Vianoce
Knihy sú ten najobľúbenejší vianočný darček - Martinus, 2023
Čo okom nevidíš - Mariana Leky, Ikar, 2023

16,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Čo okom nevidíš

Magický príbeh o snoch, ktoré sa plnia

V dedinke Westerwald vládne magická atmosféra. Žije v nej stará žena Selma, ktorá dokáže predpovedať smrť. Zakaždým, keď sa jej v sne zjaví africká antilopa okapia, niekto v... Čítať viac

4,9 22 hodnotení
Vydavateľstvo
Ikar, 2023
312 strán
4-5 hodín čítania

V dedinke Westerwald vládne magická atmosféra. Žije v nej stará žena Selma, ktorá dokáže predpovedať smrť. Zakaždým, keď sa jej v sne zjaví africká antilopa okapia, niekto v dedine zomrie... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Dostupné v 14 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania (3)
Co je odtud vidět - Mariana Leky, Prostor, 2022
Brožovaná väzba
Čeština, 2022
Na sklade
-18 %

17,97 €


Was man von hier aus sehen kann - Mariana Leky, DuMont, 2017
Pevná väzba
Nemčina, 2017
Viac ako 30 dní

22,50 €


Co je odtud vidět - Mariana Leky, Prostor, 2021
Brožovaná väzba
Čeština, 2021
Vypredané

Ďalšie knižné vydania

Vianoční škriatkovia odporúčajú

#knihyroka2023 Aj tento titul patrí medzi náš výber Kníh roka 2023

Viac o knihe

V dedinke Westerwald vládne magická atmosféra. Žije v nej stará žena Selma, ktorá dokáže predpovedať smrť. Zakaždým, keď sa jej v sne zjaví africká antilopa okapia, niekto v dedine zomrie. Nie je však isté, kto to bude, a tak sú obyvatelia Westerwaldu ustavične v strehu. Možno je to ich posledná príležitosť nájsť odvahu a vysloviť zamlčané alebo nasledovať svoje srdce bez ohľadu na prekážky.

Rozprávačkou príbehu je Selmina vnučka Luisa, ktorá tiež čelí smrti blízkeho. Zároveň v priebehu desaťročí odkrýva portrét dediny, kde je všetko zázračným spôsobom prepojené. Viac ako o smrti je však Luisino rozprávanie o láske a strate, ktoré formujú človeka, a o odvahe hľadať svoje miesto vo svete...
Čítať viac
Originálny názov
Was man von hier aus sehen kann
Počet strán
312
Väzba
pevná väzba
Rozmer
125×200 mm
Hmotnosť
369 g
ISBN
9788055188850
Rok vydania
2023
Naše katalógové číslo
1904707
Vydanie
1
Štýl
dobrodružný, duchovný
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Nemecko
Vydavateľstvo
Ikar
Pre koho
pre dospelých
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,9 / 5

22 hodnotení

20
2
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

18
Na okraji - Elena Ferrante, 2022
Práve čítam
Na okraji

Milujem knihy. Milujem žiť myšlienkami iných. Milujem vôňu papierových príbehov.

Simona Pikus
Overený zákazník
12.10.2023
Zvláštne krásne dobrodružstvo
Autorka Mariana Leky pochádza z rodiny psychoanalytikov, možno aj preto sú v jej zvláštne krásnom literárnom dobrodružstve citlivo zastúpené témy ako smútok, láska, strata, tolerancia i náboženstvo.

Už na prvých stranách knihy sa zjaví záhadná exotická antilopa okapia – samozrejme som si jej existenciu ihneď overovala :-) - no hlavnou postavou je neveľká, na oko obyčajná skupina obyvateľov nemeckej dedinky, z ktorých mnohých nebudete poznať inak ako názvami ich povolaní. Čarovná atmosféra malého geografického miesta však knižným hrdinom poskytla veľa priestoru pre horko-sladké skúsenosti aj odvážne sny.

