Vianoce
Môžu za to svrčky - Barbora De Alava, Enribook, 2023

12,49 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Môžu za to svrčky

Dvadsaťdvaročný Ben sa v živote rozhodne nenudí. Od prepustenia z polepšovne už síce prešli štyri roky, no život akoby stále pripomínal sínusoidu vzletov a pádov... Čítať viac

Vydavateľstvo
Enribook, 2023
296 strán
4 hodiny čítania

Dvadsaťdvaročný Ben sa v živote rozhodne nenudí. Od prepustenia z polepšovne už síce prešli štyri roky, no život akoby stále pripomínal sínusoidu vzletov a pádov... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina
13,90 €

12,49 €

-10 %
Na sklade 2 ks
Posielame ihneď
Stíhame do Vianoc

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Beyond the Story (slovenský jazyk) - BTS ,Myeongseok Kang, Ikar, 2023
Nakúpte knižné darčeky do 22.12. na Martinus.sk alebo v našich kníhkupectvách a deň pred Vianocami vyhrá sedem z vás poukážku v hodnote 200 €. Sedem sviatočných hrdinov a hrdiniek žrebujeme 23. decembra 🎄

Viac informácií nájdete tu

Viac o knihe

„Koľko ľudí denne stretneme bez toho, aby sme ich spoznali? Bez toho, aby sme zistili, ako veľmi by sme si mohli rozumieť? Ja som sa to rozhodol zistiť...“

Dvadsaťdvaročný Ben sa v živote rozhodne nenudí. Od prepustenia z polepšovne už síce prešli štyri roky, no život akoby stále pripomínal sínusoidu vzletov a pádov. Najnovšie sa musí vysťahovať zo sociálneho bytu – štát totiž rozhodol, že už zarába dostatočne na to, aby mu prestal pomáhať s platením nájmu. Ešteže má Jakuba, najlepšieho kamaráta z detstva, ktorý má vždy poruke nejaký šialený nápad. Čo takto podniknúť cestu ich života? Bez plánov a takmer bez peňazí sa k nemu Ben pridáva. Počas cestovania po Amerike stretáva neobyčajných ľudí, prekonáva predsudky a zažíva jedno dobrodružstvo za druhým.
Ako dlho sa však dá unášať na krídlach náhody? Okolnosti Bena prinútia ostať na Ostrove a všetko sa konečne zdá byť v najlepšom poriadku. Ibaže to by sa mu do cesty nemohla pripliesť Vicky, ktorá sa rozhodne otvoriť si na Ostrove malú pizzeriu, aby si zarobila na nahrávacie štúdio...

Môžu za to svrčky je príbeh o hľadaní svojho miesta vo svete, o slobode, dobrodružstve, sile priateľstva, prekonávaní predsudkov a o láske. Príbeh o tom, čo všetko sme ochotní riskovať kvôli milovanému človeku, a o tom, čo všetko dokážeme trpieť tým, ktorí v našom živote zlyhali.
Čítať viac
Počet strán
296
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
126×205 mm
Hmotnosť
332 g
ISBN
9788089948758
Rok vydania
2023
Naše katalógové číslo
1973277
Vydanie
1
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Enribook
Pre koho
new adult
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

19 hodnotení

14
5
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

3.12.2023
Hlavný hrdina Ben sa vybral do USA, kde sa začala jeho dobrodružná jazda. To, za akých okolností sa tam dostal a či tam ostal, radšej nebudem prezrádzať, veď si to prečítate aj sami. Skrátka dobrodružné časti (na mňa niekedy až príliš divoké) striedali časti, v ktorých sa Ben vracia v myšlienkach do ťažkého detstva. Práve toto jeho rozprávanie na mňa veľmi zapôsobilo a bolo tam cítiť skutočne veľké emócie.

Do knižného debutu autorka Barbora vložila veľkú časť svojho srdca a je to z príbehu riadne cítiť. Okrem toho sa mi veľmi rátal aj Barborkin príjemný a nenásilný humor pri niektorých pasážach, ktorý mi dvíhal kútiky.

Mladého hrdinu Bena "Bendžiho" vykreslila veľmi vierohodne s mnohými nedokonalosťami, no zato s priamým, hoci niekedy drzím správaním. Čo sa mi na ňom veľmi páčilo bolo hlavne to, že k ženám bol úprimný, jednal s nimi narovinu, nemaľoval im pierkom okolo zadku. A okrem toho, bol to veľký pracant. To som na ňom obdivovala, tú snahu niečo dokázať.

