitu ako svoju každodennosť a navyše – mnohí z nich sú presvedčení o tom, že zvyšku sveta naozaj nemajú čo závidieť. Pretože sami žijú v raji. A presne o tom je táto kniha.

Režim Kórejskej ľudovodemokratickej republiky nastolený v roku 1945 je nepochybne najtvrdším a najtotalitnejším systémom v súčasnom svete. Americká reportérka Barbara Demick nás vo svojej knihe Nie je čo závidieť pozýva na exkurziu do životov obyčajných Kórejčanov a Kórejčaniek, do ich obyčajnej každodennosti, o ktorej väčšina z nás nemá ani poňatia. A práve cez príbehy tých najobyčajnejších preniká Barbara Demick severokórejskému režimu hlboko pod kožu.

Kniha zachytáva chaotické obdobie po smrti Kim Ir-sena, keď sa k moci dostal jeho syn Kim Čong-Il a v krajine nastal nepredstaviteľný hladomor, ktorý zabil pätinu obyvateľstva a zásadne zvýšil počet ilegálnych utečencov z tohto komunistického raja.

Barbara Demick skladá portrét Severnej Kórey z príbehov šiestich hrdinov a hrdiniek z mesta Čongdžin, ktorým sa napokon podarilo z krajiny utiecť. Rozpráva o vplyve propagandy, o falšovaní reality, o sile zvyku, ktorá je často mocnejšia ako zdravý rozum. Barbara Demick, prvá šéfka redakcie Los Angeles Times v Pekingu, strávila pri práci na tejto knihe šesť rokov. Na základe rozhovorov s utečencami, prepašovaných fotografií či videozáznamov zrekonštruovala život v krajine, ktoré nie je dostupné pre nikoho, okrem jeho obyvateľov. A ponúka nám zároveň aj pozoruhodný portrét Čongdžinu, tretieho najväčšieho severokórejského mesta.

Každodennou severokórejskou realitou je bezhraničné uctievanie vodcu a strany, práca za mizernú alebo žiadnu mzdu a všadeprítomný strach. Kto neudáva, bude udaný. Kto neutečie, zomrie vo falošnej viere, že svoj život prežil v raji.
Čítať viac
Originálny názov
Nothing to Envy
Počet strán
460
Rok vydania
2023
Edícia
Prekliati reportéri
Naše katalógové číslo
2200361
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené štáty
Vydavateľstvo
Absynt
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,8 / 5

46 hodnotení

41
2
2
1
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Názov tejto knihy je naozaj veľmi výstižný. Život obyvateľov v Severnej Kórei je nepredstaviteľný. Ani to málo informácii, ktoré sa prostredníctvom utečencov dostávajú do sveta presne nevykresľuje ich život. Všadeprítomná propaganda a kontrola, vštepovaný kult osobnosti vodcov, hlad a chudoba, nedodržiavanie ľudských práv a vymývanie mozgov. Takýto život by nechcel žiť nikto z nás, obyvatelia tejto krajiny však nemajú veľmi na výber.   
Tieto rozhovory neboli ľahkým čítaním, aj keď kniha samotná sa číta rýchlo.  

Čítať viac

Recenzie čitateľov

11

Od detstva mám rada knihy a príbehy v nich. Pri knižke si vždy oddýchnem.