Síce v tomto románe nikto nezaspí na sto rokov, ani nie je vykázaný naveky putovať končinami temnoty, no vydarený preklad diela „Čo okom nevidíš“ dýcha skutočným rozprávkovým kúzlom.
Čítať viac
3.9.2023
krása tejto knihy je v maličkostiach
Láskavá starostlivosť niekedy spočíva v tom, postarať sa o blízkych bez toho, aby ste sa ich dotkli. Nech sa nerozsypú na prach. Nechajte ich rozprávať, pripraviť vám jedlo, alebo vás poslať nevrlo preč. Priatelia, susedia, rodina v tomto malom mestečku sa navzájom poznajú asi lepšie, ako si to oni sami myslia. Hlavná hrdinka Luisa opisuje povery, malé zázraky, aj tie väčšie, tajné lásky, aj tie verejné. Má najlepšieho priateľa, ktorý ju zodvihne vždy, keď mu to povie. A babku Selmu, ktorej sny o zvláštnom zvierati, africkej okapii, ktoré nikdy nevidela naživo, vždy len v sne, znamenajú, že niekto zomrie. Preto sa prepíli posed, a preto sa posed aj opraví. Preto sa píšu listy plné slov "nikdy" a "vždy", ktoré doteraz neboli vyslovené, a potom sa zase vyťahujú z poštárovho vreca, keď nebezpečenstvo pominie. Smrť je opísná s neskutočnou ľudskosťou, bolesť je znesiteľná, keď ti ju pomôžu niesť najbližší... a to doslova. Babička s vnučkou sú si nesmierne blízke. Magickosť tejto knihy je maličkostiach, v jemnom humore, v poznaní slov, na ktoré majú odvahu. Aj keď sú si vzdialení tisícky kilometrov, dobrodružstvo si nemôžu vždy vybrať, no pustiť k sebe kúsok svet áno. Bezpodmienečná láska je tu, keď sa hľadá Aljaška, opravuje sa prepadnutá podlaha, alebo keď sa zapletá do vencov, či dvíha sa k nebu. Navonok niečo nesúrodé, no funguje perfektne. (Ako okapia.) Rada som si vypočula zaručené rady od poverčivej Elsbeth, prečítala začiatky vyznaní v listoch od optika, ktorý sa snaží vidieť to, čo v budhizme ostáva skryté, plašila srnku, nech ju nezastrelia, či nechávala odkazy na nevyspytateľnom odkazovači.
Ak sa vám páčila kniha Tři jablka spadlá z nebe (cz) /Z neba spadli tri jabká (sk), túto knihu si zamilujete. Ja som si ju šetrila a čítala na dovolenke niekoľko dní. Rozosmiala ma, aj rozplakala, určite sa k nej ešte niekedy vrátim.
Čítať viac
8.8.2023
Dávka človečiny v knižnom balení
Magický príbeh, v ktorom je toľko ľudskosti a človečiny, až vás to na duši pohladí. V dnešnej dobe, kedy mnohí myslíme len na seba a svoje problémy, je táto knižka balzamom a akýmsi pripomenutím, že to ide i inak... Čítať viac
4.8.2023
Tejto knižke som najprv odolávala napriek skvelým recenziam,čo ma odrazalo,bol prívlastok “magický realizmus “, čo nie je zrovna moja “šálka kávy”. Ale nechala som sa zlomiť a nielen že neľutujem,ale som tomu veľmi rada. Je to krásne dielo , plné nádherných postáv a ozajstnej človečiny. Knižka dojme i pohladí dušu. Definitívne moja “šálka kávy “. Čítať viac
28.7.2023
Neviem, či niekto pri pohľade na túto knihu a po prečítaní anotácie, dokáže odhadnúť, akú knihu dostane. Samozrejme, aj ja som mala svoju predstavu a isté očakávania, tie však boli úplne odlišné od toho, čo som si nakoniec prečítala. Niekedy to môže viesť k sklamaniam, inokedy, ako v tomto prípade, je to veľmi príjemné prekvapenie.

Musím priznať, že prvá polovica knihy sa mi čítala pomerne ťažko. Autorka mala hlavnú myšlienku, ktorej sa držala, ale neustále od nej odbočovala k veľmi náhodným a drobným príhodám a spomienkam jednotlivých postáv. Z toho dôvodu sme v deji neustále skákali a príbeh si nedokázal udržať moju pozornosť. Ako som ale postupne spoznávala všetky postavy a ich veľmi špecifické povahy, príbeh som si obľubovala stále viac a viac. Až som sa na koniec od neho nemohla odtrhnúť a knihu som odložila až po prečítaní poslednej stránky.

Autorka má špecifický štýl, v pár knihách, ktoré patria medzi moje obľúbené, som sa s podobným už stretla, ale aj tak je svojím spôsobom veľmi originálny. Páčil sa mi častokrát jej strohý, ale zároveň snový štýl, pri ktorom čitateľovi podsúva mnoho životných právd a zamyslení. Niekedy je príbeh absurdný, inokedy úsmevný a častokrát tak nejako optimisticky smutný. Hlavnou postavou je mladá Luisa, ale dej je pomerne rovnomerne rozdelený medzi všetky postavy a autorka pravidelne rekapituluje, kde sa ktorá postava nachádza a čo aktuálne prežíva. Vy tak máte pocit, akoby ste boli uprostred tejto "veľkej rodiny".