Na prvotinu to hodnotím veľmi pozitívne. Oplatí sa po ňom siahnuť už len zo zvedavosti
Čítať viac
18
Overený zákazník
8.10.2023
4,5/5*
Môžu za to svrčky je debutovou knihou slovenskej autorky žijúcej v zahraničí, ktorá nedávno vyšla vo vydavateľstve Enribook. Na prvý pohľad je schopná hneď zaujať svojou obálkou, ale jej obsah vôbec nezaostáva. Nebudete totiž veriť, že je to prvá autorkina kniha…

Hlavným hrdinom, cez ktorého sledujeme celý príbeh je mladý Ben. Život ho nešetril a nie je tomu ani tentokrát, keď sa má vysťahovať zo sociálneho bytu. Rozhodne sa však so svojim kamarátom odcestovať do Ameriky…

Každá kapitola predstavuje nový mesiac, čo môžno považovať za naozaj originálne. Podanie príbehu je tiež veľmi zaujímavé a netradičné. Pomalé a rýchle zároveň. Je to ako sledovať nejaký film, kde Ben na svojej ceste Amerikou stretáva mnohých ľudí, zbiera zážitky a skúsenosti. Častokrát sa ocitavá na hrane zúfalstva, ale nikdy sa nevzdáva. Dokonca si ho nájde aj láska, ktorá rovnako ako jeho život, nepodlieha rozprávkovej dokonalosti.

Už na začiatku spoznávame Benovu matku a jeho vzťah s ňou. Ide o toxickú osobu, ktorá má pravdepodobne určitú poruchu osobnosti a správa sa akoby Ben bol jej rodičom, a nie naopak. Zobrazenie tohto nezdravého vzťahu ma veľmi zaujalo, a som rada, že autorka naň nezabúda a odkrýva ho aj neskôr. No aj tak by si zaslúžil väčší priestor. Ide o stále aktuálnu tému, v ktorej sa určitým spôsobom môže nájsť nejeden čitateľ/ka.

Celkovo ide o veľmi reálny príbeh života, na ceste za hľadaním vlastného ja, svojho šťastia a miesta vo svete. Autorka využila aj svoje poznatky zo zahraničia, ktoré cítiť na každom mieste, v ktorom sa Ben ocitá.

Mňa čítanie veľmi bavilo. Myslím si, že autorka má talent, ktorý bude ďalej len rozvíjať a zlepšovať. Dúfam však, že ostane verná svojmu štýlu, ktorý nie je vôbec tuctový, ale na knižnom trhu obohacujúci.

Dajte tejto knihe šancu! :)
Čítať viac
2.10.2023
Môže za to Barbora de Alava
Začnem vyzdvihnutím veľmi peknej ilustrovanej obálky (a to ani nehovorím o ilustráciách vo vnútri), ktorá by moje poloslepé oči isto zaujala aj na pulte kníhkupectva a minimálne by ma prinútila preletieť si aspoň anotáciu, či sa z toho nestane láska na prvý kuk alebo aspoň večerná jednorazovka, po ktorej sa ráno ledva vytrepem z postele.

Pokračujeme dejom, ktorý síce nebol plný šokujúcich zvratov ala “milujem ťa, ale asi sme súrodenci” ani “to ja som ti pred trinástimi rokmi omylom prešla zadným kolesom po kocúrovi”, ale napriek tomu zaujal. Spôsob písania autorky mi sadol od prvej strany a hoci dej plynul pomaly a vláčne, vôbec mi to neprekážalo. V texte mi nič nepripadalo ako zbytočná omáčka, nevyskakovali na mňa spoza zákopov hrúbky či preklepy. Kapitoly boli dlhé tak akurát a ešte aj tie boli vizuálne rozdelené “skokmi v deji”, vďaka čomu sa to nevlieklo ako ja v pondelok do roboty.

Spoznávame hlavného hrdinu Bena, ktorý sa po nie práve šťastnom životnom štarte rozhodne nasadnúť s kamošom na lietadlo smer Amerika. (Úprimne, po týchto voľbách mám sto chutí urobiť presne to isté.) So srdcom dobrodruha brázdi kontinent, stretáva množstvo zaujímavých ľudí, nachádza priateľstvá na tých najmenej pravdepodobných miestach a často sa dostáva do situácií, pri ktorých by som sa ja už zrejme obzerala po najbližšom konári. A presne to sa mi na knihe páčilo. Reálnosť. Nie všetko mu vychádzalo, párkrát padol na hubu alebo po nej dostal, ale otriasol sa a kráčal ďalej, čo mu v konečnom dôsledku prinieslo aj veľa dobrého - možnú lásku, domov a pocit, že konečne niekam patrí.