Andrea Gajdošová
Overený zákazník
26.3.2024
Barbara Demick, Nie je čo závidieť, Hodnotenie 5/5
Reportážna literatúra vydavateľstva Absynt. Desivé rozprávanie „prebehlíkov“ zo Severnej Kórei do Južnej Kórei. Severná Kórea je jednou z mála uzavretých najtvrdších totalitných krajín súčasnosti. Jej obyvatelia žijú v absolútnej izolácii. Príbeh je prerozprávaný autorkou, ktorá vyspovedala šesť prebehlíkov zo Severnej Kórei. Kórea je teda rozdelená na Južnú a Severnú. Obyvatelia Južnej Kórei si neustále myslia, že čoskoro musí prísť k zjednoteniu. Aj keď sa ho z objektívnych dôvodov aj obávajú. Ale stále tomu nie je tak. A rozdiely medzi oboma krajinami sa neustále zväčšujú. Kým južná časť prosperuje, severná upadá do stále väčšej biedy. Obyvatelia Severnej Kórei si ale myslia, že žijú v raji. Až na to, že v krajine nefunguje elektrika, vzdelanie, nemajú lieky, papier, nemajú čím kúriť a umierajú hladom a nemajú ani pitnú vodu. V deväťdesiatich rokoch 20. storočia tu na hlad a podvýživu zomrelo 10-20% obyvateľstva. Kórejčania žijú v kastovom systéme, stále platí, že rodinné postavenie je dedičné. Hriechy otca sú hriechmi jeho detí aj vnúčat. Severokórejčania nie sú o svojej kvalifikácií informovaní. Vodcovia Kim Ir-sen a jeho syn Kim Čong Il vohnali krajinu na samé dno. V knižke sa dozviete veľa o živote bežných ľudí a ich rodín a detí, kastácií, trestaneckých táboroch, kde sú zavreté celé rodiny, s „vinníkom“ aj ich deti. Miestami je príbeh tak desivý, že nechápete ako môžu prežiť. Hlboko sa ma knižka dotkla. Čítať viac
27.2.2024
Tak toto bolo skvelé. Autorka jedinečne zachytila históriu Severnej Kórei cez výpovede svedkov, ktorý si svoj život v tejto krajine odžili a dá sa povedať, že aj ledva prežili. Veľmi dobre vykresľuje mentalitu niektorých severokórejčanov, čo nám čitateľom dovoľuje aj lepšie pochopiť celú situáciu. Síce je kniha pomerne stará (originálne vydanie ešte z roku 2009), obsahuje však aj poslednú kapitolu, kde autorka zhŕňa aj ďalšie udalosti do roku 2015 a popisuje aj zmeny v životoch hlavných protagonistov. Fascinujúce čítanie a pre mňa jednoznačne jedna z najlepších reportážnych kníh. Čítať viac
Martin
Neoverený nákup
5.2.2024
Veru nie je čo závidieť
Knihu som prečítal za 3 dni… Z knihy som chcel grcat, plakať a zároveň byt vďačný za to že žijem na Slovensku. Áno, v tom štáte, ktorým veľa opovrhuje a hovorí ako sa tu žije strašne. Tato kniha mi ukázala, že jedlo čo jem neni samozrejmosť, city prejaviť k mojej partnerke tiež nie a že môžem hrdo povedať čo si myslím a že môžem svoj život prežiť kde chcem, bez toho aby som bol hladný. Áno, neni to na Slovensku úplne všetko na 100%.. nemáme najlepšie cesty, najrýchlejšie vlaky, vysielanie slovenských tv staníc v 4K, brutálne veľké mzdy. Ale ten kto dočíta si uvedomí, že je skutočne bohatý a že niekomu na ďalekom východe NEMÁ ČO ZÁVIDIEŤ. Čítať viac
21.1.2024
Smutné a zároveň nádejné
Zaujímavé čítanie, v niektorých častiach som však mala pocit, akoby išlo o čistú fikciu a nie skutočný život. Podľa dostupných info (a toto platí skôr o posledných 5-6rokoch) boli prebehlíci často strieľaní priamo v rieke, tu však pendlovali hore-dole Čína-Severná Kórea akokeby sa nechumelilo, chodili na nákupy a vracali sa späť. Neviem či je to prikrášlené alebo to tak bolo možné v čase písania knihy.
Avšak nič to nemení na skutočnosti, že dosť dobre nechápem ľudí, ktorí tvrdia, že na SK nemáme žiadne práva.
Verím obavám Južnej K. že ak by raz tento severokórejský režim padol- bola by to v podstate katastrofa pre ich svet.
Ale (a to vôbec nespochybňujem hrdinov z tejto knihy, stále sa vynára množstvo otázok na ktoré nikdy zrejme nedostaneme odpovede), vieme vôbec potvrdiť tieto slová keď nevieme potvrdiť ani opak?
Čítať viac
29.12.2023
Táto kniha je určite skvelá voľba aj pre ľudí, ktorý nemajú množstvo znalostí o politike, spojenectvách a konfliktoch Kórejského polostrova. Pretože je napísaná veľmi ľahkým beletrizovaným tónom zameraným skôr na myšlienky a životy prostých i vyššie postavených obyvateľov, ktorý viac ako na politiku mysleli na prežitie a na to čo dajú do hrdla. Toto dielo zachytáva príbehy šiestich utečencov zo Severnej Kórei, vďaka ktorým autorka vnáša aspoň trošku svetla do tej najtmavšej časti mapy sveta.