Knihu som nakoniec dočítala s veľmi pozitívnymi pocitmi a radím ju k tým zvláštnym a špecifickým, ku ktorým sa s tým správnym duševným naladením s radosťou niekedy vrátim. Aj cez prvotné čítacie úskalia ju hodnotím nadpriemerne a aj keď v nej nájdete možno nejaké to klišé, verím, že nakoniec jej to prepáčite a so všetkými postavami sa vám nakoniec bude len ťažko lúčiť. V tomto roku je toto jedno z tých nenápadných, ale o to väčších prekvapení. Veľmi odporúčam!
Čítať viac
14
Neopúšťaj ma - Kazuo Ishiguro, 2018
Práve čítam
Neopúšťaj ma

Experimentálna fyzička cez deň, večer vášnivá čitateľka a niekde medzi tým si dám rada dobrú kávu. Ó a ešte píšem o knihách na Instagrame: jaina_pise_o_knihach

Jana Hrdá
Overený nákup
3.7.2023
Mariana Leky napísala krásny príbeh o malej magickosťou presiaknutej dedinke Westerwald. Všetci obyvatelia Westerwaldu mi prirástli k srdcu. Selma, ktorej sny o okapii vždy znamenajú smrť, Optik s hlasmi v hlave a neutíchajúcou láskou v srdci, Elsbeth so škriatkom na pleci a vždy správnou poverou po ruke, aj skromná Louisa s jej blokom. Práve Louisa je rozprávačkou nášho príbehu. Vďaka nej spoznáme bolesť zo smrti, jedinečnú láskavosť jednotlivých postáv a pripomenieme si krásu života, so všetkými jeho chybami, ktoré vlastne vôbec nič neznamenajú.

Čítať Čo okom nevidíš je ako chápavé objatie a teplé pohladenie v jednom. Bolo úžasné stratiť sa v toľkej láske a pochopení, vymeniť anonymitu vlastného života za dokonalú známosť celého Westerwaldu. Bolo úžasné naučiť sa, kedy je lepšie mlčať, alebo kedy treba prevziať iniciatívu a začať rozhovor, aj keď sme len prijímateľ hovoru.

Vrelo vám toto dielo odporúčam!
Čítať viac
4

Po dvaceti letech jsem se konečně vrátila k mé dávné lásce - čtení. Čtu knížky různých žánrů - romantické, krimi, thriller, fantasy...

Eva Francová
Overený zákazník
6.3.2022
Když se zdá Selmě o okapi, je jasné, že někdo v její blízkosti brzy umře, jenže se neví kdo…
Tento příběh nám vypráví Luisa, vnučka Selmy, nejprve desetiletá, ale sledujeme jí až do její dospělosti. Jejíma očima vidíme rozličné postavičky z jedné malé německé vesničky. Různé podivíny, kteří mají své rituály a úchylky, i přesto si je všechny zamilujete. Je to kniha o vztazích mezi lidmi, o lásce, o smrti, o nevyřčených, ale známých věcech. Je to kniha, do které se prostě zamilujete.

U této knihy nemám slov, abych Vám řekla, jak moc se mi líbila. Tolik pocitů a emocí, které se na Vás přenesou. Při čtení jsem se usmívala, častěji však brečela, i přesto se mi to celé tak moc líbilo. Užívala jsem si každé slovo, postupně jsem si knihu dávkovala, abych s Luisou, Selmou a všemi ostatními mohla být co nejdéle.

V knize nehledejte žádnou velkou akci, i když pár nečekaných situací Vás tu může překvapit. Ale je to spíše poklidné vyprávění o životě několika zajímavých, ale vlastně úplně obyčejných lidí.

Moc mi sedl autorčin styl, je to napsáno až poeticky, moc se mi líbily její přirovnání, veškeré použité metafory. Ze začátku jsem si věty, které mě zaujaly, chtěla vypsat, ale pak jsem zjistila, že bych v podstatě musela opsat celou knihu.

Určitě nesmím zapomenout zmínit překlad od Marty Eich, povedl se nadmíru a díky němu si můžeme vychutnat tuto nádheru i v češtině.

Už teď je mi jasné, že tato kniha bude figurovat v mých TOP 10 za tento rok a moc se těším, až se do ní pustím znovu a vychutnám si tak kouzelný život malé vesničky.
Čítať viac

Vydavateľstvo Ikar

Čítať viac

„Rozdiel medzi školou a životom je, že v škole sa najprv naučíte lekciu a potom dostanete test. No život vám najprv dá test a z neho si odnesiete lekciu.“