Kniha je plná veľmi pekných myšlienok a áno, dozviete sa napokon aj to, za čo to vlastne môžu tie svrčky.

Tlieskam autorke, pretože ak je toto jej úplne prvá kniha a už to môže byť len lepšie, máme sa určite na čo tešiť. Ja osobne som zvedavá, čo nám jej šikovné “brko” ešte prinesie.
Čítať viac
28.9.2023
Super prvotina
Toto bolo naozaj príjemné oddychové čítanie, ako stvorené na posledné letné dni. Príbeh Bena a jeho cesty po Amerike (a zároveň hľadania samého seba) bol zozačiatku naozaj rýchly a hektický, čomu autorka prispôsobila aj svoje písanie. Náhle rozhodnutie vydať sa na leto do Ameriky, presúvanie sa z miesta na miesto, neustále hľadanie nového ubytovania a možnosti nejakého zárobku – to sa premietlo aj do krátkych kapitol, ktoré sa rýchlo posúvali v čase, pár desiatok strán zachytávalo niekoľko rýchlych mesiacov, až kým sa Ben nerozhodol niekde zostať trochu dlhšie.

Príbeh autenticky zachytáva život mladého človeka v cudzine, obrovské množstvo ľudí, ktoré sa v živote človeka premelú (pričom niektorí zostanú len veľmi prchavou spomienkou a iní ho ovplyvnia priam až osudovo) a kopu zážitkov. Ako som už spomenula, dej sa napokon trochu spomalí tým, že sa Ben rozhodne na istý čas zostať na jednom mieste, zároveň ho však „narúšajú” (nie v zlom zmysle) aj záblesky minulosti, vďaka ktorým spoznávame minulosť hlavnej postavy. Niektoré mi prišli v danej časti príbehu trošku rušivé a presunula by som ich inam, no väčšina bola skvelým náhľadom do Benovej osobnosti a udalostí (často ťažkých až traumatizujúcich), ktoré ho vyformovali ako človeka, ktorého vidíme v prítomnosti.

Páčila sa mi aj romantická linka, ktorá sa objavila asi v druhej polovici knihy, pretože pôsobila celkom autenticky a nie príliš presladene. Celkovo boli postavy v knihe fajn, nikto mi neprekážal a všetci pôsobili reálne.

Jediné, čo môžem spomenúť ako malý nedostatok, je rozprávanie v prítomnom čase a občasné skákanie do minulého – radšej mám minulý čas ucelený v celom príbehu, ale to je vec vkusu. Plus by sa ešte dali prekopať niektoré dialógy, aby pôsobili trošku autentickejšie, ale inak to bolo ako celok naozaj vydarená prvotina a som naozaj rada, že som si ju mohla prečítať.
Čítať viac
9

Moje meno je Zuzka a som vášnivá čitateľka. Prečítam si takmer všetky žánre a nesúdim knihu podľa obalu.

Zuzana Tomasch
Overený zákazník
26.9.2023
Svrčky
Táto kniha ma okamžite zaujala najskôr svojou obálkou. Áno, priznávam to bez hanby ale veď sa na ňu sami pozrite.

Príbeh rozpráva o mladom chlapcovi Benovi a neho nevšednom živote. Spočiatku mi knižka prišla trochu podivná a nevedela som čo si o nej myslieť. Je to cestopis? Je to denník? Čo je vlastne táto kniha zač?

Poviem vám toľko, že tento príbeh v sebe ukrýva oveľa viac ako by som si bola pomyslela. Je plný pekných myšlienok, ktoré autorka mimochodom veľmi príjemne opísala (až sa mi miestami nechcelo veriť, že je to jej prvá napísaná knižka). Život nášho hlavného hrdinu bol náročný, komplikovaný a Ben nás prevádza jeho životom v Amerike. Pri čítaní som sa presunula na slnečnú Floridu, ktorú som už v minulosti navštívila a pri čítaní sa mi vynárali rôzne spomienky.