Kniha určite nezachytáva všetky aspekty režimu a života či smrti, no také niečo nie je možné. Preto si myslím, že je táto kniha zatiaľ najlepšie spracovanie životov v KĽDR a po úteku z nej. (Aspoň minimálne z tých čo som čítala.)
Čítať viac
15
Connemara - Nicolas Mathieu, 2024
Práve čítam
Connemara

Experimentálna fyzička cez deň, večer vášnivá čitateľka a niekde medzi tým si dám rada dobrú kávu. Ó a ešte píšem o knihách na Instagrame: jaina_pise_o_knihach

Jana Hrdá
Overený zákazník
28.12.2023
“Ľudia, ktorí navštívia Pchjongjang a fotografujú si vysočizné pamätníky, pochodujúcich vojakov a gýčové socialistické bilbordy, bez výnimky žasnú nad tým, že krajina prežila až do 21. storočia. Istá cestovná kancelária propaguje výlety do severnej Kórey heslom ‘Choďte sa tam pozrieť, kým to ešte existuje.’
Zatiaľ čo zvyšok sveta pokračujúcu existenciu Severnej Kórey vníma ako kuriozitu, pre jej obyvateľov je to tragédia. Platí to aj pre tých, ktorým sa podarilo utiecť.”

Severná Kórea priťahuje pozornosť ľudí svojím tvrdým socialistickým režimom, ktorý v dnešnom svete nemá obdobu. Aj keď nie je jedinou krajinou, kde sú pojmy ako ľudské práva a dôstojná životná úroveň stále neznámou.

Americká novinárka Barbara Demick v tejto knihe spísala výpovede šiestich ľudí, ktorým sa zo Severnej Kórey podarilo utiecť a začať nový život. Títo ľudia mali rôzny triedny pôvod, a teda aj rôzne vyhliadky na život, no napriek tomu sa všetci rozhodli odísť, keď zistili pravdu skrývajúcu sa za všadeprítomnou propagandou.

Najväčšia časť výpovedí sa venuje rokom 1995-1999, teda obdobiu hladomoru. Hoci milovaný otec a maršál Kim Ir-Sen zomrel v roku 1994, kolaps krajiny bol spôsobený do väčšej miery pádom ostatných socialistických spojencov.

Demick podala príbehy prebehlíkov takmer beletristickým štýlom. Romantické prechádzky v úplnej tme pri výpadkoch elektrického prúdu, alebo zháňanie potravy v časoch hladomoru. Kniha sa čítala výborne, aj napriek ťažobe, ktorú so sebou prináša. Možno bola o to menej “výživná” na politické fakty. Osobne nie som až tak doma v zahraničnej politike, a čo-to mi občas chýbalo. Ale zároveň nemuselo, pretože sa na knihu dá nazerať len ako na príbehy bežných ľudí. Rada by som napísala, že mi kniha pomohla vytvoriť si obraz o živote v Severnej Kórei. V niečom áno, ale nezabúdajme, že máme stále len pohľad z jednej strany - pohľad človeka, čo si zachránil život a ušiel. Výpoveď obyčajného občana, ktorý je stále tam, ktorý neodišiel v knihe chýba. Viem, že sa získať nedá, len to mám na zreteli, ako malú kontrolku - neúplnosť.
Kniha sa však určite oplatí prečítať. Bolo to zaujímavé čítanie a navnadila ma na ďalšie podobné knihy.

3.5*/5
Čítať viac
17.12.2023
Tajomna krajina, kde je navzdy rok 1984
Ak chcete pochopit absolutnu hrozu azda najzradnejsieho statu na svete, precitajte si tuto knihu. Rozprava srdcervuce pribehy 6 utecencov zo Severnej Korey. Cita sa lahko, pretoze je dobre napisana, ale niekedy sa musite zastavit, aby ste sa presvedcili, ze ste v poriadku a nemusite tam zit. Myslite si, ze je to hrozne z toho, co citate v spravach. Je to horsie. A napriek tomu som rad, ze som si precial tuto knihu, pretoze mi pomaha uvedomit si, kde zijem a co som povazoval za samozrejmost: slobodny, industrializovany a kapitalisticky zapadny svet. Čítať viac

Vydavateľstvo Absynt

Čítať viac

„Keď má človek po ruke len kladivo, každý problém sa stáva klincom.“

Auris - Vincent Kliesch, Sebastian Fitzek, 2021
Auris
Vincent Kliesch, Sebastian Fitzek