Túto knižku odporúčam všetkým, ktorí hľadajú svoju cestu v živote.
Čítať viac
Ivica Ďuricová
Overený zákazník
23.9.2023
Výborný debut!
Nedávno som sa za jeden deň dvakrát rozplakala od šťastia a jeden z tých dôvodov bola táto kniha. Napísala ju totiž debutujúca slovenská autorka, ktorá je “absolventkou” (aj môjho) vzdelávacieho portálu pre autorov Opisani.sk. Ako mi Barborka napísala, celý čas “hltala” naše livestreamy o písaní, ktoré sme robili spolu s kolegynkou Vladimírou Šebovou a učila sa, ako na autorské remeslo.
No a výsledok sú “svrčky”. Keď sa ma nejaký začínajúci autor opýta, kde vôbec začať, vždy mu / jej poviem, že ak si najskôr naštuduje, ako funguje spisovateľské remeslo a samotné vydávanie, výsledok bude stáť za to. A tu máme živý príklad, tlieskam.
Za svrčkami je vidno všetko toto samoštúdium - krásna, pútavá a fotogenická obálka, chytľavý názov, anotácia, ktorá mňa osobne chytia na udicu a už nepustila, prvá kapitola, ktorou hneď vhupneme do deja, extrémne prepracované postavy a ich backstories, ktoré sa postupne v pravý čas odhaľujú, pútavý štýl a storytelling, vďaka ktorým sa kniha svižne číta a ťažko sa odkladá, práca s emóciami, ktorá ma nie raz zdvihla zo stoličky, ale aj rozplakala (ten moment, keď dal Benovi slovenčinár jeho prvý fotoaparát...), ale aj nepresladená realistická lovestory a detaily príbehu, vďaka ktorým máte pocit, akoby sa naozaj stal živým ľuďom. Skrátka a jednoducho, všetko dobre! Ak máte stále ten dávno zastaraný názor, že slovenskí autori nevedia písať svetovo, aj Barbora De Alava vás presvedčí o opaku.
Príbeh Bena, životaschopného a vtipného “absolventa” polepšovne a muzikantky Vicky, ktorá mu v poslednej možnej minúte zmení život, rozhodne stojí za prečítanie. Pri knihe si oddýchnete, zasmejete sa, zamyslíte sa a možno si aj poplačete. Za seba rozhodne odporúčam a dávam 5 hviezdičiek z 5.
Čítať viac
21.9.2023
Celý čas ako som túto knihu čítala, som sa pýtala samej seba ako toto môže byť autorkina prvotina. Bola fakt dobre napísaná!!

Príbeh hovorí o mladom Slovákovi, Benovi, ktorý má plné zuby slovenského života, nevie sa tu nájsť a jednoducho potrebuje zmenu. Zo dňa na deň odchádza do Ameriky a tu začína jeho nový život.

Ale nebol to americký sen, a to sa mi na knihe asi najviac páčilo! Nič nebolo dokonalé, nič nebolo ľahké, ale bol to jeho život.

Ben ako hlavná postava sa mi strašne páčil, rovnako aj to, že sa autorka rozhodla mať mužskú hlavnú postavu.

Keď som čítala anotáciu, myslela som si, že to bude romantika. Áno romantika tam bola, ale aj omnoho viac. Hľadanie samého seba, keď má človek 20 rokov, život ďaleko od domova, tam kde človek nikoho nepozná, skúšky ohňom, jednoducho učenie sa vysporiadavať sa s nástrahami života.

Chémia medzi Benom a jeho wifey bola od začiatku úžasná a naozaj som im všetko verila aj keď by som ocenila viac tohto contentu.

Knihu jednoznačne odporúčam, bola originálna a veľmi pekne spracovaná.

Za knihu ďakujem autorke @barboradealava a gratulujem k tomuto výtvoru. Teším sa na ďalší!
Čítať viac
Romes
Neoverený nákup
21.9.2023
Celý čas ako som túto knihu čítala, som sa pýtala samej seba ako toto môže byť autorkina prvotina. Bola fakt dobre napísaná!!

Príbeh hovorí o mladom Slovákovi, Benovi, ktorý má plné zuby slovenského života, nevie sa tu nájsť a jednoducho potrebuje zmenu. Zo dňa na deň odchádza do Ameriky a tu začína jeho nový život.

Ale nebol to americký sen, a to sa mi na knihe asi najviac páčilo! Nič nebolo dokonalé, nič nebolo ľahké, ale bol to jeho život.

Ben ako hlavná postava sa mi strašne páčil, rovnako aj to, že sa autorka rozhodla mať mužskú hlavnú postavu.

Keď som čítala anotáciu, myslela som si, že to bude romantika. Áno romantika tam bola, ale aj omnoho viac. Hľadanie samého seba, keď má človek 20 rokov, život ďaleko od domova, tam kde človek nikoho nepozná, skúšky ohňom, jednoducho učenie sa vysporiadavať sa s nástrahami života.

Chémia medzi Benom a jeho wifey bola od začiatku úžasná a naozaj som im všetko verila aj keď by som ocenila viac tohto contentu.

Knihu jednoznačne odporúčam, bola originálna a veľmi pekne spracovaná.

Za knihu ďakujem autorke @barboradealava a gratulujem k tomuto výtvoru. Teším sa na ďalší!
Čítať viac
Lektor 50
Overený zákazník
20.9.2023
Ben, životom vopred odsúdený na neúspech, sa rozhodne pre rázny krok a zrazu s ním zažívate trip po východnom pobreží Spojených štátov až na slnečný ostrov na Floride, kde sa snaží nájsť zázemie.. Kúpu knihy určite odporúčam, bolo zaujímavé sledovať, ako sa musí zžiť s novým prostredím a ako sa vysporiadal s prekážkami.. S príchodom jesene ku tomu čitateľ určite ocení prostredie slnečného ostrova.. Čítať viac
16.9.2023
…dobrodružstvo, život, láska…

Debut Barbory de Alava nepochybne zaujme originálnou obálkou, no anotácia nebude zaostávať (prečítate si v komentári).

Hlavný hrdina Ben, chlapčisko zo Slovenska, si toho preskáče naozaj veľa. Jeho život nie je prechádzka ružovou záhradou a to už od detstva. Svoje nepekné zážitky detstva čitateľovi poodhaľuje postupne v spomienkach, ale súčasnosť mu rovnako predkladá skúšku za skúškou a Benjamín sa snaží, hľadá, bojuje o svoje miesto pod slnkom. Horšie časy striedajú lepšie. Po celý čas som mala pocit, akoby sa Ben vybral na “road trip”. Možno, sčasti…jeho výlet totiž nebol len o zábave a užívaní si. Neraz zápolil s existenčnými problémami.

Život v Amerike bol presne taký, aký si predstavujem. Cukrová vata, jednorožce a ružové okuliare- zidealizovný americký sen sa nekonal. Realita so všetkým zlým aj dobrým sprevádzala hlavného hrdinu jeho cestou naprieč krajinou. Barbora opisovala “obyčaje” regiónov, jedlá, mentalitu ľudí i prostredie, akoby (toto slovo je isto zbytocne) ich zažila na vlastnej koži. Uveriteľne, s ľahkosťou, bez príkras.

Celkovo na mňa príbeh pôsobil veľmi príjemne. Zo začiatku sa mi zdalo, ako keby Benove zbrklé rozhodnutia urýchľovali dej. Postupne som sa naladila na to správne tempo a užila si menšie i väčšie dobrodružstvá s postavami.

Čo by som príbehu mohla vytknúť, a toto je naozaj iba môj pocit, či preferencia pri čítaní-príbeh rozprávaný v prvej osobe, ale písaný odťažito/neosobne (?)… Bilo mi to do očí najmä vo vzťahoch Bena, či už pri láske k Vicky, kamarátovi z detstva Jakubovi, bratovi i mame… aj keď, hneď sa mi natíska otázka- nebol to zámer autorky? Netuším. Barbora to so slovami rozhodne vie, vyhrá sa s nimi, avšak sem-tam mi dialógy pokrivkávali.

Prirovnania a humor De Alavy je presne moja šálka, veď pozrite:
“ Z každého rohu nás ovalí iný pach. Kari, močovka, vanilka, prdy, voňavky, tráva, zvratky, kebab.” -kto by sa nezamiloval do New Yorku na prvý čuch?! XD

V Môžu za to svrčky však nájdete aj krásne myšlienky zo života:
“Musíš vyskúšať veľa správnych a nesprávnych ciest, aby si prišiel na to, že nič také ako správna alebo nesprávna cesta neexistuje.”

Skvelý debut, klobúk dolu
Čítať viac

Vydavateľstvo Enribook

Čítať viac

„Bláznovstvo je neschopnosť vyjadriť svoje myšlienky. Ako keby si bola v nejakej cudzieho krajine. - Všetko vidíš, chápeš, čo sa deje okolo teba, ale nevieš sa vyjadriť. A nikto ti nemôže pomôcť, lebo nerozumieš jazyku, ktorým tam hovoria. “